THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Nešto za razmišljanje…

Tehniku su Alžirci gurnuli u predstečaj

Recimo da se naknadno utvrdi da je investitor neosnovano raskinuo ugovor i slijedom toga neosnovano aktivirao garancije…Tehnika bi u tom slučaju od investitora (država Alžir) imala pravo ne samo na povrat novca od naplate garancija, na naplatu izmakle dobiti od posla u Alžiru, ali i na naknadu štete nastale blokadom računa.

Uspije li netko sad kroz PSN i eventualni dokap postati većinski u Tehnici, mogao bi na kraju priče omastiti brkove, iako naravno postoji i rizik i neizvjesnosti hoće li se takav scenarij i odigrati.


Opet iste "price za malu djecu",vezano za jamstva i garancije.
Pa,shvatite vec jednom da je vrlo tesko,u pravilu nemoguce ponistiti ili revidirati garancije ili jamstva.Kod bankovnih garancija je strogo propisana forma garancije i nacin njihovog aktiviranja.Ovdje stalno neki misle da je to "nema veze sto smo potpisali"!

[/quote]

Kakvo poništavanje garancija!? Govorio sam o scenariju ako bi se na kraju priče na sudskim EU instancama dokazalo da su alžirci nepropisno raskinuli ugovore te slijedom toga o povratu nepropisno naplaćenih garancija i plaćanju obeštećenja Tehnici za svu nastalu štetu! Daj se koncentriraj prije nego odgovaraš na post…

Ignore: KressoM, delux




Nešto za razmišljanje…

Tehniku su Alžirci gurnuli u predstečaj

Recimo da se naknadno utvrdi da je investitor neosnovano raskinuo ugovor i slijedom toga neosnovano aktivirao garancije…Tehnika bi u tom slučaju od investitora (država Alžir) imala pravo ne samo na povrat novca od naplate garancija, na naplatu izmakle dobiti od posla u Alžiru, ali i na naknadu štete nastale blokadom računa.

Uspije li netko sad kroz PSN i eventualni dokap postati većinski u Tehnici, mogao bi na kraju priče omastiti brkove, iako naravno postoji i rizik i neizvjesnosti hoće li se takav scenarij i odigrati.


Opet iste "price za malu djecu",vezano za jamstva i garancije.
Pa,shvatite vec jednom da je vrlo tesko,u pravilu nemoguce ponistiti ili revidirati garancije ili jamstva.Kod bankovnih garancija je strogo propisana forma garancije i nacin njihovog aktiviranja.Ovdje stalno neki misle da je to "nema veze sto smo potpisali"!

[/quote]

Kakvo poništavanje garancija!? Govorio sam o scenariju ako bi se na kraju priče na sudskim EU instancama dokazalo da su alžirci nepropisno raskinuli ugovore te slijedom toga o povratu nepropisno naplaćenih garancija i plaćanju obeštećenja Tehnici za svu nastalu štetu! Daj se koncentriraj prije nego odgovaraš na post…
[/quote]
Vi ocito nemate pojma kako izgleda bankovna garancija!
Vasa teorija ,po meni,nema nikakve sanse za uspjeh.
Ugovori imaju takoder , vrlo precizno i jasno odredene razloge zbog kojih se ugovor moze raskinuti i ne vjerujem da bi i jedan pravni subjekt mogao nesto napraviti mimo ugovornih odredbi jer u tom slucaju niti alzirci ne bi mogli ishoditi aktiviranje bankovnih garancija.
To Vam je sve povezano.

@bisakovi
1. Ako je Tehnika izdala bezuvjetnu bankovnu garanciju naplativu na prvi poziv jer je tako bilo ugovoreno, što je mogla Tehnika napraviti da se garancija ne naplati kad je to zatražio investitor?
2. Ako vjeruješ da su svi investitori korektni i fer i da nitko od njih nikad ne bi zlorabio situaciju zbog nekih svojih interesa pa neosnovano raskinuo ugovor i pokrenuo naplatu po garanciji, onda si stvarno naivan.

p.s. ne kažem da je doista bilo ovako ili onako jer nemam sve podatke, sve gore napisao sam samo kao jedan od mogućih scenarija raspleta

Ignore: KressoM, delux

Katastrofalno slab promet danas, izgleda da se većini unutra ne isplati prodavati po ovim cijenama pa se nadaju da će se ipak dogoditi neko čudo da ne moraju davati s gubitkom od 80-90%. Isto je bilo i na todexu. Međutim bolje vrabac u ruci nego golub na grani…

Negdje sam pročitao da je HBOR odobrio sredstva za garanciju prilikom dobivanja posla izgradnje vojne bolnice u Alžiru. To je bilo odobreno kao potpora hrvatskim građevinskim tvrtkama za dobivanje izvoznih poslova.
Trenutno ne mogu naći nikakav link kao dokaz, pa molim ostale da prilože ako imaju.

Ako sam u pravu, sredstva su bila deponirana kod neke strane banke i sada su povučena.
Ipak, to znači da nikakva strana banka ne potražuje sredstva od Tehnike, niti joj prazni račune.
Uprava je povukla pravilan potez u datim okolnostima, a kroz PSN može se uspješno restrukturirati i smanjiti dug.

Suprotno mnogima ovdje, vjerujem da se Tehnika može uspješno izvući iz trenutnih problema.

Dodatno, pogledajte izvješća. Konstantno se knjiži gubitak vezano uz poslove u Alžiru.
Prekid ugovora ne znači trenutno i novi knjigovodstveni gubitak u iznosu vrijednosti kompletnog posla.

Stanje nije dobro, ali možda još nije vrijeme za sve ove lešinare koji su se skupili.

Svaka garancija ima uvjete za aktivaciju. Ali ti uvjeti se raspravljaju na sudu. Banka dobije zahtjev uz obrazloženje zbog kojih članaka ugovora se traži aktivacija i popratnu dokumentaciju. Banka ne proučava dalje nego plati. Ako je g neosnovano aktivirana to se rješava na sudovima i to je proces puno duži od aktivacije i blokade banke.
Tko drži do svog poslovnog rejtinga neće garanciju neosnovano aktivirati. I ona pokrica najčešće 10 ako % radova. Investitor mora naći novog izvođača i riskirati sudske postupke.
I nema nade da se to riješi preko noći.

ja ne brinem zbog migre i remorkera, ta oni uvijek kupe na dnu, a prodaju na vrhu. za njih nema zime.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Tehnika je ušla nažalost u taj projekat kad nije bilo posla na domaćem tržištu .Ingra kao kompanija je uzimala samo proviziju za svaku situaciju naplaćenu od investitora pa samim time Ingra nema štete kao Tehnika koja je investirala svoj novac. Radovi su nažalost išli usporeno zbog lošeg projekta od Ingre i same vojske koja je namjerno kočila posao sa stvarima koje nitko normalan ne bih niti rekao da su problem . Desio se tu i problem inflacije sa alžirskim dinarom koji je na dan potpisa ugovora iznosio 100 Eura = 7500 din a danas je omjer 100=13.500din pa vam je jasno da je več tu šteta velika . Garancija je povučena zbog ne izvršenja operativnog plana a desio se tu i problem sa carinom. Nastavak radova bio bi samo veća financijska šteta za Tehniku a Ingra bih dobila samo lijepu proviziju bez odgovornosti.


Svaka garancija ima uvjete za aktivaciju. Ali ti uvjeti se raspravljaju na sudu. Banka dobije zahtjev uz obrazloženje zbog kojih članaka ugovora se traži aktivacija i popratnu dokumentaciju. Banka ne proučava dalje nego plati. Ako je g neosnovano aktivirana to se rješava na sudovima i to je proces puno duži od aktivacije i blokade banke.
Tko drži do svog poslovnog rejtinga neće garanciju neosnovano aktivirati. I ona pokrica najčešće 10 ako % radova. Investitor mora naći novog izvođača i riskirati sudske postupke.
I nema nade da se to riješi preko noći.

Nije bas tako to s garancijama.
U samom garantnom pismu uvijek pise nesto od ovog:
– temeljem cega iliti tocno koje i kakve dokumentacije i tocno kojeg sadrzaja se moze platiti garancija (ovdje ce banka prouciti do razine usporedbe sadrzaja dokumentacije s navedenim uvjetima), ili
– plativo donositelju bez dokumentacije, na prvi poziv, bez uvjeta.
Vrlo cesto, ali zaista, investitori traze ovo drugo.
Jer ne vjeruju ne toliko izvodjacu radova vec samima sebi iliti svojim sluzbama, da li ce u slucaju problema one same biti u stanju to adekvatno dokumentirati i prezentirati banci.
Nevjerovatno, ali istinito.
Radio sam s Arapima i znam kako stvari stoje u vecini tih zemalja. Malo je kompetentnih ljudi.
Tako da se tamo poslovi sklapaju samo kad imas debelu vezu i debelu marzu koja pokriva takve rizike. A garancije opcenito izbjegavati kako god znas i umijes.

Filozofe su oduvijek mučila pitanja bitka, etike, kauzalnosti itd. Dr. Ivo je to sve riješio s "Idemo dalje!" On je najveći mislioc ikad.

evo rastemo na prometima od 200 kn, netko navlači raju da pogubi još malo novca. predstecajuše su bas prava prilika, tu ima skriveno velika vrijednost

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Počeo je trejd na Thnk…netko će omastiti brk…
Ionako su neopravdano Alžirci otkazali ovaj projekt koji je ionako bio neisplativ, tako da je možda bolje ovako…

Je omastit će brk na dnevnim prometima između 10-30.000 Kn… Možeš na trejdu dignuti 10-20% na vrlo malim iznosima, a istovremeno izgubiti do 100% ako se blokira trgovanje i firma ode u stečaj ili se razvodni kapital, što je vjerojatno. Ono na Ledu mi je čak i imalo smisla, ovo mi nema…

New Report

Close