Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Problem sa Ewt je da ima mnogo mogucih kombinacija/formacija.
Moj osobni vodic je da formacija koju sledim se mora ispuniti sledeceg dana ili dva.
Ako se to desi velika je vjerojatnost da je formacija ispravna i da ce dat novu formaciju koja ce isto biti ispravna.

Svedska burza ima sada formaciju ED(ending diagonal) koja nazancuje jedan veci pad.
Medutim do sada su samo 3 vala ispunjena a 4 val je na dole(pad)
Sutrasnji pad Omx-a ? vjerovatno

ps svedska burza prati (je mnogo slicna u kretanju) americke indexe

Zelim dodati jos jedan aspekt analiziranja.

U mnogim(vecini) slucajevima nema dvojbe gde ide odredeni index(burza)

Ja sam u prijasnjim postovima spomenuo da fali 4 val ako se gleda razvitak od "Vrha" pa do danas.

Medutim u sadasnjoj situaciji (analize sto sam napravio prije par minuta) smatram da je status 50/50 za jedan moguci Flat (pad) ili moguci odbijanac (to jest rast ) za dovrsiti val 4 !

Buduci da ja trgujem kao daytrader i cinim analize u realnom vremenu ja cu slediti one poteze st burza bude cinila.

Ovo pisem samo da objasnim da novi podaci meni daju novi pogled i da nisam vise siguran o padu ili rastu…nego jednostavno pratim na razini Intradaya.

[/quote]
..futuresi okreću u zeleno,možda poguraju ovu drugu varijantu?! [pray]


Problem sa Ewt je da ima mnogo mogucih kombinacija/formacija.
Moj osobni vodic je da formacija koju sledim se mora ispuniti sledeceg dana ili dva.
Ako se to desi velika je vjerojatnost da je formacija ispravna i da ce dat novu formaciju koja ce isto biti ispravna.

Svedska burza ima sada formaciju ED(ending diagonal) koja nazancuje jedan veci pad.
Medutim do sada su samo 3 vala ispunjena a 4 val je na dole(pad)
Sutrasnji pad Omx-a ? vjerovatno

ps svedska burza prati (je mnogo slicna u kretanju) americke indexe


Danas je on porastao, Crobex pao, dakle može ga Crobex pratiti uopćeno, a ne mora biti dan za danom isti graf. Samo sam to danas primjetila.

Ne vidim mogućnost SP-a na 650, uz ove zarade koje imaju. Pa pobogu 1994 godine kada je zarada na sp bila 30 dolara indeks je bio na oko 500 dolara. Sada su oko 60 dolara earningsi, a indeks je oko 950. Nekako sasvim realno.

Projekcije sada još ne govore o padu zarada u tolikoj mjeri da bi trebali dalje padati. No kao što vidimo pad zrade u 2001, 2002 je tržište anticipiralo punu godinu unaprijed i to uračunalo u cijenu jednom pozamašnom korekcijom. Kada bi se sada dogodio takav pad zarada kao sa 2000 na 2001, to bi značio pad sa 81 dolara u 2006 na cirka 40 u 2009 godini, a onda bi sp doista završio na 650 što bi mu bila i realna razina u tom slučaju. Taj scenarij još nije isključen, ali kako sada stvari stoje nije baš realan.

Tu leži glavni motivator pada, dakle u padu zarada po dionici, a manje u TA. Po meni treba gledati earnings forkaste, te razlučiti što je realno, a što nije za 2009.

Obey Ferengi Rules of Acquisition


Ne vidim mogućnost SP-a na 650, uz ove zarade koje imaju. Pa pobogu 1994 godine kada je zarada na sp bila 30 dolara indeks je bio na oko 500 dolara. Sada su oko 60 dolara earningsi, a indeks je oko 950. Nekako sasvim realno.

Projekcije sada još ne govore o padu zarada u tolikoj mjeri da bi trebali dalje padati. No kao što vidimo pad zrade u 2001, 2002 je tržište anticipiralo punu godinu unaprijed i to uračunalo u cijenu jednom pozamašnom korekcijom. Kada bi se sada dogodio takav pad zarada kao sa 2000 na 2001, to bi značio pad sa 81 dolara u 2006 na cirka 40 u 2009 godini, a onda bi sp doista završio na 650 što bi mu bila i realna razina u tom slučaju. Taj scenarij još nije isključen, ali kako sada stvari stoje nije baš realan.

Tu leži glavni motivator pada, dakle u padu zarada po dionici, a manje u TA. Po meni treba gledati earnings forkaste, te razlučiti što je realno, a što nije za 2009.


u panici i krizi ne gleda se realno: uspaničeni ulagači/špekulanti prodaju pošto-poto.
pe i drugi pokazatelji bitni su u bull marketu.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!




Problem sa Ewt je da ima mnogo mogucih kombinacija/formacija.
Moj osobni vodic je da formacija koju sledim se mora ispuniti sledeceg dana ili dva.
Ako se to desi velika je vjerojatnost da je formacija ispravna i da ce dat novu formaciju koja ce isto biti ispravna.

Svedska burza ima sada formaciju ED(ending diagonal) koja nazancuje jedan veci pad.
Medutim do sada su samo 3 vala ispunjena a 4 val je na dole(pad)
Sutrasnji pad Omx-a ? vjerovatno

ps svedska burza prati (je mnogo slicna u kretanju) americke indexe

Zelim dodati jos jedan aspekt analiziranja.

U mnogim(vecini) slucajevima nema dvojbe gde ide odredeni index(burza)

Ja sam u prijasnjim postovima spomenuo da fali 4 val ako se gleda razvitak od "Vrha" pa do danas.

Medutim u sadasnjoj situaciji (analize sto sam napravio prije par minuta) smatram da je status 50/50 za jedan moguci Flat (pad) ili moguci odbijanac (to jest rast ) za dovrsiti val 4 !

Buduci da ja trgujem kao daytrader i cinim analize u realnom vremenu ja cu slediti one poteze st burza bude cinila.

Ovo pisem samo da objasnim da novi podaci meni daju novi pogled i da nisam vise siguran o padu ili rastu…nego jednostavno pratim na razini Intradaya.

[/quote]
..futuresi okreću u zeleno,možda poguraju ovu drugu varijantu?! [pray]
[/quote]

Upravo pratim futurese, te su negativnom teritoriju:

http://finance.yahoo.com/indices?e=futures


Ne vidim mogućnost SP-a na 650, uz ove zarade koje imaju. Pa pobogu 1994 godine kada je zarada na sp bila 30 dolara indeks je bio na oko 500 dolara. Sada su oko 60 dolara earningsi, a indeks je oko 950. Nekako sasvim realno.

Kolega čitajući tvoj post , ne mogu a da ne komentiram slijedeće : čini mi se da si problemu pristupio više kao fundamentalist nego kao tehničar.

Evo što kaže Murphy o tome u prilogu… [rolleyes]

PROKLETA JE AMERIKA I ZLATO ŠTO SJA !!!!

Ako već govorimo o cijenama, treba uzeti u obzir još par stvari – slike u privitku.
Izvinjavam se za offtopic.

kad uspoređuješ dvije sukcesivne godine, kako je to ferengi napravio, onda je utjecaj inflacije minimalan i zanemariv

bez namjere da ikog uvrijedim ili provociram, primjetio bi da se na ovoj temi stalno provlače fundamentalistički argumenti… problem je što fundamentalisti drže da njihovi razlozi MORAJU biti pravi, dok su tehničari onak, ponekad u pravu…

još jednom, bez namjere da ikog uvrijedim ili provociram, po meni je to nagluplji i najtvrdoglaviji način kako biti u krivu, a tepati sebi da si poseban, jer "znaš" nešto što drugi ne znaju…

problem kod fundamentalne analize je, filozofski gledano, atomizam i elementalizam… gledanje stvari izolirano, bez konteksta i duboka vjera da stvari moraju UVIJEK funkcionirati po zakonu koji je njima očigledan… kao analogiju, predlažem primjer gravitacije… fundamentalist bi, recimo, mogao tvrditi da svaki predmet koji je pušten, MORA pasti, jer na njega djeluje gravitacija… međutim ako ja pustim čašu iz ruke na stolu, ona neće pasti, ostat će točno na istom mjestu… isto tako, ako pustim balon, on NEĆE pasti…

fundamentalist tvrdi da je nešto podcjenjeno, i prema tome MORA rasti… izvan svih konteksta i u apsolutnom smislu… ali i fundamentalne vrijednosti su podložne širem okviru… ono što IZGLEDA podcjenjeno, možda zaista nije tako… u slučaju da se npr. američka ekonomija uravnoteži i oporavi u relativno kratkom roku, "čaša mora pasti"… ali ako do toga ne dođe, doći će do masovnog prevrednovanja stvari, pa će tako i fundamentalne vrijednosti biti pomaknute… a čak i u slučaju da dođe do takvog jednog oporavka, neće svaka "čaša" pasti i neće svaka koja padne, pasti na isti način, i iako fundamentalno gledano, između dvije "čaše" postoji minimalna razlika, rezultati mogu biti skroz drugačiji… fundamentalne vrijednosti i principi NISU apsolutni i ne mogu se gledati izolirano od ostatka sistema…

pošto je ovo preduboka tema da bi se sada raspištoljio i ušao u detaljnu meta-teorijsku raspravu, za kraj bi samo rekao da smo i vlad i ja ekonomisti (i još tu neki, da ne nabrajam), dakle "fundamentalistički" način razmišljanja nam nije stran, a opet se bavimo tehničkom… kontradiktorno? paradoksalno? neka svako zaključi sam za sebe…

Pametan, ako to želiš.

@artu

inflacija nije nužno negativnog utjecaja na tržište kapitala. Naprotiv. Tek u kombinaciji s drugim ekonomskim pokazateljima tek dobiva negativni značaj.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

DAX je propao kroz svoj trokut. I po klasičnoj TA i po EWT slijedeća postaja (vjerojatno je manje odbijnje prema gore) je oko 4530.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe

neveselo…

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

New Report

Close