Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Ispada da polemiziram, no napravio sam anlizu Crobexa koja bi trebala opravdati trgovanje po MACD. Koristio sam period od početka godine do danas i parametre koje si preporučio. Ispada da je bilo tri prigode za ulazak u tržište, i tri prigode za izlazak. prinosi su sljedeći: -4,43%, 6,93%, -1,47%= +1,03%. Uzmemo li u obzir troškove brokera od 3-6% za tri transakcije ispada da nismo puno napredovali. Ovo je naravno mehaničko trgovanje koje kaže da je nečiji PC ušao na tržište 1.1.2008.
No zapravo ljudi koriste puno više informacija, npr drculo je sinoć objavio grafikon DJ sa označenim događajima koje je grafikon nužno pratio. Također i ti si objavio nekoliko dugoročnih perioda trgovanja u HR i zaključio da su neki intervali dugo imali horizontalnu formaciju, ja u tim periodima vidim i čitav niz događaja koji su opravdavali ovako nešto ali i pomak u pozitivnom smjeru, npr. političko otvaranje, izbori, konsolidacija društva (socioekonomska) itd. Analogno tome, za bilo kakav pomak tržišta danas, potrebno je uravnoteženje pozitivnih i negativnih informacija, bail out vs. recesija, barack vs. bush itd. Tada cijene sadrže potpunu dostupnu informaciju a moja verzija bliža je EMH (efficient market hypothesis).

[/quote]

Nešto si krivo uzeo. U 1. mogućnosti je minimalni prinos +0,7% (računato na indeks), u 2. mogućnosti min. +11,8%, a u 3. min. +2,9%, brutto. Sveukupno 15,4% minimalno, brutto. Nešto ranijim izlaskom iz pozicija, već kad je Stohastic probio signalnu crtu, mogući prinos se penje za još par postotaka.

Što se tiče činjenica iz drugog dijela teksta – njih se ne da odgovarajuće kvantificirati. A u procjeni težine pojedinog faktora može se pogriješiti, baš kao i što je to velika većina dioničara učinila protekli tjedan. A posljedice su manji ili veći gubitci, za razliku od tehnički izvedivih sigurnih, kolikih-tolikih, ali ipak dobitaka. Čak 3 puta većih od bezrizične kamatne stope.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Imam nekoliko pitanja na osnovu ovih razmišljanja, a odgovori bi mogli odrediti barem približno što nas očekuje.

1. Da li tehničari znaju budućnost ili na osnovi patterna predviđaju moguće scenarije?

Tehničari ne znaju budućnost, nego na temelju obrazaca predviđaju moguće scenarije.

2. Da li "veliki" sa gomilom službi (analitika, statistika i sl.) VODE tržište ili su i oni kolateralne žrtve kao i "mali" ulagači?

Krug nema ni početak ni kraj.

3. Da li "krdo" čine samo "mali"?

Definicija krda je grupa pojedinaca. a ako krdo krene u stampedo, i veliki se miču s puta.

4. Da li je efikasnost zarada veća kod velikih ili malih? (Pri tome nije pitanje obujam ili veličina!)

kod pojedinih "malih"… ako pod malima podrazumjevamo pojedince, a pod velikima institucionalne grupacije. statistički podaci za velike su poznati i prate se godinama. i nisu baš previše impresivni. sa druge strane, velika količina novca na jednoj hrpi nužno za sobom povlači konzervativniji stil investiranja.

5. Da li nakon zadnjeg 5 vala koji ne mora biti strašan se očekuje rast ili dugogodišnja ravna crta, tj. stagnacija?

Ovisi o više faktora. gledajući samo taj val u izolaciji, moguće su sve varijante.

6. I na kraju da li netko zna da li zaduženje RH i depoziti stanovništva u bankama i gospodarstvo imaju ravnotežu ili će nas kreditna kriza tek dočekati?

Mi NEMAMO financijsku niti kreditnu krizu, a najvjerojatnije je niti nećemo imati. Rohatinski se pobrinuo da sve osim najgoreg prođe relativno bezbolno.

enivej, mojih 75 centi.

Pametan, ako to želiš.





Ispada da polemiziram, no napravio sam anlizu Crobexa koja bi trebala opravdati trgovanje po MACD. Koristio sam period od početka godine do danas i parametre koje si preporučio. Ispada da je bilo tri prigode za ulazak u tržište, i tri prigode za izlazak. prinosi su sljedeći: -4,43%, 6,93%, -1,47%= +1,03%. Uzmemo li u obzir troškove brokera od 3-6% za tri transakcije ispada da nismo puno napredovali. Ovo je naravno mehaničko trgovanje koje kaže da je nečiji PC ušao na tržište 1.1.2008.
No zapravo ljudi koriste puno više informacija, npr drculo je sinoć objavio grafikon DJ sa označenim događajima koje je grafikon nužno pratio. Također i ti si objavio nekoliko dugoročnih perioda trgovanja u HR i zaključio da su neki intervali dugo imali horizontalnu formaciju, ja u tim periodima vidim i čitav niz događaja koji su opravdavali ovako nešto ali i pomak u pozitivnom smjeru, npr. političko otvaranje, izbori, konsolidacija društva (socioekonomska) itd. Analogno tome, za bilo kakav pomak tržišta danas, potrebno je uravnoteženje pozitivnih i negativnih informacija, bail out vs. recesija, barack vs. bush itd. Tada cijene sadrže potpunu dostupnu informaciju a moja verzija bliža je EMH (efficient market hypothesis).

[/quote]

Nešto si krivo uzeo. U 1. mogućnosti je minimalni prinos +0,7% (računato na indeks), u 2. mogućnosti min. +11,8%, a u 3. min. +2,9%, brutto. Sveukupno 15,4% minimalno, brutto. Nešto ranijim izlaskom iz pozicija, već kad je Stohastic probio signalnu crtu, mogući prinos se penje za još par postotaka.

Što se tiče činjenica iz drugog dijela teksta – njih se ne da odgovarajuće kvantificirati. A u procjeni težine pojedinog faktora može se pogriješiti, baš kao i što je to velika većina dioničara učinila protekli tjedan. A posljedice su manji ili veći gubitci, za razliku od tehnički izvedivih sigurnih, kolikih-tolikih, ali ipak dobitaka. Čak 3 puta većih od bezrizične kamatne stope.

[/quote]
Imaš PM. Radi se o mehaničkom načinu donošenja odluka, možda sa drugačijim parametrima (iako sam koristio tvoje parametre) ili drugom soft pokazuju i drugačije rez.
Drugi dio, priče nije moguće kvantificirati, ali nosi značajan semi-kvantitativni značaj, npr predznak pozitivinog ili negativnog, kontekstualizacijski smisao itd. Žurba neiskusnih u kupovini je osnovana na činjenici da žure postaviti poziciju na akceleriranom tržištu, usred reakcije.

Moto Nautilusa: MOBILIS IN MOBILI



Jel netko od vas tehničara razmišlja da veliki rade upravo suprotno nego što mali (ili krdo, nek se nitko ne uvrijedi) očekuju. Možda će upravo taj peti val kojeg spominjete po EWT-u biti neznatno niže od najniže točke završetka 3 vala. [bye]

Imam nekoliko pitanja na osnovu ovih razmišljanja, a odgovori bi mogli odrediti barem približno što nas očekuje.
1. Da li tehničari znaju budućnost ili na osnovi patterna predviđaju moguće scenarije?
2. Da li "veliki" sa gomilom službi (analitika, statistika i sl.) VODE tržište ili su i oni kolateralne žrtve kao i "mali" ulagači?
3. Da li "krdo" čine samo "mali"?
4. Da li je efikasnost zarada veća kod velikih ili malih? (Pri tome nije pitanje obujam ili veličina!)
5. Da li nakon zadnjeg 5 vala koji ne mora biti strašan se očekuje rast ili dugogodišnja ravna crta, tj. stagnacija?
6. I na kraju da li netko zna da li zaduženje RH i depoziti stanovništva u bankama i gospodarstvo imaju ravnotežu ili će nas kreditna kriza tek dočekati?

[/quote]

1. Tehnicari mogu sa odredjenom dozom sigurnosti reci u kojem ce smjeru trziste (na osnovu patterna) ici ali nista nije sto posto sigurno. Svaki pattern ima odredjen postotak uspjeha (npr. 60 % ili 70%)
2. Kostolany je rekao da na burzi (na trading flooru) ima najveci broj budala po cetvornom metru
3. I veliki i mali, a pametni izlaze
5. U svakom slucaju nece biti vrlooo dugo ovakvih prinosa kao zadnjih par godina.
6. Da li zaista mislis da su Hrvati najpametniji, najbolji i da smo izolirani na pustom otoku gdje nas nista ne moze dotaknuti, svasta.


@caccone

Vrlo jednostavno, samo pogledaj sliku, peti val je motive, odn. ima 5 valova [wink]

Vidim jos uvijek previse optimista na burzi nazalost, ako svjetski strucnjaci i mediji govore o ovoj krizi i stavljaju je u kontekst kraha 29-te zasto mislite da slijedi rast nakon godinu dana? Mislim da sam citao negdje da market prethodi gospodarstvu jedno pola godine. Malo povijesti, pad 29-32 i pad 2000-2003, svaki po tri godine, opet fibonnaci broj. To nas dovodi do 2010.

S obzirom da sam osobno dosta uvjeren u pad amerike to ce dovesti do talasanja u cijelom svijetu, ne moze nesto tako veliko propasti bez posljedica. Ima jos nekih stvari koje ne bih na forumu jer zalaze u neka druga podrucja tako da bih samo nadodao da moja najveca briga trenutacno nije burza unatoc mogucem dnu na cca 1100-1200 bodova.
Usput ako ima jos ljudi (sa sirim horizontom razmisljanja) koje vise brinu neke druge stvari molio bih da se jave na PP.
PS. mislim da mnogi nisu shvatili o kojem 4 i petom valu se prica.

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...

Pozdrav od poglavice nadam se da sam pomogao i do tada ulažite u znanje.

Poglavico kako komentirati razmišljanje da je ovo dno u Amera možda ipak stvarno dno jer je do izbora ostalo malo vremena i obzirom na rezultate posljednjih anketa u korist Obame. Možda je ipak sad vrijeme da se krene u ozbiljni ukrcaj jer ako se ne varam vrijedi ona kako krupni kapital može nanjušiti nešto prije svih ostalih. [bye]


Pozdrav od poglavice nadam se da sam pomogao i do tada ulažite u znanje.

Poglavico kako komentirati razmišljanje da je ovo dno u Amera možda ipak stvarno dno jer je do izbora ostalo malo vremena i obzirom na rezultate posljednjih anketa u korist Obame. Možda je ipak sad vrijeme da se krene u ozbiljni ukrcaj jer ako se ne varam vrijedi ona kako krupni kapital može nanjušiti nešto prije svih ostalih. [bye]
[/quote]

Moguce kolega ali nebih se zaletavao,pa ipak prilazem graf DJI gdje imamo po meni moguci dvostruki cik cak obrazac a ako ga imamo kraj je tu iza ugla..Molio bih forumase koji se bave valovima da malo prokomentiraju dali je na DJI dvostruki cik cak obrazac.

SAM PROTIV SVIH

evo i grafa.Da pojasnim u dvostrukom cik caku imamo pad od 5-3-5 pa veliki val od 3 pa opet 5-3-5

SAM PROTIV SVIH



Pozdrav od poglavice nadam se da sam pomogao i do tada ulažite u znanje.

Poglavico kako komentirati razmišljanje da je ovo dno u Amera možda ipak stvarno dno jer je do izbora ostalo malo vremena i obzirom na rezultate posljednjih anketa u korist Obame. Možda je ipak sad vrijeme da se krene u ozbiljni ukrcaj jer ako se ne varam vrijedi ona kako krupni kapital može nanjušiti nešto prije svih ostalih. [bye]
[/quote]

Moguce kolega ali nebih se zaletavao,pa ipak prilazem graf DJI gdje imamo po meni moguci dvostruki cik cak obrazac a ako ga imamo kraj je tu iza ugla..Molio bih forumase koji se bave valovima da malo prokomentiraju dali je na DJI dvostruki cik cak obrazac. [/quote]
nije nužno.
moguća je i izgledna samo 1. velika petica.
tako vidim i grobija.
takav je i graf mnogih hr dionica.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

poslije dugog istrazivanja pronasao sam dno Crobex-a [smiley]

http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_niktitanik

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada



Pozdrav od poglavice nadam se da sam pomogao i do tada ulažite u znanje.

Poglavico kako komentirati razmišljanje da je ovo dno u Amera možda ipak stvarno dno jer je do izbora ostalo malo vremena i obzirom na rezultate posljednjih anketa u korist Obame. Možda je ipak sad vrijeme da se krene u ozbiljni ukrcaj jer ako se ne varam vrijedi ona kako krupni kapital može nanjušiti nešto prije svih ostalih. [bye]
[/quote]

Moguce kolega ali nebih se zaletavao,pa ipak prilazem graf DJI gdje imamo po meni moguci dvostruki cik cak obrazac a ako ga imamo kraj je tu iza ugla..Molio bih forumase koji se bave valovima da malo prokomentiraju dali je na DJI dvostruki cik cak obrazac.
[/quote]

Ako se ne varam rekli su da je na Wall Streetu u petak protrgovano 10 mlrd. dionica što već davno nije viđeno. Rekao bih netko panično prodaje ali netko i sumanuto kupuje. [bye]


Imam nekoliko pitanja na osnovu ovih razmišljanja, a odgovori bi mogli odrediti barem približno što nas očekuje.

1. Da li tehničari znaju budućnost ili na osnovi patterna predviđaju moguće scenarije?

Tehničari ne znaju budućnost, nego na temelju obrazaca predviđaju moguće scenarije.

2. Da li "veliki" sa gomilom službi (analitika, statistika i sl.) VODE tržište ili su i oni kolateralne žrtve kao i "mali" ulagači?

Krug nema ni početak ni kraj.

3. Da li "krdo" čine samo "mali"?

Definicija krda je grupa pojedinaca. a ako krdo krene u stampedo, i veliki se miču s puta.

4. Da li je efikasnost zarada veća kod velikih ili malih? (Pri tome nije pitanje obujam ili veličina!)

kod pojedinih "malih"… ako pod malima podrazumjevamo pojedince, a pod velikima institucionalne grupacije. statistički podaci za velike su poznati i prate se godinama. i nisu baš previše impresivni. sa druge strane, velika količina novca na jednoj hrpi nužno za sobom povlači konzervativniji stil investiranja.

5. Da li nakon zadnjeg 5 vala koji ne mora biti strašan se očekuje rast ili dugogodišnja ravna crta, tj. stagnacija?

Ovisi o više faktora. gledajući samo taj val u izolaciji, moguće su sve varijante.

6. I na kraju da li netko zna da li zaduženje RH i depoziti stanovništva u bankama i gospodarstvo imaju ravnotežu ili će nas kreditna kriza tek dočekati?

Mi NEMAMO financijsku niti kreditnu krizu, a najvjerojatnije je niti nećemo imati. Rohatinski se pobrinuo da sve osim najgoreg prođe relativno bezbolno[/u].[/b]

enivej, mojih 75 centi.
[/quote]

a to najgore bi bilo….štooo???

vidim ja po ocjenama da vam se sviđaju moji pogledi na svijet i društvo.
više ih ne bute gledali.
mislim, grafove.

večeras sam našao vremena pa u pola sata odredio hrpu targeta, uglavnom potencijalnih (bez odrađenih točaka prijeloma ).
obzirom da na većini grafova slijedi val 4, a 5. val bez truncationa vodi ispod točke 3, gotovo sve točke prijeloma mogle bi biti odrađene.
targete forum ne bu videl.
postoji i razlog zašto.

dobronamjeran savjet svima:
iskoristite izgledan skori 4. val.

pozdrav

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

New Report

Close