Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jel netko od vas tehničara razmišlja da veliki rade upravo suprotno nego što mali (ili krdo, nek se nitko ne uvrijedi) očekuju. Možda će upravo taj peti val kojeg spominjete po EWT-u biti neznatno niže od najniže točke završetka 3 vala. [bye]

kako ja shvaćam TA, TA ne vodi računa o kontekstu, ne zanima ju ništa izvan grafikona, ne zanima ju ina, mol, ht, soros, buffet, ništa. Na onom roosterovom linku je objašnjeno kako 5ovalni pad reflektira sentiment na tržištu i to ima logike.

14% glasača je glasalo protiv ulaska u EU ....


sp500

Poštovani, može li nešto slično za Crobex ?
[pray]

time is the great teacher, but unfortunately it kills all of its students

…sigurno da sad svi (ili barem velika većina) čeka 4. val kako bi izašli,a ušli na kraju 5.vala.Prema tome lako je vjerovati da to nebu baš tako.Ali opet smatram da svi veliki rade po TA,postave alarme na indikatorima i čavrljaju na forumima .Samo je pitanje koliko traje 4.i 5.val i gdje završava.


Jel netko od vas tehničara razmišlja da veliki rade upravo suprotno nego što mali (ili krdo, nek se nitko ne uvrijedi) očekuju. Možda će upravo taj peti val kojeg spominjete po EWT-u biti neznatno niže od najniže točke završetka 3 vala. [bye]

Naravno.

Abu-ali je već spomenuo da pošto znamo duljinu prvog vala (relativno mala), možemo otprilike očekivati koliko će biti peti (otprilike simetrično), a vlad je spomenuo da će peti možda biti flat.

Pametan, ako to želiš.

…i mali dodatak…

mi ne znamotočno kakvi će biti nadolazeći valovi, ali poanta je uzeti u obzir sve vjerojatne kombinacije (po EWT-u), i isključiti samo one koje novi podaci pobiju…

naglasak je ovdje na dvije stvari:
(1) uzeti SVE vjerojatne kombinacije (iako ponekad zaista postoji JEDNA daleko najbolja interpretacija, ali to sada nije bio slučaj)
(2) eliminirati ono što podaci pobiju

glede prve točke, meni je Abu-ali (s pravom) spočitavao da sam odbacio savršeno legitimnu interpretaciju jer mi je bila preružna i prebrutalna. također, glede prve točke, obratite pažnju na oprez kod vlada.

Pametan, ako to želiš.


Jel netko od vas tehničara razmišlja da veliki rade upravo suprotno nego što mali (ili krdo, nek se nitko ne uvrijedi) očekuju. Možda će upravo taj peti val kojeg spominjete po EWT-u biti neznatno niže od najniže točke završetka 3 vala. [bye]

Imam nekoliko pitanja na osnovu ovih razmišljanja, a odgovori bi mogli odrediti barem približno što nas očekuje.
1. Da li tehničari znaju budućnost ili na osnovi patterna predviđaju moguće scenarije?
2. Da li "veliki" sa gomilom službi (analitika, statistika i sl.) VODE tržište ili su i oni kolateralne žrtve kao i "mali" ulagači?
3. Da li "krdo" čine samo "mali"?
4. Da li je efikasnost zarada veća kod velikih ili malih? (Pri tome nije pitanje obujam ili veličina!)
5. Da li nakon zadnjeg 5 vala koji ne mora biti strašan se očekuje rast ili dugogodišnja ravna crta, tj. stagnacija?
6. I na kraju da li netko zna da li zaduženje RH i depoziti stanovništva u bankama i gospodarstvo imaju ravnotežu ili će nas kreditna kriza tek dočekati?

Da li znades rodjace da je standard pokvario ljude...jedu govna i sanjare..




zato što, osim u slučaju složenih korekcija i ending diagonale (a ova korekcija takva nije), završni val mora imati 5 koraka.

Kužim. Nađoh i vrlo detaljno razjašnjenje, a eto i prigodna slikica. Ako nas ovi mirovinci ne poštede, najebasmo drugovi!

http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2008/10/s-500-crash-count.html
[/quote]
Svaka cast Rooster, to je ono sto ja cijelo vrijeme pricam.
[/qu


Jel netko od vas tehničara razmišlja da veliki rade upravo suprotno nego što mali (ili krdo, nek se nitko ne uvrijedi) očekuju. Možda će upravo taj peti val kojeg spominjete po EWT-u biti neznatno niže od najniže točke završetka 3 vala. [bye]

u slučaju failure-a ili truncationa, točka 5 može biti IZNAD točke 3.
no, ja ću vidjeti hoće li biti truncationa nakon odbijanca.
to je prednost moje kombinirane metode u odnosu na čisti ewt…

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!


MMM, Vaš grafikon dovršensti KRIZE u Rep.Hrvatskoj je vrlo logičan, s tim da smo se razini
22’00 bodova već približili….. u svakom slučaju … sve ima smisla u objašnjenju…i mi svi očekujemo
isto….

Kako to da je globalni grafikon tako pesimističan….hoće li se doista desiti totalno obezvređivanje
papira….u svijetu—i ili kod nas….

Dubina ove krize nije toliko uvjetovana s ekonomski lošim parametrima (barem ne do sada i dok se ne počnu pojavljivati kvartalni izvještaji komapnija, za koji dan), koliko je uvjetovana panikom, počevši od Amerike. Dakle panika je u Americi inicirala unovčavanje papira. A svaki pritisak prodaje ruši cijene. I cijene će se rušiti sve dotle dok ne prestane panika. Panika može prerstati na dva načina, ili kad se svi papiri unovči (malo vjerojatno), ili kad cijene dovoljno padnu da daljnje unovčavanje nije atraktivno (ovo drugo je izgledniji kraj). Taj proces je započeo proteklog tjedna i prelio iz Amerike u ostatk svijeta.

Stoga sam još prošli vikend istaknuo činjenicu da su tehničke zakonitosti podređene društvenim i prirodnim. Prevedeno, to znači da će tehnička kretanja, u nekom budućem razdoblju, samo pratiti društvene procese, a nikako na nkjih utjecati. U takvim okolnostima tehnički je gotovo nemoguće doći do jednoznačnih rješenja, već se javljaju sukcesivni targeti (da ostanem u trendu).

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

da se zna o cem Vlad govori
no kak ces znat …to mene interesira… [undecid]

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

Temeljna razlika između sadašnjeg stanja i stanja koje je nastupilo 2005. godine je u tome što je jučer došlo do propadanja indeksa u niži razred (kanal), a 2005. je došlo do probijanja indeksa u viši (razred) kanal. Implikacije su valjda jasno, jučer je došlo do rasta rizika uz očekivano smannjenje prinosa, a 2005. je došlo do pada rizika uz očekivano povećanje prinosa. Jučer smo dospjeli na vrh nižeg kanala, a 2005. na dno višeg kanala. Na dnu višeg kanala očekivan je daljnji rast. I obrnuto.

Činjenica je da su svi oni koji su kupovali papire, po dnu kanala, 1999-2004. jako dobro prošli. Jako dobro će proći i oni kuji budu kupovali papire po dnu kanala u sada nesagledivom budućem razdoblju. Ali uz izraziti rizik. Jer, čak i oni koji su kupovali papire pri dnu sadašnjeg kanala 1998, 1999, 2000. imali su ne samo 4-5 godina nikakve prinose, već i privremene gubitke jer je 1998-2000. došlo do propadanja na još nižu razinu. Stoga sam u naputku za trgovanje i napisao kako i kada treba ulaziti i izlaziti s tržišta u narednom razdoblju (Stohastic i MACD). Svi koji budu slijedili taj naputak imaju šansu pogoditi i dno krize. Oni drugi imaju veliku šansu ostati bez puno toga. Svi koji ne žele povećano riskirati uz smanjene prinose (nerazumno), mogu čekati da žuta crta probije u viši razred i uz smanjeni rizik ući na tržište koje obećava dugoročne povećane prinose (razumno).

Sorry Krpa, ne znam bolje, u skraćenoj forumskoj formi.


Ispada da polemiziram, no napravio sam anlizu Crobexa koja bi trebala opravdati trgovanje po MACD. Koristio sam period od početka godine do danas i parametre koje si preporučio. Ispada da je bilo tri prigode za ulazak u tržište, i tri prigode za izlazak. prinosi su sljedeći: -4,43%, 6,93%, -1,47%= +1,03%. Uzmemo li u obzir troškove brokera od 3-6% za tri transakcije ispada da nismo puno napredovali. Ovo je naravno mehaničko trgovanje koje kaže da je nečiji PC ušao na tržište 1.1.2008.
No zapravo ljudi koriste puno više informacija, npr drculo je sinoć objavio grafikon DJ sa označenim događajima koje je grafikon nužno pratio. Također i ti si objavio nekoliko dugoročnih perioda trgovanja u HR i zaključio da su neki intervali dugo imali horizontalnu formaciju, ja u tim periodima vidim i čitav niz događaja koji su opravdavali ovako nešto ali i pomak u pozitivnom smjeru, npr. političko otvaranje, izbori, konsolidacija društva (socioekonomska) itd. Analogno tome, za bilo kakav pomak tržišta danas, potrebno je uravnoteženje pozitivnih i negativnih informacija, bail out vs. recesija, barack vs. bush itd. Tada cijene sadrže potpunu dostupnu informaciju a moja verzija bliža je EMH (efficient market hypothesis).

Moto Nautilusa: MOBILIS IN MOBILI

Znam da je ovo tema isključivo za TA ali ja ću ipak malo o fundamentima.Fundamentalno danas tvrtke u USA vrijede skoro duplo(čak sam i postao neke grafove sa BV) više po BV nego što su vrijedile 2001 i 2002 a mi smo jučer bili svjedoci da razine USA indexa su skororo došle na razine 2002 i 2001 godine.Sada se postavlja pitanje dali su te razine indexa opravdane fundamentalno?U ovom trenutku po mom mišljenju nisu i zato očekujem odbijanac (već smo dobili prvi patern obrata trenda u USA ).Međutim što ako doće do raspada sustava i depresije,u tom slučaju fundamentalno su indexsi na ovim razinama precjenjeni i onda možemo očekivati vladove targete koje je ovdje postao i oni postaju sasvim realni.Ali danas niko od vodećih ekonomista nezna kakve će posljedice ova financijska kriza ostaviti na realnu ekonomiju.Nezna se zato što trenutačno makroekonomski pokazatelji još ne upućuju na najgore(depresiju) već na recesiju,e sada ako ćemo imati recesiju i to normalnu indexsi u USA ne zaslužuju fundamentalno biti na razinama 2002 godine(BV danas trenutno skoro duplo veći od BV 2002 godine a normalna recesija neće toliko utjecati na smanjenje BV) i zato ćete sljedeći tjedan u Americi gledati odbijanac.

Kada vidimo taj odbijanac onda pozorno treba pratiti makroekonomske pokazatelje,sada nastupa TA sa svojim oscilatorima plus sve druge metode.Sama makroekonomska situacija će odrediti paterne na TA, ako će biti depresija ide se ispod ovi dostignutih razina i TA bi to mogla pokazazati dokle i koliko,ako bude jača recesija moguće da će 5 val ići na istu razinu ili malo nižu a ako će biti normalna recesija i poverenje se vrati u financijske institucije dno petog vala bi moglo biti i niže od dosad dostignutih targeta i moguće da smo vidjeli kraj Bear marketa.

Trenutno niko na ovom svijetu nemože predvidjeti posljedice ove krize i zato ameri udu u val 4 tj rast a onda kada dostignu vrhove 4 vala osluškivaćemo makroekonomske vijesti i pratiti daljnju situaciju.Paterni na TA bi mogli ukazati kako će se razvijati sizuacija ali to ipak ostavljam profesionalcima.

Pozdrav od poglavice nadam se da sam pomogao i do tada ulažite u znanje.

SAM PROTIV SVIH



MMM, Vaš grafikon dovršensti KRIZE u Rep.Hrvatskoj je vrlo logičan, s tim da smo se razini
22’00 bodova već približili….. u svakom slučaju … sve ima smisla u objašnjenju…i mi svi očekujemo
isto….

Kako to da je globalni grafikon tako pesimističan….hoće li se doista desiti totalno obezvređivanje
papira….u svijetu—i ili kod nas….

Dubina ove krize nije toliko uvjetovana s ekonomski lošim parametrima (barem ne do sada i dok se ne počnu pojavljivati kvartalni izvještaji komapnija, za koji dan), koliko je uvjetovana panikom, počevši od Amerike. Dakle panika je u Americi inicirala unovčavanje papira. A svaki pritisak prodaje ruši cijene. I cijene će se rušiti sve dotle dok ne prestane panika. Panika može prerstati na dva načina, ili kad se svi papiri unovči (malo vjerojatno), ili kad cijene dovoljno padnu da daljnje unovčavanje nije atraktivno (ovo drugo je izgledniji kraj). Taj proces je započeo proteklog tjedna i prelio iz Amerike u ostatk svijeta.

Stoga sam još prošli vikend istaknuo činjenicu da su tehničke zakonitosti podređene društvenim i prirodnim. Prevedeno, to znači da će tehnička kretanja, u nekom budućem razdoblju, samo pratiti društvene procese, a nikako na nkjih utjecati. U takvim okolnostima tehnički je gotovo nemoguće doći do jednoznačnih rješenja, već se javljaju sukcesivni targeti (da ostanem u trendu).
[/quote]
To je to [thumbsup]

Moto Nautilusa: MOBILIS IN MOBILI

New Report

Close