Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dakle, svaki rast ili pad ima prilično dobro objašnjenje (barem tako meni izgleda). Istina, može se pokušati ugurati u neki TA obrazac, ali po meni to ipak nema smisla, a osobito nema smisla na osnovu TA sada nagađati do koje razine će cijena skočiti (3500?)….

Pokušaj razmišljati "naopako", odnosno onako kako razmišlja tehničar.
On prvo nastoji prepoznati neki obrazac, a ukoliko ga je ispravno prepoznao, kasnije se sve vijesti i događanja uklope u unaprijed prepoznati obrazac.
[/quote]

Ako tako promotrimo stvari onda MOL bi morao ponuditi 3500Kn po dionici…vjerojatnost 80%….


Točnije to je porast u četiri godine od oko 2350 bodova ili 587,5 godišnje koje je ostvario CROBEX u protekle četiri godine vjerovali mi to ili ne. [shocked] [thumbsup]

I ako pogledamo u budućnost (6 ili 7 mjesec 2009) po toj liniji, CROBEX bi to toj liniji tada trebao biti negdje oko 4050 bodova.



uf, uf, a da nije malo prestrma ta plava crta. U matematičkim terminima y=a+bx, to bi se odokativno dalo opisati s funkcijom y=1000+500x. Prevedeno na financijski riječnik to bi značilo da je dugoročni prinos veći od 25% godišnje (opet odokativno). Pa mi se nekako čini ….

Pa, financijski odokativno je mozda 25% godisnje, medjutim matematicki pravac daje opadajuci prinos u postotcima. Konstanto isti prinos u postotcima bi dala, hm, parabola?
[/quote]

Ma je, opadajući su prinosi. Ali, htio sam reći da dugoročni prinos (za razliku od kratkoročnog) mora biti i održiv. A to bi značilo da bi trebao biti sveden na nekih 10-12% godišnje. Sve ostalo je pretjerivanje, pa i u riziku.

Ima tu još jedna nezgodancija. A to je divergencija s ostatkom svijeta. Ona bi mogla već kratkoročno dovesti do odljeva kapitala iz Zagreba. Tako da ne vjerujem u dugoročnije održavanje ove divergencije.

Mislim da će ta krivulja u konačnici biti ipak nešto blažeg uspona. Vjerovatno će bull market nastupiti nakon odbijanja od nekih 2700 bodova. (Sad će me razapet!)

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]


Pa, financijski odokativno je mozda 25% godisnje, medjutim matematicki pravac daje opadajuci prinos u postotcima. Konstanto isti prinos u postotcima bi dala, hm, parabola?

eksponencijalna s bazom 1+k (k npr 0,25 za 25%)
npr. y = y0 + (1+k)^x
kad se uzme logaritamsko mjerilo onda na takvom grafu pravac daje konstantni relativni prinos.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

paronček, nešto ala: y = y0 * (1+k)^x

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

i koji je onda zaključak


paronček, nešto ala: y = y0 * (1+k)^x

Tako nesto valjda… Volim kad nemoram razmisljat.
Evo ti 5! [thumbsup]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


i koji je onda zaključak

Nema zakljucka. [lol]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Zakljucak je to da je pravac dobar na kratkom vremenskom roku (recimo par godina), ali na 30 pusiona. Isto tako, eksponencijalna funkcija u kratkom intervalu nagovjestava nevolju. Eno na temi KODT graf od KODT-R-A… Eksponencijalna gore, eksponencijalna dolje.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

evo i tebi 5 [lol]
isto bi se moglo reći da je dugoročno eksponencijalni rast dionica održiv.
a i da bi rooster mogao uzeti cijeli dostupni crobex (od 90 neke) do danas u logaritamskoj skali pa tu možda potražiti neki pravac ili kanal.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


evo i tebi 5 [lol]
isto bi se moglo reći da je dugoročno eksponencijalni rast dionica održiv.
a i da bi rooster mogao uzeti cijeli dostupni crobex (od 90 neke) do danas u logaritamskoj skali pa tu možda potražiti neki pravac ili kanal.

Evo i tebi 5.

Ovako to izgleda za nasdaq…

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb

Ja sam donio sljedeci zakljucak:
Kad vidis "parabolu" kako se razvija na index-u ili na trbuhu zene, bit ce uskoro:

[img]http://i47.servimg.com/u/f47/12/07/20/63/pelene10.png[/img]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

New Report

Close