Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@MiG
ja sam pred koji dan u nedostatku pametnijeg posla malo analizirao izborne godine u Americi i kretanja na indeksima i stvarno, u drugoj polovici 20. stoljeća (možda je i ranije to vrijedilo, ali samo sam taj period analizirao) snažna je korelacija između toga jesu li republikanci ili demokrati na vlasti te čija se pobjeda očekuje s padovima i rastom indeksa – ne vjerujem da će ove godine biti drugačiji scenarij…

kakogod, vjerujem ne samo u dugoročni, već i u srednjoročni oporavak, no zbog činjenice da nas ljetna letargija pomalo obuzima, a i upravo zbog kratkoročne neizvjesnosti – mislim da oni koji su u cashu trenutno imaju više razloga za zadovoljstvo…

Selim u ameriku...


uostalom, amerikanici su na svojim lowovima, mi ipak nismo.

upravo me to i najviše zabrinjava trenutno…ameriknacima je dno bilo sredinom trećeg mjeseca, a 14.04. su samo cimnuli prema dole a nas sasjekla panika…bojim se da opet ne bude tako, što se tiče vremenskog pomaka…al ovaj put će intenzitet kod nas bit manji….barem što se tiče prometa, a za cijene ćemo vidit.
jel bi neko htio usporedit promete i padove tamo iz trećeg i četvrtog mjeseca sa ovima sada, da vidimo jel se ponavlja povijest.



@mandatar

ovo sto si ti napisao zvuci kao da si u cashu, cekas da dodje na 3200, pa da se nakupujes, pa onda ocekujes rast, a ako prozujispod, onda sam sebe tjesis da nije losa kupnja ni na 3200.
NHF [tongue]

@lakosta

slazem se!

osobno mislim da je previse ljudi u cashu (ukljucujuci i mene) da bi dosli u jednom potezu do tamo.i na svakoj razini se javlja kupnja, a tako jake prodaje ipak nema.
to je jedna stvar, a druga, onaj proboj na 3200 mozemo zahvaliti bankama koje su odjednom porijesavali margine i istovarili ih nisko.
uostalom, amerikanici su na svojim lowovima, mi ipak nismo.
i na kraju, OMF Raiffeisena kupuje, kako kaze poslovni, vjerojatno ce se ukljuciti i drugi.

naravno, to sve pada u vodu, ako se vani svi izvrnu.
meni se cini da su dosta nisko i da je veca vjerojatnost da ce gore, nego dolje.
nadalje,
Goldman Sachs prodaje naftu i kupuje dionice, oni su jedni od rijetkih koji su ovo najavili jos prije godinu dana, isto tako krenulo je bombardiranje sa vijestima, sve ide dole, rusi se itd..
a znamo sta se desava kad nas bombardiraju jednim vijestima-obicno ono suprotno!(valjda se sjecate reklama za fondove i dionice i kako je to super, na vrhuncu euforije, IDEMO DALJE i sl.).

sad, sto se tice TA,
nafta je veliki balon..koliko ce trajati ne znam, ali ce prsnuti i to jako..ko Nasdaq 2000.
ima u Murphyju nesto o predsjednickim ciklusima i kretanjima indexa..zanimljivo stivo!

u ovom Vladovom grafu za SP se lijepo vidi da su u petak bili veliki prometi i da bi to trebao biti dan obrata trenda. hoce li biti vidjet cemo, po meni je 90% vjerojatnost da se ostvari.
ako nista morat ce zatvarati put opcije, koje su se kupovale ovih dana.
dakle, pojacana kupnja, dakle rast.
koliki ce biti ne bih se usudio prognozirati, mozda bude mali odbijanac, pa nastavak prema dole, ne znam.

sad, ne znam kako ce sve to pomoci Crobexu, jer je kod nas evidentan nedostatak likvidnosti, tj sredstava, bojim se da dok se ne proda INA (ili neka veca kompanija), ili dok se ne vrate strani investitori prestankom kriza vani da nam nema nekog znacajnijeg oporavka.
koji ce sigurno, ali sigurno jednom doci.jer dugorocni trend dionica je uvijek rastuci, uzmite bilo koji graf na duze od 5, 10 god i vidjet cete.(dobro i inflacija tu ima veze)
i zato ja nikad ne mogu biti medvjed, makar bio u cashu! [wink]

Odlican post. Razmisljam slicno. Ne mogu biti medvjed kad nisam. I ne znam kako netko moze zeljeti da dionice padaju. Sto se Amera tice, mislim da ce jos padati, ali neka me nitko ne uzima zaozbiljno. Ja nisam dovoljno kompetentan. Par procitanih knjiga nije znanje, a za nesto vise treba ono sto rijetki na forumu imaju – iskustvo. U cashu sam i svaki bi me dan svrbjeli prsti kad bi prometi bili veci. Ali nasi mali prometi, po meni su vezani za pomanjkanje novca izvana. U Hrvatskoj nema novca. Mislim da su ulaganja malih ulagaca iluzija. Ljudi koji svakodnevno trguju nema vise od par tisuca (ne racunam balavce u fondovima), a oni nisu oni koji preokrecu trziste. Unatoc svemu gust mi je citati topic TA jer se tu nadje ljudi koji vole podijeliti znanje s drugima. Volio bih kad bi mogao malo i pridonijeti, ali nisam jos na tom nivou. Ipak, citanje ovog foruma pomoglo mi je da prodam na vrijeme (iako s gubitkom), jer bih inace bio u (na) debeloj banani. Sa zeljom da burza okrene prema povrsini sto prije pozdravljam sve koji na ovom topicu doprinose …

nisam bob, ali dylan ...

osobno mislim da je previse ljudi u cashu (ukljucujuci i mene) da bi dosli u jednom potezu do tamo.i na svakoj razini se javlja kupnja, a tako jake prodaje ipak nema.
to je jedna stvar, a druga, onaj proboj na 3200 mozemo zahvaliti bankama koje su odjednom porijesavali margine i istovarili ih nisko.
uostalom, amerikanici su na svojim lowovima, mi ipak nismo.
i na kraju, OMF Raiffeisena kupuje, kako kaze poslovni, vjerojatno ce se ukljuciti i drugi.

naravno, to sve pada u vodu, ako se vani svi izvrnu.
meni se cini da su dosta nisko i da je veca vjerojatnost da ce gore, nego dolje.
nadalje,
Goldman Sachs prodaje naftu i kupuje dionice, oni su jedni od rijetkih koji su ovo najavili jos prije godinu dana, isto tako krenulo je bombardiranje sa vijestima, sve ide dole, rusi se itd..
a znamo sta se desava kad nas bombardiraju jednim vijestima-obicno ono suprotno!(valjda se sjecate reklama za fondove i dionice i kako je to super, na vrhuncu euforije, IDEMO DALJE i sl.).

sad, sto se tice TA,
nafta je veliki balon..koliko ce trajati ne znam, ali ce prsnuti i to jako..ko Nasdaq 2000.
ima u Murphyju nesto o predsjednickim ciklusima i kretanjima indexa..zanimljivo stivo!

u ovom Vladovom grafu za SP se lijepo vidi da su u petak bili veliki prometi i da bi to trebao biti dan obrata trenda. hoce li biti vidjet cemo, po meni je 90% vjerojatnost da se ostvari.
ako nista morat ce zatvarati put opcije, koje su se kupovale ovih dana.
dakle, pojacana kupnja, dakle rast.
koliki ce biti ne bih se usudio prognozirati, mozda bude mali odbijanac, pa nastavak prema dole, ne znam.

sad, ne znam kako ce sve to pomoci Crobexu, jer je kod nas evidentan nedostatak likvidnosti, tj sredstava, bojim se da dok se ne proda INA (ili neka veca kompanija), ili dok se ne vrate strani investitori prestankom kriza vani da nam nema nekog znacajnijeg oporavka.
koji ce sigurno, ali sigurno jednom doci.jer dugorocni trend dionica je uvijek rastuci, uzmite bilo koji graf na duze od 5, 10 god i vidjet cete.(dobro i inflacija tu ima veze)
i zato ja nikad ne mogu biti medvjed, makar bio u cashu! [wink]

Ovo što govoriš stoji. I ja sam dobrim dijelom u kešu i isto ne mogu biti medvjed. Čim vidiš malo veći pad, cash strašno počme svrbiti i možda počnem kupovati već u ponedjeljak.

Međutim, glede amera ne dijelim optimizam po meni i jedan i drugi razvoj imaju 50 % vjerovatnosti.

Od sutrašnje sastanka ne očekujem puno, da bi nešto pokrenuli morali bi objaviti revolucionarno povećanje proizvodnje nafte, bar 1 mil. b/d. Nafta bi već počela značajnije padati ovaj tjedan da se nešto značajno očekuje od ovog sastanka.

Vjerovatnija je opciju da će o nekom većem povećanju odlučiti tek u 9 mjesecu na redovitom sastanku Opec-a u Beču.

Ukoliko se ništa ne dogodi, a vjerovatno sutra neka zajednička odluka neće biti donesena, u pon. možemo očekivati naftu oko 140 $, ameri padaju, dow ponovno na dnu od cca 11.750 i ako probije nastavak tuluma. Loši izvještaji banaka, oporavak ekonomskih pokazatelj spor i nikakav zbog cijena goriva, plus Ben koji zbog inflacije prije vremena podiže kamatne stopu. I eto ih ubrzo ispod 11.000.

A na ovo mi nećemo biti imuni, koliko god je sada teže pasti do one razine, nego par mjeseci prije.

Prije par mjeseci, negdje iza one krize s Bear S., na CNBC neki lik, tehničar, kojeg su predstavili kao čovjeka koji je najavio u mjesec slom dot-com bublea, za 9 mjesec je predviđao S&P oko 1.000, a prije nekoliko dana opet neki njihov investitor i savjetnik spominje u 9 mjesec Dow na 10.700.

Lik koji je s njim bio u emisiji pričao je o Dow na 14.000, Bear je bio riješen, Ameri išli naglo gore. Tad sama mislio da je ovaj prvi lud. Sada je i to moguće.

A kad bi šeici nešto riješili sutra, ameri se odbijaju od dna i onda i mi možemo odahnuti. Daj Bože!

http://www.cnbc.com/id/25298153

misliš tako nešto?

@james
u vremenima ovako slabe likvidnosti, manje je kapitala potrebno za pad i rast, drugim rječima, ako Amerika tijekom ljeta krene naglo gore ili dolje, mi je možemo (i vrlo vjerojatno hoćemo) pratiti čak i ako prometi budu mali:
veliki prometi -> potrebno puno kapitala za rast ili pad s obzirom na veliku količinu pozicija na K&P
mali prometi -> obratno s istim rezultatom

evo ti ujedno i crobi i s&p, na s&p-u je valjda sve jasno, usponi i padovi nisu u nikakvoj korelaciji s volumenom jer je promet gotovo cijelo vrijeme jednak

kod nas je druga situacija, primjetni su maleni prometi tijekom pada (baš kao što se i sada događa) no tijekom i neposredno nakon doticaja dna, slijedi oporavak uz velike promete

s obzirom da je pred nama ljeto, ne vjerujem u presliku takvih scenarija, no nikad se ne zna…

Selim u ameriku...


http://www.cnbc.com/id/25298153

misliš tako nešto?

Da tako nešto. Ako će uistinu uspjeti povećati proizvodnju za toliku u slijedećoj godini i ako su im podaci točni.

Probelem je što računaju na nova naftna polja koja još nisu ni blizu tog kapaciteta, a primjera radi u prvom mjesecu su s njih planirali pumpati 500.000 b/d, a još nisu dostigli ni 200.000 b/d.

Isto ministarstvo im se nije proslavilo zadnjih dana. Ova zadnja najava povećanja prvotno je govorila o 500.000 b/d, da bi onda to službeno srezali na 200.000 b/d.

Sadašnji output s ovim zadnjim povećanjem je 9.7 mil., a ukoliko u slijedećoj godini usitinu mogu postići kapacitet od 12.5 mil. dnevno, to im ostavlja dovoljno prostora za povećanje output na preko 10 mil.

Međutim što ako Saudijci blefiraju pred sastanak, kako to neki misle?

Što ako im je kapacitet 11 mil. dnevno, spare capacity za slučaj poremaćaja moraju ostaviti na cca 1.2 mil b/d, a što im ne ostavlja prostora za značajnije povećanje proizvodnje.

piše da je sve navedeno official ili ti ga službeno ovaj put!


piše da je sve navedeno official ili ti ga službeno ovaj put!

Sutra ćemo biti pametniji. Da nagovore ostale to bi zasada bio kraj priče o nafti.

Ponedjeljak će reći sve. Ako ne padne, bit će brundanja medvjeda


piše da je sve navedeno official ili ti ga službeno ovaj put!

Wunder, mislim da ipak ništa od nečeg spektakularnog sutra.

Evo link, a vadim bitniji dio

A Saudi proposal, to be discussed at the meeting in Jeddah tomorrow, will seek measures against market speculators, Prince Abdulaziz Bin Salman, the kingdom’s deputy oil minister, said in an interview published today in the Saudi newspaper Asharq al-Awsat.

“The governments have a role to play in regulating and restructuring the markets so that the speculators are forbidden from actions that caused oil prices to reach the current level,” bin Salman said.

“We want stable prices on the long term, not high and not low, so that oil demand can grow, Saudi Arabia can increase its production and preserves its revenue on the long run,” the Saudi deputy oil minister said.

Saudi Arabia will present at the meeting a work document that outlines the reasons for the surge in oil prices, prepared in cooperation with the Organization of Petroleum Exporting Countries and the International Energy Agency, the Saudi official said. ``It will be the only document that will be discussed.”

Vaš link

A u Nigeriji još problema

Vaš link

Ameri tehnički još imaju prostora za pad, a bojim se da ovo slijedeći tjedan Dow i S&P vuče ispod onoga dna dotaknutog u treći mjesec. Stisnit zube i gledat.


evo ja predvidjam pad crobexa na 3400 do 3450 a onda odbijenac do 3850 ito sve u 2 tjedna

Da li je netko primjetio da, smo 09.04.2008 dan prije 3-dnevnog velikog pada, paničarili i bili na rubu živaca. Crobex je tad bio na 3650 bodova.
Danas smo na 3670 bodova, na otprlike istoj razini, a staloženi smo i vjerujemo u rast, ali i dalje padamo.
Da li to znači da bi mogli pasti niže zbog sentimenta, i zato jer je 3200 razina već dotaknuta?

DA STE SLUŠALI BARONA, SAD BI BILI U PLUSU.....

Al se lijepio ispričaste, no pozivam cijenjeni forum-aše da mi ukažu i jedan pokazatelj( ne misleći pri tom na grafičku analizu ) TA koji bi ukazivao na preokred trendana SP i DOW.

New Report

Close