Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Čim nacrtaš graf i na osnovu njega projeciraš buduće kretanje cijene pretpostavljaš da se radi o stacionarnom procesu.

ja to ne radim, jel shavaćate vi to?
ja ne predviđam budućnost, ja analiziram sadašnjost.
boli me briga (jer ionako ne mogu znati) gdje će cijena sljedeću sekundi, zanima me gdje je sad.
JA znam šta JA trebam radit na BLJE 72kn, isto tako znam šta JA trebam radit kad je naraslo na 80kn.
a šta trebaš radit TI i šta će radit cijena ne znam, niti me zanima.

JA ne mjerim cijenu, JA mjerim rizik koja određujem JA, a ne cijena.
JA nisam nestacionirana i JA mogu odredit koja je MOJA vjerojatnost u odnosu na nestacionaran proces kakav je cijena. JA određujem kad sam JA spreman prihvatiti rizik neizvjesnosti cijene, a kad nisam. cijena je neizvjesna u svakom trenutku i svakoj točki u svemiru, ali JA nisam, JA se mogu odredit prema njoj s kojom god vjerojatnošću/sigurnošću hoću. jel shvaćate da su to dvije sasvim odvojene pojave (cijena i JA) i da jedna može bit stacionarna (JA) dok je druga nestacionarna (cijena)?

daj mi odgovrite na pitanja koja postavaljam već nekoliko puta:
flayer – koje pojave imaju stalna statistička svojstva?
fenergi – na temelju čega ti trguješ otkad si odbacio ove priglupe metode?

tigruse, ne radi TT, ne vidim ništa.

Bravo Flyer. [thumbsup]

Gađaš u sridu.

Nažalost gibanje dionica jest nestacionaran proces. Ali primjeti da ima tri komponente.

a) RW čisti (normalna razdioba)
b) drift (zajeban dio)
c) Deterministički trend (ono što TA pokušava ulovit)

I kao posljedicu dobiješ nešto što je 98-99% random i nepredvidivo.
Nestacionarno ne znači nužno nepredvidivo PO DEFINICIJI. Nestacionarno znači da je varijanca stalno promjeniiva s vremenom, kao i mean. Što recimo ne znači da ne može imati neki range gibanja toga sa određenom vjerojatnošću. Recimo možeš sa 99% sigurnosti tvrditi da SPY neće danas pasti ili porasti 5%. I bit ćeš upravu gotovo uvijek. Osim onih par outliera. Dakle postoji neki range, nije da se ne zna baš ništa. Postoji i na minutnom grafu, kako i na dnevnom. A što za 4%? Slično. A za 3%? A kolika je serijska korelacija nakon 3% rasta sljedeći dan? A nakon 2%? Itd?

Ako ima ovu C) komponentu u sebi i dalje je nestacionarno, ali nije nužno nepredvidivo jer dopušta sustavna gibanja + postoji neki "očekivani" range "kakti", pa čitava priča ima smisla (bar nekog) lol.

Ako se skenira velik broj instrumenta u real timeu, te ako se zna što se traži, određena je arbitraža moguća!! I zarada dakle sa TA. Ali sa klasičnom TA, ne može se gotovo 100% sigurno ništa zaradit. Bar ne u dužem roku, tj ne na nekom statistički signifikantnom uzorku. Svi veliki trejderi koji su se obogatili su to učinili ili na makro trejdanju (globalna gibanja ekonomska), ili kroz "value" investiranje itd.

@Knox

Ne postoji TI i CIJENA. Ti možeš zaraditi samo i isključivo trgujući CIJENU SADA, a ona je nestacionarna i nepredvidiva = žao mi je. Odbaciš klasičnu TA, počneš se bavit arbitražom, ako znaš kako naravno, te ako imaš mogućnosti.

Obey Ferengi Rules of Acquisition

@Ferengi

Sve pet. Slažamo se. Oko prinosa i normalne distribucije sjećam se samo da si spominjo…
No ono što je bit svega.
Kako stvar učiniti mjerljivom ?
Jer i u tvojim metodama koristiš grafove (tj uzorak gibanja cijena).

@James

Malo si krivo zabrijo, ali odgovorit ću ti…
(JA mjerim rizik …na osnovu čega: ili na osnovu funadamenata ili na osnovu TA)

Primjeri stacionarnog procesa….Bacanje novčića, Bacanje kocke…Naime, ishodi su unaprijed poznati.



@James

Kompletna TA je nastala na pretpostavci da je gibanje cijena stacionaran proces…Ljudi su pročavali patterne i vidjeli da se ponavljaju. Neki su gledali mjesečeve mjene i vidjeli da određena mjene uzrokuje određeno gibanje cijena, neki su govorili o valovima pri gibanju cijena itd…

Ako pretpostavimo da je nešto nestacinarno (nemjerljivo) onda nema TA.

Čim nacrtaš graf i na osnovu njega projeciraš buduće kretanje cijene pretpostavljaš da se radi o stacionarnom procesu (naime uzo si uzorak cijena iz prošlosti, an osnovu kojih ćeš predviđati budućnost)…
Samo toliko.

Izgleda, da na ovoj temi nitko osim Flyera ne razumije elementarnu osnovu TA.
Jel ovdje uopče tko trguje pravim novcima i zarađuje?

Evo moj 15 min graf, koji se nanosi na index sp 500. Na osnovu njega sam projecirao buduće kretanje cijene za danas najmanje na 1398. Uzimam to kao izazov, da vidim, tko će preciznije pogoditi današnju cijenu. Odgovaram samo onima, koji će nacrtati graf – rijeci ovdje uvijek previše. Ajd.

[proud]



@James

Malo si krivo zabrijo, ali odgovorit ću ti…
(JA mjerim rizik …na osnovu čega: ili na osnovu funadamenata ili na osnovu TA)

Primjeri stacionarnog procesa….Bacanje novčića, Bacanje kocke…Naime, ishodi su unaprijed poznati.


mjerim rizik isključivo na osnovi svojih ekonomskih preferncija, a to apsolutno nema veze s cijenom.
ne razumijete pojam rizik i zato ne razumijete mene.

Risk versus uncertainty

In his work Risk, Uncertainty, and Profit, Frank Knight (1921) established the distinction between risk and uncertainty.
… Uncertainty must be taken in a sense radically distinct from the familiar notion of Risk, from which it has never been properly separated. The term "risk," as loosely used in everyday speech and in economic discussion, really covers two things which, functionally at least, in their causal relations to the phenomena of economic organization, are categorically different. … The essential fact is that "risk" means in some cases a quantity susceptible of measurement, while at other times it is something distinctly not of this character; and there are far-reaching and crucial differences in the bearings of the phenomenon depending on which of the two is really present and operating. … It will appear that a measurable uncertainty, or "risk" proper, as we shall use the term, is so far different from an unmeasurable one that it is not in effect an uncertainty at all. We … accordingly restrict the term "uncertainty" to cases of the non-quantitive type.”

Thus, Knightian uncertainty is immeasurable, not possible to calculate, while in the Knightian sense risk is measurable. Another distinction between risk and uncertainty is proposed in How to Measure Anything: Finding the Value of Intangibles in Business and The Failure of Risk Management.

@Knox

Pa ti živiš u 1921, sad je sve jasno [tongue]
Malo šale.

Rizik je vrlo nedvosmislen. Krajnje nedvosmislen.
Volatilnost profitne linije tvog sustava trgovanja = rizik. Nemaš tu šta puno divanit. To ti je tak.

Ti možda imaš neke voodoo metode za "procjenu" kako će ti proći trejd, uspješno ili neuspješno, no rizik se vidi tek u volatilnosti tvog portfelja. Ako preuzimaš rizik koji je veći nego da kupuješ SP500, naravno da ga možeš out-performat. To je i bit EMH. Ali ne možeš uz manji rizik. Možeš bit ti i u plusu. Ali opet radiš nešto beskorisno ako držanjem indeksa, ili košarice asseta, možeš zaraditi godišnje 10%, a ti svojim čarobiranjem zarađuješ 5%.

I tak.

Obey Ferengi Rules of Acquisition

[/quote]

Evo moj 15 min graf, koji se nanosi na index sp 500. Na osnovu njega sam projecirao buduće kretanje cijene za danas najmanje na 1398. Uzimam to kao izazov, da vidim, tko će preciznije pogoditi današnju cijenu. Odgovaram samo onima, koji će nacrtati graf – rijeci ovdje uvijek previše. Ajd.

[/quote]

Vidim voli se pričati i nitko se nije osudio danas prihvatiti izazov.

Prognoza za danas bila je pad indexa sa jučerašnjih 1.410,08 boda na najmanje 1398. Ispao je danas pad na 1.397,01 boda. Znači pogodak skoro u nulu. Kako sam to pogodio? Sigurno ne tkzv. akademskim raspravama o tome, da li TA vrijedi ili ne, jer od toga bi bila djeca i žena gladna.

Počnite studirati TA zajedno sa fundamentalnom analizom i stavljati grafove na ovaj forum umjesto lupetanja, jer ameri rade samo po principima TA.

[bye]

Knecht ti si komedijaš prve kategorije.

U trenutku kad si ti pisao ovaj post u 12:27, futuresi su bili 1402, tako da nisi morao biti neki
čarobnjak da u pola 1, zaključiš da će burza otvoriti prema dolje.

Zamisli kada si ti dao svoju "prognozu" na 1402, burza je još otišla u tvom smjeru punih 5 bodova!!! WOOW[lol]

U tvojoj mašti "ameri" rade "po principima" TA [thumbsup]
Lijepo je maštati … ah.

Obey Ferengi Rules of Acquisition

FerengiHr šta se tebi dogodilo zadnje vrijeme.Mislim da je vrijeme da se malo opustiš.Napadaš ljude bez ikakvog razloga.

Pozdrav

bit će bolje................

Graf je bio nacrtan na predpostavci, da se radi o minor valu 4, koji će završiti o obliku double zig zag (y) = 0,62 * (w) sa targetom 1398. To je bio prvi target, koji je u praksi bio i postignut. Sljedeći target bi bio y=w sa targetom 1387 što je još uvijek moguče. To sam argumentirao grafom.

Pohvala tebi što si počeo stavljat grafove. Još kada budeš argumentirao na ovoj temi sa grafovima svoje targete moći ćemo preći sa tvoje »akademske razprave« u konstruktivnu debatu.

Zato molim: nemoj pričat – stavljaj grafove i pokušaj ih objasniti.

Kolege, sjećate se legendarnog Vlada?
Imam osjećaj da polako poprimam njegove sposobnosti i da bi uskoro mogao početi izbacivati targete.
I začiniti ih s nekim mudrim proročkim riječima isto tako legendarnog forumaša Cromana.
Zamislite kombinaciju Cromana i Vlada u jednom?

New Report

Close