Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




TA ovdje ne pomaže jer se krupne stvari događaju sa dalekovodom.
Jedina pametna ti je ‘Buy on rumours, sell on news’ ali ovdje je bilo i jednog i drugog u zadnje vrijeme..

Kolega zašto komentirate stvari koje očito niti ne znate niti razumijete?


@hugh

Na DLKV imate jasan uzlazni trend. Vjerojatan scenarij je probijanje zadnjeg vrha i rast do 360 ili 390-400. Nakon toga ide vjerojatno jača korekcija. Ako nakon te korekcije probije vrh koji će ostvariti (360 ili 390-400), imate potvrdu daljnjeg rasta.
[/quote]

može netko ko se razumije staviti analizu za dlkv ?
[/quote]

Dragi moj nosorože,
ne znam zašto, stekao sam dojam da vi neke stvari razumijete, no po ovom komentaru djeluje da niste daleko od slovenskog kolege. Tko zna, možda sam krivo shvatio.

Također sam siguran da ni hugh koji je zahvalio na gornjim redovima nije nimalo profitirao na njima kao ni većina onih koji su pročitali.

Pa evo da pokušam objasniti detaljno kako bi otprilike trebalo koristiti TA, valjda će nekome pomoći.

Komentar slika u sljedećem postu.

dlkv.5y.png
Da bi nekog vraga zaradili morate za početak razumjeti odnosno poznavati globalnu sliku na nekoj dionici.

Dionica je u padajućem trendu i tako će biti sve dok ne probije prvu žutu od fibo fana, sa crnom kao dobrom potvrdom.

Nakon što je u velikom impulsu dotakla dno cca III 2009, usljedila je korekcija do cca 500, a zatim je nastavljen pad prema novom dnu.
Kada se odbila od zadnjeg dna, stvoren je kanal, a time i vjerojatnost da je počeo rast koji će ići barem do drugog vrha kanala.
Potvrda takve pretpostavke može se pronaći kroz razne oscilatore.
Ja volim DMS, drugi će koristiti druge pokazatelje: +DI i -DI su se prekrižili a još je i ADX krenuo prema dole, to je dovoljna potvrda daljnjeg rasta.
Tu se također pojavilo i EWT objašnjenje: Završila je velika korekcija ABC tipa i počinje rast prema gore, impulsom naravno (12345 formacija).

Ako nekome nije jasno, nije postojala nikakva garancija da će se to desiti niti je itko znao da će se to desiti.
To je događaj koji ima veću vjerojatnost da se desi od nekog drugog scenarija i to je sve.
Sve se može pokazati pogrešnim i pasti u vodu.

Sada je pitanje kako to možemo iskoristiti i zaraditi.

ima li netko da keže, prognozira ili predvidi nešto o GOLD i target za ovu godinu
unaprijed zahvalan!

Tekst je konfuzan i netočan u nekim djelovima, pa evo kompletne ispravljene verzije. Moderator može izbrisati gornji post:

dlkv.1y.png
Ovdje vidimo izbliza šta se dešava. Opet isti način gledanja kao i prethodni graf.

No za početak da razjasnim kako se trguje, bilo preko TA ili FA.

Za SVAKU trgovinu u koju ulazite morate imati ulaznu strategiju, izlaznu strategiju, te odrediti i prihvatiti rizik.
Još vam treba i money management, sigurnost u strategiju odnosno disciplina.
Ovo zadnje je najteži faktor. Dok nemate sve ove faktore, ništa od konzistentne zarade.

Ulazna strategija je trenutak u kojem ćete kupiti.
Zelenim strelicama su označeni trenuci koje možemo koristiti kao ulaz.
Crne vodoravne su targeti odnosno potencijalni SL (Stop Loss), točka izlaza, odnosno linije otpora/potpore.
Ima još linija, ove su po nekim kriterijima najjače.

Prvi ulaz je bio trenutak kada je probijen lokalni padajući trend, crna linija uz podršku loma ADXa (što je u stvari izlazni a ne ulazni signal).
Ako ste ušli u tom trenutku, dakle oko 230, imali ste mali rizik, svega 10ak kn: SL (Stop Loss) vam je postavljen ispod prošlog dna.
To je mjesto na kojem bezuvjetno izlazite iz trgovine i potpisujete gubitak.
A target ste mogli staviti ili na prvu ili na drugu crnu liniju. To je trenutak kada izlazite iz trgovine, kapitalizirate dobit.

I na taj način ste stvorili propisno definiranu trgovinu. Riskiramo 10ak kuna za zaradu od 20-40kn po dionici.
Ma šta vam drugi pričali, ovo je izuzetno dobar ulaz.
To vam u prijevodu znači da je dovoljno jednom zaraditi da pokrijete 3-4 gubitka na ulaze po istom kriteriju.
Jer nikada ne znate kuda će ta dionica otići, prema gore ili dole. Nema nikakvih garancija. Samo vjerojatnost.

Drugi ulaz je nevjerojatno jak. Probijena linija trenda pada od 8 mjeseci sa potvrdom +DI/-DI.
Rizik je veći, SL ide na 30ak kn, opet ispod prošlog dna, no i target je veći, 60-90kn po dionici, dakle na 310-340kn.
S time da je ovo statistički vrlo sigurna trgovina, daleko je veća vjerojatnost ostvarivanja dobitka od prošlog slučaja.
Opet treba biti svjestan da nema garancije da će uspjeti, samo vjerojatnost.

Treći uzlaz je baziran na EWTu. Probili smo prošli vrh (i) očekujemo da rast do iii iznositi uobičajenih 138%.
Alternativno (sigurnije), u slučaju da je u pitanju korekcija, a ne impuls, očekujemo vrh C na 100% rasta od B (ii ako je impuls)
Korekcija ABC tipa imaju uobičajeni omjer 1:1 u veličini rasta.
Što se nevjerojatno dobro poklapa sa linijama na 310 i 340.
SL je ispod ii (B za korekciju).

A ako slučajno niste ispoštovali targete, imate izlazne signale koji su nevjerojatno dobri ovaj puta.
Nisu svaki puta tako dobri.
To su za početak lom ADXa, a zatim nedvojbeni signali proboja trenda i okretanja +-DI.
Koji vas vade na 310. Predobro.
Da, treba vam likvidnost za izlaz. Zato se koriste targeti, a ne izlazni signali.

OK, to je sve bila prošlost. Gdje smo sada?
Ako pogledate 5y graf, možete vidjeti da lupamo po liniji padajućeg trenda, dakle vrlo jakom otporu.
Kao što sam maloprije napisao, imamo takve izlazne signale da više ne bi smjeli biti u dionici.
Daljnji pad je vrlo vjerojatan. Time je scenarij koji sam na početku netočan, a na opće iznenađenje ipak se moglo zaraditi.

No iako je probijen uzlazni trend, EWT count još stoji. Dakle još je moguće da krene gore i bude sve po propisu.
To bi bila 5ica i u principu to nije neka sreća od ulaza, jer često ispadne kratka.
No evo da je definiram:
Ulaz nakon proboja vrha iii, SL nakon iv (koji još nije definiran), a target na 390-400.
Nadam se da je sada jasan razvoj koji sam prije opisivao. A ako se to desi, u bullu smo.

Eto, nadam se da sam bio jasan koliko je moguće. Puno je toga još nedorečeno, no ovo su neke osnove.

uh, iscrpno objašnjenje.nadam se da si trgovao i disciplinirano se držao gore navedenih strategija. A što se tiče 4-tog mogućeg ulaza u poziciju,dalo bi se razgovarati.
dakako,negovorim o 4-tom kojeg si označio,nego o onom kojeg si prešutio

a ja? pa veselim se da sam postavio pitanje na pravi način,i dobio odgovor od nekoga ko se razumije

Frankly my dear, I don't give a damn!

Kolega graziani. da pojednostavimo što vi na osnovu vaše TA predviđate za kratkoročno kretanje cijene dlkv. po meni moguć je nakratko pad do nekih 275 a onda odbijanac i stabilizacija na razinama oko 290 – 300 kn.

Graziani odličan post

Graziani,cestitke na trudu. [thumbsup]


Sad sam siguran da je bio double top!
http://zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=BLJE-R-A

Koliki bi bio target tog double topa..

Bolje živjeti sto godina u bogatstvu nego sedam dana u siromaštvu!

Khmm, volio bih vidjeti analizu ht-a ako nije problem.
Hvala unaprijed.


Koliki bi bio target tog double topa..

http://www.fxstreet.com/forex-tools/risk-calculator/

Retracement levels
0.382 – 77.294
0.618 – 91.686

Targets
Target 1 – 81.304
Target 2 – 58.01
Target 3 – 20.324

BTW, ovaj prvi retracement od 91,68 je odrađen u decimalu, zaokruženo na prvu cijelu brojku… [lol]

@ Graziani – krasan post, velik trud. Čestitam! Razgovjetno , čisto, jasno.

Ostaje činjenica treba nam potvrda rasta 390-400. Sve drugo,do tada smo nigdje.

Srdačan pozdrav

sanja

New Report

Close