Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@fidel
i @baron Može li jedno pitanje, budući da mi nisu htjeli odgovoriti ni krpa ni fazan. Ja stvarno učim TA od kada je počeo pad i sada me zanima još nečije mišljenje. Da li vam svijeće na vodećim CROBEXovim dionicama upućuju na pad cijena, a MCD i RSI pokazuju kupovni signal. Meni to tako izgleda, a razlog tome vidim u forsiranju velikih da se cijene oporave. Čini mi se da je to forsiranje stvorilo zbunjujeće pokazatelje. Razlog tome ne vidim u tome da fondovi hoće nabrzinu zaraditi na malima nego da se vrati povjerenje u tržište i Crobex. No napravili su jednu grešku. Nisu dopustili malima da se nakrcaju nego su prenaglo izazvali rast. I sada opet imamo malo “naprasitu” situaciju. Novac je ostao nepotrošen i jednostavno nedostaje na tržištu. Morati će fondovi popustiti da se i mali nakrcaju. To je moje viđenje. Voljela bih vidjeti vaše komentare. Nadam se da neće biti kao od nekih čim nešto pitaš oni pišu “idi ti mala spavati, nije to za tebe, neznaš čitati i sl.”

Ma na kojoj ti to dionici svijeće trenutno upućuju na pad? Reci jednu i patern, pa će kolege možda biti jasnije. Na dlkv zadnje dvije svijeće mogu zbuniti, jer te mogu upućivati na obrazac advance blocka.

Ali ovo je obrazac obrata trenda, a up trend još uvijek nemamo.



@fidel
i @baron Može li jedno pitanje, budući da mi nisu htjeli odgovoriti ni krpa ni fazan. Ja stvarno učim TA od kada je počeo pad i sada me zanima još nečije mišljenje. Da li vam svijeće na vodećim CROBEXovim dionicama upućuju na pad cijena, a MCD i RSI pokazuju kupovni signal. Meni to tako izgleda, a razlog tome vidim u forsiranju velikih da se cijene oporave. Čini mi se da je to forsiranje stvorilo zbunjujeće pokazatelje. Razlog tome ne vidim u tome da fondovi hoće nabrzinu zaraditi na malima nego da se vrati povjerenje u tržište i Crobex. No napravili su jednu grešku. Nisu dopustili malima da se nakrcaju nego su prenaglo izazvali rast. I sada opet imamo malo “naprasitu” situaciju. Novac je ostao nepotrošen i jednostavno nedostaje na tržištu. Morati će fondovi popustiti da se i mali nakrcaju. To je moje viđenje. Voljela bih vidjeti vaše komentare. Nadam se da neće biti kao od nekih čim nešto pitaš oni pišu “idi ti mala spavati, nije to za tebe, neznaš čitati i sl.”

To sami ja primjetio da su najmanje 50% dionica prošli tjedan pokupili fondovi po bagatela cijenama.
Mali tek trebaju krenuti u kupnju.
BUY: fundamenti, podcjenjenost, dobri GFI, veliki pad svih dionica(50%)
SELL: još uvijek gorak okus u ustima od opće recesije.

"Prvo je padalo onda je raslo, pa sam kupovala i bilo je uzbudljivo." ivana7

@mise
pogledaj malo kako se izracunavaju indikatori. 90 % njih u sebi ima moving average ili exp. mov. average. tako da u principu 60 % njih radi isto, samo je prikaz malo drugačiji, nek se nitko ne naljuti. osim toga princip takve jednostavne analize je odnos trenutnih vrijednosti u odnosu na neku proizvoljnu proslost. da ne govorimo da ti indikatori uglavnom koriste neke tipicne vrijednosti kao kad se presjeku dva moving averaga od x i y dana, nitko ne kaze da za svaku sljedecu dionicu mozda ne bi bili bolji neki drugi parametri. to ne znaci bas mnogo, signal kasni itd., cesto je pogresan . izuzetno jednostavan princip koji zato ima puno pogresaka. nemam uopce iskustva sa tim svijecama ali kuzim princip, prije bih vjerovao svijecama, u svakom slucaju ako prepoznas obrazac imas priliku djelovati odmah. ako se zelis baviti time savjetujem ti da malo pogledas na stockcharts.com kako se izracunavaju ti macdovi i ostale stvari pa ces vjerojatno moci zakljuciti kad ih trebas uzeti u obzir a kada ignorirati

@krikman
Mislila sam na DDJH, Podravka,Magma, Ina, Ericson Nikola Tesla, AD Plastik, Dom holding, i još neke kojima je svijeća bila lošija u četvrtak nego u petak.


@fidel

Ma pročitala sam cijelu knjigu John. J.MurphyT ehnička analiza, neke dijelove i više puta. Jasan mi je princip izrađuna moving averaga i principi promjene trenda kada se preklapaju, npr. 10 i 50 dana. (mogu napomenuti da su daleko jedan od drugog da bi se preklopili, pojedine dionice bi morale ići još dosta gore da bi došlo do preklapanja). Sada pitanje da li nakon četiri rastuća dana gledamo pkazatelje kao da smo u rastućem ili padajućem trendu? Fazan me zbunio jer sam napisala da smo u rastućem, a on tvrdi da smo još u padajućem, odnosno da svijeće sada pokazuju promjenu padajućeg trenda, dakle dolazak rastućeg. Što ne iskljućujem jer ne znam. Hvala pomagaćima.

sutra povećani oprez…
ewt status grobija neriješen.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!


Fazan, Krpa, ako sam vas dobro razumio, odradili smo dvostruko dno kao obrazac obrata trenda. Pitanje, ako se ne odbijemo od 2.400, slijedeći otpor cca 2.600?

Upravo tako.
Pa onda, u varijanti rasta, 2.800.

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb

Vidimo isto. Hvala.



@fidel
i @baron Može li jedno pitanje, budući da mi nisu htjeli odgovoriti ni krpa ni fazan. Ja stvarno učim TA od kada je počeo pad i sada me zanima još nečije mišljenje.

Mise99, odgovoreno ti je, pa nisam htio i ja pisati isto.
Sada je, evo i ashrak dao cjelovit odgovor (hvala ashrak[thumbsup]):


mise99:
Ma na kojoj ti to dionici svijeće trenutno upućuju na pad? Reci jednu i patern, pa će kolege možda biti jasnije. Na dlkv zadnje dvije svijeće mogu zbuniti, jer te mogu upućivati na obrazac advance blocka. Ali ovo je obrazac obrata trenda, a up trend još uvijek nemamo.

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb

@krpa
Sve sam razumjela. Još uvijek nemamo up trend. Odnosno nije potvrđen. To sam i mislila. Biti će još poneka up dionica i onda opet down. To se i meni čini.



@krikman
Mislila sam na DDJH, Podravka,Magma, Ina, Ericson Nikola Tesla, AD Plastik, Dom holding, i još neke kojima je svijeća bila lošija u četvrtak nego u petak. @fidel Ma pročitala sam cijelu knjigu John. J.MurphyT ehnička analiza, neke dijelove i više puta. Jasan mi je princip izrađuna moving averaga i principi promjene trenda kada se preklapaju, npr. 10 i 50 dana. (mogu napomenuti da su daleko jedan od drugog da bi se preklopili, pojedine dionice bi morale ići još dosta gore da bi došlo do preklapanja). Sada pitanje da li nakon četiri rastuća dana gledamo pkazatelje kao da smo u rastućem ili padajućem trendu? Fazan me zbunio jer sam napisala da smo u rastućem, a on tvrdi da smo još u padajućem, odnosno da svijeće sada pokazuju promjenu padajućeg trenda, dakle dolazak rastućeg. Što ne iskljućujem jer ne znam. Hvala pomagaćima.

Aj da još malo pomognemo.

4 dana ne čine trend, a na to ti je Fazan želio ukazat. Mi smo (ili još uvijek jesmo) u padajućem trendu i sad se nalazimo na dnu kretanja. Gledajući svijeće, na većini dionica, u srijedu je tek dovršen obrazac morning stara.

Znaš da je to obrazac obrata padajućeg trenda, a složit ćemo se (to ti nije moglo promaći) da smo bili ili jesmo u padajućem trendu. Slijedeća dva dana (dvije svijeće) su potvrda, te u njima ne možeš pronalaziti patterne obrata rastućeg trenda, jer rastući trend još ne postoji, nego je tek u svom začetku na dnu cjenovnog kretanja.

Svijeće su koristan alat, ali prethodno moraš odrediti trend te koristit i druge alata pa i ocilatore kao potvrdu pravilnog tumačenja, a isti, iako na nekim dionicama kasne, daju buy signal.

Kako Vlad 111 kaže, sutra oprez, nakon sutrašnjeg trgovanja puno toga će biti jasnije. Fazan je već rekao sutra ćemo up illi down, na granici smo otpora crobia i većine dionica. Momci [thumbsup].

I pročitaj malo pažljivije tu knjigu.[thumbsup]

Opet molim pomoć.
1. Da li tumačenje svijeća vrijedi ispod 80 i iznad 20 bodova?
2. Obrazac “Advance block” je padajući obrazac obrata trenda. Sada mi nije jasno zašto ashrak kaže da je on može upućivati kod DLKV na obrat trenda? Ako smo u padajućem trendu nemože biti korišten padajući obrazac obrata trenda.

Ja sam to ovako razumjela: Ako se oscilator kreće od 80 na dole radi se o padajućem trendu, a ako se kreće od 20 prema 80 radi se o rastućem trendu. Naravno prije toga linija je trebala biti presjećena. Zbog toga i ja mislim da se kod DLKV radi o “Advance Block”, a kod drugih dionica o drugim lošim signalima, jer sve dionice prešle prije tih signala liniju od 20 bodova.
E sada nešto drugo u knjizi piše da je signali pomažu kada odredimo kratkoročni trend od barem deset razdoblja. Pa me zbunjuju ti trendovi od 20 do 80 i broj razdoblja. Kako vi to objašnjavate?

New Report

Close