Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




@ Plavi
Na što bi se trader trebao oslonit na fundamentalnu analizu [lol] TA pretpostavlja da su fundamentalisti sve uračunali sve dobre i loše stvari u cijenu dionice i na osnovu toga reagiraju. Cijene dionica imaju svoje "sinusoide" bio UP trend ili dawn trend i TA nastoji dokučit gdje se formiraju vrhovi i dna te sinusoide i na njima otvarat i zatvarat pozicije.
U trejdanju je riječ ipak o kraćim vremenskim razdobljima i obavezna primjena stop-lossa naloga, stoga nije potrebno puno fundamentalizirat.


@nikson

Ima studija koje su pokazale da ekonomicari i fundamentalisti su najlosije analizirali i pogodili razvitak krize u 2000,2007/2008 itd.(ima naravno pojedinaca koji su videli da te krize dolaze ali kao grupa, specialno ekonomicari to nisu vidjeli)

TA i specialno EWT daje mnogo bolju sliku razvoja.Tu se ne radi sto ja zelim vidjeti ili da pogadam da idemo prema odredenoj razini(na pr fibo) .
Radi se o tome da EWT mjesecima i godinama unapred pokazuje na moguci razvitak:

Formacije koja pokazuju na moguci : pad / rast

Rast u mars 2009 je bio vidljiv najmanje pola godine unapred a tako i dugorocan pogled na bear-formaciju.

Ekonomicari i Fundamentalisti su ti sto najmanje vjeruju u TA, sto i je logicno.

Ali svaki cini po svome…a duge diskusije o gore navedenom je bilo i bit ce.

[/quote]

Ma da Buffet je običan papak a ti si bog za njega.
Bože kojeg umišljenog lika užas.
Kaj ti pričaš?
Pa ti i slični preživljavate na dnevnoj bazi, a pravim igračima se živo jebe za analize jer oni drže svijet.
Jezus.
Btw ako si već pobjegao iz Hrvtatske daj onda molim te piskaraj na Švedskom forumu jer tamo i "tržiš", a ne kod nas "losera".
Lijepi pozdrav Bože.

btw Buffet i ekipa su vidjeli pad 2 godine prije svih analitičara i tako su otišli u cash a vi ste vidjeli pad tek kada je započeo.
Još nekaj NIKADA ALI NIKADA tehničari neće dominirati jer su daytrajderi i s malom količinom love upravljaju.
lp
[/quote]

Nije problem ako je netko umišljen kada ima podlogu za to.
Definitivni je činjenica da je Croman umišljen, ali nema za to nikakvu podlogu.
Pa kada netko napiše da je jedan od najboljih EWT-ista i da ima preko 80 % pogodaka.. pa pobogu.. šta sada… to je tako rečeno i tako se tome vjeruje bez ali?

Pa na moje konkretno pitanje Cromanu, rijetko kada napiše nešto konkretno, ali neki dan je napisao, da je 100 % u cashu, a taman je tada krenuo oporavak i vani i kod nas.
I što ona odgovori na to?
Da ja niti bilo tko drugi ne zna u kojem on trenutku nešto kupi ili proda. [lol]

Ovdje imamo Cromana koji priča bajke o TA analizi i uvjerava naivce da je za ulaganje u dionicu dovoljno znati dobro pročitati graf. To o kakvoj je tvrtki riječ i što se događa, to je nebitno.
Jedan drugi lik napiše da ne zna što je marža niti mu je išta bitno, samo grafovi.
Pa da čovjek ne povjeruje.

Nikson kaže da tehničari pretpostavljaju da su fundamentalisti već uračunali sve dobro i loše u cijenu dionice i da na osnovu toga reagiraju. PA zamisli ti glupe rečenice ( za onoga tko shvača kako funkcionira tržište kapitala ). To konkretno znači da npr. jedan ili dva fonda koji su bili u top 10 Ingre, dok je tvrtka bila na vrhuncu poslovanja, odnosno po dolasku krize i pogoršanju fundamentalnih pokazatelja tvrtke su odmah izašli van i sve je uračunato u cijenu dionice. [lol]
Pa ljudi moji nemojte nas raditi blesavima. Pa takvom fondu ili fondovima su trebali mjeseci da izađe van, pa kako može sve biti uračunato u cijenu?

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Idem van i samo da dodam Cromane odi više.Svima smetaš.Nikoga ne zanimaš,posveti se obitelji i prijateljima ako ih imaš.
Pa sve ljude iritiraš.


Ja se bože tebe ne razumim u EWT analizu di je počeo koji val di je završio drugi val zašto jedan val traje 45 dana dugi 10 treći 25 , dali je korektivni val abc ili je početak jedince padujućeg tenda…

Ti u svom postu govoriš da možeš predvidjeti cca cijenu za cca 6 mj pa ajde ako ti nije frka i ako imaš vremena napravi jednu analizu crobexa sa mogućim targetima i objašnjenjima u postu šta se tu zapravo zbiva.

Evo moj pogled na crobex koji nije ništa pametan pa mi je i strategija tome prilagođena tj gledaj gledaj al ne diraj.

Na crobexu se formirao rastući zelini trokut (bar sam tako mislio da je) i očekivao sam proboj kote od 2300 na trećem pokušaju (crvena linija) međutim crobi je zapeo na 2200 i od tada ga praktički nije ni prešao nego je mjesecima besciljno babuljao oko 2000 la-li do prije 20 dana i tada korekcija koja se zaustavila na 1900 točno gdje je i prethodna završila. E sad po moje pozicije bilo što bolje da se i cijene odbiju od 1900 što dalje inače [cry] [bye] vrlo vjerojatno potone crobi do 1700. Trenutno na crobexu imamo extreman otpor na 2200-2300 cijene su se već 4 puta odbile od tih razina na niže s tim da su zadnja dva vrha niža od prethodnih vrhova (dovoljno za upaliti duga svjetla)
Sad za sad imamo u najbolju ruku bočno kretanje cijena (drugi crni kanal ) a što će se desiti za koji dan iskreno pojma nemam hoće li crobex pasti ispod 1930 ili će ponovo testirati 2200 , ali ima nešto drugo što znam na kojim ću razinama otvarati nove pozicije.


@Nikson

Ovako je pisao Cartman 22.10.07 o TA i EWT

Cartman 22.10.07

Mislim da nikog ne tlaci, koga nije briga za TA – ne mora citati, jedino ne znam da li bi
on pisao kad bi znao da 99% clanova foruma nije ni na kraj pameti procitati bilo sto vezano
uz TA ili nekakvu slicnu A, osim "odokativne".
Ali, mozda za godinu-dvije netko bude zelio citati, nikad nije na odmet da napise par slova.

Covjek je imao pravo.Cak i 4 godina kasnije.

Onda pak da kazem sa vasim nacinom govora:

Koji kxxxac mene boli da vi ne razumite ili ne zelite razumit.Dobili ste sansu.
A vrijeme ce pokazat sto ce bit.
Uzivajte …ja sam vam dao sansu

Iako nisam dobio 100 glasova (njih sigurno ima) molim Vjeka da me iskljuci iz Poslovnog foruma

I do not need you…you need more me…and you will see

Molim moderatore da ne prebace ovaj post jer govori upravo o tehničkoj analizi i empirijskim dokazima o njezinoj beskorisnosti by:

Department of Computer Science
University College London:

http://www.technicalanalysis.org.uk/technical-analysis.pdf

Na forexu koristi, na tržištu dionica ne, generalno ne:

" Technical analysis doesn’t work as well as it used to "

" Technical analysis works best on currency markets, intermediate on futures
markets, and worst on stock markets "

Davno su rađena empirijska istraživanja fondova koji su radili po principu tehničke analize ( barem su tako tvrdili ) – njihovi prinosi su bili – prosječni.

Evo još par linkova:

http://blog.rodkin.com/2007/10/technical-analysis-doesnt-work_4804.html

http://articles.moneycentral.msn.com/Investing/PowerTools/DontBetTheRentOnTechnicalAnalysis.aspx

Nadam se da tehničari znaju engleski, naime po njima je dovoljno znati pročitati graf za zaraditi novac na tržištu kapitala.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Cromane ne odustaj, svatko ima pravo na mišljenje i na post, zato, VRATI SE!!!

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

… [bye]

Now its for real

Problem je što ste svi u pravu, oni protiv i za TA.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

pratim malo sto pisete i mislim da ste u jaji.. pisete jedni o drugima gluposti normalno da svako ima svoje misljenje, ako vam se nesvida neciji komentar ili analiza dajte mu jedan i to je to ( makar ja smatram da je ocijenjivanje za neki forum za djecu, nismo u skoli), nemojte trositi gb svog prometa na komentare komentara i replike ko da ste u saboru a vidite gdje nas je to dovelo da smo postali trula banana drzava

ne mari za male stvari i ostat ce male

Jutros sam malo slušao neki interviju sa onim likom što je danas održao predavanje u kinu Europa. Zakasnio sam na početak ali biti će da je neki ekonomski stručnjak i deda kaže da su i financijska izvješća u stvari beskorisna jer stižu prekasno tj. samo konstatiraju svršeno stanje a vlasnicima firmi treba nešto unaprijed da bi mogli reagirati i voditi firmu ispravno. Mislio je tu na dioničare koji nemaju nikakav pravodoban instrument za utjecaj na menadžment.

who dares, wins

– evo baš čitam zaključke iz materijala kojeg je priložio g. plavi.
-"Chart patterns work better on stock markets than currency markets."
– izgleda da ovi čart peterni ipak nešto rade.
– e, sad ću morati učiti.

I love this game!

@ Plavi
Mislim da je grafu ingre sve rečeno davnih dana.
Evo ti kao veliki fundamentalist hvalio si se da si ingru kupovao po 50 keka prije splita, kupovina mavrova u Makedonije proglašavana odlična kupovina sinergija znanja i radne snage (jeftina radna snaga ma gdje ingra poslovala)
Ako me pamćenje dobro služi savjetovao si u onim ludim danima kupovinu ingre na bust buyu po 130 kn , a konačna kapitulacija je nastala sa propalim dokapom ( isprike ako sam što zabrljao u nabrajanju)

Reci u koju analizu spada praćenje top 10 vlasnika u skdd , FA je kako ne eto vidiš da i sam primjenjuješ neke tehnike TA a da i ne znaš da se njima koristiš. Ukratko kad netko definitivno likvidira u cijelosti poziciju iz top 10 definitivno se vidi na grafovima.

Što se tiče koliko je korisna TA -jedan pokazatelj sam za sebe je ništa. Napravio sam sam back testing dionica po MCAD-U RSI-iju BB i raznim SMA-ovima na pet godina sa dnevim podatcima. U rastućem trendu su kvalitetno pouzdani dok na padujećem i nisu nešto specijalni (stvara se pušing). E sad kad se poslože neke stvari trend, linija trenda, suport, otpor,formacija, vrhovi ,dna, povećana trgovina, oscilatori dobije se puno bolja slika tržišta. U svakom slučaju TA dobro dođe samo treba poštovat neka pravila.

Da probam još jednom pokušat objasnit kako funkcionira TA kada izađe loš izvještaj ekipa se započme iskrcavati i dionica padne ispod svog prethodnog dna samim time je pukla i linija trenda samim tim tehničari se suzdržavaju kupnje, idući zvještaj bude dobar ekipa se opet ukrcava na grafu dionica probija svoj prethodni viši vrh i eto tehničara u dionici i otprilike tako redom.

Nastavno na empirijske dokaze o beskorisnosti tehničke analize, ili da budem precizniji tehničkih analiza, vjerojatno se mnogi pitaju.. a zašto onda još neki zapošljavaju ili čak puste na televiziju tehničare ( USA ):

Evo odgovora, slikovitog:

… netko je davno rekao… danio ovih suvremenih proroka ( tehničara ) odbrojani su. Brokeri će uskoro shvatiti da lako mogu bez usluga tehničara.. ali priča ide ovako… na kapitalizam se može gledati kao na svojevrstan vrt… u kojem svi vole da biljke rastu… pa dođe proljeće, pa dođe ljeto… ali dođe onda i jesen i biljke počinju venuti.. a tada nastupaju tehničari, koji vrlo često uređuju te vrtove i brinu se da popune " prazninu " ( pa cijela poanta tržišta je – kada je veća potražnja od ponude, slijedi rast koji generalno gledano svima odgovara, znaći veća potražnja znaći privoliti na burzu i one koji ne znaju engleski, one koji ne znaju što je tvrtka, što je marža što je dobit, što su ekonomski pokazatelji, što su to ekonomski ciklusi – ali znaju čitati – grafove ).

I ono najvažnije – tehničari su špekulanti i traderi, a gotovo svaki tehnički sustav dovodi do određene kupnje ili prodaje što generira promet, i provizije od čega upravo ti brokeri žive.

To vam je ta mala prijevara – negdje sam lijepo pročitao i tome je upravo tako – tehničari ne osiguravaju jahte svojim klijentima, ali osiguravaju jahte brokerima koji žive od provizija njih i njihovih klijenata. Dok se to ne shvati, ljudi će živjeti u zabludi o tehničkoj analizi kao instrumentu kojim se može zaraditi novac na tržištu, a vi, dragi moji tehničari vi ste u svakom slučaju dobrodošli u ovom našem svijetu dionica, jer da nema vas tko zna kolika bi bila moja provizija kod brokera, vjerojatno bi nosila predznak 1, a ne 0,.

Sve ovo je žalosna ali istinita činjenica, ali kaže se – tko voli – nek izvoli.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close