Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Vidim mnogi pišu i crtaju o kretanjima indeksa prema TA, Jeste li razmišljali da bi konačno mogli malo crtati grafove pojedinih dionica? Nije da se hvalim, ali u petak mi je portfelj zabilježio year high, a danas je nešto zanemarivo pao u odnosu na tu točku. Sve me manje interesira ovaj naš index. Osjetio sam na vrijeme rotaciju sektora, osjetio sam u kojim pozicijama kapital traži sigurnost i potencijal rasta, odnosno povoljniji risk/reward ratio. osjetio sam fundamente, ali i grafove gledam po malo.

Napravite TA primjerice TISKA, ADPL-a, JNAF-a, LKPC-a, INA-e, ADRIS-a, KOEI-a, BRODARI,pa da vidimo gdje smo šta smo…

Zašto vam ovo pričam?? Da smo u bearu, nema šanse da bi imali decoupling i da mi moj portfelj bilježio nove higheve dok tržište pada. Nema šanse da bi se događale kojekakve Optime, HGspotovi i slično.

Izađite iz okova indeksa, izađite iz predrasuda, izađite izokova prošlosti i upotrijebite maštu. Ja sam poprilično uvjeren da će neke dionice odraditi i do 100% u sljedećih godinu dana, ali bi se isto tako bio spreman kladiti da će crobex šamarati 2100 još nekoliko puta gore dolje (iako sam skloniji da će i tržište generalno rasti ina to polažem osjetno veće šanse).

srdačno Vaš,

GMB GUBERNATOR

upravo tako! ja sam zamolio u nekoliko navrata u zadnjih nekoliko mjeseci za analizu adpl, ddjh, korf i ptkm recimo ali osim povremene analize na temi adpl nitko nije bio zainteresiran [sad]
svejedno ako netko dobije volje i elana unaprijed mu zahvaljujem na trudu i dijeljenju informacija s nama svima!

peace!

..:: hvala svima na kolcima, uzvraćam 100-tkama baš u inat!!! Mudar čovjek pušta da ga vodi pravednost a uči od svih... ::..



pokrenuo bih diskusiju o alatima za teh. analizu, molim komentare iskusnih. Ako se vec o ovome raspravljalo molim uputite me na temu.

Zanima me vase misljenje:

1. sfera station vs teletrader (prednosti, mane, vlastita iskustva)
2. besplatni alati – koje koristite, koji su najpouzdaniji itd..?


TELETRADER je car svih programa!
[/quote]

A ti si probao baš sve programe? [lol]

Od spomenuta 2:
TT – napredan, dorađen, ima realtime i intraday. relativno je skup.
SS – manje mogućnosti, ali ima gotovo sve potrebno za TA. nema reltime i intraday, a ima i "mušica" s crtežima. u svakom slučaju prilično upotrebljiv i s pristupačnom cijenom.

Besplatni – to je malo teže. Imaš Hermes Lite od Avidusa, ali to po meni nije baš upotrebljivo. Ukoliko imaš volje i vremena za "ručno" skupljanje podataka dobar je AmiBroker. Naravno, imaš web alatića po brokerskim kućama, a od "pametnijih" web based mogu spomenuti sferin Webchart i teletraderov JTrader.

nastavno na moj prethodni post – ima jedan detalj koji nekom može biti važan (meni je), sfera ima Volumen Crobexa, a TT nema…

@Gubernator,
post ti je sasvim na mjestu. Ali, to što npr. netko analizira indekse, pogotovo kad je riječ o crobexu s kojim se ne može trgovati, to ne znači da zapravo pravi predmet njegova interesa nisu pojedinačne konkretne dionice koje ima na umu. Analiza crobexa služi npr. meni više da pruži nekakav okvir, jedan reprezentativni uzorak na kojem se ipak očituje trenutna psiha tržišta. Tu je naravno bitna analiza po određenim sektorima, recimo nekakav "sektorski indeks" npr. građevinara,brodara i td. No, kako taj ne postoji, onda se koristimo ovim općim indeksom, odnosno konkretnim dionicama iz toga sektora koje najbolje reprezentativno pokazuju stanje i kretanje određenog sektora (npr. ATPL za brodare…). Pojedinačni "izleti" nekih dionica ipak su bliže kocki (ili manipulaciji) i teško je očekivati suprotno kretanje u odnosu na ostatak sektora… Individualne razlike u istom smjeru kretanja (intenzitet npr. rasta ili pada) onda najviše ovise o fundamentalnim pokazateljima, tj. npr. dionica iz nekog sektora koji je trenutno "in" koja ima fenomanalne fundamente može se s pravom očekivati da će brže i više rasti od onih s loših fundamentima (isti sektor), i obratno pri padu da će manje padati (usp. npr. T-com i Opte od početka recesije).

p.s. evo npr. jedna analiza sektora kakvu rade gotovo sve brokerske kuće

nažalost ne usporuđuju se i po TA kretanjima, dok je prema fundamentima obuhvaćeno ono što se redovito smatra najbitnijim.




pokrenuo bih diskusiju o alatima za teh. analizu, molim komentare iskusnih. Ako se vec o ovome raspravljalo molim uputite me na temu.

Zanima me vase misljenje:

1. sfera station vs teletrader (prednosti, mane, vlastita iskustva)
2. besplatni alati – koje koristite, koji su najpouzdaniji itd..?


TELETRADER je car svih programa!
[/quote]

A ti si probao baš sve programe? [lol]

Od spomenuta 2:
TT – napredan, dorađen, ima realtime i intraday. relativno je skup.
SS – manje mogućnosti, ali ima gotovo sve potrebno za TA. nema reltime i intraday, a ima i "mušica" s crtežima. u svakom slučaju prilično upotrebljiv i s pristupačnom cijenom.

Besplatni – to je malo teže. Imaš Hermes Lite od Avidusa, ali to po meni nije baš upotrebljivo. Ukoliko imaš volje i vremena za "ručno" skupljanje podataka dobar je AmiBroker. Naravno, imaš web alatića po brokerskim kućama, a od "pametnijih" web based mogu spomenuti sferin Webchart i teletraderov JTrader.
[/quote]

znači i kod tebe se na ss pojavljuju te mušice tipa neiscrtani indikatori pri kraju grafa,pa trenutna nedostupnost pojedinih indikatora ili vrem.agregacija,itd…
btw,koje indikatore koristiš za trgovanje,može i na PM

znači i kod tebe se na ss pojavljuju te mušice tipa neiscrtani indikatori pri kraju grafa,pa trenutna nedostupnost pojedinih indikatora ili vrem.agregacija,itd…
btw,koje indikatore koristiš za trgovanje,može i na PM

ne znam na što točno misliš pod povremenom nedostupnošću pojedinih indikatora ili vrem.agregacija. agregacije su mi uvijek dostupne (te koje su podržane), a oko iscrtavanja indikatora postoji mali trik [smiley]
radi se o tome da SS "zna" iscrtati indikator tek kad imaš duplo više + 1 barova na chartu u odnosu na parametar indikatora. npr. da bi vidio SMA 200 moraš imati barem 401 bar na chartu i tad će ti se SMA 200 krenuti iscrtavati od 201 bar-a (pola charta). jasno je da za izračun prve vrijednosti SMA 200 treba imati barem 201 bar, a zašto sferi treba duplo više to je nejasno. u svakom slučaju, kad to znaš samo staviš dovoljno veliki period (da imaš dovoljno barova) pa je problem riješen [wink]

Vezano uz indikatore – to ovisi o konkretnoj analizi i situaciji (dakle kako kada), ali općenito, moj "arsenal" obuhvaća različite SMA (5,20,50,100,200), ADX, PSAR, Bollingere, MACD, Stochastic (Slow tj. difoltni u SS), RSI, Momentum, CMO (u kombinaciji s triggerom od SMA 9 nad CMO-om) i prosječni TR tj. ATR (Wilders 14 nad TR-om). Naravno, to se dopunjava s trendovima, kanalima (regresijskim i običnim), Fibo retracementima, patternima, divergencijama (jako bitno), a ponekad (rjetko) koristim i Pivot Pointse. Jako bitan mi je i volumen (apsolutno i u odnosu na SMA 14 volumena).
[smiley]


SS – manje mogućnosti, ali ima gotovo sve potrebno za TA. nema reltime i intraday, a ima i "mušica" s crtežima. u svakom slučaju prilično upotrebljiv i s pristupačnom cijenom.

Ako platiš ima real time (sa cca 15 minuta odgodom) i intraday.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


znači i kod tebe se na ss pojavljuju te mušice tipa neiscrtani indikatori pri kraju grafa,pa trenutna nedostupnost pojedinih indikatora ili vrem.agregacija,itd…
btw,koje indikatore koristiš za trgovanje,može i na PM

ne znam na što točno misliš pod povremenom nedostupnošću pojedinih indikatora ili vrem.agregacija. agregacije su mi uvijek dostupne (te koje su podržane), a oko iscrtavanja indikatora postoji mali trik [smiley]
radi se o tome da SS "zna" iscrtati indikator tek kad imaš duplo više + 1 barova na chartu u odnosu na parametar indikatora. npr. da bi vidio SMA 200 moraš imati barem 401 bar na chartu i tad će ti se SMA 200 krenuti iscrtavati od 201 bar-a (pola charta). jasno je da za izračun prve vrijednosti SMA 200 treba imati barem 201 bar, a zašto sferi treba duplo više to je nejasno. u svakom slučaju, kad to znaš samo staviš dovoljno veliki period (da imaš dovoljno barova) pa je problem riješen [wink]

Vezano uz indikatore – to ovisi o konkretnoj analizi i situaciji (dakle kako kada), ali općenito, moj "arsenal" obuhvaća različite SMA (5,20,50,100,200), ADX, PSAR, Bollingere, MACD, Stochastic (Slow tj. difoltni u SS), RSI, Momentum, CMO (u kombinaciji s triggerom od SMA 9 nad CMO-om) i prosječni TR tj. ATR (Wilders 14 nad TR-om). Naravno, to se dopunjava s trendovima, kanalima (regresijskim i običnim), Fibo retracementima, patternima, divergencijama (jako bitno), a ponekad (rjetko) koristim i Pivot Pointse. Jako bitan mi je i volumen (apsolutno i u odnosu na SMA 14 volumena).
[smiley]
[/quote]

auuu,ja moram još puno učiti…
i,koliko uspiješ pobijediti benchmark?

Na DJIA se počinje stvarati novi trend… [undecid]

When speculation has done its worst, two and two still make four.





pokrenuo bih diskusiju o alatima za teh. analizu, molim komentare iskusnih. Ako se vec o ovome raspravljalo molim uputite me na temu.

Zanima me vase misljenje:

1. sfera station vs teletrader (prednosti, mane, vlastita iskustva)
2. besplatni alati – koje koristite, koji su najpouzdaniji itd..?


TELETRADER je car svih programa!
[/quote]

A ti si probao baš sve programe? [lol]

Od spomenuta 2:
TT – napredan, dorađen, ima realtime i intraday. relativno je skup.
SS – manje mogućnosti, ali ima gotovo sve potrebno za TA. nema reltime i intraday, a ima i "mušica" s crtežima. u svakom slučaju prilično upotrebljiv i s pristupačnom cijenom.

Besplatni – to je malo teže. Imaš Hermes Lite od Avidusa, ali to po meni nije baš upotrebljivo. Ukoliko imaš volje i vremena za "ručno" skupljanje podataka dobar je AmiBroker. Naravno, imaš web alatića po brokerskim kućama, a od "pametnijih" web based mogu spomenuti sferin Webchart i teletraderov JTrader.
[/quote]

znači i kod tebe se na ss pojavljuju te mušice tipa neiscrtani indikatori pri kraju grafa,pa trenutna nedostupnost pojedinih indikatora ili vrem.agregacija,itd…
btw,koje indikatore koristiš za trgovanje,može i na PM
[/quote]
Da, naravno da sam isprobao sve programe, koristim trenutno 3 programa:
TELETRADER, METASTOCK, ELVAWE


p.s. evo npr. jedna analiza sektora kakvu rade gotovo sve brokerske kuće

nažalost ne usporuđuju se i po TA kretanjima, dok je prema fundamentima obuhvaćeno ono što se redovito smatra najbitnijim.

Neznam kako si dobio takve parametre za pojedine dionice, jer nisu točni. Eto da baš sve dionice ne iznosim ovdje, navesti ću samo primjer ATPL-R-A koji nema P/E -23,16, nego ima 1,9. Evo i dokaza, je prilažem izračun brokerske kuće Fima, kao i web stranice http://www.mojedionice.com:
Osim toga ovo je forum za TA, a ne za fundamentalnu analizu.

New Report

Close