Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Upravo sam rasprodao ono što sam kupio prekjučer kada je probijen Dr.Ivo silazni trend.

Vjerujem da je ovo samo odbijanac jer:
1) S&P i DAX su u silaznom trendu
2) trenutni CROBEX također ne djeluje da je završio pad (ili korekciju, pokazati će vrijeme)
3) DMS tjedni (-DI>+DI) je ponovo negativan
4) DMS dnevni je i dalje negativan
5) DMS dnevni ADX je prenisko

Moguće je da je ovo ipak i rast jer:
1) DMS DI se zatvara, presjekao je ADX
2) ako bude sutra rasta, doalze i dnevni i tjedni DMS u pozitivu
3) MACD histogram je silazni (tj. uzlazni, ide prema 0), pa ima i neka divergencija na njemu (slaba, neki je vjerojatno neće prihvatiti)

Ako je rast u pitanju, odbiti ćemo se od FIBOa na 1880, pa će se opet lijepo moći ući.


Da ne budem skroz off-topic: onaj low od ponedjeljka je na fibo 61,8 retracemetu od zadnjeg rasta…

Dosta ljudi priča o tih 62% retracea, ali koliko ja vidim do tamo nismo došli.
Dakle, još jedan argument za nastavak pada: probili smo gornje FIBOe, ali nismo još odradili donji kako treba.

Naravno, dno ne mora biti na FIBO retraceu.


Često se ovdje zadnjih dana vrijednost crobexa od 1800 spominjala kao otpor odnosno da će se poslije odbiti prema dolje do… (e tu već ima raznih teorija za sada).
Danas čestitke svima (prepoznat će se već i sami) crobex došao do 1801.25 [thumbsup]
Već sutra vidjet ćemo dali je to bio zaista otpor od koga će se odbiti znatnije prema dolje ili samo stanka na putu… [undecid]
Ako netko ima ikakvu ideju kamo će crobex idućih dana pravi je trenutak da je (po)kaže jer sutra po otvaranju će svi biti pametni.
Unaprijed hvala na "hrabrim"prognozama, ja nisam toliko dobar ali bih rado pročitao (i vidio) nešto od znalaca (sigurno nisam jedini) [wink]

Na grafu u prilogu ti se najbolje vidi ono što te zanima.
Od kraja prošle godine Crobex je imao dva susreta s razinom 1800 od čega je jedan bio "failed breakthrough" dok je drugi bio školski primjer proboja resistance-a.

Prvi put, Crobex je bio dva dana iznad resistance-a na 1800 kojeg je "probio" na ispodprosječnom volumenu za što se tvrdi da je klasični znak da će se spomenuti proboj završiti loše. U principu se kretanje cijene uvijek treba promatrati zajedno s volumenom trgovanja koji služi za potvrdu tih pomaka. Drugim riječima, rast cijene na niskom volumenu znak je da iza tog rasta ne stoji nikakva značajnija odlučnost ulagača i taj je rast, prema nekim standardnijim tumačenjima tehničke analize, osuđen na propast.

Drugi put imaš školski primjer proboja resistance-a na 1800, praćen "spike"-om u volumenu trgovanja i, nakon par dana, osobito važnim testiranjem razine od 1800, što ju potvrđuje kao novi support.

U oba slučaja se može vidjeti da support/resistance razine nisu točno postavljene na neki broj, u ovom slučaju na 1800, već da ih se više treba promatrati kao zone s prostorom od par bodova gore/dolje.

A sad da se vratimo na tvoje pitanje, di će sutra Crobex? ….ako uzmemo u obzir činjenicu da je za proboj značajnijeg resistance-a potreban jači volumen trgovanja, a da je danas (i zadnjih par dana), on strahovito nizak, te da će vjerovatno takav biti i sutra – imaš odgovor na svoje pitanje.
Međutim, ako uzmeš u obzir činjenicu da sva tehnička analiza pada u vodu pri ovako niskim prometima na burzi, onda je proboj i moguć – možda i vjerovatan…

I sad se pitaš…pa što je sad ovaj rekao?
…ništa.
A to će ti reći i svatko tko ima bar malo znanja u ovim stvarima jer se kretanje tržišta ne može prognozirati, osobito ne na rok od dan-dva.

[wink]

Izvor podataka: http://www.investa.hr


Upravo sam rasprodao ono što sam kupio prekjučer kada je probijen Dr.Ivo silazni trend.

Vjerujem da je ovo samo odbijanac jer:
1) S&P i DAX su u silaznom trendu
2) trenutni CROBEX također ne djeluje da je završio pad (ili korekciju, pokazati će vrijeme)
3) DMS tjedni (-DI>+DI) je ponovo negativan

4) DMS dnevni je i dalje negativan
5) DMS dnevni ADX je prenisko

Moguće je da je ovo ipak i rast jer:
1) DMS DI se zatvara, presjekao je ADX
2) ako bude sutra rasta, doalze i dnevni i tjedni DMS u pozitivu
3) MACD histogram je silazni (tj. uzlazni, ide prema 0), pa ima i neka divergencija na njemu (slaba, neki je vjerojatno neće prihvatiti)

Ako je rast u pitanju, odbiti ćemo se od FIBOa na 1880, pa će se opet lijepo moći ući.

Ovo je logika kojoj sam se odupirao cijeli dan pa nisam prodao. Racunam da ce ameri ipak jos danas, eventualno sutra odraditi sitni rast. Tako da bi se vodjeni tom premisom sutra mogli kretati iznad razine 1820.
Directional Movement System mocan je indikator al ipak ne oslanjam se bas samo na njega.

Scio me nihil scire

za one koji zele znati vise o crobexu prilazem graf u prilogu.

ps. Sony, de kume meti i nekaki oscilator na ovaj graf…MACD recimo…







I dalje imamo klasični obrazac lower highs i lower lows.

ako je 2292 manje od 1881 onda stvarno imamo
[/quote]

Što to znači?
[/quote]

da smo napravili higher high

još fali higher low i po mom laičkom znanju mi smo u bull marketu
[/quote]

jako si skroman u procjeni svog znanja!

Forumaši conan je investitor koji ima izuzetno dobar njuh za trend
[/quote]

Nemam ja TA znanje. Znam osnove. Neko vrijeme sam više proučavao al sam shvatio da ja iz toga nemam added value i da je bolje da se držim osnova, koje su mi puno pomogle. Tko je talentiran svladat TA dublje svaka čast, ja nemam taj čip u glavi. A i TA koristim samo kao pomoćno sredstvo. Prvenstveno sam fundamentalac.

Ako već dajemo komplimente, ja sam ovdje na forumu vidio dosta ljudi koji su kupovali na zadnjem dnu (i ja sam među njima) i dosta onih koji su prodavali na zadnjem vrhu (nisam jedan od njih) ali jedini za kojeg sam primjetio da je napravio oboje je kolega Dizelas. (ispravite me ako je bilo jos takvih)

Da ne budem skroz off-topic: onaj low od ponedjeljka je na fibo 61,8 retracemetu od zadnjeg rasta…

[/quote]

Kak ste došli do 1881?
Meni se čini na krivi način jer to nije 61,8 retracement


pa što macd treba napraviti da dobijem kupovni signal,sve je jasno,zanima me kak to gledas, naravno, ak zelis odgovoriti, ja NE zelim odje pisati kako i na koji nacin gledam TA

Sorry, nisam skužio što pitaš. Mislio sam da je valjda jasno kako macd daje buy signal, ništa posebno.
Dakle, kad ova crvena linija prekriži crnu odozdo nasataje buy signal.
Toga nema još, zato još ne kupujem.

Nisam opasan.

evo majstor….

Scio me nihil scire


Nemam ja TA znanje. Znam osnove. Neko vrijeme sam više proučavao al sam shvatio da ja iz toga nemam added value i da je bolje da se držim osnova, koje su mi puno pomogle.

Ja sam naučio puno toga u TA, ali garantiramn ti da su osnove klasične TA najbolje.
To ne znači da je drugo beskorisno, dapače. Već samo da nemaju toliku važnost (odnosno pouzdanost) kao osnove klasične TA.

Nisam opasan.





I dalje imamo klasični obrazac lower highs i lower lows.

ako je 2292 manje od 1881 onda stvarno imamo
[/quote]

Što to znači?
[/quote]

da smo napravili higher high

još fali higher low i po mom laičkom znanju mi smo u bull marketu
[/quote]

Možda ima higher high na nekom intraday grafu, ali ja ti govorim o "srednjoročnom" vremenu.
Tu je vrlo jasno što se može higher high-om – razina od 1900 (ii nešto više) bodova. (No, ako i krene prema i toj razini, macd će prije te te razine vjerojatno dati buy signal.)

Pogledaj još jednom da nema govora higher high-u.

Nisam opasan.



Upravo sam rasprodao ono što sam kupio prekjučer kada je probijen Dr.Ivo silazni trend.

Vjerujem da je ovo samo odbijanac jer:
……

Ako je rast u pitanju, odbiti ćemo se od FIBOa na 1880, pa će se opet lijepo moći ući.

Ovo je logika kojoj sam se odupirao cijeli dan pa nisam prodao. Racunam da ce ameri ipak jos danas, eventualno sutra odraditi sitni rast. Tako da bi se vodjeni tom premisom sutra mogli kretati iznad razine 1820.
Directional Movement System mocan je indikator al ipak ne oslanjam se bas samo na njega.

[/quote]

Primarni kriterij je trend. Tu si pokušavam pomoći sa EWTom, ali u EWTu nisam još dovoljno dobar.
Ubacim još i Fibo retrace i tako gledam grafove na tjednim, dnevnim i 10/30 minutnim razinama.

Zatim idu svi oscilatori, a DMS je jednostavno superioran u tome. Daje toliko informacija, način na koji se izračunava je fantastičan. Koliko vidim iz vaših grafova, TELETRADER računa na orginalni način jer koristi skraćeni izračun za EMAu. Korištenjem ‘standardne’ EMAe dobivaju se puno bolji signali.

Od ostalih oscilatora preferiram Wilderove, no svi mi relativno malo govore u odnosu na DMS.

Patterni (šamponi, šalice, zastavice …) previše su nepouzdani, jedino mi višestruki vrhovi djeluju OK.

Pratim naravno i glavne svjetske indexe i to je zasada to.

Za razliku od dlzelasa, javno sam iznijeo način razmišljanja jer ‘pametnome savjet ne treba, a glupome ionako ne pomaže’.



Da ne budem skroz off-topic: onaj low od ponedjeljka je na fibo 61,8 retracemetu od zadnjeg rasta…

Kak ste došli do 1881?
Meni se čini na krivi način jer to nije 61,8 retracement

[/quote]

rast od 1239 (9. ožujka) do 2292 (2.lipnja) je 1053 boda.

61,8% retracement je 651 bod.

2292-651= 1641

intraday low u ponedjeljak je bio 10ak bodova iznad

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close