Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jedna vrlo jednostavna činjenica govori nam da smo u bull marketu.
Isto je rekao kolega Governor na komentarima pa da ponovim;
Svima nama (pa i meni) cure sline na pomisao da se nakrcamo dionicama na crobexu 1200 i niže.
Hrpa ljudi i čeka djelomično ili čak 100% u cashu i mašta o tome kako vratiti izgubljeno ili kako zaraditi još više. I svi čekaju da Hrvatska ode u bananu i da kupimo atpl po 100kn, igh po 200, ht po 100 i sl.
E pa pošto se burza uvijek ponaša suprotno očekivanjima 95% ljudi to se neće dogoditi jer će jednostavno ulagači, da crobex kojim slučajem padne na već 1500, nahrupiti tjerani pohlepom i nadom u zaradu od 100% koju su propustili prošlih mjeseci.
Dakle da rezimiram: idemo gore! ….. krivudavo naravno! [smiley]

Tako je, idemo gore. Ovaj predah je bio vrlo očekivan i potreban. Oscilatori su bili tjednima u pregrijanom podrucju i morali smo uzeti predah. Mislim da više nitko ne sumlja da smo u biku. Dovoljno je povuci trend liniju pada na Crobexu da se vidi da je trend pada davno prekinut.

Još jedan razlog zašto smo u biku. Nema više faktora koji su doveli do pada do 1200. Margin kredita, fondova iz kojih se polačila lova itd… Čak suprotno, novac ponovno ulazi u sustav. Fondovima raste imovina, mnogi opet ulažu keš u dionice nakon dugo vremena. Dakle, zaključak je jasan.

Ako smo nešto naučili prošle dvije godine onda bi moj zaključak bio: Nikada se ne kladi protiv trenda. Tako sam ja zadnjih mjeseci optimista bez obzira na sve ove oscilacije koje nam se događaju.

kako misliš nema margina? [rolleyes] [smiley]

James ako pogodiš smjer u relativno maloj vremenskoj odgodi i ULOŽIŠ novce onda se i zaradi.
Evo sjećam se kraja 2007,početka 2008 u nas je bila groznica HT pomamljena Plivom i Inom dok su tržišta vani počela padati,naročito amerika.Komentirao sam sa poznanicima koji su me uveli u svijet dionica da je crobi naprosto previše i prebrzo rastao da su naprosto dionice skupe.Tada sam imao INU, HT,PBZ,ADRS-PA JDPL i PODR možda i DDJH.Na forumu su se pojavili neki nickovi koji su upozoravali na Amerikance i CDF-ove i mogućnost stradavanja američkih banaka.Na forumu su ih svi gadili i velika većina ih je protjerana sa foruma.Nitko od njih nije predviđao potop ovakvih razmjera (možda jedan) ali upozorenja je bilo na crobiju preko 5000 bodova.Prvu dionicu koju sam prodao bila je pbz jer je postalo očito da su banke u pedali i ne samo američke a ja sam smatrao da će i kod nas stradati banke bez obzira na poslovanje i bilo je tako i sada je tako.Uskoro nakon toga prodajem sve osim narodnih dionica,zna se što je bilo sa Inom a HT sam dokupljivao i natjerao ga na 225 kn.
Sad je situacija obrnuta nema realnih naznaka da je recesiji kraj samo se usporava (jedom joj mora doći i kraj) Sad jedna strana foruma druka na pad crobija na 800 a druga na rast na 3000.Po meni mislim da nećemo više vidjeti crobija na 1200 ali nećemo ga tako brzo ni viditi iznad 3200 (premda mislim da i sad tu negdje vrijedi) ipak će opravak trajati neko vrijeme i ljude će opet trebati natjerati na potrošnju.
Prošle godine kad je crobi pao na 3200 ja sam pogodio i dan kad će doći do obrata a na kraju samo zaradio na DLKV a ATPL i JDPL su me skupo koštali hebat ga dugo držao.Sad se opet nagađa koliko dugo će trajati recesija i meni je već to indikativno kao i kad se nagađalo oće li recesije ili neće.
Za sve one koji nisu sigurni di smo i što smo i kuda će mo laganini kupovina (isto ovo sam savjetovao i kad je crobi pao prvi put ispod 2000)
Ja vjerujem da smo u fazi opravka bar što se tiče cijena a do oporavka gospodarstva ipak će trebati sačekati.
Evo što ja vidim na dlkv vidim jedan potpuni val i sad bi trebao započeti drugi.Uspostavila se linija trenda i zadnjom transakcijom se dlkv vratio iznad linije trenda.Korekcija na dlkv je bila 30% ukupnog rasta što ulazi u standardne korekcije up tržišta.Iza svakog velikog pada pojavio se hammer svijeća koja sugerira na promjenu raspoloženja trgovaca,dotaknut donji bollinger.Ja vjrujem da idemo u novi hajist haj.


James ako pogodiš smjer u relativno maloj vremenskoj odgodi i ULOŽIŠ novce onda se i zaradi.

ma lako je jednom zaradit, al konstantno i dugoročno zarađivat je poanta.
pa uvijek ima ljudi s crnim prognozama, svaki dan…samo je pitanje koliko pažnje im obraćamo,kad ide dobro na jedno uho ti uđe na drugo izađe, kad počnu problemi počneš i više pažnje obraćat…
al to ne znači da su to ne znam kakvi znalci i proroci neg jednostavno moraju i oni dvaput bit u pravu, ko pokvaren sat.

budući da sam relativno nov u tumačenju TA, zamolio bih vas za par kratkih napomena vezanih uz isti; zadnjih par tjedana intenzivno proučavam TA indikatore, međutim ima ih stavrno previše da bi ih se sve pratilo, a većina prikazuje iste podatke, ali različitom interpretacijom. Uglavnom, prema vama koje treba pratiti na ZSE, odnosno koji bi bili najznačajniji za naše tržište?

Još jedan davno prožvakani savjet razmišljajte svojom glavom definitivno NE kupovati dionice zato što nikson crta grafove.

ovo ti je sell. krenulo, a vidi nema tko više potegnuti jel su bullovci na GO a međedi ćekaju onih 1770, a i oni su na GO.

Evo najsvježijih grafova nekoliko važnijih dionica, a ima ih još puno takvih da sve ne ucrtavam. Kuda ćemo zaključak donesite sami. Mislim da slike govore više od riječi:

spx ima 2 ključne razine:
930-927
883-879

proboj jedne od ovih razina odredit će smjer,tj. hoće li ponovno pokušati doseći 1/3 od pada (tj.38%).
slijedeći tjedan mogli bi testirati low (120 dan od 9.3. je 6.srpanj) i pokušati napasti vrh još 1x. (do kraja srpnja)
(sma 50 presjekla je sma 200, ali duža se još uvijek kreće nizbrdo)

kod nas ista stvar; a da li je korekcija gotova-ne bih se još danas kladila u to:)
svi znamo donje razine i otpore, pa sam na jednom grafu dodala do kud bi moglo rasti.

2060-2100 sigurno (ako je samo odbijanac)
ako je nešto više:
2197 – 2285 – 2450

obrana izvršena uz 10 MA,
djelomicno ispunjen gap,
sljedeci intra 1931,
pozdrav svima koji nisu na GO 🙂

@sotomaic

Pogledaj još na ovom svom grafu za S&P divergencije na macd histogramu.
Odlično se vidi kako je skrivena negativna divergencija dovela do pada od 60-ak bodova.
Sad imamo formiranu skrivenu bikovsku divergenciju.

Nisam opasan.

atpl
adx up cross
parabolic up trend
odbijanac fibo 76.4
p&f …
plovimo li uzvodno ? …

New Report

Close