Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ne rugam se, nego pojašnjavam ovima kojima treba malo više …

[smiley]

I love the Smell of Profits in the Morning

Znam da nije tehnička ali pošto nema fundamentalne neka se novi obrazuju i dok to ne savladate ne kupujte.1. Ben Graham Test ($22.66)

Otac vrijednosnog investiranja, Ben Graham, nam je ostavio jednu vrlo korisnu alatku za brzo izracunavanje vrijednosti dionice. Ovu formulu koristim kao pocetnu tacku u svojoj analizi. Ovo je dakle prvi test koji otprilike odredjuje gdje danas stvarna vrijednost treba da bude – mjerena kroz cijenu dionice.

(Realna vrijednost dionice) = (Zarada po dionici) x (8.5 + 2 x (Ocekivana stopa rasta))

Tumacenje:
Realna vrijednost dionice – realne cijena jedne dionice, nepodcijenjena i neprecijenjena.
Zarada po dionici – trenutna godisnja zarada po jednoj dionici.
8.5 – ovo je istorijska P/E vrijednost za dionice bez dugorocnog rasta.
Ocekivana stopa rasta – stopa rasta koju ulagac procijenjuje da je realna za ocekivati u narednih 5 do 7 godina. Ovo je jedini dio jednacine gdje ulagac ubacuje subjektivan parametar. Vidjecemo na primjeru JJSF kako ja odredjujem ovu vrijednost.

Prvi korak: JJSF Analiza
Zarada po dionici: $1.59
Ocekivana stopa rasta: 10% (stopa rasta u posljednjih 3, 5 i 10 godina je iznosila 10.8%, 11.2% i 15.7%. Uzeo sam najnize ucitavanje i zaokruzio ga na nizi broj, sto je u ovom slucaju iznosilo 10%. Razlog zasto uzimam najnize ucitavanje je da sto vise smanjim optimizam ugradjen u cijenu kroz stopu buduce zarade.)

Drugi korak: JJSF Ben Graham Test:
Realna vrijednost dionice = ($1.59) x (8.5 + 2 x 10) = ($1.59) x (28.5) = $43.32

Treci korak: JJSF Ben Graham 50% Popust:
Ucitelj cuvenog Warren Buffett, Ben Graham, je kupovao iskljucivo dionice koje su bile na “rasprodaji”. Pozeljna stopa popusta, ili kako je on volio reci margina sigurnosti, iznosi 50%. Dakle, u ovom slucaju, JJSF bi bio na rasprodaji tek kada bi se gornja realna vrijednost dionice prepolovila. JJSF je pod danasnjim okolnostima na “rasprodaji” na $22.66.

Zakljucak:
Ulaz niskog rizika je na i ispod $22.66.

2. Istorijska Analiza P/E ($23.85)

Istorijska analiza P/E je praktican alat u odredjivaju okvirne vrijednosti dionice. Optimizam ugradjen u zaradu “J & J Snack Foods Corp” se tomok posljednje 22 godine odbijao od 15. Rijetki izleti ispod 15 su bili odlicna prilika za kupovinu. Jasno je da P/E oslikava vise istoriju nego li buducnost kompanije, ali trendovi premija na zaradu su itekako bitni u odredjivanju stepena okvirne vrijednosti dionice.

Prvi korak: JJSF analiza
JJSF se danas prodaju po premiji na zaradu (P/E) od 17.7. Cijena dionice je 28.18.

Drugi korak: P/E test
Danasnja zarada JJSF je $1.59. Kada bi se P/E spustio na 15, tada bi cijena dionice bila $23.85. Matematicka formula: (P/E) x (EPS) = (15) x ($1.59) = $23.85

Zakljucak:
Ulaz niskog rizika je na $23.85 i nize.

3. Relativno uporedjivanje sa industrijom ($21.03, $19.88, $23.13, $20.61)

Ovo je metoda kojom se sluzim ne bi li sto bolje odredio danasnju vrijednost dionice unutar njene konkurencije. I pored prva dva testa jos uvijek je moguce da kupim robu po relativno visokoj cijeni unutar industrije u kojoj se firma nalazi. Ovaj test je nesto komplikovaniji i slozeniji od prethodna dva.

Prvi korak: Analiza parametara industrije i JJSF
P/E (Industrija) = 20, P/E (JJSF) = 17.7
P/S (Industrija) = 1.34, P/S (JJSF) = 0.9
P/CF (Industrija) = 13.4, P/CF (JJSF) = 9.15
P/B (Industrija) = 4.15, P/B (JJSF) = 1.78
Zakljucak: 4 navedena paramtera ukazuju na pocijenjenost JJSF u odnosu na industriji od oko 33%. Ovaj procenat je prosjek 4 podicijenjena ucitavanja. Danasnja cijena ($28.18) JJSF je dakle 33% niza od realne cijene u poredjenju sa industrijom. To znaci da je realna cijena $42.06. Matematicka formula: ($28.18) / (1 – 0.33) = $42.06. Ja trazim dionicu na popustu od 50%, sto ce reci da je zadovoljavajuca cijena na $21.03 i nize.

Drugi korak: Analiza petogodisnje stope rasta industrije i JJSF
Prodaja (Industrija) 8%, Prodaja (JJSF) 10%
Zarada (Industrija) 7.5%, Zarada (JJSF) 11.2%

SAM PROTIV SVIH

Nastavak

Drugi korak: Analiza petogodisnje stope rasta industrije i JJSF
Prodaja (Industrija) 8%, Prodaja (JJSF) 10%
Zarada (Industrija) 7.5%, Zarada (JJSF) 11.2%
Zakljucak: JJSF drzi stopu prodaje na 25% iznad stope rasta prodaje industrije, dok se stopa zarade nalazi cak 49% iznad konkurencije. Mozemo reci da je JJSF minimum 25% iznad stope rasta prodaje/zarade industrije. To znaci da bi realan P/E iznosio 25% iznad P/E industrije. P/E industrije je 20, sto ce reci da bi se JJSF trebao prodavati po premiji od 25 na zaradu. Matematicka formula: (20) x (1.25) = 25. Ako je P/E za JJSF 25, to znaci da je cijena dionice jednaka ($1.59) x (25) = $39.8. Ja ponovo potrazujem popust od 50%, a to znaci da bi dionica trebala da se prodaje po $19.88 i nize.

Treci korak: Analiza petogodisnje stope profitabilnosti industrije i JJSF
Gros (Industrija) 31.5%, Gros (JJSF) 33.6%
EBITD (Indsutrija) 14.3%, EBITD (JJSF) 14%
Operativna (Industrija) 11.6%, Operativna (JJSF) 8.6%
Neto (Industrija) 6.9%, Neto (JJSF) 5.6%
Zakljucak: kategorije profitabilnosti se tumace puno dublje od analize kojom se ja ovdje sluzim. JJSF je u najmanju ruku u liniji sa konkurencijom (10% iznad). Posto firma prati industriju, vraticu se na premije iz prvog koraka i dodati 10% na premije. Iz toga dobijamo cijenu uz popust na $23.13 i nize.

Cetvrti korak: Analiza efektivnosti menadzmenta industrija i JJSF
RoA (Industrija) 6.9%, RoA (JJSF) 8.5%
RoIC (Industrija) 9.9%, RoIC (JJSF) 10%
RoE (Industrija) 22%, RoE (JJSF) 10.8%

Zakljucak:
Menadzment ocegledno ne okrece kapital istom brzinom kao prosjek konkurencije. Umanjujem prvobitne premije za najvecu razliku u ovom ucitavanju (RoE -51%), i time dolazim do: ($42.06) x (0.49) = $20.61. Ulaz smanjenog rizika je na $20.61 i nize.

4. Izracunavanje dividentskog popusta ($19.25)

JJSF je u prosloj godini zaradio $1.59 po dionici. Isplacena dionice je iznosila $0.35. To znaci da je isplata investitorima iznosila oko 22%. Sa stopom rasta zarade od 10%, dionica bi u iducoj godina bi bila $0.39.

Prosjecan istorijski povrat na S&P500 iznosi negdje izmedju 6% i 8% godisnje – konzervativan povrat je dakle 6%. Posto potrazujem robu po popustu (50%), onda u ovom slucaju potrazujem dupli istorijski povrat; 12%.

Realna vrijednost dionice = (Dividenda is prve godine) / ((Zeljeni povrat) – (Stopa rasta dividende)) = $0.385 / (0.12 – 0.10) = $19.25. Realna vrijednost dionice je na $19.25 i ispod.

Napomena: ova metoda je nejteza za izvodjenje i uveliko se zasniva na subjektivnim procijenama. Ja je licno koristim u obrnutom scenariju – za pronalzenje stope povrat na investiciji.

((Dividenda) / (Realna vrijednost dionice)) + (Stopa rasta dividende ili zarade) = Povrat

5. Zakljucak

Navedene analize upucuju na sljedece realne vrijednosti JJSF:
Ben Graham Test: $22.66
P/E Istorijska Analiza: $23.85
Analiza parametara: $21.03
Analiza stope rasta: $19.88
Analiza stope profitabilnosti: $23.13
Analiza efektivnosti menadzmenta: $20.61
Dividentski popust: $19.25***

Zakljucak koji izvodim je da je ulaz niskog rizika, uz popust na vrijednost, negdje oko $20. Na najnizu vrijednost upucuje analiza stope rasta $19.88. Kao sto sam rekao na pocetku, cilj fundamentalne analize je da odredimo vrijednost – otprilike. Danas se JJSF prodaje po $28.18, sto je za oko 41% iznad pozeljene prodaje cijene 20$.

***Ovoj posljednjoj analizi predajem najmanje paznje, ali je koristim za izracunavanje stope povrata. Ako uzmemo da je realna cijena dionice $20, kao sto analiza ukazuje, tada dobijamo da je ocekivana godisnja stopa povrata na ovu investiciju oko 11.9%.

SAM PROTIV SVIH


Fazan sutra izviještaj za kuće

bilo bi dobro da bude loš, a burza završi u plusu … to bi dalo dobru divergenciju …

I love the Smell of Profits in the Morning

Skinuto sa pingvinove berze

SAM PROTIV SVIH

gorisi od cromana [tongue]

I love the Smell of Profits in the Morning

Eto, napokon dobar post na ovoj temi, makar nije TA.
Samo, ja i dalje ni pri ovim cijenama ne nalazim dionicu koja se uklapa u BG-ove parametre. Svaka ima neku veću manu. Ili je prevelik p/e ili p/s ili je izvanredni prihod u pitanju…

Osim toga, neke industrije kod nas se nikad ne bi uklopile u ovo. Najbliže su brodari, pa onda hotelijeri, neke prehrambene… Ali još uvijek je to daleko i negarantirajuće u održivost takvih prihoda u slijedećim razdobljima.

No respect

Neka uče treba nam što više educiranih pa nam se ovo neće događati[thumbsup]

SAM PROTIV SVIH

Pending Home Sales MoMrograma za sutra

SAM PROTIV SVIH

Ima li netko ovo u tablicama?

Ima li netko izračun za neku od naši dionica?

Zanima me kako procijenjujete stopu rasta? Uzimajući prethodne rezultate? [smiley]

I love the Smell of Profits in the Morning


pa nacrtao sam ti već 333 puta ewt za crobija … [angry] [tongue]

ajde pliz ako može 334ti, jer sam prvih 333 propustio. dajem sličice sa linearnom i log skalom, pošto je na linearnoj nemoguće to sve povezati u neki trend. pa … možda da prilagodimo stvarnost teoriji i probamo s logom?
[huh]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Pravilo je zadnjih 10 godina

SAM PROTIV SVIH

New Report

Close