Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Gonzales, imaš li još što u rukavu osim tog MACD-a? Znamo ga i mi drugi staviti na graf. Daj kakvu konkretniju analizu.

Parche mihi, Domine, quia Dalmata sum!

Genije se oglasio u svom ulicarskom stilu.
zanimljivo bi te bilo pogledati kako jedes za stolom…

sudeci po tvojim slikama, ne bih bio s tobom za stolom..
pojeo bi ti i mene i Ivicu i Maricu skupa s kućicom!
[kiss] [lol]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Pfister: Digla se prevelika panika

Ante Pavić
ante.pavic@business.hr

05.03.2009

"Svijet nije u gospodarskoj krizi, mi smo u recesiji koja po svojim karakteristikama ne odudara previše od nekoliko prijašnjih recesija u posljednjih 30 godina", kazao je prije nekoliko dana Jürgen Pfister, glavni ekonomist i direktor analiza Bayerische Landesbanka, na predstavljanju Macroeconomic Outlooka Hypo Alpe-Adria banke.
Tom rečenicom nemalo je iznenadio sve prisutne u punoj dvorani zagrebačkog Hypo centra u koju je većina došla poslušati nimalo svijetle prognoze o rastu hrvatskog i svjetskog gospodarstva koje su mediji sve češće počeli dovoditi u vezu s Velikom depresijom iz tridesetih godina. Slike iz tog doba na kojima ljudi u redovima čekaju pred javnim kuhinjama ili traže bilo kakav nadničarski posao, uz spominjanje velikog broja samoubojstava tadašnjih ulagača i bankara, koji su se navodno masovno bacali kroz prozore, preplavio je današnje medije.

Pfister je, ne skrivajući da stvari nisu najbolje, istaknuo da bi svjetsko gospodarstvo moglo puno gore proći jer apsolutnu sigurnost nitko ne može jamčiti. Nije zaboravio reći da će Njemačka za 2008. godinu prvi put u 50 godina zabilježiti negativni rast BDP-a, no naglasio je i da neki pokazatelji, poput onih o rastu zaposlenosti u Njemačkoj ili niskoj stopi inflacije, govore da situacija još uvijek nije katastrofalna, kako bi se dalo zaključiti iz medijskih naslova i izjava raznih analitičara koji vrište katastrofičnim prognozama.

"Podaci pokazuju da je panika na tržištu preuveličana", zaključio je Pfister. Drugim riječima, strah kao najizraženiji ljudski osjećaj, kako je na godišnjoj konferenciji Zagrebačke burze kazala psihologinja Majda Rijavec, potpuno je paralizirao svjetsko gospodarstvo zasnovano na potrošnji dobara.

"Slažem se s tvrdnjom da je panika preuveličana jer je recesija dio ciklusa, sasvim normalni tijek, baš kakav se događa i u prirodi", Pfister: Digla se prevelika panikarekla je psihologinja Tanja Pureta, naglasivši da ljudi zapravo ne znaju točno što je uopće recesija jer oni koji bi im to trebali objasniti ne pružaju im dovoljno informacija.

"Upravo nedostatak informacija i znanja dovodi do panike", kaže Pureta. Pfister je statističkim podacima nastavio dokazivati svoju tvrdnju, pa je tako prikazao tablicu koja pokazuje da je recesija slične duljine trajanja kao ova danas već dva puta viđena u zadnjih 30 godina. Prva je trajala 16 mjeseci u SAD-u i počela je u studenome 1973. godine izazvana naftnom krizom.

Tada je pad američkog BDP-a bio gotovo tri puta veći nego u trenutačnoj recesiji i iznosio je 3,1 posto. Također je naglasio da će svijet prvi put od 1980. godine zabilježiti negativnu stopu rasta BDP-a, ali da se rast blizu prosjeka očekuje već sljedeće godine. "Uzrok današnje krize je ipak realan, ali su efekti psihološki", tvrdi profesor sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Ljubo Jurčić.

Napomenuo je da bi posljedice krize izazvane pohlepom i prijevarama financijaša zbog kojih je u svijetu doslovno nestalo 20.000 milijardi dolara bile kudikamo blaže na svjetsko gospodarstvo da nije psihološkog momenta. "Kupci se zbog osjećaja nesigurnosti ne odlučuju na kupnju trajnih potrošnih dobara kao što su stanovi ili automobili, koji se u pravilu kupuju na kredit. Zbog takvog njihova suzdržavanja investitori ne znaju kamo uložiti novac i cijelo gospodarstvo zastaje. U ekonomiji se to zove ‘smrznuta ekonomija’", kaže Jurčić.

Cijena u živcima

Pfister se prisjetio propasti američke banke Lehman Brothers u rujnu 2008. godine koja je bila okidač za današnju krizu, nazvavši osjećaj nevjerice i panike na financijskom tržištu "šokom Lehman", Dodao je da je utjecaj takvih šokova na gospodarstvo teško predvidjeti, kako veličinom, tako i vremenom.

Majda Rijavec u svojem je predavanju pod nazivom "Psihološki aspekti odlučivanja o novcu" navela da ljudi


Genije se oglasio u svom ulicarskom stilu.
zanimljivo bi te bilo pogledati kako jedes za stolom…

sudeci po tvojim slikama, ne bih bio s tobom za stolom..
pojeo bi ti i mene i Ivicu i Maricu skupa s kućicom!
[kiss] [lol]
[/quote]

nije to bila poanta.
ali nema veze…

uglavnom, ne mozes vrijedati ljude po forumu kako nista ne znaju a ni sam nisi nista pogodio.
sjeti se samo svog koncara na 220kn.
ako se dobro sjecam zadnji znacajniji ispravni pogodak je bio u 12 mjesecu 2008 na crobexu 1490.
dakle i ti nista ne znas.



Genije se oglasio u svom ulicarskom stilu.
zanimljivo bi te bilo pogledati kako jedes za stolom…

sudeci po tvojim slikama, ne bih bio s tobom za stolom..
pojeo bi ti i mene i Ivicu i Maricu skupa s kućicom!
[kiss] [lol]
[/quote]

nije to bila poanta.
ali nema veze…

uglavnom, ne mozes vrijedati ljude po forumu kako nista ne znaju a ni sam nisi nista pogodio.
sjeti se samo svog koncara na 220kn.
ako se dobro sjecam zadnji znacajniji ispravni pogodak je bio u 12 mjesecu 2008 na crobexu 1490.
dakle i ti nista ne znas.

[/quote]

tigruse, u pravu si, ja rijetko pogadjam..slozio bih se s tobom, da je to skoro pa zanemarivo.
ja ne znam puno, ja se UČIM, ja ulazem u znanje i oprez!
ja znam da sam na pocetku, da sam tek zagrebao.
svjestan sam da NE ZNAM i to je moja najveca prednost!

ali TI NEMAŠ BLAGE VEZE o najosnovnijim osnovama.
kuzis?
ti si onaj koji si ispaljivao gluposti o INI na 2000 prije 15ak dana,kad je bilo svakome jasno da je trend prema dolje, ti si vidio salicu koja se radi, ti si onaj koji crta divergencije i objasnjava ih, a nema pojma ni sta je to, ti si srao budalastine o 50% fibbu na INGRi na 23kn.(kad ce taj graf, 3 forumasa te trazilo da vidi to cudo)
i jos gro ostalih s***a!

ajd zivio i naj kaj zamerit, mene tvoje analize uvijek razvesele i ja sam tvoj vjerni citatelj!
[kiss]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Izgleda da svi ulažemo u znanje, ali nitko se ne usudi dati nikakvu konkretnu analizu odnosno prognozu.

Parche mihi, Domine, quia Dalmata sum!

dakle,
grobi:
-TD combo 10 dana
-nema divergencije macd histograma (ne može je ni biti u narednih 5-6 dana…)
-ganaliza: promjena danas-sutra.

ukupno:
još mi malo nesigurno za ulaz.
možda sutra, ovisno o razvoju i kod amera, i kod nas.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!




Genije se oglasio u svom ulicarskom stilu.
zanimljivo bi te bilo pogledati kako jedes za stolom…

sudeci po tvojim slikama, ne bih bio s tobom za stolom..
pojeo bi ti i mene i Ivicu i Maricu skupa s kućicom!
[kiss] [lol]
[/quote]

nije to bila poanta.
ali nema veze…

uglavnom, ne mozes vrijedati ljude po forumu kako nista ne znaju a ni sam nisi nista pogodio.
sjeti se samo svog koncara na 220kn.
ako se dobro sjecam zadnji znacajniji ispravni pogodak je bio u 12 mjesecu 2008 na crobexu 1490.
dakle i ti nista ne znas.

[/quote]

tigruse, u pravu si, ja rijetko pogadjam..slozio bih se s tobom, da je to skoro pa zanemarivo.
ja ne znam puno, ja se UČIM, ja ulazem u znanje i oprez!
ja znam da sam na pocetku, da sam tek zagrebao.
svjestan sam da NE ZNAM i to je moja najveca prednost!

ali TI NEMAŠ BLAGE VEZE o najosnovnijim osnovama.
kuzis?
ti si onaj koji si ispaljivao gluposti o INI na 2000 prije 15ak dana,kad je bilo svakome jasno da je trend prema dolje, ti si vidio salicu koja se radi, ti si onaj koji crta divergencije i objasnjava ih, a nema pojma ni sta je to, ti si srao budalastine o 50% fibbu na INGRi na 23kn.(kad ce taj graf, 3 forumasa te trazilo da vidi to cudo)
i jos gro ostalih s***a!

ajd zivio i naj kaj zamerit, mene tvoje analize uvijek razvesele i ja sam tvoj vjerni citatelj!
[kiss]
[/quote]

salica ili ne, vrijeme ce pokazati…
mislim da nisam bas preveliku pogresku napravio jer je cijena jos uvijek na nivou da se salica moze odraditi.

bottom line –
ipak mislim da nesto znaci ako jedna eminintna kuca (Swiss Credit) izade sa istim targetom i to tri tjedna poslije mene.
vidjeti cemo koliko treba cekati da se tebi tak nesto dogodi.


Izgleda da svi ulažemo u znanje, ali nitko se ne usudi dati nikakvu konkretnu analizu odnosno prognozu.

veleuvazena kolegica Sotomaic i ja smo dali jucer.
zasad sve po planu..
..ali lako muguce da od svega na kraju ne bude bilo nista [undecid]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Kolega ako Vam može koristiti moj savjet koji bi bio strpite se malo dok se cjelokupan ambijent svjetskog tržišta ne uravnoteži pa bi i pokoji pozitivan povjetarac iz tih, uragana velikih, mogao malo konkretnije vinuti naš škanicl. Nerealno je očekivati da nešto u potpunosti možemo sami ili da će pojedina dionica značajnije divergirati. Za sada strpljivo sa malom dozom optimizma pričekati stabilizaciju svjetskih tržišta.
[wink]

DLKV mogućnosti i opcije.

DIONICE SU TRENUTNO BEZVRIJEDNE........CASH IS THE KING !!!

Evo, prateći malo svjetske eksperte u području TA pronašao sam članak jednog "debelog medvjeda"
Čini mi se da mnogi tehničari slažu da je bear počeo 2000 i da se primakao kraju- ove ili slijedeće godine…
A veteran bear says the end is near — the end of the great bear market. But we’re not quite there yet.
In its latest issue, Growth Fund Guide draws elaborate technical parallels with the 1929-1932 bear market. In the short run, it concludes that this year’s decline "could last for many more days." But not forever.
Putting the stock market in a longer perspective, Growth Fund Guide says,
"Since its October 9, 2007 high, the DJIA has appeared to us to be in the process of continuing the major bear market that began in early 2000. Recent price action seems to suggest that we could see one or more declines and advances that could rhyme with [the 1929-32 bear market] … history is suggesting that that a meaningful low in the U.S. market is most likely to take place within the last six months of 2009 or sometime during 2010."
How "meaningful?" Elsewhere, GFG makes it clear: "When we look for a possible low for super bear market, history points to the 18 month time period after June 2009."
In other words, it’s the big one. And it’s close in time, although Growth Fund Guide offers little hint as to how close it is in terms of stock prices.
Growth Fund Guide is one of those letters whose suspicion of the post-2002 rally hampered its performance, but which now appears vindicated. (See Jan. 18, 2007 column).
Over the past 12 months through February, Growth Fund Guide is down 16.45% by Hulbert Financial Digest count. But that’s vs. a decline of 44.32% for the dividend-reinvested Dow Jones Wilshire 5000. In the first two months of this year, the letter was up 5.3% vs. a decline 21% for the dividend-reinvested Dow Jones Wilshire 5000.
Over the past three years, the letter has achieved an annualized gain of 5.83%, vs. a 15.19% annualized loss for the total return DJ-Wilshire 5000. Over the past five years, the letter has achieved an annualized gain of 8.1%, vs. a 6.14% annualized loss for the total return DJ-W 5000.
And over the past 10 years, Growth Fund Guide has achieved an annualized gain of 10.31%, vs. a 2.55% annualized loss for the total return DJ-W.
Growth Fund Guide admits that post-2000 bear market "was interrupted by a mini-bull market that lasted longer than expected … fueled by the Fed Chairman Greenspan rapidly lowering interest rates down to 1% in June of 2003" creating "credit and real estate booms." Conversely, GFG still has faith in the Asian and precious metals bull markets.

New Report

Close