Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ stanislav

U ponedjeljak, kako sada stvari stoje nemci će da zauzmu glavne kote u borbi za lenjingrad.

Scio me nihil scire


Analiza Dax

DAX Triangle – odličan graf STANIslav.

Vezano za USA to je jedna moguca varijanta, ali ja mislim da je vecina losih vjesti vec ukljucena u cijenu, i da je pocelo vec vece stvaranje pozicija za sljedece bull razdoblje, tako da se moze jos ocekivati nekoliko pojedinacnih ciljanih rusenja burzi velikih igraca, ali bez veceg uspjeha. Tako da ako vec nije poceo oporavak, a onda je jako blizu.

A danas jako dobro vidimo da ipak jos uvijek sve zavisi od SAD-a, kako tamo bude, tako ce bit i u cijelom svijetu pa tako i kod nas.

U proslu subotu sam slucajno bio na veceri u Kievu, Ukrajina, s vlasnicima jedne velike naftne americke kompanije (cca 150 -200 mil. USD i imaju i svoju brokersku kucu) te oni tvrde da je prejaka podrska DJI-u na 7.000-7500, i da se maksimalno do te vrijednosti moze spustati, a da se prvi veci oporavak ocekuje vec pocetkom 3 kvartala iduce godine, gdje bi podrska trebala bit na cca 9.500. Takodjer su rekli da je sad idealno vrijeme za ulazak u kompanije, npr. njima se sad padom cijene nafte stvorio velik visak novca koji su poceli investirati u druge firme, zato sto trguju s istim kolicinama nafte kao i prije kad su cijene bile od 80-140 USD/barel, a sad im se stvara visak novca koji ulazu u druge poslove.

Takodjer dobar znak je i to sto banke masovno poticu ljude na stednju, davanje novca njima na upravljanje uz vrlo dobre kamate, a sjetite se kako je bilo prosle godine, sta su predstavnici tih istih banaka govorili, kako treba ulagati u njihove fondove koji su ostvarili extra prihode, prvi znaci preokreta pocinju kad se velika vecina preda i povuce, a to vrijeme je upravo u tijeku. Opet ce mali broj uhvatiti dobre pozicije sada, a velik broj ce ih hvatat za nekoliko godina na vrhuncu i poslije toga opet proklinjati vladu, drzavu, balkan, eu, usa, rusiju, arape i naravno Vlada koji je dezurni krivac za sve fundamentalne strucnjake kada se gube novci na burzi.


Čisto logički gledano slažem se s tobom da ameri nisu odradili definitivan pad jer će tek 1Q i 2Q, a vjerojatno i 3Q biti loši.
No uzmemo li u obzir činjenicu da nakon podatka o rekordnom porastu nezaposlenosti na mjesečnoj razini u zadnjih cca 20 godina, silnim aferama, rubu ponora autoindustrije, ameri bilježe pozitivne pomake svojih indeksa, s punim pravom mogu pretpostaviti da očekujem jednu lijepu blagdansku euforiju.

Moj tjedni pregled ewt mogucnosti crobexa. Za sve tri razine (dugorocno, srednjorocno i kratkorocno) prilazem grafove.

Kratkorocno: manje vjerojatno vozimo gore u primarnom impulsu, jer smo u primarnoj petici usli u intermediate peticu 24.11. (crno na kratkorocnom grafu ovaj i prosli tjedan). Ovo je tesko izbrojivo i poprilicno nasilno prema ewt-u. Ali opet ponavljam, mozda: 1 – ewt ne valja kao teorija, 2 – na plitkom crobexu nije primjenjiv, analogno pojedinacnim dionicama, 3 – dobra teorija, primjenjiva na crobexu, ali moja brojanja ne valjaju. Skoro da ovu varijantu stavljam zbog upgresivaca, da ne vriste i ne vrijedjaju se. Btw, i ja sam malo kupovao, da krenemo gore a nemam ni jednu kupnju blizu dna osjecao bih se jos vecim pocetnikom nego sto jesam (vodjen parafrazom onog: radimo kao da ce sto godina biti mir, a budimo spremni kao da ce sutra biti rat).

Vjerojatnije, usli smo u intermediate cetvorku 02.12., ona je gotova, pa smo u petici (ljubicasto na kratkorocnom grafu), ili nije, pa smo jos u cetvorci (zeleno na kratkorocnom grafu). Srednjorocno najvjerojatnije, isto sto i prijasnjih tjedana, vozimo u primarnoj petici (ljubicasto na srednjorocnom). Dugorocno najvjerojatnije mozemo biti u ciklickom C, ali i III od superciklickog (A) ili V od superciklickog (A) (ljubicasto na dugorocnom). Ako prodjemo na gore 2018 – crna crta, sigurno nismo u (4) na dole, jer ulazimo u prostor (1). Ako prodjemo 1435 na dole – ljubicasta crta, sigurno nismo u impulsu na gore jer s dvojkom tog impulsa idemo ispod dna jedinice istog impulsa. Sto se tice nekakvih cjenovnih ciljeva kod ewt postoje dvije stvari: 1 – ono sto proizlazi iz pravila i to je ono sto MORA BITI ili brojanje otpada (kao 2018 i 1435), 2 – sto proizlazi iz fibo odnosa, a po meni to moze biti samo cjenovni cilj vece vjerojatnosti ostvarenja od ostalih cjenovnih vrijednosti. Koliko vjerojatno nemam pojma, nisam naisao na neka istrazivanja. Inace, statistike dovoljno znam da bih volio vidjeti podatke za te raspodjele.


Iako je ekipa na forumu trenutno posvećena vađenju tuđih izjava iz vlastitih arhiva i međusobnom pljucanju, ja ću kao pravi gušter u TA ipak pokušati staviti svoj prvi uradak. Da li ću i trgovati po njemu, ovisiti će o ocjenama TA gurua s ovog foruma.
Zato majstori bacite oko i dajte koji komentar, pa kakav bio da bio dobro će doći (kako se kaže – svaka noga u guzicu je korak naprijed).

pohvale na trudu…
Ali… Napisao si jedan "mogući" scenarij… i to je to. I ništa više. Nema nikakvih arguemanta, nikakvih razloga zašto bi tako trebalo biti…samo slikica [wink]
Ako misliš da se radi o H&S, dvostrukom, ili kakvom god dnu, ili čemu sličnom, morao bi donijeti i neke arugemnte za to: trendovi, potpore, dugoročne linije, kanali, svijeće, volumeni…


lopina,

da vlad je kriv za propast banaka u americi, propast autoindustrije, rercesiju u europi i japanu, za hrvatski dug… stvarno si naivan! vlad je samo dobar čovjek i najveći stručnjak za TA, a vama koji ne možete podnijeti stvarnost i tuđe mišljenje ma kakvo bilo predlažem da osnujete temu CROBEX NESMIJE PASTI ili KAD SAM U PLUSU TO JE NORMALNO A KAD GUBIM KRIV JE VLAD!
Svaki drugi ovdi na forumu glorificira Vlada ka da je svetac.Kod nas u Dalmaciji bi bi rekli pusti čovika na miru:štucat će mu se.
Ne bi tija puno dužit:

@Vlad

Pošto si uglavnom u kešu,volija bi da objasniš i meni i širem puku kako imaš volje ,skoro pa non stop, u radnom vrimenu burze,visit na ovom portalu.
PS
ne moraš odgovit

http://www.stocktock.com/2008/12/12/elliot-wave-update-11/

14% glasača je glasalo protiv ulaska u EU ....



Iako je ekipa na forumu trenutno posvećena vađenju tuđih izjava iz vlastitih arhiva i međusobnom pljucanju, ja ću kao pravi gušter u TA ipak pokušati staviti svoj prvi uradak. Da li ću i trgovati po njemu, ovisiti će o ocjenama TA gurua s ovog foruma.
Zato majstori bacite oko i dajte koji komentar, pa kakav bio da bio dobro će doći (kako se kaže – svaka noga u guzicu je korak naprijed).

pohvale na trudu…
Ali… Napisao si jedan "mogući" scenarij… i to je to. I ništa više. Nema nikakvih arguemanta, nikakvih razloga zašto bi tako trebalo biti…samo slikica [wink]
Ako misliš da se radi o H&S, dvostrukom, ili kakvom god dnu, ili čemu sličnom, morao bi donijeti i neke arugemnte za to: trendovi, potpore, dugoročne linije, kanali, svijeće, volumeni…
[/quote]

Ovu analizu sam bazirao na materijalu iz knjige R.C. Miner-a High Probability Trading Strategies – poglavlje 4 (Beyond Fib Retracements) i ona je pokušaj da se predvidi vrh C korektivnog ABC vala u bearing trendu temeljem Fibonnacijevih brojeva. Kao što i druge teorije (klinovi, trokuti…)pronalaze svoje mjesto u TA, jedna od njih je i ovakva analiza.
Imam premalo iskustva da bih mogao napraviti temeljitiju analizu. Uostalom i veći mačci na ovom forumu često navode samo izjave tipa rast-hlađenje-rast-pad i ne tražite od njih sve navedeno.

Parche mihi, Domine, quia Dalmata sum!

@skovacin
napisao sam: pohvale na trudu.
A ovo ostalo ti ne bih ni pisao da nisi upravo ti sam tražio da prokomentiramo.
ugodan vikend

Ponedjeljak zeleno, TA mi kaže!!!

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Tony,
iako to možda tako izgleda iz mog odgovora, nisam se postavio na zadnje noge. Htio sam samo reći da kao početnik (tek čitam i pokušavam shvatiti neke stvari) ne mogu navoditi sve ono što si naveo, jer to naprosto još ne znam.
Ugodan viken i tebi (nakon njega i zeleni tjedan).

Parche mihi, Domine, quia Dalmata sum!


Ponedjeljak zeleno, TA mi kaže!!!

Da ponovim.
Novi uzorak klina je forimiran. Padamo vrlo vjerojatno do donje stranice klina.
Rast se sada zaustavio, tj. obijanac koji se odigrao zadnjih 2 tjedna.

KAKO DA VRATIM 50% MINUSA. JAO MAJKO MOJA JAAAAAOOOOOOOOOOOOOOOOOOO !!!!

New Report

Close