Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


e.) kolega, uciti, uciti i samo uciti..donekle se slazem s vama da je ZSE mala, nelikvidna i kontrolirana od 4-5 ljudi i da TA ne moze dati 100% odgovre, ali budite sigurni da pomaze.
zato knjigu u ruke!svi se mi tek ucimo, ovo nam je tek 2.kriza na burzi.. [wink]

Većini tek prva, ali sve napisano stoji [thumbsup] [thumbsup]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Evo da se i ja malo osvrnem na situaciju u zemlji i da napišem kako je došlo do onog zadnjeg pravog odbijanca i zašto sada nema nikakvog.

Znam da je onaj čiča Mađar pričao o nekom jajetu pa je ekipa cijelo vrijeme prije par mjeseci pokušala pogoditi gdje se nalazimo u tom jajetu,te u tom dijelu smo te u ovom dijelu jajeta i na kraju smo svi došli do konsezusa da smo u debelom KU… a ne u jajetu.Međutim zašto spomenuh ovo jaja ,zato što je taj isti čiča pričao o dvijema kadama o jednoj velikoj(državna) i jednoj maloj(burza).Poanta tih kada je da kada u velikoj ima viška vode(čitaj love) da jedan dio vode se prelije u malu kadu i onda burza raste.Međutim tamo negdje početkom 10. mjeseca specijalni tim za mjerenje vodostaja rijeka u nas Hrvata dobio je zadaću da izmjeri nivo vode u velikoj kadi i došao je do zabrinjavajućih podataka da u velikoj kadi nivo vode(čitaj love) je pao na pola kade i da ako se nešto pod hitno ne učini mogla bi sva flora i fauna kade izumrijeti.E sada se sigurno pitate kakve to veze ima sa odbijancem od 2100 crobexa koji je dosao negdje do 2800 ako je u kadi nivo bio do pola?Nema brige samo nastavite čitati pa ćete saznati.Jednostavno se pročulo da se na specijalnoj sjednici za dizanje vode u kadi odlučilo da se Šukija stavi u kadu nebili se na taj način digao nivo vode i počelo se špekulirati da bi se nešto moglo preliti i u ovu manju kadu u kojoj mi sačinjavamo floru i faunu i u kojoj smo mi postali ugrožena vrsta jer kod nas u našoj kadi vode već dugo nema.I tako tamo negdje 10 .10 porinuše Šukija u kadu i mi imasmo odbijanac,no međutim kada je Šuki bućno pojavili su se valovi u trajanju dva dana koji su se odbijali od stranica kada ali ni kap vode se nije prelila kod nas u našu malu kadu.Bilo je tu još špekulacija da će Šuki malo zatalasati ali ni od toga nije bilo ništa te smo nakon smirivanja situacije u velikoj kadi probili 2000 na crobexu i krenuli prema 1500 bez ozbiljnijeg odbijanca.HM neki pričaju da planeri tog čina (Stavljanja Šukija U kadu su previdili osnovnu stvar da je u kadi voda topla te da je Šuki isti čas zaspao kada su ga spustili u kadu.Sada Šuki spava i ne talasa i ako ostane spavati još malo doći ćemo sa Crobexom na 1000 bodova a sva flora i fauna u maloj kadi će izumrijeti.

Da i za kraj poruka :IMALI TAMO NEKOGA DA GA PROBUDI I DA OVAJ POČNE TALASATI A BILO BI POŽELJNO I DA KOJI PUT P…E.

SAM PROTIV SVIH

Šta ako se dogodi deflacija?

Jure666

@GERONIMO .. , tamo nekog NEMA…..jer je zaposjeo i izgubio se u svom vlastitom egu_čovjek
"*Vladati ispravno je _SLUŽITI*
Žrtvovanje višeg elementa koji proizvodi porast nižeg je nazvano potpunim porastom ::
pokazuje DUH koji sam ima moć da pomaže svijetu.
Uzvišen čovjek ako vidi dobro , on ga podržava .. ako ima grešaka , on se oslobađa od njih . "

"oblaci prolaze i kiša radi svoj posao i sva posebna bića dobivaju svoje oblike"


Šta ako se dogodi deflacija?

Prva pretpostavka je da sve pojeftini.

INA je već snizila cijene (jer je morala barem malo nakon ogromnog pada cijene nafte), ali svi ostali lopovi nisu i neće. Od pekara do velikih trgovačkih lanaca. Kod nas se može desiti samo "deflacija" radnih mjesta. A i onda će nas oderati kamatama na kredite. [bye]

Ovaj komentar predstavlja mišljenje autora i nije nagovor na K/P, autor nema dionice u močvari.



Rekao bih da nas ceka jaci odbijanac slijedeci tjedan. Koliko ste mogli primjetiti redovan promet na burzi je stvarno mizeran medjutim promet na dionicama koje su interesantne investitorima cijelo vrijeme je dosta dobar. Pratim stanje vec neko vrijeme i mislim da se ovi fond manageri igraju maso s vama.

itekako se igraju
[/quote]

cisto sumljam da se nesto pretjerano igraju.
da znaju sto rade ne bi im fondovi koje vode imale gubitke 50%-60% u godini dana.

njima je sigurno vrlo nezgodno raditi – ne mogu se iskrcati jer su preveliki,
i morali bi prodavati s gubitkom,
a ne mogu se niti ukrcati posteno jer opet imaju previse casha za ovo trziste….

dakle, nama je puno nakse nego njima.
teorija o lovcima i bombanderima ipak stoji….

Rijetko kada se javljam, ali ovj puta stvarno moram nesto reci. Nisam poznavazelj TA niti EVT-a i drugih za mene nepoznanica. Da sam izgubio u glupim dionicama, DEBELO jesam. Nagovarali su me tzv. pametni ljudi od struke, prodaj ovo, prodaj ono DDJH ide s 285 tada na 400….HT s tadasnjih (4 paketa) na 800 kn. Veli pajdo moj ja kod Sanadera bio kupuj, kupuje i ON. Što ću jadan poslusa ih !! Proda zemlju, dize kredit, pozajmi lovu i dogodi se ČUDO. Rodio se mali Crobex. S obečanih mojih pola miliona ili da sam prodao odmah kada sam kupio 748 DDJH – povlašteno, 276 HT, pa još dokupio 147 DDJH i 86 HT po onda debeloj lovi. Sada skoro NULA.
Ostavite se zato prepucavanja ciji kramp je bolji ili dali je TA ili EVT bolji ili ne. Vi koji znate a ima ih hvala dragom Bogu — CRTAJTE, javljajte kada izaći kada ući a vi drugi koji pojma nemate kao niti ja…. danas sam pročitao 20-tak postova ovako čorav i što sam naučio ili uočio ..GLUPOSTI. Takove gluposti i moja baba može pisati. Šuketr u kadi s Sanader neda lovu..ko ih jebe obadvojicu. Dajte vi koji znate a to su po meni Vlad, Zli..Ali i Geronimo (ako sam nekoga preskocio a vjerovatno jesam neka se ne ljuti). Samo pametno i kako ste do sada radili a Vi drugi ili sutite ili idite na neki drugi tupsonski forum pa tamo krampajte !!
Bez ljutnje, ali listam stranice s debelim staklima na očima nebi li nešto naučio ili pozitivno ćuo a ono iz gluposti u glupost !! Lijepo pise “Grafovi, savjeti (pametni) i analize.
Ipak pozdrav svima i smanjite glupe pregovore !! Jučer mi je bio 48-mi pa me stoga obradujte Grobi ide gore KADA.

I very much love INGRA !!

Samo da dopunim da ne ostane nerazjasnjeno. Prodah sve DDJH a bogme ih se skupilo (kupi-prodaj) i kupih INGRU, jaka firma vele opet pajde, Đuro mi susjed, nekada se toliko lupalo a sada se necuju, vjerovatno vise i ne rade a uprava im ista, lopov do lopova. Htio kupiti IGH, ali Radic mi se ne svidja isti kao ovi u Đuri. Prodah jucer i sve HT-ove. Sada u cistoj ali maloj lovi ….kupiti sto kada, kako. U ponedjeljak ulazim s jos brdo love ali ŠTO..kupiti. Eto to je za SAVJET.
Cromane oprosti zaboravih te u proslom postu !!
Pozdrav svima koliko vas ima !!

I very much love INGRA !!

Ja imam jednostavnije objašnjenje trenutne situacije koje sam negdje slično opisao.

Vjerojatno svi znate za texas hold-em poker.

Zamislite salu s puno poker stolova. Svaki predstavlja jedno Tržište. Što je više igrača za stolom i više love veće je tržište, i obrnuto, što je manje igrača i manje love manje je Tržište. Igra se neprestano, samo se mijenjaju igrači, a prilikom sjedanja za stol i prilikom svake partije se mora uplaćivati nekakva provizija Tržištu, koje organizira igru.

Tržište se pojednostavljeno sastoji od djelitelja karata (Dealer) i Igrača s ulozima. Djelitelja karata predstavlja neka nadzorna funkcija na Tržištu, a Igrače naravno predstavljaju investitori, špekulanti i ostali ulagači i srodne osobe koji trguju npr. dionicama.

Tko sa strane upadne za jedan pokeraški stol gdje se igra na hrvatskom tržištu kapitala može naići na slijedeću situaciju:

Za stolom je dealer (npr. HANFA), te hrpa igrača. Ogroman dio igrača su mali ulagači koji imaju žetone u sirotinjskim količinama (nasumični, neorganizirani investitori i špekulanti), naspram recimo dva veća ulagača koji imaju ogromna sredstva tj. brdo žetona za ulaganje (OIF, OMF).

Dealer VOLI igrače, a u funkciji je samog Tržišta, tj. Tržište mu je dalo posao da dijeli karte (određuje pravila igre). Tržište VOLI igrače, ali više voli velike igrače (OIF, OMF) jer mu osiguravaju posao – privlače male Igrače željne prikupiti zaradu od drugih manjih igrača i velikih igrača.

Veliki igrači s puno žetona na stolu su okorjeli profesionalci koji najduže igraju poker i doslovce uglavnom rasturaju.

Mali igrači variraju od totalnih amatera do iskusnijih, pa i pokojeg profesionalca.

Trenutna je situacija da Tržište uzima visoku proviziju za svaku igru i to daleko veću nego je uzimalo prije godinu dana. Mnogi se više ne žele igrati pod ovakvim uvjetima kako je Tržište odredilo. Neki ipak iskušavaju sreću, jer su uz veću proviziju i veći početni ulozi i veća potencijalna dobit.

Međutim iz igre u igru su veće provizije i još veći ulozi, a mali igrači ne mogu pratiti tempo jer imaju sve manje žetona i strpljenja za ulagati.

Dijele se karte, neki su nestrpljivi, neki podižu uloge, a veliki čekaju i prate, njima su ovi ulozi sitnica. Ponekad puste manjem da odnese sitnu dobit, ali igra se svaki put nova igra i mali igrači ne odustaju s malom dobiti, a veliki i dalje čekaju.

Igra se velika igra. Kada dolazi do konačnog obračuna, malih i velikih, veliki najprije podužu uloge. Klade se sa zastrašujućim količinama žetona. Neki prate (možda zarade više nego su mislili), neki odustaju (i od zarade i od prethodnog uloga kroz proviziju). Rizik je za male velik, dok je za velike relativno mal, obzirom na količinu žetona kojim raspolažu.

Ako je tko igrao ovakve igre zna da uglavnom pobjeđuje onaj koji posjeduje više žetona. Ako je potrebno, veliki igrač može uvijek preplašiti manje all-in potezom. Isto tako je u mogućnosti kontrolirati visinu uloga i diktirati tempo povisivanja uloga. Na našem tržištu se to manifestira postavljanjem ogromnih naloga na bidu i asku koji ograničavaju malom igraču domenu kupnje i prodaje.

Veliki igrač kontrolira zapravo sve ostale, kako želi, a Tržište ga i dalje voli.

Na vama ostaje da procjenite kakvi mali igrači želite biti:
a) aktivno-agresivni – na svako podizanje uloga odgovarate istom mjerom
b) pasivno agresivni – pratite i imitirate velikog igrača ako vam vlastite karte odgovaraju
c) aktivno-konzervativni – pratite velikog igrača samo ako imate dobre karte
d) pasivno-konzervativni – samo sudjelujete u igri i nadate se da veliki igrač neće dizati uloge pa šta bude

Neću biti najpametniji ako kažem da se ja ponašam po tipu c) ulagača. Gotovo je nemoguće pobijediti velikog igrača ako nisi aktivan, dok agresivnim ponašanjem definitivno nisi u prednosti jer raspolažeš manjim sredstvima.

Ulažeš na sigurne karte i čekaš da te zakon vjerojatnosti pomazi. Drugim rječima dokupljuješ.


Vidim ovdje puno TA od DJI i ostalih američkih indexa, hmmm, kad je u 10.10.2008. DJI prvi puta probio 8000 crobex bio na 2200, sada DJI na 8600, crobex na 1600. Malo i Evrope npr. DAX je bio na 4000,sada na 4600!! Toliko o tome koliko upoređivanje sa amerima ili evropljanima smisla.
Tonemo dok netko ne kaže dosta bez obzira u kojem valu bili.
Nije lijepo za čuti ali činjenice nije zdravo vječno ignorirati i maskirati.
Primjer: na objavu ne plaćanja zemljišta zagrebčanke IGH pao u nekoliko dana 30-ak%, danas na vijest da je dogovor ipak postignut pali još 5%. Zaključak FA, TA i svjetske trendove možemo samo za razbibrugu pratiti [wink]
zse je nečija privatna igračka [tongue]

Ovo su podaci koji pružaju nadu.Pojavljuje se sve veća relativna razlika.

Rastom Crobexa od 48% omjer bi bio isti prema DIJA .
Uračunavajući i rast US$ od 11,7%
1,48 X 1.117= 1,653

Rastom 0d 65 % relativne razlike bi ostale iste.

DaX 4.000 Crobex 2.200 Omjer 4.000:2.200= 1.82

Danas 4.600=1.600 =2,88

2,88:1,82= 1,58
Rastom crobexa od 58% prema DAXimali bi istu relativnu razliku kao prije dva mjeseca.

Ovo može biti dobar pokazatelj i razlog da stranci počmu ponovno ulagati,jer postajemo sve jeftiniji.
I to nam je jedina nada.Konkurencija.

Ulazak u NATO,približavabnje EU nas ipak stavlja korak ispred ostatka Jugoslavije.A izgleda obrnuto.
Mi tonemo najviše,a to je u ovoj nelikvidnosti i najlogičnije jer je kod nas dioničarstvo i
najraširenije i imamo najveći broj malih ulagača.A oni su u fazi rasta euforični kupci,a u fazi pada
panični prodavaći.

Domaći institucionalni ulagači/sve su to stranci/nas prepariraju i pripremaju za ulazak stranog kapitala,koji će polako ulaziti i tek kada se nakrcaju slijedi rast.I zato je nerealno očekivati bilo
koji odbijanac što se tiće domaćih igrača..

Bez obzira što govori TA treba imati mudakis i ocijeniti što bi moglo biti interesantno strancima.
I lagano u šoping.Međutim,ne treba žuriti sa kupnjom i tući po bidu.Ali ne treba bježati sa aska.Svi
se neće ukrcati na dnu,ali sada mogu jeftino.

Očekujem trgovanje na ovim razinama,sa tendencijom daljnjeg urušavanja tržišta kako bi se iscidili i
posljednji margini.I u ponedjeljak će tući marginalci.Treba biti nisko na kupnji.Ne bježati.

Mislim da bi slijedeće sedmice trebalo biti dno ,jer smo uglavnom odradili negativne vijesti.
Ipak panika vlada našim tržištem,tako da može biti i gore.

Zadnje dvije sedmice odradili smo pad od 25%.I to na mizernom prometu od 350 mil kn.Od toga na
šortanje/zarada/ i Day pušing za većinu više od 100 mil kn.

Za rast od 33%/100:75=1,3333/ ne treba uložiti više od 200 do 300 mil kuna da bi se skupilo od slabih ručica ove zadnje kupnje.Postavlja se samo pitanje tko.Mirovinci neće.Oni čekaju nisko.
OIF nemaju sa ćime.Individualni ulagaći su se sakrili u mišju rupu.Tehničari čekaju potop.Jedina nada
stranci.Oni će sigurno doći i onda će biti bum.

Trenutna stranica 1600,nije li to znak [lol]

Uhljebe na ulicu!!!!!


Trenutna stranica 1600,nije li to znak [lol]

Nikica kakav znak …. još dole ili pak od ponedjeljka gore !!

I very much love INGRA !!

New Report

Close