Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


na "zapadu" je zadnjih mjesec i nešto dana, tijekom formiranja 4. vala, bilo dozvoljeno šortanje u pravom obliku.
dakle, i te kako se šortalo.

čak da i nije bilo dozvoljeno pravo šortanje (da je situacija bila kao kod nas), zar ne misliš da i tamo puno (kla)dioničara ne bi kratilo svoje pozicije i uzimalo ostvarene profite?

stoga ti zaključak o tuzemnom šortanju kao uzroku odstupanja od "zapada" ne stoji.

glavni uzrok: specifičnost svakog pojedinog (pa tako i hr) tržišta.

u cijeloj evropi je i dalje dozvoljeno shortanje

mislim da se pogledi na promet kod Kostolanyija i kod TA razlikuju.

ipak mene vesele veci prometi, kao sto se moze primjetiti i na ovom mikroobrascu, svaki put kad su bili veci prometi, dolazi do promjene trenda, osvisno je li bull ili bear.

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

@ABU – Naravno da ovisi kako gledaš an fundamente, bitno je kakvi će biti 2009, a i bitno kakvi će biti 2010, ako 2010 bude oporavak. Neke dionice mogu pasti nisko na malom prometu, ali to ne znači da netko moze skupit par milja kuna istih na toj cijeni.

Najvažnije je ne imati margin. Netko ko se nakupuje pravih dionica po ovim cijenama, može ne gledat burzu godinu dana, i onda može reći da novac radi za njega.

Najgore je što pola ekipe ima Margin kredite, pa se pri svakoj naznaci rasta nakrcaju, i onda čim krene pad panično istrpavaju.


@ABU – Naravno da ovisi kako gledaš an fundamente, bitno je kakvi će biti 2009, a i bitno kakvi će biti 2010, ako 2010 bude oporavak. Neke dionice mogu pasti nisko na malom prometu, ali to ne znači da netko moze skupit par milja kuna istih na toj cijeni.

Najvažnije je ne imati margin. Netko ko se nakupuje pravih dionica po ovim cijenama, može ne gledat burzu godinu dana, i onda može reći da novac radi za njega.
Najgore je što pola ekipe ima Margin kredite, pa se pri svakoj naznaci rasta nakrcaju, i onda čim krene pad panično istrpavaju.


si siguran da možebitna velika svjetska ekonomska kriza (obilježena, između ostalog, i daljnjm padom burzovnih indeksa) ima rok trajanja sigurno manji od godine dana?

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

Pa šta onda pišete vi tragičari koji stalno govorite da će još padat, da će ko zna koliko trajat, javi se Vlad onda za jedno 2 godine.

Živjela naša vječna INGRA, Hezbollah i Bashar Al-Assad.

Vlad – Nisam, za godinu dana pogleda tek toliko, pa opet pogleda za 6 mjeseci. Poanta je da nema Collateral damage da gubi sate dnevno buljeći u monitor. Sjest će mu dividenda.

Ti si ionako rekao da mi Mirovinci trebaju ulagati negdje drugdje, i da je ZSE bezvezna burza ili tako nešto, pa mi nije jasno što uopće stalno pišeš.


Vlad – Nisam, za godinu dana pogleda tek toliko, pa opet pogleda za 6 mjeseci. Poanta je da nema Collateral damage da gubi sate dnevno buljeći u monitor. Sjest će mu dividenda.

Ti si ionako rekao da mi Mirovinci trebaju ulagati negdje drugdje, i da je ZSE bezvezna burza ili tako nešto, pa mi nije jasno što uopće stalno pišeš.


pišem da pajdama spasim koju kintu.
i…spasio sam.
oni su sad manje-više u kešu.
(puno više ih je manje, a puno manje ih je više u kešu [tongue]).
i čekaju rasplet…

treba napomenuti da u slučaju pada (sada pišem hipotetički-da ne uzburkam duhove) nečega sa 100 na npr 10, prepoznavanjem barem korektivnog rasta od 10 na 15 (a to je moguće na razini ca 12) omogućava zaradu od 3/12×100=25%.
a to je mnogo više nego oročena štednja.

zato jesam ovdje cijelo ovo vrijeme.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!


@ ali

znam da nisam shvatio
zašto bih ti inače postavljao pitanje

a jel to bio tvoj odgovor?


OK, ovako, svjetski GDP za 2007 je 64 trilijuna dolara (racunam u americkim) a samo americki dug je 52 trilijuna, ukupan svjetski je 596 trilijuna (u razno raznim obveznicama, derivatima i sl). A sveukupno je Amerika potrosila 2.7 trilijuna za spasavanje gospodarstva

Pogledaj Hrvatski dug
Debt – external: $45.29 billion (30 June 2007 est.)
I koliko imamo novaca
Reserves of foreign exchange and gold: $13.67 billion (31 December 2007 est.)
I koliko vise trosimo nego zaradjujemo
revenues: $19.2 billion (104.5 billion Kuna)2007 (official figure) projected for 2008 – 115.2 billion Kuna (21.95 billion USD)
expenditures: $19.75 billion, (108.6 billion Kuna) 2007(official figure) projected 3doe 2008 – 120.5 billion Kuna (22.9 billion USD)
A izvoz, odnosno svjeze love nema jer vise dajemo novaca vani nego sto nam dolazi u zemlju
Exports: $12.02 billion f.o.b. (2007 est.)
Imports: $26.54 billion f.o.b. (2007 est.)
Problem je u tome da Hrvatska svake godine mora placati rate kredita isto kao i mali covjek a problem je u tome sto zaradjujemo manje nego sto trosimo tako da nemamo novaca platiti ratu. Onda se moramo dodatno zaduziti da je platimo.
Sve je dobro dok ima novaca ali kad novac presusi nema vise razvoja, nema ulaganja. Drzava ne placa firme (iovako ih placa sa zakasnjenjem ali moze biti samo gore), banke traze novce koje su firme posudile ali one ne mogu platiti, pokusavaju rezati troskove smanjivanjem zaposlenih kojih ima sve vise i sve manje kupuju sto opet pogadja firme koje manje prodaju itd, itd. Banke nemaju niti same novaca jer vise nitko ne vraca i moraju otpisivati dugove.

Osim toga, pogledaj molim te grafove DOW-a i Crobexa, da li vidis da DOW pada a Crobex raste? Kako mozes onda pitati kakve ima veze DOW? Moram ici

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...



Najvažnije je ne imati margin. Netko ko se nakupuje pravih dionica po ovim cijenama, može ne gledat burzu godinu dana, i onda može reći da novac radi za njega.
Najgore je što pola ekipe ima Margin kredite, pa se pri svakoj naznaci rasta nakrcaju, i onda čim krene pad panično istrpavaju.

si siguran da možebitna velika svjetska ekonomska kriza (obilježena, između ostalog, i daljnjm padom burzovnih indeksa) ima rok trajanja sigurno manji od godine dana?
[/quote]

reci nam vlad u što si ti siguran?

oho dakle po tebi jesmo bezvezna burza i idemo u slom – e sad svako ima pravo na mišljenje, moje da je smo ipak nešto bolji od toga.

Da bi ti i pajde trejdali netko ipak mora biti i investitor, stoga ne pljuj po njima cijelo vrijeme.


oho dakle po tebi jesmo bezvezna burza i idemo u slom – e sad svako ima pravo na mišljenje, moje da je smo ipak nešto bolji od toga.

Da bi ti i pajde trejdali netko ipak mora biti i investitor, stoga ne pljuj po njima cijelo vrijeme.


ne pljujem po nikome.
ali…
nije razumno (već poodavno) biti (osim povremeno vrlo kratkotrajno) u dionicama…jer traje korekcija.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!




Najvažnije je ne imati margin. Netko ko se nakupuje pravih dionica po ovim cijenama, može ne gledat burzu godinu dana, i onda može reći da novac radi za njega.
Najgore je što pola ekipe ima Margin kredite, pa se pri svakoj naznaci rasta nakrcaju, i onda čim krene pad panično istrpavaju.

si siguran da možebitna velika svjetska ekonomska kriza (obilježena, između ostalog, i daljnjm padom burzovnih indeksa) ima rok trajanja sigurno manji od godine dana?
[/quote]

reci nam vlad u što si ti siguran?
[/quote]
siguran sam u ono za što sam obećao da više neću ponavljati. [wink]

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

New Report

Close