Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




To je cisto citanje grafa, bez procjenjivanja fundamentalnih i makroekonomskih uzroka. Ali evo jednog koji to moze objasniti i fundamentalistima, povijesno gledano, bilo je slucajeva odnosno kriza kada je prosjecan PE DOW-a bio na razinama 5-6. S obzirom da se vecina strucnjaka slaze da je ovo najveca kriza od velike depresije onda je i logicno ocekivati pad na te razine (a bilo je i poslije takvih razina). S obzirom da je trenutacno PE DOW-a cca 12-13 koliko se sjecam da je postao Geronimo mislim da bi takvo vrednovanje mogli shvatiti i fundamentalisti. Iako da odmah napomenem, ne mora znaciti da on mora odmah pasti na te razine, cijene se gibaju u vremenu i prostoru tako da je moguc recimo nekakav dugorocan horizontalni trend (sa medjuvalovima naravno) koji ce dovesti do istoga.
Osim toga po jednoj teoriji valova slijedecih godina bi upravo trebalo doci do gore navedenog dna (ne neophodno bas do tih razina PE ali u svakom slucaju niskih razina).

ovako..prva stvar zaboravi na dow.govorimo o crobexu, druga stvar još bitnija, pe u vrijeme recesije gospodarstava nije toliko bitan..
ono što je bitno a to je knjigovodstvena vrijednost, nebitno je da li je pe 15 ili 25, ako je dionica na 0,3 buka, to je tada tvrtka koja je izrazito podcijenjena , jer posluje pozitivno, a kupuješ je ispod vrijednosti njene imovine..

druga je stvar ako ti je tvrtka na 5 buka i 20 pe..onda ona može itekako pasti…
[/quote]

1. meni se cini da se ne smije zanemariti povezanost svjetskih indexa u razdobljima krize.
postoji "pravilo" da se indexi prate kad je kriza…

2. kada je padajuci trend sa generalno losim makro pokazateljima tesko da ce TA biti nesto drugo od preslike tih pokazatelja…

xxmenergy?
[/quote]
indexi se UVIJEK prate, i u vrijeme krize i u vrijeme expanzije..

samo zaboravljate svi da burza reagira 6-9 mjesecei prije kraja krize, isto kao što i pocinje s padom 6-9 mjeseci prije pocetka krize..

mnoge cijene su puno niže nego što bi trebale biti upravo zbog očekivanja loših rezultata.

@zlopamtilo

htio sam reci da preciznije prate u padu…
u rastu se mogu kretati po razlicitim stopama..

Opet nerazumijevanje, a nista onda, zaboravite da sam ista rekao, onda ostavljam pametnijima da diskutiraju na ovim stranicama. Meni ni iz djepa ni u djep,na padu u Crobexu nitko ne moze zaraditi jer nema shortanja.

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...


To je cisto citanje grafa, bez procjenjivanja fundamentalnih i makroekonomskih uzroka. Ali evo jednog koji to moze objasniti i fundamentalistima, povijesno gledano, bilo je slucajeva odnosno kriza kada je prosjecan PE DOW-a bio na razinama 5-6. S obzirom da se vecina strucnjaka slaze da je ovo najveca kriza od velike depresije onda je i logicno ocekivati pad na te razine (a bilo je i poslije takvih razina). S obzirom da je trenutacno PE DOW-a cca 12-13 koliko se sjecam da je postao Geronimo mislim da bi takvo vrednovanje mogli shvatiti i fundamentalisti. Iako da odmah napomenem, ne mora znaciti da on mora odmah pasti na te razine, cijene se gibaju u vremenu i prostoru tako da je moguc recimo nekakav dugorocan horizontalni trend (sa medjuvalovima naravno) koji ce dovesti do istoga.
Osim toga po jednoj teoriji valova slijedecih godina bi upravo trebalo doci do gore navedenog dna (ne neophodno bas do tih razina PE ali u svakom slucaju niskih razina).

točno..
bilo je samo jedno razdoblje takvog PEa, tamo 40ih godina, poslije GD, kad nitko nije htio cuti za ulaganja u dionice.
da li ce to vrijeme doci opet kad Arapi i Kinezi leze na dolarima i kupuju po Americi sve zivo, a FED i ostale poluge vlasti im to brane koliko god mogu, ostavljam svakom za sebe da procijeni.
[smiley]
ipak naravno, sve je moguce osim drvenog šporeta [lol]

abu, daj nabaci te grafove sta si crtao, ak nije problem, drzimo se TA.

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Tocnije, bilo je tri pika, 1921, 1932 i 1982. Da ne pisem previse, evo slike. Inace, bas prije par dana sam citao clanak gdje analiticari govore da su dionice sada jako jeftine zato sto su prosjecne zarade ispod prosjeka i da u proslih cini mi se 20-tak godina nikad nisu bile jeftinije. Naravno da nisu, ali nisu se vratili dovoljno u proslost cini mi se.
Ne znam ima li smisla ovo postati ali hajde, ionako je link negdje na poslovnom, zaboravih gdje

Abu ali, 11.11.2008. u 12:34
The facts:
1. Based on the Federal Reserve’s Flow of Funds report, there are now $52 trillion in interest-bearing debts in the U.S.
2. Based on estimates provided by the U.S. Government Accountability Office and other sources, it’s safe to assume that there are also at least $60 trillion in contingency debts and obligations now starting to kick in — for Social Security, Medicare and other pensions.
3. Separately, the Bank of International Settlements reports that the total value of debts and bets placed worldwide (derivatives) is $596 trillion, or more than a half quadrillion

Cisto da se vide omjeri:
Abu ali, 11.11.2008. u 12:34
In contrast, even after the most reckless outpouring of government bailouts in recent months, the total rescue money announced in the U.S. so far is $2.7 trillion

Neki ce mozda reci da trabunjam, moguce, ali zasto ljudi ne bi sami odlucili o tome?

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...

@ ali

govoriš o crobexu, a postaš dow
u čemu je štos?

Jedinica, oprostite, cetvorkica, nisam vidio, obje su crvene, bas lijepo, ja vas nesto hocu nauciti a vi ovako. Htio bih samo tim forumasima poruciti da ce ovce uvijek biti osisane bez obzira sta neko pisao ili ne.

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...

@Abu

Obzirom na FI, Outlook, činjenicu da naše banke nemaju nikakvih gubitaka etc etc, rekao bi da Crobex nema fundaentalnih razloga ići ispod 2000. Da li će ići ili ne znam. Već sam davno napisao da sam uvjeren da neće do nove godine.


@ ali

govoriš o crobexu, a postaš dow
u čemu je štos?


Nema stosa ali oprosti, nisi nista shvatio.

@zmrklic

Nije stvar u fundamentima, stvar je kako se gleda na njih.

Ovcetino sta to radis!? Oovco... ovcice... janje moje malo...

@abu

thx na ovom grafu.
ja kao optimist cu reci da su cesti slucajevi da index raste, a PE ratio pada [smiley]

imas taj crobi sto si crtkao?

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

@ ali

znam da nisam shvatio
zašto bih ti inače postavljao pitanje

a jel to bio tvoj odgovor?

kolega, ovaj vas primjer ne vrijedi. zasto? Kostolany je slucaj koji ste opisali naveo kao primjer prilikom prelaska iz trzista pada u trziste rasta. Mi smo duboko u medvjedjem trzistu, i kod nas su moguce sve kombinacije rastova, padova i prometa.



Sjeti se volumena od ovoga ljeta… A svi znamo kako je jesen pocela, pa se meni osobno sadasnje stanje nimalo ne svidja… Jedino kada bi netko s vise znanja teoretski pojasnio te volumene. [embarass]

isto razmišljanje, isto pitanje na kraju.

[/quote]

Dobro pitanje za početak rasprave.

Jedan od odgovora na to pitanje bio bi ovakav:
"Općenito, smatra se da je tržište snažno kada je prisutan opći uzlazni trend. Na snažnom tržištu volumen se povećava pri porastu cijene, a smanjuje se pri padu cijene.
Obrnuto, smatra se da je tržište slabo kada je prisutan opći silazni trend. Na slabom tržištu volumen se povećava pri padu cijene, a smanjuje se pri rastu cijene."

[img]http://slike.hr/slika.php?z=snagavolumencijena0.png[/img]

Kako to izgleda primijenjeno na crobex:

[img]http://slike.hr/slika.php?z=crobexvolumen0.png[/img]

Ne bi bilo zgorega pročitati što Kostolany (četrdeset i neka str.) kaže na temu kretanja cijene i volumena…
[/quote]

New Report

Close