Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dakle, tko se držao MACD-a zadnjih godinu dana nije ništa zaradio ali nije niti izgubio ništa. Praktički je ostao na nuli. U 2008 je u minusu nekih 15% možda. Mislim da nema nikoga ovdje tko se može pohvaliti sa minusom od 15% ove godine. Naravno da MACD nije idealan ali tko ga se slijepo drži dobro prolazi i na bull i na bear marketu. Mi svi špekuliramo i tražimo potvrdu našeg sentimenta u raznim indikatorima i metodama tehničke analize i slično ali vrlo često zeznemo stvar na taj način. Priložena slika je odokativna. Nije bitno da li je 14% ili 15%. Okruglo sam povukao crte. Isto tako naravno da sve ovisi o veličini portfelja i da je teško uvijek sa svime uči ili izaći kad to oscilator veli.

NAJVAŽNIJE. NITKO VAS NE MOŽE NAVLAČITI. METODA JE VRLO EGZAKTNA.

Znam da ćete sada postati 100 studija na temu da me dematirate ali dugogodišnje iskustvo mi govori da je MACD vrlo dobar indikator za kupnju ili prodaju.

Znači ekipa ipak smo počeli val 4.
Malo smo usporeni ali nije bitno.
Mic po mic.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!





@zli
prorok
koji su pokazatelji onda najkorisniji, osobito ako nisi siguran u kojem si valu EWT?

pitanje ti nije dobro. svaki indikator može biti koristan, a nijedan nije najkorisniji u apsolutnom smislu riječi. stvar se treba gledati kontekstualno, u nekim situacijama je korisniji jedan indikator, u drugima drugi, za jedan stil trgovanja je korisniji jedan indikator, a za drugi stil trgovanja drugi.

da pojasnim… postoje SAMO DVIJE strategije trgovanja po TA:
1) TREND TRADING
2) CONTRARIAN/SWING TRADING

prva strategija čeka da trend započne i onda ga zajaši. jedan od jačih pokazatelja za ovaj način trgovanja je MACD. jahači trenda kupuju kad svi ostali kupuju, i prodaju kad svi ostali prodaju. samo što koriste indikatore da se uvjere da to zaista i jest trend i/ili da je trend gotov, nasuprot slijepe gomile koja kupuje samo zato kaj drugi kupuju…

"kontraši" traže zamahe, love dna. oni kupuju kad svi prodaju i prodaju kad svi kupuju. jedan od jačih indikatora za ovaj način trgovanja je Slow Stohastic, po meni najbolji za lovljenje dna.

glede različitih situacija, kada imaš iznimno volatilno razdoblje sa jako puno zamaha gore-dolje, onda MACD nije previše pouzdan.
[/quote]
Zli , stotka za jednostavan i dobar odgovor . Ja bih dodao da je dobro uz Slow S. koristiti RSI .
[/quote]
Dala bih jedan primjer za analizu- DDJH
MACD se prekrižio
Slow se prekrižio već prije par dana
Directionalindeksi su sve bliži
a RSI je pao ispod 30 u trenutku kada su se ostali pokazatelji poboljšali.
Pitanje je da li ne ulaziti zbog pada RSI?


Znači ekipa ipak smo počeli val 4.
Malo smo usporeni ali nije bitno.
Mic po mic.

svi se uplašili vala 4. nitko ništa ne piše, ako kad smo padali, svi buljili u burzu, a na forumu skoro nitko

@graditelj

nije problem u MACD-u, problem je u slijepom pridržavanju bilo kojeg indikatora… možda nisi puno izgubio, ali nećeš puno ni zaraditi…

ako su ti problem "subjektivne" metode i želiš egzaktnu metodu, prihvati se FA i onda čekaj par godina… zaradit ćeš puno više nego sa MACD-om, PUNO više…

Pametan, ako to želiš.

@mise

na terenu sam, nemam nikakve grafove… postaj graf, pa ako stignem, dobješ odgovor… a možda i neko drugi nešto iskomentira…

Pametan, ako to želiš.


Dakle, tko se držao MACD-a zadnjih godinu dana nije ništa zaradio ali nije niti izgubio ništa. Praktički je ostao na nuli. U 2008 je u minusu nekih 15% možda. Mislim da nema nikoga ovdje tko se može pohvaliti sa minusom od 15% ove godine. Naravno da MACD nije idealan ali tko ga se slijepo drži dobro prolazi i na bull i na bear marketu. Mi svi špekuliramo i tražimo potvrdu našeg sentimenta u raznim indikatorima i metodama tehničke analize i slično ali vrlo često zeznemo stvar na taj način. Priložena slika je odokativna. Nije bitno da li je 14% ili 15%. Okruglo sam povukao crte. Isto tako naravno da sve ovisi o veličini portfelja i da je teško uvijek sa svime uči ili izaći kad to oscilator veli.

NAJVAŽNIJE. NITKO VAS NE MOŽE NAVLAČITI. METODA JE VRLO EGZAKTNA.

Znam da ćete sada postati 100 studija na temu da me dematirate ali dugogodišnje iskustvo mi govori da je MACD vrlo dobar indikator za kupnju ili prodaju.


Upravo sam se o tome i dopisivo sa MMM. Pokretni prosjeci će vrlo teško popratiti naglu promjenu vrijednosti svojim signalom zato što su tromi u odnosu na realnu trenutnu vrijednost. Dokaz tome je i posljednji signalni par koji je urodio gubitkom od 15%.
Nadalje, ako kažeš da je egzaktno i točno, a točno za investitora optimalno u smislu ulaza i izlaza, tada ova metoda nije egzaktna, upravo si to i dokazao 15%tnim gubitkom. Možda nije točna zbog načina čitanja signala, možda bi trebao čitati histogramske minimume i maksimume kao parametre ulaza, no kako ih prepoznati u trenutku pojavljivanja. Čitav je niz primjera kada niti divergencije ne pokazuju pravilne signale. (p.s. razlikujmo riječi točno, precizno i ponovljivo gdje ova metoda drži zadnje dvije tvrdnje).
Drago mi je da je netko osim mene potegnuo pitanje analize a ne sinteze, jer tako se i utvrđuju greške i to je jedini racionalni put.
Za bilo kakvu ozbiljnu analizu Crobexa potrebno je utvrditi i u koju statističku razdiobu spadaju podaci koje obrađujete. Bojim se da to nije normalna razdioba, pitanje je da li je to uopće simetrična razdioba kakva je utvrđena za velike burze a koja uključuje Kurtosisov otklon. Dakle primjenjivati metode indentične onima za velike sustave možda je greška.
Onaj koji spominje svoje metode kao jako originalne a istovremeno ne zna objasniti suštinu svoje konkluzije, samo privlači pozornost na sebe.

Moto Nautilusa: MOBILIS IN MOBILI


pianje za cromana:
ako idemo gore,do kuda?
ako idemo dole,do kuda?
ako stagniramo sta nas ocekuje u raznim slucajevima?
ulazne cijene za likvidnije dionice.
takodjer izlazne cijena za iste.
sa vasim znanjem to je najmanje sto mozete uciniti za nas.
unaprijed hvala.

@bob-rock

Zelim spomenuti moje prijasnje poruke:

> na stranici… 1205 sam pisao o nasdaqu i spomenuo da u intervali 1500-1400 moze doc do preokreta na gore(rast). nasdaq 1500 je bio i nasdaq je poceo rasti.

> na stranici 1269 sam dao jedan graf za nasdaq koji pokazuje grubi razvitak nasdaqa: posle intervalle 1500-1400 trebalo je ici prema razini ca 1900…< to jest val 4

Onaj koji je to citao je mogao i razumiti koja ocekivanja imam od burza(spomenuo sam cak ca 20% rast za svedski Omx-index (Omx je bio na 560 a danas je na 690…mozete sami izracunat)

Crobex ne pratim detaljno ali naravno i on ima da odradi 4 val…dali ce biti manjih padova na tom putu? iskreno kazat nemam vremena to pratit

Mogu i doddati da je Crobex specifican i ne prati druge burze u vremenu

Jedno pitanje za tehničare, naivno, al štaš kad smo takve mi žene [rolleyes].
Dakle, preliječući površno po memoriji čini mi se da se pad u ovom medvjeđem tržištu puno sigurnije zaključuje i predviđa od rasta. Da li je to zbog kontradiktornih signala? Ili zbog naglih promjena koje se ne stignu na vrijeme uočiti? Ili nečeg trećeg?

Čak su i tehničari kod Amera i Europljana prije nekoliko dana s većom sigurnošću odbacili bear i dali šansu bullu, dok se ovdje još uvijek nesigurno vrluda oko toga gdje smo i gdje bi trebali biti.

Ne impliciram da tehničari na ovom forumu ne znaju, nego me zanima što ih sprječava ili buni da prognoziraju rast s većom sigurnošću i točnošću od pada?

Ups, to nije bilo samo jedno pitanje. [smiley]

jedno pitanje:
koliko bi vremenski trebao trajat 4.-ti val (otprilike)?






@zli
prorok
koji su pokazatelji onda najkorisniji, osobito ako nisi siguran u kojem si valu EWT?

pitanje ti nije dobro. svaki indikator može biti koristan, a nijedan nije najkorisniji u apsolutnom smislu riječi. stvar se treba gledati kontekstualno, u nekim situacijama je korisniji jedan indikator, u drugima drugi, za jedan stil trgovanja je korisniji jedan indikator, a za drugi stil trgovanja drugi.

da pojasnim… postoje SAMO DVIJE strategije trgovanja po TA:
1) TREND TRADING
2) CONTRARIAN/SWING TRADING

prva strategija čeka da trend započne i onda ga zajaši. jedan od jačih pokazatelja za ovaj način trgovanja je MACD. jahači trenda kupuju kad svi ostali kupuju, i prodaju kad svi ostali prodaju. samo što koriste indikatore da se uvjere da to zaista i jest trend i/ili da je trend gotov, nasuprot slijepe gomile koja kupuje samo zato kaj drugi kupuju…

&amp;quot;kontraši&amp;quot; traže zamahe, love dna. oni kupuju kad svi prodaju i prodaju kad svi kupuju. jedan od jačih indikatora za ovaj način trgovanja je Slow Stohastic, po meni najbolji za lovljenje dna.

glede različitih situacija, kada imaš iznimno volatilno razdoblje sa jako puno zamaha gore-dolje, onda MACD nije previše pouzdan.
[/quote]
Zli , stotka za jednostavan i dobar odgovor . Ja bih dodao da je dobro uz Slow S. koristiti RSI .
[/quote]
Dala bih jedan primjer za analizu- DDJH
MACD se prekrižio
Slow se prekrižio već prije par dana
Directionalindeksi su sve bliži
a RSI je pao ispod 30 u trenutku kada su se ostali pokazatelji poboljšali.
Pitanje je da li ne ulaziti zbog pada RSI?
[/quote]
Treba ući .



Kako ste Tehno međedi?, di vam je onaj kolovođa Vlad sada sa targetima? A vi čekali ATPL na 500 kn…
Da vam nije pobro dionice?… to bi stvarno bilo zločesto…[lol]

PS. evo sad će ultimativni krah, samo što nije… i samo za vas… [bye] [bye]


Ne zezaj ih daj.

Ako ovo bude i danas rast, to je 5 dan rasta za redom. Proslavimo to.
Tehnicari kada je to bilo zadnji puta 5 dana za redom?
BTW Citam knjigu pa se jos ne mogu ukljuciti u rasprave konstruktivne…
[/quote]
samo polako…
kodt je došao na 1200.
tisk je došao ispod 350- ići će i niže…
atpl-samo polako…evo mali grafičenko (samo kao ilustracija). naravno da se u međuvremenu može trgovati prema indikatorima.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

New Report

Close