Svaki treći Hrvat sa završenim fakultetom živi u inozemstvu

Naslovnica Forum Komentari članaka Svaki treći Hrvat sa završenim fakultetom živi u inozemstvu

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Dobar članek, međutim nedorečen je ostalo, bez objašnjenja, početnićke plaće u Engleskoj? Vjerojatno nedostaju uz tablicu i struke ( zanimanja ) pripravnika.
Koji sektor ima godišnju plaću pripravnika od 35000 funti?
Gospodična Ksenija i Mario – to bi trebali malo obrazložiti ( goli podaci ne služe ničemu!!!!!! )

Tamo će moći računati na znatno veće plaće, bolji standard i veće mogućnosti napredovanja?.

Htio bih prokomentirati ovo podebljano. Mislim da ne stoji. Iz osobnog iskustva, mnogo mnogo vise energije treba utrositi stranac da bi presao na visi rukovodeci nivo, nego domicilni gradjanin. To je valjda jasno, pa se onda postavlja pitanje zbog cega se ta energija ne bi trosila za razvoj vlastite zemlje i vlastitih proizvoda. Veca placa je relativan pojam i isto tako mozete slobodno zaboraviti da cete dobiti tipa 5000e za prve 2,3,4 godine. A bolji standard,…. postavio bih protupitanje: sta je sa kvalitetom zivota, koja je u HR daleko bolja nego u vecini nabrojanih zemalja koje se isticu kao uzori. Clanak bih ocijenio kao dobar ali o temi odlaska i poticanja povratka strucnjaka mislim da bi se trebala povesti nacionalna rasparava. Zamislite koliki bi to samo bio financijski dobitak da se vrati 10000 dobro placenih strucnjaka ??? Jos jednom, pohvale za ovaj clanak i prijedlog za iduci, kako privuci nazad nase strucnjake??

iz osobnog iskustva – standard je puno bolji ovdje u Britaniji nego u Hrvatskoj, ALI sve zavisi sto radite, neke struke su super placene, npr. lijecnici, zubari, financijasi
ako radis u financijskom sektoru pocetna placa je 45000 funta, a nakon 2-3 godine ide na 70000-120000 funta
prosjecna placa lijecnika opce prakse je 110000
u gradjevinskoj struci inzenjerima je pocetna oko 30000, a prosjecna oko 60000
u nekim drugim sektorima sretan si ako zaradis 25000

[color=blue][/color]Sta ne moze sa pare, moze sa puno pare!

Mislim da problem nije u odlasku domaćih obrazovanih stručnjaka. Kada bude više poslovne etike i vladavine prava, manje korupcije, … ne samo da domaći neće odlaziti nego će nam dolaziti i školovani stranci.
Ako se ove stvari promjene na bolje, biti će avima bolje, a ako se ne promjene, onda će nama, malobrojnim preostalim visokoškolovanim, biti opet dobro, jer će usljed nedostatka stručnjaka njihova cijena silno porasti. Ovo govorim iz vlastitog iskustva, jer poslujem i u zemljama istočne Europe. U Varšavi, Pragu, Bratislavi, … plaće inženjera su veće nego u Beču.

slazem se sa ricardo
ne treba gledati samo brojeve (place u funtama) jer engleska je jako skupa .ja mogu nesto reci o italiji jer zivim u njoj.
italija je smatrana jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu(stara slava,danas ima vise problema nego hrvatska),te ako bi se neki nas strucnjak odlucio za italiju neznam dali bi to bila dobra zamisao.bas zbog toga sto sto kao stranac ,bar u italiji nikad neces biti ravnopravan po pitanju napredovanja.zatim je tu privikavanje na nacin zivota u stranoj zemlji(ok hrvatska je po kulturnim,vjernim i ostalim kriterijima dio europe),koji je ipak bolji i ljudskiji ,prijateljskiji kod nas.treba vrsiti pritisak na politiku kako bi uspostavila bolje uvijete za ostanak doma pametnih i gledati da se razvijamo i budemo primjer u necemu za europu.mali smo a imamo sve predispozicije(osim politicara).

New Report

Close