Što smo danas tržili na stranim tržištima kapitala?

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije IT i ICT industrija Što smo danas tržili na stranim tržištima kapitala?

PMI + – bomba [thumbsup]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak



ekipa pozz…
tko ima volje neka si pogleda cnlg..
promet drastično povečan u zadnjih 20 dana, direktor firme kupio 277.000 dionica po 0.36, čeka se odobrenje patenta za glowworm..i tako ima dosta stvari ali očito nekaj se događa a nitko nezna kaj..
s prometa od 100.000 dnevno (prosjek) je poraslo na 800.000 komada (prosjek 20 dana)…

lp
p.s. i agen nije loš..

sada bu invertar pitao zakaj nisam prodao kada je bilo 30% plusa ali eto prijatelju sve sam ti napisao u pm…
lp i čujemo se kroz mjesec dva opet..


e da kompa…30% se ne propusta….
[/quote]
zakaj 30% kada sam sada 50% plusa…a vijesti još nisu izašle…
e sada da se hoće vratiti na 0.35 pa da kupim još malo…

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

-pzg

piknuo malo STX

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Uzeo nazad Medifast (MED) koji sam prodao kad prosli tjedan. Cini mi se da je prodaja zavrsila. Fundamenti su vrlo dobri, ali me brine sto je ovo sezonski najlosiji quater za njih.

Sto bi rekao Lopina burzom ce teci MED

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


šteta što nisam uzeo JASO na 7.40….eto ga na 7.80…
dobro da sam se rješio AT/T na 28.42…
nije mi jasno što je s VZ-om…dobili su iPhone i u minusu 2%…

Pazi Verizon i ostali subvencioniraju kupnju novih telefona. Kod IPhona ta subvencija je jako visoka, pa ce u pocetku Verizon imati visoke troskove subvencija. Vremenom ce oni jako puno zaraditi na korisnicima IPhona, ali u prvih nekoliko quatera nece.

Bolji play na IPhone na Verizonu to je neka kompanija koja razvija elektroniku na CDMA tehnologiji. Verizon ima CDMA, a ostali GSM. Najveci Igrac u CDMA tehnologiji je QCOM. To je kod njih vjerojatno vec uracunato u cijenu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Odusevio me Seattle Genetics SGEN, +6.38% danas. Izgleda da je ova Biotech konferencija koja je u toku potaknula interes za Seattle Genetics.

13-og pocinje velika konferencija na Floridi pa mozda kupiti nekog perspektivnog ucesnika prije pocetka

Vaš link

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Twixeru:

Seattle genetics se bavi proizvodnjom protutijela koja ciljano unistavaju tumorske stanice; problem je sto su ti lijekovi uzasno skupi, jer treba najprije razumjeti genetske poremecaje u tumoru svakog pojedinog pacijenta (a od njih 100,000, svatko ce imati svoje vlastite poremecaje); zatim treba predvidjeti do kojih ce promjena u antigenom sastavu stanica doci, a zatim treba odabrati protutijela koja nalaze samo te stanice s promijenjenim antigenima na povrsini i uniste ih, a ostale ne diraju. Sve je to vrlo elegantan mehanizam, ali uzasno skup. No, imali su prilicno spektakularne rezultate protiv jednog gadnog oblika limfoma (barem tako tvrde) koristenjem SGN-35, gdje su za protutijela vezali kemikalije koje unistavaju tumorske stanice; nadaju se da ce krajem 2012. MOZDA dobiti dopustenje za taj lijek, koji bi im do 2015. MOGAO donositi 420 mil. US$ profita godisnje. Sve je to medjutim UZASNO spekulativno i postoje tisuce takvih start-up Biotech kompanijica, svaka sa svojim "velikim planom". Povremeno, tu i tamo, velike farmaceutske firme se prestrase da bi im nesto moglo i uspjeti, pa time izbaciti s trzista neki njihov vlastiti "blockbuster". Ako ih direktori tih firmica uspiju dovoljno prestrasiti, tada farmaceuti jednostavno naprave akviziciju tih firmi, ali ne toliko da jer vkrtuju u proizvod, vec vise zbog toga sto ne mogu preuzeti rizik da ovima nesto zbilja uspije. I tako onda povremeno cujemo za stotinu-milijunska pripajanja tih malih firmica farmaceutskim divovima, no u 90% slucajeva cak se ni iz najperspektivnijih akvizicija na kraju n izrodi nista; samo vlasnici malih kompanija izadju iz cijele price kao multi-milijunasi.

Ulaganje u firme kao Seattle Genetics je stoga cista spekulacija, netko ocito misli da su poceli skupljati dovoljan "momentum" kroz medije da bi mogli prestrasiti nekog velikog diva (suska se o Pfizeru), te da bi MOGLO biti akvizicije iduce godine, ili MOZDA cak i ove; No, znamo da burza nema nikakve veze s mozgom, vec da su takva suskanja cesto vaznija od cinjenica – pa tko voli, nek’ izvoli… jedina cinjenica je da je u slucaju ispravnog pogotka dobit instantna, i da obicno moze biti i 200-300% pri najavi preuzimanja (akvizicije).

Puno je sigurnije ulagati u industriju koja podrzava i omogucuje razvoj znanosti i znanstvena istrazivanja, i koja stalno raste, negoli u one koji obecavaju primjenu tih tehnologija i spektakularne lijekove, od kojih vec desetljecima malo ili nista. Ja sam svojedobno na forumu pokrenuo blog o biotehnolskom sektoru kad sam se 30.10.2007. povukao sa ZSE rasprodavsi Ingru i predvidjajuci (ispravno) nadolazecu katastrofu (sve je to zapisano negdje na forumu), i predvidjajuci (opet ispravno) da je Biotech u USA najsigurnija luka u recesiji. Illumina (ILMN) mi je od tih dana donijela vise od 90% dobiti u 3 godine, dok su vise-manje svi moji prijatelji iz Ingre na ZSE osjetili 90% gubitka… nije, naravno, da mi je drago zbog toga, ali covjeku zbilja godi tastini kad vidi da je tu i tamo nesto i tocno pogodio, sto drugi nisu htjeli ili znali vidjeti.

Danas sam se prvi puta od tih dana vratio na ZSE, oprezno sam usao u Ingru. Ne znam sto se zbiva s njom, i nisam siguran je li to uopce pametno, ali ta mi je dionica tijekom samo godine i pol dana donijela dugorocnu materijalnu sigurnost (kupio je poprilicno po 5.500 kn, prodao godinu i pol kasnije po 58.000 kn) i ako opet krece, ne zelim da to bude bez mene – ako nista drugo, zbog sentimentalnih razloga…

Aquila non capit muscas.

Hvala Moon tvoj post je od pomoci jer farmacija nije moja struka.

Ja sam procitao njihoce izvjestaje i Q&A sa analiticarima

SGEN tvrdi da FDA ne zahtijeva nikave dodatne testove i da oni apliciraju pocetkom godine. Te se nadaju da ce lijek biti odobren u prvoj polovici 2011, a proizvodnja ce poceti krajem godine. Ovo nije forward-looking statement, ovo je tvrdnja za koju se snose posljedice. Oni kazu da ce se u Januaru sastati sa FDA-om i dogovoriti proces odobravanja. Uvijek postoji rizik da se lijek ne odobri ili da odobrenje bude odgodeno, ali s obzirom gdje je sada proces ja procijenjujem da je to malo vjerojatno.

Ja znam okvirno kako ta ADC tehnologija radi, ali daleko od toga da je razumijem. Medutim cinjenica je da je 10 kompanija kupilo prava na tehnologiju, ukljucujuci Pfizer prosli tjedan. Tehnologija moze pomoci da se razviju i drugi lijekovi za lijecenje raka, inace ne bi bilo interesa za kupnju prava.

Od ostalih stvari koje su me privukle:

– 98% dionica drze veliki institucionalni ulagaci, koji imaju ogromne resurse da isptaju kvalitet ove firme: T. Rowe, BlackRock, Wellington, Vanguard i drugi . Postoji gotovo potpun konsenzus velikih ulagaca da SGEN ima potencijal.

– 0 duga i 302M casha

– Ne pada ispod 50-day MA, a ja sam je kupio samo malo iznad

– Prime Cap Manegament (Vanguard) kupuje na ovim razinama

Sto se tice INGRA-e. U ovom trenutku nemam interesa za ulaganje u gradevinski sektor. To se moze promjeniti ako vidim znacajnu kreditnu ekspanziju i pad nezaposlenosti. U ovom trenutku vidim kreditnu kontrakciju i rast nezaposlenosti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Twixeru,

Ma, ne brini, imas potpuno pravo… sve te biotech kompanije imaju "veliki potencijal", ali neke medju njima odskoce prezentacijom svojih potencijala, lobiranjem, navlacenjem ulagaca, "trendy" proizvodima… i kako vec rekoh, na kraju i bivaju kupljene za enormne novce, i razvesele pametne ulagace koji prepoznaju dosegnuce tog "tipping pointa" kojeg si ti dobro prepoznao i opisao u tih nekoliko svojih obrazlozenja; a i bivaju kupljene upravo zato sto rizik da ih se NE kupi, a one onda nesto zbilja nadju, i time naglo izbace iz igre neki blockbuster big pharme, nadraste rizik da ih se kupi i plati. A i Pharmi je jeftinije kupiti sve te koje naizgled odskoce, nego ulagati u vlastiti R&D, jer ovi start-upovi su uvijek bolej organizirani i motivirani… Tako da je to sve zapravo win-win situacija. Ali to i dalje ne znaci da ce od toga lijeka biti netso; priroda nam je u mnogim stvarima jos uvijek prekomplicirana zagonetka, i pitanje je da li su nasi mozgovi uopce dovoljno razvijeni da bismo mogli shvatiti sami sebe, jer biologija jedne stanice je vraski komplicirana, a kamoli cijelog organizma, pa jos bolesnog.

Jasno, u pravu si i sto se tice gradjevinskog sektora. Kako rekoh, nisam usao iz bilo kakvih racionalnih razloga, vec vrlo ograniceno, i samo iz sentimentalnih razloga. Ingri dugujem jako, jako puno, pa ako se konacno malo trznula, volio bih opet i ja biti unutra.

Hvala i tebi sto si "oglasio" svoj USA portfelj, malo sam "prosetao" ovim stranicama i naletio na njega. Vidis, vec vise od 3 godine apstiniram od ZSE-a i od tada investiram samo na NYSE, ali nikad mi nije palo na pamet da na forumu "Poslovnog" trazim ideje… a ti imas dosta dobrih ideja u svom portfelju. Jedino, sto je ocito, je da si toliki zaljubljenik u burzu da si ne mozes pomoci, i kad ti se neka dionica cini super, moras je dodati u portfelj. Znam puno takvih ljudi, nije to nista lose, ali time si mozda povecavas gust, ali svakako smanjujes profit jer vremenom postanes pravi mali "indeksni fond". Naravno, ako imas oko 10 mil. US$ u dionicama, onda tvoj portfelj pocinje imati smisla, ali ako imas manje od 1 mil. US$, onda mislim da si sasvim jednako zasticen i s 4 dionice, kao i s 15-ak, ali sanse da pobijedis market su ti neizmjerno vece sa samo 3-4 dionice… hee-heee, ne brini, i ja sam imao tu fazu kad si nisam mogao pomoci – "it takes one to know one".

Nakon dosta godina i uspjeha na burzama, moj ti je portfelj sada dozlaboga dosadan, ali sigurno profitabilniji od bilo koga kog poznam; ja ti samo strpljivo sjedim u 3-4 najociglednije moguce dionice i ne radim bas nista s njima:

C (donio mi lijepih 35% u 2010)
AAPL (donio mi vrlo lijepih 60% u 2010)
ILMN (donijela mi prekrasnih 100% u 2010, no zapravo oko 87% od 2007 kad sam usao)

Povremeno uskocim i u Baidu (BIDU) kad se stabilizira i indeks volatilnosti padne, ali na znak najmanje turbulencije iskacem odmah van, jer ako / kad taj jednom padne, to ce biti pad… ali Kinezi stite svoje kompanije, bio sam tamo nekoliko puta i tako i dobio ideju, pa mozda i ne padne, zato ga i volim.

Eto – uzasno dosadno, ali vrlo ucinkovito i profitabilno. Eh, vidi se da polako starim… Toliko ocito da nema smisla ni objasnjavati zasto sam u njima. Ali, s obzirom da sam s pola portfelja u ILMN, lijepih 70-ak posto prinosa u 2010, a ni sada ne mislim da bilo koju od te tri trebam mijenjati.

Kad uhvatim vremena, dat cu ti par komentara na tvoj portfelj; osim zgrazanja nad cinjenicom da jos uvijek drzis citav mali "indeksni fond" i ne uspijevas si pomoci skresati ga na 3-4 dionice, priznajem da imas zbilja neke super ideje unutra. SATC i MED bi me mogle cak dovoljno privuci da privremeno zamijenim jednu od svoje tri uzdanice jednom od te dvije tvoje.

Hajde, bas dobro da ima ljudi u RH s kojima se moze pametno popricati o idejama na NYSE… Jos jednom, hvala i tebi na dobrim idejama.

Aquila non capit muscas.

I a sam sentimentalno vezan u gradevinski sektor, samo ne preko burze. Ja njima ne dugujem nista, ikao sam imao odredenu financijsku korist od suradnje. S druge strane mnogi od njih su meni ostali duzni.

Mislim da je period 2000-2007 bilo vrijeme izuzetne kreditne ekspanzije koje se nikada vise nece ponoviti. To ne znaci da se gradevinski sektor nece oporaviti jednog dana. Ja u ovom trenutku ne vidim nikakve naznake oporavka. Istine radi, ja vise nisam direktno u toj igri i informacije dobivam posredno, pa moguce da nesto i propustim.

Po pitanju diverzifikacije portfelja. Nabrojane dionice ukljucuju i moj mirovinski account. Zalosna istina je da ja ne mogu u Kanadi imati drzavnu mirovinu iznad 5000 kuna cak i da postanem Prime Minister u 4 mandata. Drzavna mirovina je zakonom ogranicena na $915. U stvari imat cu puno manje jer nisam uplacivao u CPP dok sam radio u US i Hrvatskoj. Ne mogu utici ni u mirovinu prije 65-e godine pa onda raditi u fushu. Invalidska mirovina i benificirani radni staz ovdje tek trebaju biti izumljeni. Zbog svega toga svoj mirovinski account moram zastiti kroz diverzifikaciju porfelja. Otuda i veliki broj dionica.

Ja u Hrvatskoj vise ne zivim, dolazim povremeno.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

+ TEF (Telefonica)

pozitivno:

– 10 najveca EU tvrtka
– Posjeduje mobilne mreze u svim zemljama Latinske Amerike gdje kupovna moc stanovnistva raste
– Yield na ovom cijenama 8.1%
– Portugalska aukcija bi trebala dijelovati pozitvno na cijene Spanjolskih dionica
– Izajava Zapatera da ce Spanjolska ekonomija rasti 2-2.5% je takoder pozitivna

Negativno:
– Sjediste je u Spanjolskoj i tamo im je 32% prodaje
– Imaju mrezu i u Irskoj sto nije osobito perspektivno trziste

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close