Što je dno dalje, gluposti i gurua je sve više

Naslovnica Forum Komentari članaka Što je dno dalje, gluposti i gurua je sve više

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Odlican tekst,
toliko revolucionarnih ideja, cista mudrost, toliko kvalitetnih ideja,
steta sto nisam uspio procitati do kraja, morao sam na WC
:)))))))))))))))))))))

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Amater sam i ulažem kao curica ali čak je i meni 8% godišnje premalo.

Meni nije jasno kako si ti razgovarao sa managerom private equity fonda. Koliko ja znam tako nesto ne postoji. To nije mutual fund nago limited partnership. Fondom upravlja ili najveci partner ili nekoliko najvecih partnera. Vecina njihovih investicija nisu na burzi i oni ih prodaju kroz IPO ponude. Oni nemaju veze sa ulaganjem u index jer vecina njihovih ulaganja nije izlistana na burzi.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Taj naš TOMISLAV vjerojatno je jedan od najsposobnijih ulagača u Hrvata ( kao TODI u “poslovima” )!!!!!!
Drago mi je da POZNAJE NAJBOLJE svjetske ULAGAČE!!!!!
Vjerojatno su i oni završili kod TIPURIĆA i prof. CETINSKI u ZABOKU???????
Vjerojatno i BLEDSKU VIKEND ŠKOLU – svjetski priznatu!!!!!!
Puno SREĆE I VJERE USE!!!!!

Tomislave tvoji komentari su mi uvijek od posebnog znacaja moram priznati da mi se cesto cini da si na pravom putu ali uvijek mi nesto nedostaje ili se s necime ne slazem…za pocetak imao bi jedno pitanje za tebe je si li ikada cuo za Georga Goodman-a aka Adam Smith jer tvoje pisanje neodoljivo podsjeca na njegovo rekao bi da ti je on uzor ako nije trebao bi biti pa ti preporucujem neke od njegovih knjiga (The Money Game, Supermoney)

Odlucio sam se ukljuciti u ovo komentiranje radi spominjanja Harvarda,mladih money managera i slicnog…iz ovoga sto kaze tvoj private equity izvor svaki investitor moze nauciti jednu vrlo bitnu stvar koju nisam siguran da ce primjetiti,a to je da ako zelite postati vrhunski investitor ne trosite vrijeme i novce na akademsko obrazovanje vec se upustite u samouko ucenje alkemije financija jer nema smisla potrositi par godina da bi vas naucili i objasnili pomocu nevjerojatno nerealne i od stvarnosti odvojene teorije efikasnih trzista (koja bi funkcionirala samo kada bi ljudi bili roboti bez predrasuda,subjektivnosti,razlicitih pogleda na istu stvar ili kako bi Soros rekao biasa koji utjece na trzista i onda cirkularno trzista utjecu na bias) da vam je najbolja investicija indexni fond (naravno da je za vecinu to istina jer vecina moze raditi samo povrate jednake trzistu umanjene za transakcijske i ine troskove).
Ali oni koji zele pobjediti indeks trzista moraju krenuti na drukciji put koji vas nece nauciti niti u jednoj obrazovnoj ustanovi taj put morate utabati sami kao sto je poznati gitarist Jimmy Hendrix sam morao utabati put svojoj muzici da ne bi zvucao kao ostali,tako i vi morate ulagati drukcije od vecine kako bi imali rezultate bolje od prosjeka to nije nimalo lako ali nije nemoguce kao sto bi vam razni akademici i njihovi studenti koji nisu u stanju zaraditi nista na samimim trzistima ali su ustanju pisati knjige s miljon stranica koje najbolje sluze za zimski ogrejv ili su u stanju kao ovaj private equity (NE)manager uzimati placu na ledjima vase glavnice….mozda se pitate zasto ga zovem NEmanager zato sto rijec manager dolazi od rijeci manage koja znaci upravljati,a navedeni mladi gospodin kako sam kaze ne bi zelio nicim upravljati vec bi zelio da trziste upravlja njime jer naravno ono je savrseno efikasno kao sto smo vidjeli 2007.

I par izreka od poznatih investitora o vrijednosti akademskog obrazovanja i misljenja akademske zajednice…

Warren Buffett
“You couldn’t advance in a finance department in this country unless you taught that the world was flat”

“The business schools reward difficult complex behavior more than simple behavior, but simple behavior is more effective”

Takodjer u vezi cash-flowa naravno da je on jedan od najbitnijih financijskih pokazatelja uspijesnosti poduzeca ali reci da je on tvrtka jer linearan nacin razmisljanja jer sam cash-flow nam ne govori kakav ce on biti u buducnosti i da li je odrziv odnosno da li ce se tvrtka uspjeti obraniti od konkurencije to nam govori nesto sto akademski umovi i slicni streberasti jednolicni tipovi nikada nece moci shvatiti,a to je subjektivnost covjekovog uma i njegove emocije naspram odredjenim predmetima (naravno ova vrsta analize ne funkcionira u svim djelatnostima kao sto se niti jedna investicijska strategija se ne moze primjeniti na sve slucajeve vec ona mora evolvirati i mjenjati se ovisno o djelatnostima trvtke u koju ulazemo i promjenama na samom trzistu) npr. Disney,Coca-Cola itd. ili kod nas Vegeta,Kras,Cedevita itd. snagu ovih brendova i tvrtki koje su vlasnici tih brendova ne mozemo procjeniti samo kroz financijske pokazatelje jer nam oni ne pokazuju da ce majka posegnuti za disney-evim crticima prije nego za ostalim losim kopijama ili da cu si ja sada napraviti casu cedevite radi toga sto smo robovi navika i sto se one uzasno tesko i sporo mjenjaju to vam je onaj moat iliti jarak koji Warren cesto spominje koji je jednako vazan,ja bi rekao i vazniji nego cash-flow…

jer ga taj jarak i omogucije,a omogucuje ga tako sto tvrtke ne moraju ulagati ogromne svote novca da bi penetrirale trziste,povecale obujam proizvodnje i da bi stvorile povezanost u vasim neuronima koje navedeni brendovi vec imaju. Zato one i jesu tvornice free cash-flowa,a ne obrunto sto bi nas navelo na zakljucak da je navedeni moat predpostavljen cash-flowu.

i za kraj jos jedan citat o vrijednosti raznih financijski analiza koje zagovaraju akademske zajednice i jedan za sve nas koji cesto mislimo kako smo bas mi u pravu i kako je nase misljenje najbolje

George Soros
“Once we realize that imperfect understanding is the human condition there is no shame in being wrong, only in failing to correct our mistakes.”

“The financial markets generally are unpredictable. So that one has to have different scenarios… The idea that you can actually predict what’s going to happen contradicts my way of looking at the market.”

Professor Julian Franks suggested a different interpretation to Soros’s theory regarding the efficient market hypothesis, and noted that there were several anomalies in the efficient markets hypothesis (or ‘missing risk factors) that have been suggested; recent financial ‘earthquakes’ raise further questions. However, a strict acceptance of Soros’s theory would suggest that our risk/return theories are invalid; our NPV rules are not useable, and our theories on diversification are also incorrect. Hence, caution should be exercised rather than completely dismissing these fundamental theories of financial economics.

New Report

Close