HEP ima proizvodnju koja se temelji na hidrosektoru. To je pak sektor s visokim organskim sastavom kapitala tj. vrlo malim udjelom živog ljudskog rada. Takvo stanje je čak i u starim neautomatiziranim pogonima jer je poznato da su stare potočne mlinice bile posluživane od strane smo jednog mlinara iako je u pravilu bilo više mlinova na jednom vodotoku. Kad se to zna onda je jasno da u takvoj korporaciji može hibernirati bilo kakva uprava, a da rezultat bude pozitivan. Druga je stvar da uprava izabrana na međunarodnom javnom natječaju može najmanje za red veličine povećati dobit korporacije pod uvjetom da se ozbiljno restrukturira. Kako je temeljem trećeg energetskog paketa operator prijenosa, bar po funkciji, izvan HEP-a ostaje da se to isto učini i sa distribucijom koja ionako nije elektroprivredna već komunalna djelatnost. U takvom slučaju prihodi državnog proračuna s naslova HEP-a bili bi značajni, a distribucije (osim Ličkog područja) lako bi se privatizirale i također bile visokoprofitabilne.
scada
Dobro ste sve rekli. Međutim, vratimo se na sam tekst odnosno financijsku materiju.
Kao i uvijek kad su u pitanju naši novinari (za iznimke neznam!) nedostaje kontekst a to je u ovm slučaju tabela rejtinga. Naime, “b+” je jako duboko u subinvesticijskom području; tek u posljednjem razredu iznad klase “C”. Mislim da isti rejting ima i Agrokor.
Nije slučajnost da niti jedan internet portal a niti tiskovina kod takvih tekstova ne objavljuje tu tabelu s rejtinzima – tako se pokušava kulivirati “iluzija” da sitacija nije tako loša koliko stvarno jest.