SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo me. Prosječna cijena kupnje 631.96 (sa uračunatim naknadama). Pa računaj ako te zanima. Kupovao u rasponu od 398.19 (ožujak 2013) do 828.30. Zadnja kupnja u studenom 2018. Nisam požalio ni jednu kupnju, do sad nisam prodao niti jednu dionicu. Zadovoljan rezultatima poslovanja.

Jel te zanima još štogod?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Evo me. Prosječna cijena kupnje 631.96 (sa uračunatim naknadama). Pa računaj ako te zanima. Kupovao u rasponu od 398.19 (ožujak 2013) do 828.30. Zadnja kupnja u studenom 2018. Nisam požalio ni jednu kupnju, do sad nisam prodao niti jednu dionicu. Zadovoljan rezultatima poslovanja.

Jel te zanima još štogod?


Da bi riječ rekao kolega. Pošteno. Skidam kapu…

(ex maratonac, ex neumoran, ex maratonac_) - 05.10.2007.

Hoce li to mozda u prodaju? Ima litu mogućnosti?
Jel tu direktor Badanjak Zrinko?

Evo izašli su neki izvještaji, pa sam se opet malo poigrao s amortizacijom.
Simbol – prihod – amortizacija – postotak prihoda koji ide u amortizaciju
ARNT , 757M kn, 70M kn , 9%
RIVP, 2000M kn, 410M kn , 20%
MAIS,1245M kn, 185M kn, 15%
Prosječno 15% prihoda ove tri gornje največe turističke firme knjiže u amortizaciju (PLAG još nije izbacio izvještaj)

SLRS , 428M k, 131 M kn, 31%

Solaris 31% prihoda knjiži kroz amortizaciju, i tako iz godine u godinu.

Znači da gornje tri firme (RIVP, ARNT i MAIS) 31% prihoda knjiže kroz amortizaciju, ARNT I RIVP bi radili s gubitkom a MAIS bi imala malu dobit.

Da SLRS 15% prihoda knjiži kroz amortizaciju, dobit bi mu bila ravno 75M kn, na koju bi morao platiti i porez 20% državi.

Sad je sve puno jasnije, zar ne?

Lp

Imam dosta slrs-a ali bih volio malo dioničarima orijentiranu Upravu. Interes za dionicom i trenutna valuacija odraz je odnosa prema dioničarima

Investimir
“[u]solaris ima problem s amortizacojom, podaci su vatrljihi i ono sto je na mojedionice nije točno[/u]
dalibor je to objasnio[/u]
solaris je isto jeftin i dobar, lrhc he po meni transparentniji – nper planovi za 3 god unaprijed[/u]
[/u]”
Ma nema Solaris problem s amortizacijom (Solarisu je ovo sa amortizacijom super), nego ga ima država koja to dozvoljava, 33% prihoda knjiže kroz amortizaciju iz godine u godinu, i to kod nas prolazi bez problema, pa sjeti se Agrokora i njihovih izvještaja…. Očito su druge turističke firme glupe pa vole plačati porez na dobit dok je kod Solarisa dobit uvijek simbolična pa s time i plačanje poreza na dobit….

Zašto sve turističke firme knjiže oko 15% svojih prihoda kroz amortizaciju a Solaris 33% iz godine u godinu?

Zadnjih par godina je i LRH počeo knjižiti amotrizaciju slično kao i Solaris, zanimljivo od tada i LRH nema nikakvu dobit.

Solaris ima amortizaciju kao da iznajmljuje auto gume a ne sobe u vrhunskim hotelima…. 😊

Pošto se pozivaš na dalibora, moram se onda i ja pozvati na poznatog blogera koje je brdo puta napravio analizu svih turističkih firmi i Solaris mu je uvijek bio uvjerljivo na prvom mjestu kao najpovoljniji….svaka čast daliboru ali on hvali samo svog konja….

Glavni problem ovdje je:
– prevelika nelikvidnost na ZSE,
– ljudi samo gledaju dobit i ne žele ni malo zagrebat po izvješću,
– Solaris već dugo nije u fokusu

Uglavnom, po meni uprava radi odličan posao i svaka im čast, i ovo s amortizacijom što rade je vrlo pametno dok prolazi, zašto plačati porez na dobit ako ne moraš, bravo za upravu!

Solaris je uvjerljivo najpovoljniji turist na ZSE i kad jednom dođe da prodaje mnogi će se lupati po glavi što su bili slijepi, ove razine na kojima je sad su presmiješne, ali to je ZSE i tu je sve moguće.

Lp

Ovo je samo moje mišljene koje ne mora biti točno, imam dionice SLRS.

A sto ako vas vecinski izvlasti po nekoj njemu prihvatljivoj cijeni?
Jadranka je imala esop, odnosno radnici su imali 25% vlasnistva, pa su ostali bez gaca.

@filip70

kad ste već analizirali SLRS s jedne strane, zašto ne prikažete i drugu stranu medalje? da budete objektivni
osim ovog što ste naveli o amortizaciji (što osobno nemam ništa protiv, ako je po zakonu a koliko znam je), treba navesti da ima i nekih pitanja oko pozajmica vlasnika? vlasnici tako dolaze do keša koji im treba za druge privatne poduhvate a ne plaćaju porez na kapitalnu dobit jel tako
pa im onda nije nužno prikazivati dobit da bi iz nje plaćali dividendu pa je razumno imati što veći trošak amortizacije i smanjiti dobit (a i zašto bi dijelili dividendu sa svima drugima kad kroz pozajmice mogu financirati sebe same). U bilješci br. 25 iz kons. 2017. se navodi da daju zajmove rukovodstvu uz stopu 3% p.a. (dakle skoro besplatno), pa su Milenij hoteli i UGO grupa dodatno ispremreženi međusobnim pozajmicama, založnim jamstvima, sudužništvima etc.

nadalje, bilješke revizora objavljuju na stranicama FINE (recimo za pretprošlu 2017. godinu objavljene su 27.9.2018., znači 9 mjeseci moraš čekati po svršetku poslovne godine da vidiš tko tu koga…)

treba biti objektivan radi drugih forumaša koji svraćaju na ovu temu
po tome vidimo zašto to tržište vrednuje pa naoko ispada da je Solaris ‘najjeftiniji turist’


Ma nema Solaris problem s amortizacijom (Solarisu je ovo sa amortizacijom super), nego ga ima država koja to dozvoljava, 33% prihoda knjiže kroz amortizaciju iz godine u godinu, i to kod nas prolazi bez problema, pa sjeti se Agrokora i njihovih izvještaja…. Očito su druge turističke firme glupe pa vole plačati porez na dobit dok je kod Solarisa dobit uvijek simbolična pa s time i plačanje poreza na dobit….

Niti ima država problem s amortizacijom Solarisa, niti ga ima Solaris. Niti je to nešto nepošteno ili ilegalno, niti silno pametno. To je samo jedna TAKTIKA kako se nositi s porezima. Solaris taj porez neće izbjeći platiti nego ga samo ODGAĐA. A prednost je u tome što isti iznos novca za par godina vrijedi manje nego sada. I to što oni taj novac mogu još malo zavrtiti prije nego ga plate. Naime, kad-tad morati će napraviti REVALORIZACIJU imovine i to će onda biti čista dobit na koju ide opet taj isti porez koji su trebali i platiti. Znači ništa se ne izbjegava samo odgađa. A to je Solaris već i napravio samo knjiži tu dobit u “ratama” (pogledati u izvještaj i što je Dalibor pisao, sad ne mogu vaditi, vozim se u busu).

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

kanabis
Ma u Solarisu na ovim razinama mirno spavam, smiješno mi je da si to uopće napisao, da neće možda ići istiskivanje po 50 kn, daj molim te, sve je stvar cijene dionice, na ovim razinama nemam ali baš nikakvih strahova, da smo na razinama iznad 1500 kn mogli bi o tome razgovarat ali ovako sam potpuno opušten i bezbrižan….

Bio sam u Jadranki, normalno nisam zaradio koliko sam mislio, ali rusi su je kupili po 700 kn i po toliko je išla javna ponuda svim dioničarima, e sad koliko je tko možda dobio ispod stola je druga priča, ali možemo samo lajati na mjesec i opet se ništa neće promjeniti….

Pa i na LRHC prva dva računa i četvrti imaju jako blizu 90% pa ne vidim da su tamo u velikom strahu od istiskivanja.

A i na te fore šta ako ovo ili ono imam protupitanje, šta ako se dogodi opet velika globalna kriza tj.recesija koji sve stručnjaci najavljuju i ako se povijesti od prije 10 godina ponovi koliko će onda tek druge turističke dionice pasti kad se strani kapital počne izvlačiti sa ZSE…

Veljko Župan je jako dobro sredio Solaris, postao je prava keš mašina, i ne bi me iznenadilo da ga unutar par godina proda za lijepe novce!

Lp


@filip70

kad ste već analizirali SLRS s jedne strane, zašto ne prikažete i drugu stranu medalje? da budete objektivni
osim ovog što ste naveli o amortizaciji (što osobno nemam ništa protiv, ako je po zakonu a koliko znam je), treba navesti da ima i nekih pitanja oko pozajmica vlasnika? vlasnici tako dolaze do keša koji im treba za druge privatne poduhvate a ne plaćaju porez na kapitalnu dobit jel tako
pa im onda nije nužno prikazivati dobit da bi iz nje plaćali dividendu pa je razumno imati što veći trošak amortizacije i smanjiti dobit (a i zašto bi dijelili dividendu sa svima drugima kad kroz pozajmice mogu financirati sebe same). U bilješci br. 25 iz kons. 2017. se navodi da daju zajmove rukovodstvu uz stopu 3% p.a. (dakle skoro besplatno), pa su Milenij hoteli i UGO grupa dodatno ispremreženi međusobnim pozajmicama, založnim jamstvima, sudužništvima etc.

nadalje, bilješke revizora objavljuju na stranicama FINE (recimo za pretprošlu 2017. godinu objavljene su 27.9.2018., znači 9 mjeseci moraš čekati po svršetku poslovne godine da vidiš tko tu koga…)

treba biti objektivan radi drugih forumaša koji svraćaju na ovu temu
po tome vidimo zašto to tržište vrednuje pa naoko ispada da je Solaris ‘najjeftiniji turist

I o tome vam je pisao dalibor. S kime to “svima drugima” bi dijelili dividendu kad imaju preko 80% udjela u firmi (kad se maknu vlastite). Dakle, njima je u interesu da im d.d. bude čim bolji kad ga budu prodavali, a to je naravno krajnji cilj -zato i ulazu dok je jeftino, na kraju će vrhnje brati, u tome je cijela poanta, a ne na nekim zavjerama. Zašto bi ubijali kravu od parsto milijuna kuna samo zato da bi na prevaru dobili neki sitniš od par milijuna. Razmišljate previše kao mali siromašni čovjek

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

accountant
Ovo što si napisao nema nikakve veze s tim da je Solaris najpovoljniji turist, normalno da se može to voditi još puno transparentnije ali to ne umanjuje smiješne razine na kojim se nalazi, uprava odlično radi, Solaris je prava keš mašina…

Sve se tu pale na neku dividendu, pa koliku je dividendu do sad isplatila LRH ili ARNT ili MAIS, nema dividendi kod još jako puno turističkih firmi….

I svi tu pišu o nekim pozajmicama SLRS-a, plaše vrane, pa o kojim se tu ciframa radi i da li će biti vračene, i to s kamatama?

Lp

New Report

Close