SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pozdrav, planira li netko na skupštinu? Da li je udruga malih dioničara aktivna? Hvala.

Baš gledam u Lideru prilog 1.000 najvećih kompanija, između raznih analitika ona za građevinski sektor kaže da je Ugo grupa među 20 najvećih građevinara u zemlji po prihodima. S jedne strane to je dokaz investicijskog ciklusa SLRS-a dok s druge strane povijest kaže kako dioničari SLRS-a ne participiraju u dobiti SLRS-a dok si s druge strane kroz Ugo vlasnik redovito isplaćuje dobit. Možda je i to jedno od pitanja za skupštinu, mene osobno iz tog razloga SLRS niti malo ne zanima (na ovim razinama, nekada sam ga imao)

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Baš gledam u Lideru prilog 1.000 najvećih kompanija, između raznih analitika ona za građevinski sektor kaže da je Ugo grupa među 20 najvećih građevinara u zemlji po prihodima. S jedne strane to je dokaz investicijskog ciklusa SLRS-a dok s druge strane povijest kaže kako dioničari SLRS-a ne participiraju u dobiti SLRS-a dok si s druge strane kroz Ugo vlasnik redovito isplaćuje dobit. Možda je i to jedno od pitanja za skupštinu, mene osobno iz tog razloga SLRS niti malo ne zanima (na ovim razinama, nekada sam ga imao)

Tako se legalno izvlači novac već godinama, zašto se itko sad čudi.

[i]volim dividendu više nego hladnu pivu[/i]


…Tako se legalno izvlači novac već godinama, zašto se itko sad čudi.

… i tako se lako insinuira bez osnova…
… a par stranica unatrag je dalibor sve lijepo objasnio…

P.S.
A posebno su mi nejasni oni koji kažu TAiTa-R-A je za mene vrijedila xy kn i tad sam je imao i prodao. Sad kad vrijedi 5xy kn ME NE ZANIMA.
Ne da mi se pretraživati da li su isti pisali da ih ne zanima i na 3xy kn, i na 4xy kn?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

@Zlatek

Moj post je bio odgovor na moguća pitanja za skupštinu (jer sam na skupštini prije godinu dvije pitao to isto pa su se kao čudili što je meni tu čudno), a ne koliko je vrijedilo i koliko će vrijediti.

I točno @ivan.zoric da je to sve odavno jasno, ono što je veći problem je što se neće promijeniti. Zato sam i izašao van, ali svatko ulaže svoje novce pa neka odluči za sebe.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Baš gledam u Lideru prilog 1.000 najvećih kompanija, između raznih analitika ona za građevinski sektor kaže da je Ugo grupa među 20 najvećih građevinara u zemlji po prihodima. S jedne strane to je dokaz investicijskog ciklusa SLRS-a dok s druge strane povijest kaže kako dioničari SLRS-a ne participiraju u dobiti SLRS-a dok si s druge strane kroz Ugo vlasnik redovito isplaćuje dobit. Možda je i to jedno od pitanja za skupštinu, mene osobno iz tog razloga SLRS niti malo ne zanima (na ovim razinama, nekada sam ga imao)

Koliko vidim, Ugo grupa prošle godine nije imala isplatu dobiti, a pretprošle su isplatili oko 630.000 kn. To i nije baš neki iznos s obzirom da su imali ukupnu dobit od oko 17 mil. kn.

Što se tiče Solarisa, s obzirom da efektivno imaju više od 90% vlasništva mali dioničari im ne bi trebali biti znatna prepreka da isplate dobit ako žele. Mislim da im to nije na dnevno redu jer još investiraju, a nakon toga bi mi bilo logično da idu na smanjenje duga.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

@Old_Gunner

Slažem se s vama, EBITDA je brutalna i EBITDA marža među najvišima dok je s druge neto marža simbolična tj. tek toliko da je pozitivna. Dakle nije neka znanost za shvatiti da se ulaže i da su u snažnom investicijskom ciklusu, tome u prilog idu i iznimno visoke amortizacijske stope kako bi što više sredstava ostalo u društvu za ulaganja. A to će i ove godine donijeti vjerojatno dvoznamenkasti rast prihoda.

Samo pitanje je što donosi taj rast prihoda… S druge strane u periodu 2012-2016 kumulativni prihodi SLRS su 1.392 mlrd a uk neto dobit -3,68 mil, dok su kumulativni prihodi UGO 720,77 mil a neto dobit 38,28 mil. Ako uzmemo u obzir da turizam cvate a građevina se uglavnom bori za preživljavanje te da vrijedi UGO = SLRS jasno je da se sredstva tuneliraju u UGO gdje dobit konzumira isključivo većinski. Naravno, neto dobit nije ovdje najsretniji pokazatelj i za pravu sliku poslovanja treba gledati EBITDA, ali isto tako dok god se pokazuje dobit nema ništa niti za male.

Dakle, sve je jasno, tko voli nek izvoli. Moje mišljenje je da će mali profitirati tek ako/kada dođe do prodaje, a do tada nije previše bitna ni priča s rezervama ni na prvi pogled povoljan EV/EBITDA. Naravno da je moguće da ispadne da sam u krivu, budemo vidjeli. Nemam dionice, ali svejedno želim svima da im super ispadne.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ma razvijaju kompaniju odlicno i zaradit ce prodajom jendnoga dana. Da rade na hrvatski nacin i zrtvuju kravu zbog snicela imali bi taj jedan snicel, a mi mali mrtvu smrdljivu kravu. Ovako, dobrim uzgojem svi skupa vec imako punu stalu dobrih i zdravih krava, bit ce i mlijeka i snicela.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Baš gledam u Lideru prilog 1.000 najvećih kompanija, između raznih analitika ona za građevinski sektor kaže da je Ugo grupa među 20 najvećih građevinara u zemlji po prihodima. S jedne strane to je dokaz investicijskog ciklusa SLRS-a dok s druge strane povijest kaže kako dioničari SLRS-a ne participiraju u dobiti SLRS-a dok si s druge strane kroz Ugo vlasnik redovito isplaćuje dobit. Možda je i to jedno od pitanja za skupštinu, mene osobno iz tog razloga SLRS niti malo ne zanima (na ovim razinama, nekada sam ga imao)

Usporedite npr. amortizaciju, prihode i trenutni MCap pa ćete vidjeti zašto je Solaris na ovim razinama po meni uvjerljivo najpovoljnija turistička dionica a ARNT uvjerljivo najskuplja.

Ja se potpuno slažem s njihovom politikom da ne prikazuju dobit, strašno se razvijaju, ali svatko tko malo pogleda koliki postotak prihoda ide u amortizaciju kod SLRS a koliki kod ostalih turista – vidi gdje je otišla dobit.

Vidite za razliku od Vas meni je ARNT na ovim razinama brutalno preskupa.

Lp

Na jedan post se nadovezujete a drugi ignorirate i u svoj komentar napišete 90% onoga što sam ja napisao? Ne razumijem baš poantu…

Za početak, treba razlikovati kompaniju / biznis i samu dionicu. Svakome tko zna najosnovnije je jasno da se ovdje radi o odličnom biznisu i odlično upravljanoj kompaniji pa nisam ni ja to nigdje doveo u pitanje, to bi bilo malo suludo. U tom smislu sasvim je razumljiva politika uprave i sa amortizacijom i sa revalorizacijskim rezervama i sa nepokazivanjem profitabilnosti kroz neto dobit, niste otkrili nikakvu toplu vodu (kada gledate udio amortizacije u prihodima gledajte i koliko su drugi već amortizirali imovine i u kojim su fazama investicijskog ciklusa, broj sam za sebe uglavnom nije dovoljan za cijelu sliku).

S druge strane, kada promatramo SLRS kao dionicu očita je razlika u smjeru većinskog i malih. Da ne pišem sto puta isto samo ću dodati da sigurno postoji razlog zašto SLRS nije niti na 9 EV/EBITDA uz ovakvo odlično poslovanje, malo predugo tržište pogrešno to vrednuje ako uzmemo u obzir da su turisti već godinama u fokusu svih ulagača. I na ovim razinama ste već sa 300 tis kuna u top10 a nemate ni 0,50%, meni osobno je riskantno staviti veći iznos unutra kada znam da svaki čas mogu biti delistiran po tko zna kojoj cijeni (pogledajte recimo zadnji primjer CHAG na kakvoj valuaciji je išlo delistiranje). Također, kako uopće znate da dionica još uvijek nije delistirana samo zato jer tako uvjetuju oni koji ga financiraju. To je još jedno pitanje na koje nisam dobio odgovor na skupštini. ARNT koju svi napadaju za muljanje je s druge strane jasno navela sve covenante/restrikcije zadane od strane banaka.

Svi imamo svoje razloge i poglede na stvar, ali ako je nešto dugo “prejeftino” onda uglavnom postoji neki razlog za to. S obzirom na likvidnost dionice samo jedan dva ozbiljna kupca za čas bi ju digli na 1.500, samo pitanje je kako bi onda izašli van i realizirali dobit?

Da ne ponavljamo isto u nedogled, jer ovdje se svi hvataju samo za tu enormno visoku amortizaciju (ima to i svoje minuse), želim vam sreću. Već će vrijeme demantirati jednog od nas, zapišite datum pa usporedite za godinu dana SLRS i ARNT

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ulazite mozda u neke sfere o kojima bi bilo jako lijepo da se diskutira na forumu, ali je tesko naci dovoljno “jakih” igraca.
Ja mogu podijeliti svoje poglede na cijelu pricu.
Da se radi o vjerojatno najpocijenijoj turistickoj dionici (po svi relevantnim parametrima) ne treba biti neki veliki znalac. Ali kako kolega Valuewalk kaze ne dolazi nista bez razloga. Prije svega bi napomenuo da delisting, po meni, nije neka opasnost, nema mi logike iza tega iako bi volio cuti razmisljanje kolega koji to konstantno spominju. Sto se tice squeez outa, takoder bi volio cuti argumentirana financijska obrazlozenja (po mogucnosti nekoga tko ima vise svojih poduzeca) – dobiti odgovor na ova dva pitanja na ovom forumu meni je jednak kao nastanku tog negativnog dogadaja. Ipak, svako bi to trebao kvantitizirati za sebe i za svoj izracun. U slucaju da je to jedini minus, bilo bi jako upitno kako trziste opravdava valuacije na npr. HBRL, MAIS, PLAG i eto LRHC. Znam da je sve zasebna prica, ali svejedno “postoji” isti moguci ishod.
Ajmo se vratiti biznisu. Moje misljenje je da nije primjereno usporedivati, kao gore navedeno, ARNT i SLRS. ARNT sam brzinski pogledao negdje kraj 2014 ili pocetak 2015 na oko 330 kuna (neznam tocno) i sebi nisam nasao racunicu – mozda greska, mozda jednostavno nisam dovoljno strucan. Ipak, portfelj mi je odradio kroz to vrijeme bolje od ARNT. Nisam toliko upoznat, ali mislim da se ARNT razvila u sjajnu dionicu po svim mogucim parametrim (nisam sudjelovao u dokapu). Mozda je ARNT ogledni primjer koliko je trziste gladno za “takvim” (nemogu napisati bolju rijec da ne pode u dugo) dionicama da ih na kratko katapultira na razine koje je tesko opravdati (negdje 600 kuna). Mozda se i ostale kompanije ugledaju na tu razinu IRa.
Znaci, prvo stavimo trenutno na jednu stranu RIVP, ARNT, MAIS i PLAG, a na drugu sve ostalo (SUKC otom potom).
SLRS je posebna prica, dionicar sam od kraja 2015. U tom trenutnu mi diskont poslovanja nije opravdavao cijenu na trzistu. Gosp Zupana nazalost nikad nisam osobno upoznao, ali sam kroz poznanstva dosao do zeljenih informacija. Tu dolazimo do moje subjektivnosti.
SLRS je realno netransparentna i nelikvidna dionica koja s druge strane ima strasan razvoj. I ove godine ce ostvariti iznadprosjecni rast prihoda. Posto vjerujem da UGO nije prirodni vlasnik Solarisa racunica mi drzi vodu za ovom investicijom pogotovo usporedujuci je sa slicnim “spekulacijama” trzista kao LRH. LPLH ili HMST (pogotovo HMST!) . S druge strane razocaran sam da mi ne odgovaraju na mail i da mogu izbacit onakvo revidirano izvjesce bez objasnjenja, ali eto, bez toga bi bili vjerojatno na valuaciji kao sektor. Na prvu sam mislio da se radi o smanjenju odgodenih poreznih obveza zbog smanjenja poreza na dobit, ali koliko vidim nije o tome rijec.
Da ne duljim, Value pametno koristi rijec rizik koju treba ukalkulirati u svaku investiciju, ne samo na zse, nego i u svaku drugu investiciju (na forumu se rizik, koliko vidim, jako zanemaruje). Rizik u SLRS je jako tesko kvantificirati, ali mozemo preko parametara doci do moguceg targeta ili rewarda. Ako uzmemo rizik na “zrelim” RIVP, MAIS, PLAG ili “konkurentnim” HUPZ, LRH i preko trzista nademo reward, jos mi uvijek SLRS R/R izgleda kao podnosljivo rizicno ulaganje. Sto zelim reci je da je cilj ove igre zaradivati vise kad svi “dobijaju”, a gubit manje kad svi gube. Izgleda mi kao da ljudi misle da ce turisti rasti u nedogled sto meni izgleda jako opasno.

Nakon ovogodišnje sezone kreće rekonstrukcija i prenamjena hotela Jakov sa tri na četiri zvjezdice. Ulaže se u hortikulturu i smještaj poprilično.

New Report

Close