SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Tko god da je ovaj iskrcaj odradio sporije mogao je imat bar 10.000 kn više al evo panika pa šta možeš.


Tko god da je ovaj iskrcaj odradio sporije mogao je imat bar 10.000 kn više al evo panika pa šta možeš.

Gdje ti vidiš paniku?
Ja vidim samo povećanu likvidnost i to me jaaaako veseli.
Do prije 6 mjeseci bilo je nezamislivo da se u jednom danu istrguje preko 200 dionica SLRS na puno nižim razinama cijena.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Sve iskrcano po bidu ništa drugo nisam rekao.


povrat investicije nema veze si p/ e, povrat investicije ima veze s ebitda maržom – oni očekuju povrat od oko 11 posto u vidu ebitda marže – svake godine će ebitda biti 11 posto uloženog i tako kroz 8,5 goduina

serislav, ako ne znate, čitajte mali dalibora i dr, pa necete pisati da povrat znaci neto zaradu. mozda u narko bizisu, ali ne u turizmu

investimir
Dozvoljavam da je to što kažete točno, ali to je totalni non-sense. Primjeren našim prostorima.
Može protupitanje: kakve veze ima EBITDA s povratom investicije? Ako su tu uračunati troškovi redom: kamata, poreza na dobit, deprecijacije i amortizacije. Sve su to TROŠKOVI, stvarni troškovi bilo po osnovi cash-flowa bilo po osnovi gubitka na vrijednosti (više ili manje).
Riječ POVRAT u kontekstu engleskog govornog područja (a tu sam doma vjerujte mi), odnosno RETURN, znači ZARADU, čistu zaradu, netto zaradu, nakon oporezivanja, iliti ono što si možeš staviti u džep. To je tako i amen. Nikakve EBITDA-e, EBIT-i i sran.a. Samo E. Earnings, earnings per share itd.
ZA SVE DJELATNOSTI.
Po tome se na NYSE računa uspješnost kompanija, da li njihov EPS beats ili fails expectations.
EBITDA-e i slične menadžerske mjere “uspješnosti” koje nikog ne zanimaju, a pogotovo ne dioničare koji hoće čistu lovu, a ne mazanje očiju, su izumili tipovi koji nikako da proizvedu dobit, troškovi cure na sve strane, kamate, porezi itd. im jako smetaju pa ajmo prikazati kako bi to sve bilo super kad toga ne bi bilo. Ma nemojte? Hahaha.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Gospodin Carin, počeo je prodaju na 1000 kn, bio je 9 dioničar… bit će da se olakšao do kraja.

Tko zna, možda je ušao u IGH na 400, THNK na 850, INGR 5,6, DLKV na 20…..

Tko zna!!!!!
Imamo novog u desetki..

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

razumijem ja što vi želite reći – zarada je ono što na kraju dana strpaš u dzep i poneses doma. ali u svijetu biznisa stvari su malo složenije – bruto dobit, rbitda dobit, ebit dobit, neto dobit – sve te razine mjere prolazna vremena, mjere kako stroj radi – bruto dobit mjeri koliko si zaradio iznad troška same proizvodnje, ebitda dobit ti pokazuje koliko ti ostane kad prodas proizvod, platis materijal, radnike, upravu, prodaju, istrazivanj itd. , ebit to isto plus amortizacija, neto dobit sve to plus kamate i porez. neka tvrtka moze poslovati dobro, a biti u minusu jer joj kamate pojedu dobit – ali to nije onda operativni problem, taj stroj radi dobro i podmazano, to je financijski problem. to je sda npr todorić. ukuono gledajući njegovo carstvo dobro radi, ali sve sto zarade pojedu im kamate.

Ako uložite 58 milja, to znači da generirate novi prihod od recimo 20 milja kn. ako želite zaraditi 58 milja u 8,5 godina, to znaci da svake godine morate neto zaraditi 6,8 milja.

6,8 / 20 = 35 posto

molim vas lijepo – tko u hrv ima neto prfitn marzu 35 posto.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Stavio sam vam lajk za trud.
Želim reći da su sve te mjere uspješnosti jedna jako lijepa stvar, ali zamagljuju pravo stanje.
Ako tebi za pokretanje nekog posla, neku investiciju, trebaju krediti, onda su kamate trošak kao svaki drugi. Ne financijski nego zapravo operativan. Bez te kamate nema te operacije. Čak i firme koje ulažu svoj kapital u neki business znaju odbijati oportunitetni trošak managementu (naravno da to kod poreznika ne prolazi, ali oni su managerima kao “posudili” kapital) i na taj način mjeriti. Radio sam u jednoj multinacionalki pa znam ponešto. 6% prije 15 g kad sam bio tamo.
Zašto govorim ovo? Zato jer su troškovi po svim osnovama zapravo vječni. Jednom pod kreditom i kamatama uvijek pod time (taman otplatiš kredit moraš dići novi za obnovu). Amortizacija i sl. su pitanje korozije, ona uvijek djeluje (obnova zgrade, nove pločice, parketi…). I koja je onda svrha isključivati iz analize nešto što je sastavni dio života, posla?
Zato Ameri pričaju o EPS, beat or fail. Oni su bar jednostavni…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Ebitda i uopće svaki pojedinačan pokazatelj je koliko poučan toliko i obmanjujući. tu ste u pravu – ebitda uuopće ne kaže ništa o odljevu novca s naslova kamata, a kamate su bome itekako odljev i itekako trošak.

Ali ako stroj radi, onda i kamatre se dadu plaćati. Ako stroj ne radi, onda ne isplati se ni malu kamatu plaćati. A to ebitda govori – stroj radil ili ne radi.

Neto dug/ ebitda – je jedan od raširenih pokaatelja zaduženosti. iznad 4 ne valja. tedeschi se hvalio da iamju to bolje od podravke.

Sve izvire iz ebitda – iz toga plaćaš vjerovnike dobre ili loše, iz toga plaćaš poreze visoke ili niske, i iz toga imaš dobit visoku ili nisku zavisi kako si podesio amortizaciju.

Najzačudnije od svega – pa mi smo na temi solaris, pa solaris po neto zaradi bi ispao jedan od najgorih turista, a mi znamo da to neće biti baš tako i da tu ima dobiti ali ju kriju ko zmija nogel.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

I to što kriju dobit tebi kao malom dioničaru je dobro ?

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Dobro, kuzimo se. Treba znati citati podatke iz FI. Sve jasno. Mjere su samo mjere.
Na jednoj drugoj temi sam pisao zasto smatram da bi nizi, prepolovljeni korporativni porez preporodio ekonomiju, a cak i doveo do vecih prihoda po toj osnovi. Kad bi bio 9 ili 10% malo kome bi se dalo zezati s amortizacijama, muljanjima i sl. Dapace, veca vrijednost bi bila prikazati firmu u boljem svjetlu i na tome kapitalizirati, prikupljati kapital i siriti posao. A o novim jobs da ne govorimo. Kad se radi o 18 ili 20% imamo to sto imamo. Govorim samo o nasim uvjetima… U drugim kulturama je dobit, pa i porez na nju, pitanje uspjesnosti, prestiza, beat or fail, a ovdje se doslovce skriva. Da ti se razni krpelji ne okace.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


I to što kriju dobit tebi kao malom dioničaru je dobro ?

kako dobro , ne moze biti dobro, ali gledati samo neto profit i ne mariti ulaziti dublje u problematiku, to bi značilo ne vidjeti šumu od drveća.

Niži porezi u pravilu uvijek iznjedre u konačnici bolju naplatu i više prihode. Ali, ajd ti to reci našim političarima, šta njih briga za poreze, pa ne plaćaju oni porez na dobit

Smisao visokih poreza nije samo namiriti ogroman proračun, smisao je i uzeti što više i onda diskrecijksim pravom dijeliti podobnima i hrvatinama, a nepodobnima i nehrvatinama ne dati. To je mokri san svakog političara – obući se u djed mraza i s punom torbom obilaziti okolo i govoriti – da ti si bio dobar decko, no no ti si bio zloćko.
Recimo ove suvencije na kamte za stamben kredite – idiotarija prve vrste – uzmes porezima, protjeras kroz birokracju i onda uz tone i tone papira mrvice toga vracas podobnima. umjesto da kazes – za prvo dijete svima 1 posto kamata dolje, za drugo 2 posto, za trece tri. svima, samo doneses rdoni list i imas to. ali ne, uhljebi sebi zmisle posla i novih pečata i potvrda

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Fedore fulao si malo;-). Ali vidim i Agrokor prodaje… Valjda za wc papir da imaju.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close