SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mislim da mirovinaca nema u RIVP , ali ih ima recimo u PLAG, TUHO ,a na ovoj zadnjoj su mislim nedavno ušli u jednom danu s 5 milja kuna…

Mislim da je ova dionica pogodak i da nema straha od delista i istiskivanja iz jednog jedinog razloga: to se gazdama manje isplati nego da ostanu na burzi. Kako to? Sigurno se neki pitaju. Pa jednostavno: ako delistiraju imaju firmu koja radi dobro, i jos bolje ce, objektivno u prodaji na takav nacin nitko nece preplatiti, mozes dobiti realnu trzisnu cijenu, oko BV. Ili mrvicu vise. Ako pak firmu ostave na burzi, mrvicu usminkaju, odrade sad dobru sezonu, puste mirovince u par blokova i lako dobiju cijenu po kojoj se trze ostali renomirani turisti. Basically, duplo. Ili za pola firme isto.
I jos jedan moment: drzava si je ostavila mali djelic, tako da sumnjam da ce ici u neko zezanje zbog relativno male koristi. Prava lova je u ovoj kombi gore.
Ovo ce biti hit sezone na burzi, pojedem papirice ako ne bude tako.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Inace nisam bas od piskaranja ali evo ukratko.
Usporedivati book solarisa i drugih koji nisu revalorizirali imovinu je beskorisno (poznatije kao kruske i jabuke).
Sto se tice squeeze outa , moze li mi netko objasniti kako ste to zamislili i kako bi kao mali dionicar izgubili… Ovo bi uistinu bio zahvalan ako bi neko u detalj objasnio.
U prilogu imate tablicu s cetiri po meni glavna pokazatelja za turiste s time da je book upitan za usporedbu.

Ovo su pokazatelji nedavnih akvizicija
Baska – Valamar
EV/S 3,8
EV/EBITDA 9,9
P/B 1,4

Grand Hotel Imperial – Maistra
EV/S 3,8
EV/EBITDA 13,4
P/B 2,1
P/S 3

Hotel Imerial – Valamar
EV/S 5,11
EV/EBITDA 13,5
P/B 1,6
P/S 4,23

A ovo tri najvece domace dionice
Valamar
EV/S 4,18
EV/EBITDA 11,43
P/B 2,29
P/S 3,64

Maista
EV/S 4,01
EV/EBITDA 10,83
P/B 1,97
P/S 3,15

Plava Lagunaa
EV/S 4,00
EV/EBITDA 9,52
P/B 1,75
P/S 3,63

Sad lijepo otvorite tablicu i vidite gdje je okvirno cijena.
Sto se tice fondova, bilo bi izvrsno za ovu dionicu da bas oni kupe paket vlastitih dionica (cca 85’000). Tu takoder imamo skrivenu rezervu koja nije zanemariva.
Sto se tice onog povrata. Kao sto sam rekao povrat se racuna s neto dobiti i nevjerujem da su tu napravili gresku (nikakvi EBITDA i sl. nego ROI). Razlog tako velikog povrata, po meni, moze biti ako je u studiji cijelokupni efekt povecanja prihoda pripisan novoj investiciji, a postojeca je zadrzana na sadasnjem odnosno proslom povratu.
Nadam se da nema negdje neke velike greske. Toliko od mene vidimo se na jesen

Hvala na analizi. Squeeze je nezgodan po male dionicare jer ide po prosjecnoj cijeni unutar zadnja 3 mjeseca. Ali objasnio sam zasto mislim da se to ne isplati, bas zbog brojeva koje ste pokazali. Najesen! Bok.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.



Ovako to izgleda u mene za ttm 3Q 16
EV 1'034'482
TK 578'414
DO 487'783 (bez odgodenih poreznih obveza)
KO 32'338
Novac 20'446
Zajmovi 43'607
EBITDA 140'000 (na godišnjoj razini je oko 30mil od revalorizacije)

na 1085,90 je EV/EBITDA 7,39

EV/EBITDA 9 = 1510
EV/EBITDA 10 = 1772
EV/EBITDA 11 = 2035

Sto mene osobno cudi da je toliko nezapazeno prosla vijest o investiciji u konvencijski centar. Radi se o 7,5 mil Eura (80% banka – 20 % vlastita sredstva) ciji je povrat 8,5 godina ??? Volio bi vidjeti studiju ali povrat se racuna na neto dobit, a ako nastave s dosadasnjom politikom amortizacije imamo abnormalno isplativu investiciju (ipak bi trebalo vidijeti studiju).

dalibor i ostale tatr ovdje povrat rtačunaju ne u neto dobiti, nego u ebitdas. to hoće reći da ugo grupa kroz 8.5 godina misli natući onoliko ukupono ebitda koliko su uložili tj. 58 milja iliti ca 7 milje kn godišnje.

To bi dalo povrat od oko 12 posto = 12 posto x 8.5 godina jednako ca 100
[/quote]

ako nas čitaju tate – kako biste vi protumačili povrat – da li kroz ebitda, neto dobit ili roi, mada ovo potonje slabo kužim.

mali mi je to prejako povratiti sve kroz neto dobit – pa ne raste to bas tako na drvcu

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@anđeo

Po ovome stoji da je neka minimalna valuacija 1800 ako gledamo EV/EBITDA ili 2400 ako gledamo P/S koji strahovito raste.

Moj osobni target je 2000, sjedeći iz ove stolice. Međutim, sasvim je izvjesno da se pomiče prema gore nakon sezone 2017 za koju već sada najavljuju booking od kojeg boli glava. HR turizam je već lagano došao, barem njegova ljetna faza, u fazu zasićenosti iz koje se može izvući samo rastom cijena. A time i dobiti. Ništa, nove investicije, one leg up.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Joj što volim uletjeti na otključavanje vrijednosti.
Čini se da niti ekipa što je kupovala davno po 600-700 ne prodaje u većim količinama.
Samo tako. Ne dajte jeftino. Jer tko jeftino da kasnije će skupo kupovati.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Korekcija na RIVP , mislim da se ovdje stvari počinju pokretati

Iskopao sam na jednom forumu da je navodno postojala ponuda za SLRS po 1980 kuna po dionici 2007, a kad je došla kriza onda je navodno Županu bilo žao što ga nije dao po toj cijeni, pitam se 10 godina poslije, koliko bi sada tražio za njega?

Fedore, kolega!
Jel ti sad drago da sam te navukao?;-)
Nego pogledaj ajkule kako su se naslagale na kupnji, misle da će ih poklopiti s nikad rjeđeg aska, hehe.
Nema ništa od toga, morat ćete po asku i to duuugačko.
Opet će pobjeći baba s kolačima:
P/S 1,73
P/B 0,69
Brza neka baba.;-)

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nisi me navukao, sam sam tražio što je najbolje za ulaz kod turista i nabasao na SLRS, a prije toga sam razmišljao zbog likvidnosti uči u RIVP, ali mislim da je ta dionica već odradila svoje baš kao i dosta ostalih turista.

New Report

Close