INSP (Inspirio ZAIF d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INSP (Inspirio ZAIF d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

kod tehnike ne znamo zasto pada. poslovanje nije bajno, ali nije n i tako lose

Ovo je neki loši vic ili vi to ozbiljno?

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Ovo što se dogodilo s cijenom SLPF-a je samo vraćanje na razinu diskonta koji je dosta dugo bio prisutan kod njega. Po jučerašnjoj prosječnoj cijeni od 35,25 kn diskont je 35% (s tim da je NAV u međuvremenu vjerojatno pao pa je i diskont nešto manji). U periodu 2013-2016 diskont kod SLPF-a kretao se u rasponu od 20 do 50%. Stanje u prvoj polovici ove godine kad je diskont bio minimalan bilo je vrlo neuobičajeno (o čemu sam i pisao na temi početkom godine), dok je sad diskont točno po sredini uobičajenog raspona. Po tome SLPF trenutno nije ni skup ni jeftin, dok mi s obzirom na sastav portfelja izgleda bolje sačekati s kupnjom. Jedini ”joker” može biti usvajanje žalbe od strane ustavnog suda i vraćanje te priče ponovno u igru. U prilogu su grafovi kretanja cijene, NAV-a i diskonta.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Ja ne bih brzao sa zaključcima. Treba gledati širu sliku i u nju uključiti vlasnike i sva društva koja vlasnici većinski kontroliraju jer tu se vidi određena “prenapregnutost” konstrukcije.

Gunneru, prilog ne vidim…

@Vauvau
Slažem se da treba sačekati.


@stock

Treba ga odobriti moderator prije nego što postane vidljiv.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Je fond, koji vodi skoro 90 milijuna kuna izvanbilancne evidencije. Prije nego sto nastaviš u revijalnom tonu procitaj godišnje izvješće pa shvatiš odakle “vrišti” rizik.

Ako nisi primijetio ovaj fond se može i zaduživati o duguje neke novce bankama.


Ovo što se dogodilo s cijenom SLPF-a je samo vraćanje na razinu diskonta koji je dosta dugo bio prisutan kod njega. Po jučerašnjoj prosječnoj cijeni od 35,25 kn diskont je 35% (s tim da je NAV u međuvremenu vjerojatno pao pa je i diskont nešto manji). U periodu 2013-2016 diskont kod SLPF-a kretao se u rasponu čemu sam i pisao na temi početkom godine), dok je sad diskont točno po sredini uobičajenog raspona. Po tome SLPF trenutno nije ni skup ni jeftin, dok mi s obzirom na sastav portfelja izgleda bolje sačekati s od 20 do 50%. Stanje u prvoj polovici ove godine kad je diskont bio minimalan bilo je vrlo neuobičajeno (o kupnjom. Jedini ''joker'' može biti usvajanje žalbe od strane ustavnog suda i vraćanje te priče ponovno u igru. U prilogu su grafovi kretanja cijene, NAV-a i diskonta.

hvala, Old_Gunner na lijepom grafu
no ono što me više brine od samog utjecaja presude na NAV (što ste lijepo označili zelenom), je prekid trenda rasta NAV-a portfelja koji je bio prisutan zadnjih 4 godine prije pokretanja ovog svega s Agrokorom, dakle rizik je ‘hvatati noževe’ dok se ili ne riješi Agrokor (pa se samim tim i ZSE valjda oporavi) ili dok ne pukne neka nova vijest o presudi, tajming je ovdje krucijalna stvar…

Zapravo graf je napravljen dosta tendenciozno, jer je npr. izraženo smanjenje NAV ali nisu izražene isplate rezervi, koje su se dogodile u tom istom periodu… kada se doda 13kn isplaćenih iz rezervi, to drastično mjenja sliku…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Kakve rezerve?

Pa ako je NAV; Imovina – obveze, što bi sad netko trebao dirati rezerve?

To što je isplaćeno je isplaćeno. Zanima nas trenutni NAV u odnosu na cijenu dionice.

A rezerve društva nisu imovina? To je ono, onako da imaju sa strane?

Ovdje razgovaramo o nečemu drugome, ne upadajte ko sivonja… pričamo o grafu…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

@Ivan1902

Graf odražava kretanje neto vrijednosti imovine po dionici (NAV) i tržišne cijene dionice. Kad dođe do isplate rezervi/dividende NAV se smanji, ali smanji se i cijena dionice na tržištu. Isplata rezervi na taj način nema utjecaj na diskont. Koji zaključak vi izvlačite kad uzmete u obzir isplatu rezervi, a da je u suprotnosti s onim što sam napisao u komentaru?

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

čovjek izrada sjajna graf gdje i malom djetetu jasno što graf odslikava i što se iz njega moće očitati, onda ga napadnu graf ovo, graf odno. ajte doma spati, djeco

ovaj graf je kao neki soj fundamnetalne i tehničke analize. odlična stvar ali nam nedostaje arhimedova točka – mi ne znamo koliko portfelj dosita vrijedi. n govorim o pozajmicama, ajmo reci da tih 10 milja je svarljivo, ali portfelj u kojem biljeze 34 milje nrealiziranig gubitka – meni logika govori da je to nesto iz agrokora, i ako je iz agrikora taj gubtak od 34 mikje u narednim kvatalima jednsoitavno mora grunuti iz razloga sto agorkor sto god bilo iz agrokor, starim dioinicarima vriejdi 0 kn.

oko leda i jamnice neki tvrde da nesto vrijedi, more biti, ali oko konzuma nitko ziv ne tvrdi da t nesto vrijedi, a bome mi smrdi na konzum jer primali su divifdende od konzuma, a da su prodali to prije krize, takav veliki kus bi negdje bio isplivao iki bi oni sami to napomenuli. tko god se rijesei totdomora, ne ropust ase ohvaliti s tim.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

New Report

Close