SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ledsamurai
Javi Pivcima i Saranovicu nek prestanu kupovati Kras iznad 550 kn. Ne znaju ljudi da srljaju u maglu i da gube novce zbog “fighta”.

kažete da firma stalno izbacuje nove proizvode… pa ne mislite valjda da to samo po sebi povećava prodaju! a troškovi razvoja, novog dizajna, pojačanog marketinga…. prije će biti da je u startu udar na troškove. koliko vidim ova nova linija čokolada baš nije prihvačena. u nekoliko velikih centara je na sniženju po 4-5 kn, a u metssu zbog kratkog roka prodaju dvije za 7 kn.
bilo bi divno kada bi svaki novi proizvod zaživio i uzeo dio kolača na tržištu, a svi znamo da tome nije tako.

Ma kakvi novi proizvodi. U firmu je sa inicijalnom kupnjom brenda uloženo preko 30 milijuna eura. I sad se tu nađe neki nosonja koji je vjerojatno izašao iz pozicije i počne tumačiti “nama budalama” vrijednost. Valjda misli da nakon njega Kandit prestaje raditi i vrijednost nestaje. Nagledao sam se i načitao takvih na Optimi i drugim temama koliko voliš.

Mislim da vas većina ne razumije uopće koncept vrijednosti i vrednovanja. O tome svjedoci suhoparno tumačenje omjera i pokazatelja. Vrijednost ne predstavljaju relativni omjeri iako oni upućuju na koliko se sto trguje i plaća. Kada govorimo o preuzimanju onda neće netko pisati koliko mu vrijedi brend, koliko tržište, a koliko tužbe, a koliko zemljista nego će reci ili napisati firma vrijedi 15 ili 20 Ebitda.

I mene su konzultanti uvjeravali da Kras ne vrijedi pa sam ja napravio x2 iznad njihove “maksimalne vrijednosti”. Nema boljeg vrednovanja nego kad ga vrednuje industry insider poput Šaranovića. Zapamtite to.

Iako bih ja povukao oštru crtu razlike između vlasnika, dobrih stratega poput Tedeschija ili Šaranovića od nekih opskurnih CEO-a, karijerista i zgubidana.

Najbolji mi je bio jedan bivši predsjednik uprave jedne od vodećih mljekarskih kompanija prije 15-tak godina, koji me na skupštini društva uvjeravao da su mliječne farme (mliječno govedarstvo) tj. primarna proizvodnja posao budućnosti?! Ja sam ga u čudu tada gledao jer već su tada poljoprivrendici uglavnom gubili novac na tom i slicnim poslovima. On je bio jako los upravitelj, a kasnije je postao konzultant. Kao konzultant je radio jednom nasem propalom poduzetniku takeover velikog hotela u Dalmaciji. Tako ga je dobro savjetovao da je sljedeća ponuda iza ponude tog poduzetnika bila upola manja od njegove preporuke propalom poduzetniku. Izbio je čovjeku 100 miljuna kuna iz džepa dok si rekao keks.

Toliko o HR menadžmentu i konzultantima. Multiplama i vrijednostima.

Ima ih dobrih i razumnih, al ima ih Boze sačuvaj.


Ma kakvi novi proizvodi. U firmu je sa inicijalnom kupnjom brenda uloženo preko 30 milijuna eura. I sad se tu nađe neki nosonja koji je vjerojatno izašao iz pozicije i počne tumačiti “nama budalama” vrijednost. Valjda misli da nakon njega Kandit prestaje raditi i vrijednost nestaje. Nagledao sam se i načitao takvih na Optimi i drugim temama koliko voliš.

Mislim da vas većina ne razumije uopće koncept vrijednosti i vrednovanja. O tome svjedoci suhoparno tumačenje omjera i pokazatelja. Vrijednost ne predstavljaju relativni omjeri iako oni upućuju na koliko se sto trguje i plaća. Kada govorimo o preuzimanju onda neće netko pisati koliko mu vrijedi brend, koliko tržište, a koliko tužbe, a koliko zemljista nego će reci ili napisati firma vrijedi 15 ili 20 Ebitda.

I mene su konzultanti uvjeravali da Kras ne vrijedi pa sam ja napravio x2 iznad njihove “maksimalne vrijednosti”. Nema boljeg vrednovanja nego kad ga vrednuje industry insider poput Šaranovića. Zapamtite to.
[/quote ]

Kolega one, stvarno ne razumijem zbog čega se toliko žestiš?
Samo sam iznio svoje stajalište i viđenje vrijednosti i pozvao na argumentiranu raspravu.

Što se tiče moje pozicije u SAPN ona je ako nisi u TOP10, veća od tvoje, tako da nemam nikakvog interesa umanjivati vrijednost iste. Upravo suprotno.
Tvoje je pravo razmišljati i valuirati i nematerijalnu imovinu. Ja sam samo napisao svoje mišljenje bez pozivanja na kupnju ili prodaju dionice SAPN.
Uostalom uspoređivati brend Kraša i Kandita je neumjesno jer Krašev brend je daleko, daleko jači i vrijedniji (možda baš i ova premija koja se trenutno plaća). Nemoj zaboraviti da pričamo o firmama koje prvenstveno rade na domaćem ili ex-Yu tržištu i njihov brend jedino tu nešto znači.
Pitaj recimo ekipu iz Kandita po kojim cijenama rade čokoladicu tipa bananko za trgovačke kuće ako je još uvijek rade…

Tako da bih volio vidjeti i valuaciju Kandita iz tvoje perspektive, posebno zato jer za razliku od većine na ovom formumu, cijenim tvoje pisanje.


Iako bih ja povukao oštru crtu razlike između vlasnika, dobrih stratega poput Tedeschija ili Šaranovića od nekih
Toliko o HR menadžmentu i konzultantima. Multiplama i vrijednostima.


kog dohvate ŽP i BŠ taj je gotov

Bio u Sloveniji u Lidelu prije par tjedana, 200 g Kanditova First Nice čokolada s rižom na akciji 75 centi, redovna cijena je 1 evro. Njih izvoze preko Lidla još i u Mađarski i Bugarsku, a vjerojatno i Srbiju. Marža ne može bit velika, ali milo ti je kad vidiš da nešt izvozimo.
Usput, kod nas kad je na akciji je 300 gramska 10 kn a bez akcije je 200 gramska 10 kn.


Bio u Sloveniji u Lidelu prije par tjedana, 200 g Kanditova First Nice čokolada s rižom na akciji 75 centi, redovna cijena je 1 evro. Njih izvoze preko Lidla još i u Mađarski i Bugarsku, a vjerojatno i Srbiju. Marža ne može bit velika, ali milo ti je kad vidiš da nešt izvozimo.
Usput, kod nas kad je na akciji je 300 gramska 10 kn a bez akcije je 200 gramska 10 kn.

nisu bas neke cijene, to mi sve djeluje dosta jeftino ,samo da pokriju troskove

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)



Ma kakvi novi proizvodi. U firmu je sa inicijalnom kupnjom brenda uloženo preko 30 milijuna eura. I sad se tu nađe neki nosonja koji je vjerojatno izašao iz pozicije i počne tumačiti “nama budalama” vrijednost. Valjda misli da nakon njega Kandit prestaje raditi i vrijednost nestaje. Nagledao sam se i načitao takvih na Optimi i drugim temama koliko voliš.

Mislim da vas većina ne razumije uopće koncept vrijednosti i vrednovanja. O tome svjedoci suhoparno tumačenje omjera i pokazatelja. Vrijednost ne predstavljaju relativni omjeri iako oni upućuju na koliko se sto trguje i plaća. Kada govorimo o preuzimanju onda neće netko pisati koliko mu vrijedi brend, koliko tržište, a koliko tužbe, a koliko zemljista nego će reci ili napisati firma vrijedi 15 ili 20 Ebitda.

I mene su konzultanti uvjeravali da Kras ne vrijedi pa sam ja napravio x2 iznad njihove “maksimalne vrijednosti”. Nema boljeg vrednovanja nego kad ga vrednuje industry insider poput Šaranovića. Zapamtite to.
[/quote ]

Kolega one, stvarno ne razumijem zbog čega se toliko žestiš?
Samo sam iznio svoje stajalište i viđenje vrijednosti i pozvao na argumentiranu raspravu.

Što se tiče moje pozicije u SAPN ona je ako nisi u TOP10, veća od tvoje, tako da nemam nikakvog interesa umanjivati vrijednost iste. Upravo suprotno.
Tvoje je pravo razmišljati i valuirati i nematerijalnu imovinu. Ja sam samo napisao svoje mišljenje bez pozivanja na kupnju ili prodaju dionice SAPN.
Uostalom uspoređivati brend Kraša i Kandita je neumjesno jer Krašev brend je daleko, daleko jači i vrijedniji (možda baš i ova premija koja se trenutno plaća). Nemoj zaboraviti da pričamo o firmama koje prvenstveno rade na domaćem ili ex-Yu tržištu i njihov brend jedino tu nešto znači.
Pitaj recimo ekipu iz Kandita po kojim cijenama rade čokoladicu tipa bananko za trgovačke kuće ako je još uvijek rade…

Tako da bih volio vidjeti i valuaciju Kandita iz tvoje perspektive, posebno zato jer za razliku od većine na ovom formumu, cijenim tvoje pisanje.

Pišeš gluposti. Kad netko plaća Kras 1050 kuna, a ti napišeš da vrijedi 550 onda se svatko normalan zapita, a tko tu ima problem sa valuacijom. Ne može premija biti 90%. Još sam napišeš da je Krašev brend daleko vredniji i ne vrednujes ga u svojoj površnoj analizici?! Još jednom razmisli o svojoj računici.

Pišeš gluposti. Kad netko plaća Kras 1050 kuna, a ti napišeš da vrijedi 550 onda se svatko normalan zapita, a tko tu ima problem sa valuacijom. Ne može premija biti 90%. Još sam napišeš da je Krašev brend daleko vredniji i ne vrednujes ga u svojoj površnoj analizici?! Još jednom razmisli o svojoj računici.

Kolega, da u priči Kraša nije bilo Šaranovića i njegovog kapitala sa Cipra Pivci bi preuzeli Kraš po 400 kuna i tu bi priča o njegovoj vrijednosti završila.

Spomenuo sam Kraš samo u kontekstu Kandita i ovdje je glavna tema vrijednost Kandita, a ne Kraša.
Ti bi sad želio objasniti da zbog specifične borbe oko stjecanja prevlasti u Krašu, Kandit ili neki drugi konditor vrijedi više od onog što sam ja napisao.
Pa daj molim te potrudi se napraviti dublju analizu, ako je već moja analizica površna (s čime se slažem jer sam je radio 5 minute) i uvjeriti me da sam napisao glupost kako si naveo.

Očekivao sam iskreno od tebe raspravu sa više argumenata i cilj posta mi je bio da se postigne nekakav argumentirani konsenzus oko valuacije Kandita.
Over & out po ovom pitanju dok ne čujem konkretne brojke.

Da je baba muško zvala bi se Duško. Pivci nisu mogli uzeti Kras po 400 kuna jer ih je Saranovic spriječio u tome, a spriječio ih je jer je procijenio vrijednost na mnogo vecu cijenu. Čak i vrijednost manjinskog paketa! Procijenili su ih Pivci jer bi u suprotnom prodali sve svoje dionice Saranovicu. Premija može iznositi 30 pa i 40% za ovakvu industriju, al ne može 90%.

Meni se ne da trositi vrijeme ni resurse na komentiranje ovakvih analizica. Izvrti temu unatrag godinu dana i tamo ti sve piše. Bilo je na temi Kraša dosta teoretičara koji su slično analizirali poput tebe pa su izvisili.

Sutra da Kras proda nekome brend i recept za proizvodnju bajadere za recimo 50 milijuna eura, onda bi to bilo sto? Prodaja “zraka”? Bezvrijedne nematerijalne imovine? Tako to “piše” u tvojoj analizi.

Po tvojoj analizi to ne postoji. Postoji samo ono sto piše u knjigama, a glavnina vrijednosti se uopće tamo ne nalazi.

Možda na svoj primitivan način možeš vrednovati Kandit, al Kras ne možeš i u tome je problem tvoje računice. Naprosto je površna i nije dobra. A ja ti nemam običaj raspravljati o necem sto je površno i loše.


Da je baba muško zvala bi se Duško. Pivci nisu mogli uzeti Kras po 400 kuna jer ih je Saranovic spriječio u tome, a spriječio ih je jer je procijenio vrijednost na mnogo vecu cijenu. Čak i vrijednost manjinskog paketa! Procijenili su ih Pivci jer bi u suprotnom prodali sve svoje dionice Saranovicu. Premija može iznositi 30 pa i 40% za ovakvu industriju, al ne može 90%.

Možda na svoj primitivan način možeš vrednovati Kandit, al Kras ne možeš i u tome je problem tvoje računice. Naprosto je površna i nije dobra. A ja ti nemam običaj raspravljati o necem sto je površno i loše.

Kraš sa Saponijom nema nikakve veze i nije mi jasno zašto se stalno pozivaš na tu priču koja je extrem, a ne pravilo.

Zadnja rečenica puno govori o tebi. Imaš očiti problema sa egom i lakše ti je vrijeđati nego argumentirano raspravljati.
Nisi napisao niti jednu rečenicu o temi cijele rasprave, a to je koliko vrijedi Kandit u Saponijinom portfelju.

New Report

Close