RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 13:31
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,12
53.280
10,412
5,08
5,10
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Štefek, niste u pravu, pročitajte Zakon o poticanju ulaganja još jednom, ili pogledajte FI Plave lagune.

U svakom slucaju, tih 140 milja ostaje nama… kako god



Porezna olakšica smanjuje poreznu stopu, a koja se primjenjuje na iznos do max. iznosa potpore.
Prema ovome što vi govorite, moglo bi se iskazati brutto dobit od 1B kuna i ne platiti poreza, a što nije slučaj.

Porezna osnovica – iznos za oporezivanje – EBT
Porezna stopa – 18%
Max iznos potpore – 140M
Porezna olakšica (smanjuje poreznu stopu) – 100%
Iznos poreza na dobit – T

Primjer za 1 godinu:
EBT = 238M
T = porez
T_stopa = 0.18 (18%)
PO = 1 (100%)
MIP = 140M

EBT_2 = EBT – MIP

T = EBT_2 * T_stopa = ~18M

nije tocno.
evo opet zakon
https://www.zakon.hr/z/829/Zakon-o-poticanju-ulaganja
clanak 9 stavak 4 opisuje kako se racuna poticaj.

A racuna se kao apsolutni iznos razlike obracuna koji je tvrtka duzna obracunati prema propisu koji ureduje porez na dobit – 18% i iznosa izracunatog temeljem Zakon o poticanju ulaganja 0%, ali mora se postovati maksimalni intezitet koji je u ovom slucaju 140mil kn.

Amo radi rasprave rec da Valamar prijavi dobit prije oporezivanja od 1.000.000.000 kn, i po propisima koji ureduju porezna na dobit mora platiti 180.000.000 kn poreza (18% od 1.000.000.000 kn), ali oni imaju pravo racunati s 0% poreza na dobiti i to ne znaci da im je onda automatski 0 porez na dobit jer moraju postovati maksimalni intezitet koji je 140.000.000 kn, sto znaci da bez obzira sta su "racunali s 0%" oni ce platiti 40.000.000 kn poreza na dobit (180.000.000 – 140.000.000 poticaja).

ukratko, oni 140mil kn poreznog poticaja koriste maksimalni sljedecih 10 godina ili ako ga ne potrose ranije ko u ovom primjeru gore kad su ga potrosili u prvoj godini zbog ogoromne dobiti prije oporezivanja.

[/quote]

Nema šanse.
Miješate iznos i postotak.
Govorim na stvarnom primjeru realiziranom prošle godine za malog poduzetnika.
Uvijek je dosad bilo smanjenje porezne osnovice (a ne smanjenje iznosa poreza).
Zar stvarno mislite da je država toliko luda da omogući neplaćanje poreza u potpunosti? S tim iznosom Valamar ne bi 3 godine platio porez na dobit. Ja bio volio da je tako, ali nažalost nije.
[/quote]

Govorim vam tocno kako je i kako pise u Zakonu. Osobno sam radio na min 20tak prijava projekata na Zakon o poticanju ulaganja tako da znam o cemu govorim.
Osobno ovaj Zakon smatram jednim od boljih poteza drzave a o njemu se ne prica puno.
Drzava nije “luda” sto je omogucila ne placanje poreza na dobit, zna se po kojim uvjetim se dolazi do 100% oslobađanja placanja poreza na dobit, po kojim uvjetima za 75% oslobodenje a po kojim za 50% oslobodenje placanja porezna na dobit.
Moja procjena je da Valamar sigurno nece placati 2 godine porez na dobiti a moguce i vise

Ok…a koliko im je iznosio porez na dobit 2018 godine?

Najveća turistička grupacija Valamar Riviera ostvarila je rast poslovnih prihoda od gotovo 12 posto, zahvaljujući rastu broja noćenja od 4,6 posto i povećanju prosječnih cijena za pet posto.

Operativna dobit prilagođena za jednokratne stavke dosegla je 703 milijuna kuna (%2B13 posto). U Valamaru naglašavaju da je ostvareni rast prvenstveno rezultat uspješnih ulaganja u razvoj proizvoda i širenje portfelja te uravnoteženog upravljanja operativnom efikasnosti, vodeći brigu o povećanju plaća i poboljšanju uvjeta rada djelatnika.

Unatoč rastućim operativnim rezultatima, Valamarova neto dobit lani je posustala, prvenstveno zbog povećane amortizacije i nižih poreznih olakšica.
Adrisova turistička uzdanica Maistra godinu je završila rastom poslovnih prihoda od gotovo devet posto (na 1,25 milijardi kuna), uz rekordnu dobit od 280,9 milijuna kuna. Snažan rast profitabilnosti ponajprije je posljedica visokih poreznih poticaja za investiciju u novi Hotel Park.
Maistra je u sezoni ostvarila četiri posto više noćenja gostiju, uz povećanje prosječne cijene od tri posto. Kompanija nastavlja s razvojem kvalitete svog portfelja, a lani je realizirala i najveću turističku akviziciju preuzimanjem HUP-a Zagreb.
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/vodeci-hrvatski-hotelijeri-i-dalje-dobro-posluju-ali-imaju-jedan-ozbiljan-problem-foto-20190305

Obožavam ovakve novinare …. bombastičan naslov, a kad odeš kliknuti i pročitati članak, o ozbiljnim problemima ni slova …. samo suhoparno nabrajanje brojki …

Govorim vam tocno kako je i kako pise u Zakonu. Osobno sam radio na min 20tak prijava projekata na Zakon o poticanju ulaganja tako da znam o cemu govorim.
Osobno ovaj Zakon smatram jednim od boljih poteza drzave a o njemu se ne prica puno.
Drzava nije "luda" sto je omogucila ne placanje poreza na dobit, zna se po kojim uvjetim se dolazi do 100% oslobađanja placanja poreza na dobit, po kojim uvjetima za 75% oslobodenje a po kojim za 50% oslobodenje placanja porezna na dobit.
Moja procjena je da Valamar sigurno nece placati 2 godine porez na dobiti a moguce i vise

Ajde, neću pilit više, nadam se da ste u pravu. U poslovima s državom uvijek treba biti 3put oprezan.

Valamar je u ponedjeljak kupio 24 tisuće komada. Što je 1/4 prometa. Tko kupuje jače iz sjene?

Kada se u financijskom izvješću pogleda iznos kredita i izdatci za kamate lako je izračunati
da je kamatna stopa čak manja od niskih 2%. Zaista impresivno, kada se zna
tj. objavljeno je da je velika većina kredita ugovorena sa nepromjenjivom kamatnom stopom.

Izgleda da je je prodaja sve slabija, a kupnja lagano jača.

Prije bi bilo da nas čeka još jedan mjesec istresanja između 33 – 34.

vidjet ćemo hoće li danas biti čišćenja u zadnji čas kao jučer.
mislim da je izazov nabaviti dostatne količine na ovim cijenama, pa
mudri kupac čisti u zadnjim sekundama.

Jučer je to bio trezor

New Report

Close