RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 18.10.2024. u 10:29
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,03
4.917
977
5,02
5,06
-0,79%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Neobično je trgovanje u zadnje vrijeme.. Ovako prozaicno, netko skuplja po 43..a prodaje more koja nece tuci ispod.. Ako bude prodaje vecinskog ide po 43 po dionici?! Samo haluciniram..

No pain no Game

Ukoliko se spremamo za prodaju 2020 i pretpostavimo EBITDA 1B

1) Promatramo EV/EBITDA
Te ako je EV/EBITDA = 10 -> EV= 10B HRK
Dug pretpostavimo max 2,5B HRK (to je 2,5x EBITDA)
Market cap iznosi 7,5B HRK podijeljeno sa brojem dionica (124.227.397) daje 60,37 HRK/share

2)Promatramo P/E
Ako je P/E = 15, mislim da je to realno za očekivati, te ukoliko uprosječimo odnos dobiti i EBITDA zadnjih godina ispada oko 45% – lako moguće da bude veća dobit, ovo je pretpostavka
Dakle 450M /dionice -> EPS =3,62 daje 54,3 HRK/share

I stavimo barem 5% premije na prodaju, onda je:
1) 63,38
2) 57,02

Jel griješim negdje? Šta vi mislite o potencijalnoj mogućoj cijeni prodaje?


Ukoliko se spremamo za prodaju 2020 i pretpostavimo EBITDA 1B

1) Promatramo EV/EBITDA
Te ako je EV/EBITDA = 10 -> EV= 10B HRK
Dug pretpostavimo max 2,5B HRK (to je 2,5x EBITDA)
Market cap iznosi 7,5B HRK podijeljeno sa brojem dionica (124.227.397) daje 60,37 HRK/share

2)Promatramo P/E
Ako je P/E = 15, mislim da je to realno za očekivati, te ukoliko uprosječimo odnos dobiti i EBITDA zadnjih godina ispada oko 45% – lako moguće da bude veća dobit, ovo je pretpostavka
Dakle 450M /dionice -> EPS =3,62 daje 54,3 HRK/share

I stavimo barem 5% premije na prodaju, onda je:
1) 63,38
2) 57,02

Jel griješim negdje? Šta vi mislite o potencijalnoj mogućoj cijeni prodaje?

Mislim da ne griješite.

Ova projekcija podrazumijeva rast EBITDA od 20% godišnje (jedino to niste naveli). Također, pitanje je neto duga u 2020., po meni bi on mogao biti i manji.


Ukoliko se spremamo za prodaju 2020 i pretpostavimo EBITDA 1B

1) Promatramo EV/EBITDA
Te ako je EV/EBITDA = 10 -> EV= 10B HRK
Dug pretpostavimo max 2,5B HRK (to je 2,5x EBITDA)
Market cap iznosi 7,5B HRK podijeljeno sa brojem dionica (124.227.397) daje 60,37 HRK/share

2)Promatramo P/E
Ako je P/E = 15, mislim da je to realno za očekivati, te ukoliko uprosječimo odnos dobiti i EBITDA zadnjih godina ispada oko 45% – lako moguće da bude veća dobit, ovo je pretpostavka
Dakle 450M /dionice -> EPS =3,62 daje 54,3 HRK/share

I stavimo barem 5% premije na prodaju, onda je:
1) 63,38
2) 57,02

Jel griješim negdje? Šta vi mislite o potencijalnoj mogućoj cijeni prodaje?

Sve je kako treba ali mi se cini da u nijednoj drzavi najbolja firma u bransi bude prodana samo za 5 posto vise premije, bolje racunajte 15 posto nagore. Valamar nije prosjecna firma.

Jel netko odgonetnuo ovo ukrcavanje na 43kn?

Btw, budući pričamo o pripremama većinskog za prodaju, ajmo malo razmisliti tko bi mogao biti kupac? Meni pada na pamet:

– domaći fond (mirovinac)
– strani fond
– domaći lanac hotela (Maistra-Adris / PLAG / ARNT)
– strani lanac hotela

Te kako bi se eventualna prodaja odrazila na nas male dioničare u svakom od ova četiri slučaja?


Btw, budući pričamo o pripremama većinskog za prodaju, ajmo malo razmisliti tko bi mogao biti kupac? Meni pada na pamet:

– domaći fond (mirovinac)
– strani fond
– domaći lanac hotela (Maistra-Adris / PLAG / ARNT)
– strani lanac hotela

Te kako bi se eventualna prodaja odrazila na nas male dioničare u svakom od ova četiri slučaja?

Kupac će biti stranac. Valamar je prevelik za domaće fondove i domaće hotelske lance

Bilo bi dobro kada bi Valamar preuzela Maistra ili Adris, ali nisam siguran koliko se to uklapa u njihovu strategiju. Velik je to zalogaj i za domaći mirovinski fond, pa mi se izglednijim čini strani investicijski fond. Što se cijene tiče, ovisi bi li novi kupac htio preuzeti i ostatak dionica.

Tkogod da kupi večinski udio od EPIC-a, obavezan je dati ponudu za preuzimanje, koja naravno ne može biti manja od cijene po kojoj bi eventualno kupio udio od EPIC-a, samo veća. Tako da tu nema hoću/neću ostatak dionica, ide ponuda pa šta se u mrežu ulovi …


Tkogod da kupi večinski udio od EPIC-a, obavezan je dati ponudu za preuzimanje, koja naravno ne može biti manja od cijene po kojoj bi eventualno kupio udio od EPIC-a, samo veća. Tako da tu nema hoću/neću ostatak dionica, ide ponuda pa šta se u mrežu ulovi …

ja tu prodaju LRH slusam vec 5 godina. uvijek se ona povlaci kada cijena ne raste.
koincidencija?

Prije mlaćenje prazne slame nego koincidencija. Nista se ne prodaje odrađeno do.pola. Valamar je na polovici investicijskog ciklusa. Kada se prihodi za nekoliko godina udvostruče cura ce biti spremna za udaju. Dividende koju primaju veliki dionicari nisu tako male, a raja hoce sve preko noci nije nisu ni Bakic ni Bilbija zaradili preko noci nego su cekali godinama. Makarska puno obecava i ja nisam znao da je to najbolja kupnja u odnosu na maestrale ili jadran, ali bitno je da su znali oni koji vode kompaniju. Ovdje se slažu samo dragulji Baška Rab Makarska Hvar. Ova dionica kao da nije za mentalni sklop ulagača na ZSE koji hoce sve preko noci i kupuje samo kad je tobože jeftina dionica. Ni cipele jeftine ne valjaju a kamoli ulaganja. Bitna mi je likvidnost jer uvijek moraš imat izlaznu strategiju, sigurnost (top nekretnine u Europi) da ulažem u nešto što se razvija i raste i dobit. Ovdje od dividende mogu preživjet nekoliko mjeseci i to mi paše.


Prije mlaćenje prazne slame nego koincidencija. Nista se ne prodaje odrađeno do.pola. Valamar je na polovici investicijskog ciklusa. Kada se prihodi za nekoliko godina udvostruče cura ce biti spremna za udaju. Dividende koju primaju veliki dionicari nisu tako male, a raja hoce sve preko noci nije nisu ni Bakic ni Bilbija zaradili preko noci nego su cekali godinama. Makarska puno obecava i ja nisam znao da je to najbolja kupnja u odnosu na maestrale ili jadran, ali bitno je da su znali oni koji vode kompaniju. Ovdje se slažu samo dragulji Baška Rab Makarska Hvar. Ova dionica kao da nije za mentalni sklop ulagača na ZSE koji hoce sve preko noci i kupuje samo kad je tobože jeftina dionica. Ni cipele jeftine ne valjaju a kamoli ulaganja. Bitna mi je likvidnost jer uvijek moraš imat izlaznu strategiju, sigurnost (top nekretnine u Europi) da ulažem u nešto što se razvija i raste i dobit. Ovdje od dividende mogu preživjet nekoliko mjeseci i to mi paše.

odličan tekst kolega i ja se slažem s iznesenim.
Strpljenje samo strpljenje i sve će doći na svoje mjesto, a jednog dana ako i dođe do prodaje mislim da nećemo loše proći, samo je pitanje kuda s s primljenim sredstvima jer ja ne sada ne vidim dionicu koja bi zamijenila Rivp, da bi se isplatilo uložiti u nju.

New Report

Close