RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 23.09.2024. u 11:22
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,08
11.465
2,258
5,08
5,12
0,40%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

maro77, 10.04.2024. u 23:56
A sto zapravo mislite o njihovom prijedlogu? Meni je drago kad se propitkuju odluke uprave. (…) Mozda (vjerojatno) su neciji igraci – da li to mijenja stav o prijedlogu?
@maro77

Oprostite, nisam imao snage reagirati promptno na Vaš komentar, na dosta sam strana, pratim, čitam svašta i analiziram, svakojake ekonomsko-financijske teme, pa engleski, njemački itd. pa se umorim…o privatnim stvarima da ne govorimo.

Inače, točno sam znao da ćete, kao razuman čovjek koji teži objektivnosti, ovako reagirati. 🙂 No, ja sam namjerno napisao kako sam napisao, dodajući lagano gasa, da ukažem, između ostaloga, i na gore navedeni aspekt47. 🙂

Dakle, da, slažem se. I meni je načelno drago kada se nešto propitkuje. No, volim, za svaki slučaj, uzeti i širu sliku, nečiju motivaciju, koja ne mora nužno i uvijek biti ona koja je vidljiva na prvu loptu. Kao i bilo što drugo u životu. Ima manipulatora koji nešto govore, ali drugo misle i treće rade. Recitiraju nam liriku koja nas oduševljava, a zapravo imaju druge razloge i pobude. Govorim generalno. Ne kažem za gore spomenutu gospodu da je to tako, no s obzirom na okolnosti treba si i tu postavljati pitanja.

Primjerice, sjećam se kada je za Čehe bila nastala obaveza javne ponude za LKRI i kada su se kao su-ponuđači pojavili tzv. “Švicarci”. Pa je u riječkom Novom listu u nekoliko navrata pisalo VELIKIM SLOVOMA kako su “Švicarci” (Wow!) dali dobrovoljnu i uvjetovanu protuponudu i sve je izgledalo kao da će doći do nadmetanja, a time i porasta cijene, pojavila se velika slika tog “Švicarca” (koji to uopće nije), koji gordo gleda u kameru (Wow!), a ja sam 48 sati zbog odluke o (ne)ulaganju, od jutra do mraka pretražio sve uzduž i poprijeko i došao do toga da je to bio čisti blef jer se radilo o u javnosti već od ranije djelomično poznatom austrijsko-hrvatskom mešetaru, zapravo, o sitnoj ribi koja se napuhuje ne bi li izgledala što veća i funkcionira na način da svugdje ostvaruje nekakve kontakte ,nekakva quasi “velika” ulaganja, koja površnom promatraču ostavljaju dojam ozbiljnog i moćnog igrača. Tako je dotični u Švicarskoj za simbolični iznos bio prigodno otvorio one-man firmu zvučnog imena, ondje provizorno (honorarno) zaposio određenog njemačkog pravnika, ex odvjetnika, pa se Hanfi prezentirao kao “ozbiljan” igrač. On će preuzeti Luku Rijeka, haha! “Švicarci”, eto, čim spomeneš Švicarsku, već dobro zvuči. A slika i naslov su godili njegovom bleferskom egu.:-D Nakon toga se može u gospodarskim krugovima prilikom trapulanja s nekretninama u Opatiji i na Jadranu (ima x otvorenih i zatvorenih firmica, mijenja ih kao čarape) predstavljati u sitnim nekretninskim krugovima kao “ja sam onaj koji je dao ponudu za Luku Rijeka – znate – onaj iz novina – poslujte sa mnom – a ne s drugima.”. 😀

Dakle, želim reći to da je potrebno u razmatranje uzeti i nečiju istinsku motivaciju, ne samo čitati tekst kako je napisan.

Evo i CERPić. Još uvijek stoji moje pitanje od prije pola godine. Zašto je CERP sazvao službenu sjednicu na kojoj je objavio prodaju svojeg paketa i to objavio u javnosti? Zašto baš RIVP i zašto baš na takav način kojeg nismo vidjeli u drugih paketa dionica što je čak uzrokovalo reakciju HANFA-e uključivanjem modusa promatranja? Tko? Što? Kome? Zašto? Bio je to baš  nekako trenutak kada je dionica, suprotno pozitivnom poslovanju, vrijednosti i perspektivi (“afera kuglica sladoleda”), otlikizila nisko i bila još podcjenjenija nego što je to sada. To je također vrijeme kada je i RIVP počela kupovati svoje podcijenjene dionice. Umjesto kupoprodajne blok transakcije koja bi bila za očekivati, CERPić i dan danas prodaje na burzi, dok je RIVP kupovala u 4Q_2023. Vi ste se, rukovodeći se zdravom logikom i svojim željama, pri svakoj blok transakciji ponadali da se CERPić (konačno!) s nekim dogovorio oko blok prodaje. No, kao što vidimo, nakon toliko vremena, kupuju i prodaju i ovi i oni, ali nema transakcije kakva je bila najavljena na sjednici CERP-a. Ne u tom obliku. to je neobično za nekoga tko je službeno najavio prodaju cijelog paketa. Čemu je služio taj “efekt” (= sjednica), blef? Na dan objave, proučite graf (svjećicu), je bilo puno (panične) prodaje. Očekivao se pad cijene zbog CERP-ove najave. Neki su se zaletjeli i brzo-brzo prodali. Međutim, jednadžba na kraju ipak nije bila kako se očekivalo jer se upleo Valamar sa svojim kupnjama svojih podcijenjenih dionica tako da je cijena, suprotno očekivanjima, lagano rasla.

Ne mogu se oteti dojmu da je taj efekt-sjednica-crno-na-bijelo ima(o) za svrhu rušenje ili kočenje rasta cijene RIVP. Pogledajte u prilogu reakcije tipa “nema tu kruha dok je CERP-a”.Scenarij se očito ipak nije odvio onako kako je izvorno bio zamišljen jer se pojavila RIVP. Kome i čemu služi ili je služio taj scenarij, ne znam. Previše je igrača i manipulatora bilo zadnjih 20 itd. godina da bi sve bilo “slučajno”. Ja u međuvremenu sve sudionike uzimam s rezervom.

Smatram da oni koji trebaju znati (Valamar, članovi CERP-a, AZ mirovinski, FL, Bloger, ŽK i ostala cijela paleta službenih i neslužbenih insajdera) jednostavno ZNAJU da RIVP vrijedi dosta više od sadašnje cijene. Pogotovo ako se gleda nekoliko godina unaprijed. Onda još i više. Jednog dana će doći i do revalorizacije imovine, a to će onda biti vrijednosna bomba. I u toj točki se kose interesi i interesne skupine. Svi bi htjeli profitirati na toj podcijenjenosti. Jedni bi rado ubrzali rast cijene (npr. Valamar), drugi bi rado usporili/zaustavili rast cijene (dok nije još više narasla).

Dakle, ja prijedlog Uprave i vlasnika vidim kao način da se cijena RIVP zaštiti i/ili povisi (to je ono o čemu dvojac-47 piše i tu su, naravno, u pravu!), dok protuprijedlog bezdioničkog dvojca-47 vidim kao tendenciju da se RIVP, pod krnkom možebitnog gubitka “ugleda” i pod krinkom “neozbiljnosti” ograniči, obuzda u toj mogućnosti.

Pa dobro, ERNT dva desetljeća i više isplaćuje neobično izdašne redovne i izvnaredne dividende, bilo je smanjenja temeljnog kapitala, sve to radi švedska matica, samo godinama bere i bere vrhnje, crpi, očito je, ali ja nisam primijetio da je ERNT zbog toga kao kompanija izgubio na ugledu. Čitam samo pohvale na račun firme. A da je tu silnu dobit ERNT reinvestirao, kako bi to samo išlo na ruku RH imateljima i državi.

Što se tiče nagrađivanja managementa u dionicama, za moj ukus je to sve previše izdašno. Smatram da je povrh dobre plaće dobro nagrađivati u dionicama, ali u umjerenim i razumnim iznosima. Jer veliki iznosi znaju udariti u glavu poput jakog vina. S druge strane kada proučavam “stock based compensation” nekih brzorastućih firmi na NASDAQ-u, boli glava od iznosa. Nađe se dosta kompanija koje više daju za nagrade u dionicama, nego što im je trenutačna dobit. I to je onda kao “normalno”. Pa buyback ovdje, buyback ondje. I to je normalna stvar.

Sumnjam da će protuprijedlog dioničara47 proći. Čak i da Vi, kolega maro77, glasujete za taj protuprijedlog, haha! Šala. 🙂 Ako si Valamar dopusti visoke postotke akumulacije vlastitih dionica, to ne znači da će te postotke doista i iskoristiti. To je samo potencijalna mogućnost. Zašto si ne bih pustio otvorena vrata? Nikad se ne zna. Može se raditi samo o rezervnoj opciji u nuždi ili u slučaju manipulativnog rušenja cijene od strane nekoga moćnoga, npr. od CERPića. Bilo koje jače rušenje cijene bi rezultiralo time da bi Valamar sakupio i nakupio puno JEFTINIH vlastitih dionica što opet ne bi bilo loše za sve dioničare. Valamar se do sada pri kupnjama vlastitih dionica nije pokazao nerazumnim i razmetljivim. Kupnje su bile odmjerene, oprezne, razumne, mali porast cijene, sve redom se odnosilo na porast cijene od 1% pri čemu nisu samo oni kupovali, naravno. Ne mogu zaključiti drugo, nego da su umjereni u svojem postupanju.

Ja bih u razmatranje uzeo i potencijalno okrupnjavanje vezano za velike (austrijske) dioničare. Nikad se ne zna tko bi mogao imati apetite za preuzimanje većinskog vlasništva. Vlastite dionice firme se mogu eventualno i poništiti čime bi se vlasnički udjeli velikih austrijskih dioničara doveli na ponešto višu postotnu razinu. Mislim da trenutačno ovi prvi zajednički ne prelaze 50%.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Prva četiri austrijska dioničara za koje možemo pretpostaviti da imaju ista ili slična razmišljanja imaju trenutačno zajedno 49,43% vlasništva. Zgodno bi bilo (za njih) kada bi zajedno mogli prijeći 50%, zar ne? Kako li samo takvo što mogu ostvariti? 🙂








11.04.2024 >T: 09.04.24  Pros. cijena: 5,22


































RBDioničarBroj%
1. INTERKAPITAL VRIJEDNOSNI PAPIRI D.O.O./WURMBOCK BETE…25.040.00019,87%
2. INTERKAPITAL VRIJEDNOSNI PAPIRI D.O.O./GOLDSCHEIDER …25.017.69819,85%
3. INTERKAPITAL VRIJEDNOSNI PAPIRI D.O.O./SATIS D.O.O.6.610.0485,24%
4. RAIFFEISEN BANK INTERNATIONAL AG5.634.0794,47%

A propos, AZ u zadnje vrijeme kupuje. Sada 4.157 komada. Što li će to reći?
Hej, pa neće valjda još dignuti cijenu za 47, pardon, htjedoh reći za 10%?! Ne daj, Bože, takvog vratolomnog porasta cijene! 😀

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Puno dima, a malo vatre. Ne mogu se oteti dojmu da i dalje izbjegvate jasno napisati sto vas smeta kod protuprijedloga osim toga da ne znamo tko stoji iza njega. Ili mozda vi zante? Ovo s 47 nisam bas uhvatio iako sam primjetio jucer jedan nalog na kupnju od 47kom pa sam pomislio da ste to mozda vi. Ili sam poceo halucinirati citajuci forum. 🙂

Spominjete obranu cijene a onda sami kazete kako je dosadasnje trgovanje s vrlo malim oscilacijama. Trezor svo vrijeme ima ovlasti za dokup pa to nisu cinili (sto ne smatram nuzno losim u uvijetima covida i financijske situacije firme). Sto se tice fleksibilnosti, prag od 5% predlozen u novom prijedlogu je vec sasvim dovoljan da poklopi cijeli CERP i jos ima prostora za 1.6M dionica, a znamo da ce dio opet ici na nagrade. Uz to postoji i opcija ponistenja pa daljnje kupnje.

I dalje ne vidim zasto bi vise trebao vjerovati trenutnoj vecinskoj grupaciji (koji sigurno imaju preko 50% osigurano preko nekog skrbnickog) nego nekoj drugoj opciji koja se bori za svoj bolji polozaj. U idealnom slucaju gdje svi dionicari imaju iste interese smatrao bi prijedlog od bilo koje stranke jednako vaznim ali u situaciji kad jedna grupacija ima 50%, onda sam opreznijji prema prijedlozima koji ce “lako proci na skupstini”.

Ovime ne kazem da je nebitno tko pise i s kojim interesom, ali i dalje smatram da je u ovom slucaju manje bitno tko, a vise sto pise.

Dugorocno zelim ostati u ovoj dionici i navijam za daljnje smanjenje utjecaja vecinskih. U tom smjeru je isao korak kod raspadanja EPICa i ne bi volio da se opet otvori mogucnost da netko zajase i pretvori ovu dionicu u ARNT.

maro77, 12.04.2024. u 10:49
Ovo s 47 nisam bas uhvatio iako sam primjetio jucer jedan nalog na kupnju od 47 kom pa sam pomislio da ste to mozda vi. Ili sam poceo halucinirati citajuci forum. :-D
Haha, ne, to nisam bio ja, to je ipak malo prevelika količina za mene samog.  Treba mi partner. 🙂

Moram priznati da sada JA ne razumijem što ne razumijete u vezi 47 dionica. 🙂 Piše u Hanfinom izvješću da dva protu-predlagača nastupaju zajedno i da imaju 47 dionica. Postao sam snimak tog dijela teksta.

 

maro77, 12.04.2024. u 10:49
Spominjete obranu cijene, a onda sami kazete kako je dosadasnje trgovanje s vrlo malim oscilacijama. Trezor svo vrijeme ima ovlasti za dokup pa to nisu cinili.
Pa zar nije obrazloženje protuprijedloga (jedno od obrazloženja) taj da se boje da bi Valamar mogao (neodgovorno) naglo napucati cijenu ako mu se daju slobodne ruke tj. tih 10% umjesto 5% kako se navodi u protuprijedlogu? Ja sam u svojem tekstu obrazložio da su oni prilikom kupnje vlastitih dionica odgovorno i oprezno postupali i nisu se igrali tobogana. Akumulirali su oprezno i time su napravili dobro kako za sebe tako za ostale dioničare. Dionice su kupljene na niskim cijenama. Dakle, prijedlog Protupredlagača je u tom dijelu izlišan. Nepotreban. S druge strane, ako do sada nije bilo pokušaja izrazitog rušenja cijene, to ne znači da ga, teoretski, ne može biti. Pogledajte ERNT i prije koju godinu KODT. Dakle, moguće je. Ako se želim obraniti od toga da se cijena pomoću nekog fonda ruši zato kako bi Marko Marković mogao kupiti jeftino, onda je potrebno biti spreman za takve slučajeve. Dakle, ako netko vidi da Valamar ima mogućnost značajne kupnje dionica na slobodnom tržištu, neće se samo tako upustiti u manipulativno rušenje cijene zbog osobnih interesa. Bolje imati i biti spreman, nego sam sebe ograničiti i biti izložen.

maro77, 12.04.2024. u 10:49
Sto se tice fleksibilnosti, prag od 5% predlozen u novom prijedlogu je vec sasvim dovoljan da poklopi cijeli CERP i jos ima prostora za 1.6M dionica, a znamo da ce dio opet ici na nagrade. Uz to postoji i opcija ponistenja pa daljnje kupnje.
Vi biste i kupili dionice CERP-a, i dali nagrade rukovoditeljima i poništili dionice i imali dionice za kupnju na slobodom tržištu. Nisam računao, ali meni se to sve od oka čini tijesno. Zato bolje 10% ovlasti kupnje vlastitih dionica pa što bude i koliko treba. Za sve opcije i sve slučajeve.

 

Za 47 dionica mi se ucinilo da ste sugerirali neku simboliku, stavljali priloge itd. Pa sam zakljucio da 47 po vama nije slucajan broj. Mozda je 47 – % poruka vlasnicima tog udjela da ne moze samo tako.
ovo sto do sada trezor nije zlouporabio svoje ovlasti meni nije argument da im se omoguci nesto sto bi mogli zloupotrijebiti kad bi bili u nekim drugim rukama. Vodim se ono da se pravi sustav dizajnira tako da ga mozes predati u ruke “neprijatelja” bez prevelikih briga, a ne da se oslanja na “majke mi, ovi su posteni”.
Znaci s jedne strane imamo bojazan da bi neka zla dusa rusila cijenu za Mirka Mirkovica i po vama ni CERP+1.6M dionica nije dovoljno za obranu (za kakvog bi se to igraca radilo?).
s druge strane imamo bojazan da trenutno vecinski ili djelom vecinski imaju sansu povecati svoj utjecaj i smanjiti ovisnost o broju glasaca iz svoje sadasnje skupine.
koja od te 2 opcije je realinija i koja predstavlja veci rizik za male dionicare?

Titula najbolje digitalne kampanje u Hrvatskoj pripala Valamar Rivieri i SeekandHitu!


Proglašene su najbolje digitalne kampanje i digitalni alati/platforme u području tržišnih komunikacija natjecanja MIXX Awards Croatia 2024, a nagrade su dodijeljene na novom izdanju Dana komunikacija. Na natjecanju se ocjenjuju kreativnost, strategija, izvedba, korištenje medija i postignuti rezultati, a upravo je po tim kriterijima stručni žiri natjecanja titulom MIXX Awards Croatia 2024 Best in Show nagradio projekt naziva Valamar – The Data Driven Stay oglašivača Valamar Riviera i SeekandHit.

https://dalmatinskiportal.hr/hrvatska/titula-najbolje-digitalne-kampanje-u-hrvatskoj-pripala-valamar-rivieri-i-seekandhitu/200695

 

Trenutno stanje bukinga u Njemačkoj je na razini prošle godine ili čak malo bolje. Bez obzira na recesiju, Hrvatska je još uvijek dosta konkurentna, naglašava Romeo Draghicchio, direktor Predstavništva HTZ-a u Njemačkoj.


Situacija na njemačkom tržištu je dinamična, ne samo za nas, nego i za njemačke potrošače. Najeminentnije njemačko istraživanje turističkih trendova i turističkih tokova u Njemačkoj, Hrvatsku je pozicioniralo na 4. mjesto među inozemnim destinacijama za glavni godišnji odmor. Ako uzmemo u obzir da su ispred Italija, Španjolska i Turska, to je jako veliki uspjeh. Na 4. mjesto smo došli 2022. i sada smo ga zadržali”, ističe Draghicchio.


Na njemačkom se tržištu dogodila jedna konsolidacija Hrvatske kao turističke destinacije i bez pretjerivanja možemo reći da tamo igramo prvu ligu, nastavlja Draghicchio dodajući kako Hrvatska nikada nije bila prepoznatljivija.


Dolasci iz Njemačke stvaraju oko 5 posto ukupnog hrvatskog GDP-a što je vrlo vrlo značajno. Na našu sreću, to tržište za sada dobro reagira. Očekuje se nastavak pozitivnih trendova. 


—————————————————————————————————————————————————

Prošle godine je s poljskog tržišta došlo preko milijun gostiju koji su realizirali 6,6 milijuna noćenja. Ove godine bilježimo 20 posto dolazaka i 20 posto noćenja više, istaknula je Małgorzata Kowalska, direktorica Predstavništva HTZ-a u Poljskoj.


Poljake najviše motivira sunce i more, naravno, ali i prirodna i kulturna baština, izvrsna eno-gastronomska ponuda, sve više i city-breakovi. Najveći dio Poljaka dolazi automobilima, no postoji i sve veći broj direktnih avio linija – iz Varšave za Zagreb, Dubrovnik i Split. Ima također sve više niskotarifnih letova za druge gradove.


———————————————————————————————————————————————————-

Hrvatska ima jednu jako lijepu poziciju, postala je prepoznatljiva kod Amerikanaca, navodi Leila Krešić Jurić, direktorica Predstavništva HTZ-a u New Yorku dodajući kako je Hrvatska sinonim za ljepotu te se svima razvuče osmijeh prilikom njenog spomena.


Interes američkih gostiju vidi se najbolje kroz brojke, a još više vesele brojke koje izražavaju potrošnju – američki turist u Hrvatskoj troši 299 eura dnevno. Amerikanci sudjeluju s oko 1 posto u noćenjima, a s 2 posto u prihodima. Oni koji nikad nisu bili u Hrvatskoj, naravno da će ići prvo u Dubrovnik, ali tko dolazi drugi puta, jako je zainteresiran otkrivati druge destinacije


 

https://hrturizam.hr/najava-turisticke-sezone-s-emitivnih-trzista-sad-a-njemacke-i-poljske

MAKARSKA – i ovdje imamo dobre brojke u hotelima.

”Najveći dio od ukupno zabilježenog turističkog prometa ostvaren je u 12 otvorenih hotela u kojima je zabilježen boravak 86 posto od svih turista koji su u promatranom razdoblju posjetili Makarsku, a ujedno su ovi turisti ostvarili i 86 posto od ukupno zabilježenih noćenja tijekom blagdanskog vikenda.”

https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/obala/u-dalmatinskom-turistickom-sredistu-trljaju-ruke-prvi-rezultati-su-izvrsni-posebno-raduje-dolazak-omiljenih-gostiju-1379461

Badava nam sve ako Izraelci uzvrate. Moram priznati očekivao sam pad i stavio sam se na malo ispod 5 eura. Neka stoji ništa me ne košta.

Izgleda da se AZ OMF kat. B ne šali i da ovi dokupi u zadnje vrijeme nisu bili “slučajni” i da se radi o akumulaciji. Ovog puta (četvrtak, 11.04.2024.) su kupili skoro 10.000 komada.
Eh sad, ako nastave, a pridruži im se možda kasnije i Valamar s akumulacijom vlastitih dionica, bit će zanimljivo.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

lojtra, 15.04.2024. u 10:58
Moram priznati, očekivao sam pad i stavio sam se na malo ispod 5 eura.
Prodali ste dionice RIVP i sada biste ih željeli kupiti ispod 5 eura? 😀 Jesam li ja to dobro shvatio Vaš post?

 

New Report

Close