„Loši krediti“I/ili „Toksična aktiva“ ??? Zavisi tko i kako gleda. Optika promatrača, aktivnog i/ili pasivnog sudionika određuje diskurs. Međutim, materijalne činjenice su neumoljive, one ne ovise o izričaju promatrača, sudionika,interpretatora, analitičara,sudaca kreditiranja.
Tako napr. ekonimist Željko Lovrinčević, tvrdi kako je “Očito da drugi čimbenici od gubitka radnih mjesta do pada cijena nekretnina, guraju trend loših kredita koji će se nastaviti dok traje kriza….)“, dok drugi ekonomisti kao Dubravko Radošević tvrdi kako „Prociklička kreditna politika i politika rezervacija koja se vodi u uvjetima kreditne ekspanzije, dovodi do kvarenja portfelja banaka (“toksična aktiva”).“
Ako znamo da je bankarska kriza uvjetovala gospodarsku krizu u kojoj se „gube radna mjesta“, „pada cijena nekretnina“ koja je stvorila „toksičnu imovinu“, onda nije teško zbrojiti dva i dva i vidjeti gdje leži korijen problema. Od banaka je krenulo ka bankama se vrača sva problematika krize!!!!!
Očito nije bilo dovoljno „upumpati novac“ u banke, nego će trebati napustiti univerzalno bankarstvo, restrukturirati bankarski sektor i još puno, puno toga napraviti u bankarstvu. Sada kada odlaze bankarski veterani,tvorci univerzalnog bankarstva, možda nada i nije izgubljena!!! Nada umire zadnja!!!