Razotkrivamo portfelje

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Razotkrivamo portfelje

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Drevil imate prilično saponie, kao i ja. Iz Arene ste izašli, a kakva su Vam očekivanja od Saponie. Po meni cijena bagatela, ali ovo je ZSE i možemo ovako još dugo, a nije da većinski previše Mari za nas male.

Ili ja vidim što drugi ne vide ili svi drugi vide nešto što ja ne vidim. Gledano sadašnju normaliziranu dobit i ebitdu i očekujući da je održiva u idućim godinama ovo meni izgleda kao najbolja value prilika na ZSE. S druge strane kretanje cijene je kao da je riječ o poduzeću u ozbiljnim problemima, pa se pitam je li tržište toliko neefikasno ili meni nešto promiče?
[/quote]
Dionica koja ima dobit u minusu, NPM u rangu 2% kad su dobra vremena, nikakve brendove, planinu duga… To je value prilika??

Btw, drugi naziv za EBITDA je "bullshit earnings".
[/quote]

Firma ne posluje u minusu, imaju jakih brandova a i dug rezu.
2018 su imali super cash flow.

1q 2019 mi se par stvari nije nikako svidilo, od povecanja inventorija, negativan operativni cash flow, pad prihida, cudno povecanje potrazivanja od povezanih drustava…, ali tek je 1q.

Ne posjedujem dionicu, ali mi je na radaru neko vrijeme i pratim situaciju.


Dionica koja ima dobit u minusu, NPM u rangu 2% kad su dobra vremena, nikakve brendove, planinu duga… To je value prilika??

Btw, drugi naziv za EBITDA je "bullshit earnings".

Moraš ipak pogledati izvješće prije nego što napišeš ovakve nebuloze.
1. Moraš pogledati zašto je dionica prošlu godinu završila u minusu, kad to malo pogledaš sve će ti biti jasnije… Ovaj kvartal su radili s lijepom dobiti, ako nastave tako a nadam se da hoće, godinu će završiti 30 M kn u plusu, što daje 45 kn po dionici, ili P/E od 4,5…
2. Napisao si “NPM u rangu 2%”… Opet si pročitaj izvješće i u njemu ti piše da nisu proknjižili gubitak zbog Agrokora da bi imali dobitak od 46M kn što daje kod SAPN NPM od 4,5%, a sad pogledaj koliki NPM imaju ATGR 5%, KRAS 5%, PODR 5%, a sad pogledaj na kojim se razinama nalaze ATGR, KRAS i PODR a na kojima SAPN, pa će ti bi jasno zašto je SAPN na ovim razinama najbolja prilika na ZSE.
3. Napisao si da nemaju nikakve brendove što je smiješno, pa nije to BMW, kakve ti brendove očekuješ,
iz godine u godinu imaju prihode veće od milijardu kuna, svi znaju za faks, nilu, ornel, likvi, kaladont itd… Maraska super radi, gdje je Kandit bio prije par godina a gdje je danas… Saponia se ne bavi proizvodnjom automobila niti telefona i ima jako dobre i poznate brendova u svojoj branši…..samo slijep to ne vidi….
4. Dug im je dosta velik, ali ga uredno vračaju i smanjuju iz godine u godinu. Kolka su imali ulaganja u zadnjih par godina dug je opravdan.

Sve ovo što si gore napisao nema nikakvu težinu, ti bi sve to mogao napisati i da cijela SAPN vrijedi 50M kn ili da vrijedi 500M kn, a razlika u vrijednosti je 10 puta, tako da ti je analiza potpuni promašaj…

Saponia na ovim razinama vrijedi 130 M kn a na kraju godine će imati dobit od 30M kn, znaci u 4 godine sama sebe isplati kroz dobit….znaci da je netko kupi za 130M kn za 4 godine bi vratio ulog kroz dobit, smiješno koliko je jeftina….

Daj mi navedi neku firmu na ZSE koja je podcjenjenija od SAPN, i navedi argumente, rado bi u nju uložio….

Lp

Je, lik je napisao gluposti. No, činjenica je da njima poslovni prihodi padaju ili barem stagniraju i da su im profitne marže manje nego u konkurencije. Saponija ima ozbiljan problem sa brendovima i identitetom i jasno je da iz godine u godinu gubi utakmicu sa stranom konkurencijom. U svim segmentima njezina poslovanja. Nema sumnje da trenutno firma vise vrijedi, al imajući na umu prethodno napisano, kao i većinskog vlasnika koji se brine isključivo za svoj džep i sklon je slaganju kojekakvih kombinacija u pojedinim ovisnim društvima, mene ne iznenađuje ni trend cijene ni tavorenje na niskim razinama. Tamo je potreban malo jači zaokret, koji se nažalost ne dešava. A ne dešava se moja je pretpostavka, zbog mindseta većinskog, iako ne možeš ni njega za sve okriviti jer je konkurencija u segmentima u kojima Saponija posluje, jaka. Ja mislim da njihov poslovni model jest zastario i ne odgovara promjenama koje konkurencija mnogo brže i kvalitetnije uvodi. K tome, a spomenuo sam to prethodno, postoji i ozbiljan problem identiteta proizvoda jer niti u jednom segmentu oni nisu regionalni predvodnici već sljedbenici i dosta kaskaju za konkurencijom.

Pišem na osnovu osobnih dojmova jer nisam detaljnije ni dulje vrijeme, pratio rad menadzmenta, al nekako mislim da nisam daleko od istine. Ako grijesim, neka me ispričaju.

U ovoj godini sam u plusu od oko 7% nakon dvije loše godine.
Nadam se da ću godinu završiti iznad 10%.
Alfabeti neka čekaju, zadovoljan s ZABA,HT,JDOS,ADRS, FMPS će u likvidaciju, HTCP će postati SUKC.
Od ovih kojih nemam želim kupiti ERNT i ATLN, ako se riješi pitanje koncesije-ako padnu, na ovoj razini ne mislim ulaziti.
Nelikviduše kojih imam dosta u sitnijoj količini želim riješiti ali ipak ne bi budzašto. Neke prodajem preko HITA OTC ako ima zainteresiranih.
Čekam neku korekciju vani, za sada samo long SBRCY, ostalo počistio.

Domaće:
SN alfabeti (najviše game, sitnije alfa i pcts) 15.6%
ZABA 14.5%
HT 11.8%
JDOS 9.3%
FMPS 5.0%
KOTR-P 4.0%
HTCP 3.3%
ADRS-P 3.1%
DLKV-O-302A 2.6%
OLVD 2.2%
HMDN 2.0%
BRIN 1.5%
VIDU 0.6%
HDUZ 0.2%

Vani:
SBRCY 8.1%

KEŠ: 16.2%

Moj portfelj od prekjucer(petak) je izbalansiran na ATPL-25%, ADPL-25% i HT-25%(prva kupnja nakon pet godina) smatram da je na ovim razinama(151-153kn) fundamentalno podcijenjen cc.15%. Sa preostalih 25% keša cekam rasplet (korekciju) na dvije dionice ADRS2 (ulaz 416kn a izlaz 454kn) te RIVP (ulaz 33.50kn a izlaz 39.50kn) Iako tehnicki gledano RIVP ima prostora rasti do 42kn te tada ući u korekciju.

VIRO 12 % ulaz 73 kn prosjek
cash 88%


Moj portfelj od prekjucer(petak) je izbalansiran na ATPL-25%, ADPL-25% i HT-25%(prva kupnja nakon pet godina) smatram da je na ovim razinama(151-153kn) fundamentalno podcijenjen cc.15%. Sa preostalih 25% keša cekam rasplet (korekciju) na dvije dionice ADRS2 (ulaz 416kn a izlaz 454kn) te RIVP (ulaz 33.50kn a izlaz 39.50kn) Iako tehnicki gledano RIVP ima prostora rasti do 42kn te tada ući u korekciju.

Bravo amerikanec, sličnih sam razmišljanja, 4 dividendne
dionice sa jeftinim ulazom i jedna rizičnija, ali s velikim
potencijalom. Ja bih još dodao ZABA-u kao trenutno dobar
ulaz.

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Evo konačno nakon više od dvije godine onaj osjećaj kad portfelj par dana vuče kao riba kad napinje najlon, 3,5% plusa u ovoj godini:
11,5% kodt
9,5% adpl
8,9% auhr
10,3% ckml
8,6% ilra
7,2% mais
7,1% tuho
7,3% plag
6,5% sapn
3,2% podr
3,0% kras
5,6% atgr
3,2% ht
4,7% rivp
3,3% cash

Kako bi tek povukao da si imao i optimu u ovom buketu 🙂

14.5 % Sapn
11.5% Viro
11% Tpng
9% Igh
8% HT
7% Adpl
6% Ernt
6% Atpl
5% Dlkv
22% Cash


Kako bi tek povukao da si imao i optimu u ovom buketu 🙂

Uopće je ne pratim, ali vidim iz brojeva na mojedionice da bila ona dva put skuplja ili upola jeftinija da je uvijek preskupa prema fundamentalnoj vrijednosti. Ako će ona rasti ili padati zbog nečeg drugog nije moja igra, nagledao sam se sa strane puno firmi pa i cijelih sektora u toj situaciji.

Portfelj na 5,5% rasta u ovoj godini, a još jeftin prema sadašnjem poslovanju, ponderirani P/E 12,5, EV/EBITDA 7, isključujući turiste u portfelju brojke su još puno povoljnije.

nešto dio prodao, nešto dokupio, nešto raslo:
12,6% kodt
9,2% adpl
8,8% auhr
9,5% ckml
8,5% ilra
7,0% mais
6,7% tuho
7,3% plag
6,9% sapn
4,8% podr
4,7% kras
5,6% atgr
4,5% ht
3,4% rivp
skoro bez casha (0,4%), ali s dijelom nekih dionica na prodaji

New Report

Close