Razotkrivamo portfelje

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Razotkrivamo portfelje

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

MDKA, ADPL, ERNT 60%, CASH 40%


…….

I evo konačne računice
Zarada za 9 godina ukupno 68400 eur

Troškovi ( režije,nepredviđeni troškovi poracvi ,kupovina dotrajalih uređaja i slično) 15300 eur + porez 1600 godišnje ili 215 ( 215 x9 = 1935 eur) eur radi lakše računice + studentica ( ili susjeda) koja će voditi čišćenje i dočekivanje gostiju 5040 eur
dakle ukupno….

68400- 15300-1935-5040 = 46125 eur što je 95% zarade.

I sad vi meni recite toliko vremena…truda…živaca ( ok možda ste vi cool)…toliko excel tablica…toliko analiza…procijena…za nešto tko to isto može ostvariti bez da potroši i 10 minuta razmišljanja i truda u 9 godina.
Drevil..
svaka vama čast..
….

Kako su nekretnine ocito fetis hrvata i meni s vremenom na vrijeme padne napamet ali jednostavno nemogu nac financijski model koji bi opravdao to ulaganje.
Kolega je gore naveo da se moglo kupit apartman za 50 000 eura (sto mi je malo tesko povjerovati) i s njime ostvariti 95%. To nam daje prosjecni godisnji prinos od 7,7%. Moj je problem sad u tome sto, kao prvo taj apartman sada kosta minimalno 100 000 eura, a kao drugo cak i tih 7,7% mi ne predstavlja dovoljno prinosa da bi opravdao rizik demografske slike.
Ako bi sada kupili taj isti apartman u splitu za 100 000 eura meni nema ama bas nikakve racunice. Nekretnine su neki prirodni hedge na inflaciju, ali ako ljudi spekuliraju da ce zaradit na cijeni nekretnine iznad inflacije onda to vise ne spada u passive income.
U dubrovniku takav apartman dode min 150 000 eura na nekoj osrednjoj lokaciji. Cak i na rok od 30 godina, refinanciranje, djelomicnim interest only i sto vec ne nemogu nac zadovoljavajuc povrat cak mi u skoro svim simulacija “investicija” stvara negativni cash flow iako je za ocekivat puno veci prihod nego sto je kolega naveo za split. Mislim da sam jedino u djelovima Austirje vidio neracionalnije cijene nekretnina (istina krediti su im bice za jedno 70% jeftiniji pa bi i to trebalo uzet u obzir). Bas me zanima kakva ce bit reakcija trzista nakon uvodenje poreza.
Bilo bi lijepo ako bi netko iz prve ruke mogao podijeliti iskustva s izajmljivanjem stana strancima ili cijelogodinje, jer stvarno nemogu nac isplativost.

@andeo1

Slazem se. Ni meni se ulaganje u nekretnine u RH nikako ne moze financijski opravdati. To da kupis stan umjesto da rentas se po meni nikako ne isplati jer ti je povrat na ulozeno time oko 2-3% godisnje kada odbijes godisnja ulaganja. Za kupiti stan pa rentati nekome jos i losiji povrat s obzirom da trebas uracunati rizik da ti netko ne plati, prazan hod, popravke, porez na najam itd.

Rentanje turistima na moru ili u centru zagreba nudi malo bolji povrat ali sve su to jednoznamenkaste brojke, daleko od dvoznamenkaste.

Evo u centru Zg se preko air bnb-a nudi hrpa stanova za po 35 eura po danu i to dobro namjestenih stanova od 40-50 kvadrata pa sada racunajte ali treba uzeti u obzir da od toga 20% ide arbnb-u, porezi, rezije, popravci, ciscenje…a jos nije uveden porez na nekretnine.

Kada u sve to uracunamo da nekretnina ima rok trajanja odnosno i amortizaciju + najgori demografski trend na svijetu ne kuzim zasto bi bilo tko kupio nekretninu bilo gdje po ovim cijenama.

Porez na nekretnine i porast kamatnih stopa neminovno će donijeti do pada nekretnina. Ne znam kada i ne znam kolko ali korecijica će doći.

Kamata je gravitacija koja na sve djeluje.

https://www.vecernji.hr/biznis/trziste-nekretnina-vedrana-likan-cijene-stanova-i-dalje-su-niske-ali-je-prodaja-napokon-porasla-1182757

Zagreb minus 32% 10 godina nakon wow! nisam ovo znao ako je bio jos u svicarcima cheers!

Nitko ne piše da je diverzificirao portfelj :
LEDO
ZVZDA
JMNCA
BELJE
VUPIK

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Sad u portfelju samo JDPL i VDKT kupljen za oko 35. U promtranju za dokup su
mi JDPL i VDKT, a za kupnju ADPL i ULPL

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/zelite-kupiti-apartman-na-moru-i-zaraditi-hrpu-love-procitajte-ovo-20170713

“U većini slučajeva zarada je skromna, a povrat na uloženi kapital izuzetno dugačak. ‘Za prosječan apartman u koji je uloženo 100.000 eura povrat investicije iznosi oko 30 godina’, ističe Cicarelli.”

Zato kupiš turističke dionice pa si miran…

U zadnjem “naletu” prije nekoliko mjeseci

RIVP po 43,50-44kn cca. 40% portfelja
OPTE po 3,30-3,60kn cca. 30% i
ZABA po 59 cca. 30% portfelja.

Rivp 20,7%, lrhc 19,4%, lrh 18,9%, Arnt 13,1%, atln 11,1%, adrs p a 9,7%, plag 2,4%, ddjh 2,1% ostale dionice 2,6%. 100% u dionicama još od 2008 g 🙂

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table




35% in todex ,ostalo 15% ,cash 50%

E moj Zmajki………., doista ti držim fige sa 35% Todexa.
[/quote]

Jos ce lako bit ako ostane na 35% obicno to predje na dokupljivanje radi smanjenja prosjeka pa lako dodje do 60%, a onda su gubitci i dobitci vrtoglavi s obzirom na ukupni portfelj pa je tesko ostat objektivan i kontrolirat emocije nakon svakodnevnog pracenja padova i poskoka, najcesce tako ljudi onda postanu dugorocni ako nemaju unaprid razradjenu strategiju ulaska i izlaska.
[/quote] zblokalo je pa nema dokupljivanja..a niti je bio plan.
cekamo pocetak trgovanja todx..samo blje i ledo imam od todx.
cash je sad 60% pokratilo se na vrijeme ostalo ,jedno od toga je bilo OPTE 3.90kn out ,drzao od 1.90 kn

"Nikad čovjek ne može da kaže onoliko mudrosti koliko može da prešuti gluposti" top spameri 1 serislav 2 zorangutan 3 trial

New Report

Close