Radno mjesto u prosjeku nas stoji 350 tisuća kuna

Naslovnica Forum Komentari članaka Radno mjesto u prosjeku nas stoji 350 tisuća kuna

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.



@ekviti

Takav sustav vec postoji u Sjevernoj Koreji, tamo ljudi umiru od gladi.

Odkud Vam to ”da tamo ljudi umiru od gladi”, tamo ljudi proizvode automobile što je SF za Rvatsku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyeonghwa_Motors


Odkud Vam to ''da tamo ljudi umiru od gladi'', tamo ljudi proizvode automobile što je SF za Rvatsku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyeonghwa_Motors


“…
In 2003, only 314 cars were produced even though the factory had the facilities to produce up to 10,000 cars a year.[2] Erik van Ingen Schenau, author of the book Automobiles Made in North Korea, has estimated the company’s total production in 2005 at not more than around 400 units.
…”

Vis a vis vrijednosti proizvodnje baš me zanima kolika je usporedba naših firmi koji rade sa autoindustrijom AD Plastikom ili Lipik Glasom…

Toliko o uspjesima planske privrede…


@ekviti
,

Prijedlog ti je bezveze. Prvo, sličan je prijedlogu 1600 kn od Mrsića koje su svi popljuvali (neopravdano) – kao ne može se živjet od 1600 kn. Ne može se živjet ni od tvoje rpedložene plaće.
Drugo, osnovni temelj tvoje ideje je “bitno je da se radi, nije bitno što”.
Upravo takav stav je i dovlo državu u ovu poziciju – npr. “bitno je da imamo rukometno prvenstvo i nove dvorane, nije bitno što ćemo s njima poslije”, “bitno je da imamo autocestu, nije bitno što je nećemo moći otplatiti” – pa nastavak “bitno je da nesiplativnu autocestu nedamo u koncesiju, nije bitno što niti nije naša već od banaka koje su je kreditirale”…

Loki

@loki

Mislim da me nisi dobro razumio

Osnovna ideja:
Nemoguće je(bazirano na termodinamičkim zakonima – fizika 7 razred osnovne škole ja mislim) da država, društvo ima više koristi od toga da 350 tisuća nezaposlenih doma sijedi i gledaju Sulejmana nego da ti ljudi na bilo koji način budu aktivirani od države, obavljaju neki posao za nju. (naveo sam i hipotetsku situaciju da 1.1.2014 počne rat država bi ih sigurno aktivirala u obranu, a sada za vrijeme ekonomskih ratova oni su pasivni??)

Ali s obzirom da je potrebno da tržište djeluje oni moraju biti zaposleni po posebnom modelu, a taj model sam idejno pojasnio u prvom postu (ukratko radi se o tome da s 5 milijardi kuna godišnje možeš aktivirati 50 tisuća ljudi… e sad ono najbitnije je da taj novac koji si dobio ili zaduženjem ili printanjem novca ili izdavanjam obveznica na domaćem tržištu ti moraš ostaviti u krugu Hrvatske ekonomije, jer ako taj zaposlenik po posebnim uvjetima dobije 3000 kuna neto plaću i za taj novac kupi aluminijske felge iz Njemacke onda se naša entropija povećava i to je dugorocno propast, ali ako on kupi za tih 3000 kuna tonu krumpira iz Like potiče onog tog farmera koji će možda zaposlit još jednog jer je potražnja veća nego prije).

Kad se na taj način pokrene ekonomija onda dio tih zaposlenika prebaciš kod ovog farmera u Liku, a dio koji se prekvalificirao da rade android aplikacije.

Država mora aktivirat ovih 350 tisuća ljudi: javni radovi, školovanje, sadnja luka na drzavnom zemljištu… pogledajte oko sebe koliko stvari treba popravit….

Na kraju krajeva to je čista bitka za opstanak Hrvata na ovim prostorima.. ako se ne organiziramo doći će do supstitucije stanovnistva i vlasnistvo ce polako preći u druge ruke…

Hvala!

@ekviti,

Teoretiziraš – doduše pun entizijazma, ali bez realnog utemeljenja.

Prvo, nemoj mi se pozivati na entropiju jer da se ekonomija ponaša po prirodnim zakonitostima kao što je fizika onda bi planska ekonomija oprala pod sa tržišnom ekonomijom jednako kao što školovan inženjer opere pod sa priučenim majstorom koji sve radi po načelu pokušaja i pogreške.
Ali, već je 1000 puta dokazano – ekonomija se ne može voditi inženjerski kao što inženjer konstruira npr. most ili neboder. I to ti kažem kao školovani VSS inženjer.

Kako što znamo ekonomski modeli su prekomplicirani i često potpuno kontraintuitivni da bi se mogli voditi čisto matematički. Svi ti brojni ekonomski modeli koji se uče na fakultetima i za koje se dobivaju Nobelove nagrade su zapravo tek idealizacije. Ponekad u nekim situcijama i imaju uspjeha, ali dugoročno ne. Upravo i ova kriza u svijetu je dokaz propasti nekoliko takvih modela.

Npr. u tvom modelu ne uzimaš u obzir da među nezaposlenima nema nezaposlenih android programera niti ljudi koji se mogu prekvalificirati u (uspješne) android programere. Isto tako među nezaposlenima nema ljudi koji žele ići uzgajati krumpir u Lici. Dokaz ti je npr. da neki imaju problema naći radnike za poslove pastira za nekih 6000 kn netto. Isto tako tko god želi programirati za android to može naučiti i danas besplatno putem interneta, a i tečajevi nisu nešto preskupi.

Tvoja ideja je na tragu neke polu Keynesianske ekonomije koja dijelom ima smisla, ali nikada nije u potpunosti dokazano da djeluje. Roosewelteov New-Deal, kao tipičan primjer keynesijanstva, je bio taman pred urušavanjem kad je izbio WWII. O tome se baš ne priča ni među ekonomistima. Nakon WWII naravno da su Amerikanci bili ekonomski uspješni kad su uspješno izbombardirali i porazili pola svojih najvažnijih konkurenata (Njemačku i Japan), a drugu polovicu su izbombardirali oslobađajući ih (Francusku) ili su ih izbombardirali ovi prvi (Britanija). Preostale potencijalne konkurente je SSSR uspješno imobilizirao i umrtvio stavljajući ih pod svoju plansko-ekonomsku kapu.
Naravno da pojednostavljujem, ali to je poanta.

Hrvatska je svoju Keynesijansku fazu prošla, a provodili su je i Račan i Sanader koji su ekonomiju ove države i njene stanovnike učinili potpuno ovisnim o državi samoj. Sve rukometne dvorane, autoceste, Bandićevi tramvaji itd… sve je to čisti Keynesijanski državni poticaj i potpuno jednako ovome što predlažeš.
I istina – to je smanjilo broj nezaposleih sa 420.000 u 2002. na 275.000 u 2007. Povećalo je i BDP za mislim skoro 20% kumulativno u tih 5 godina.

I tada se teoretiziralo do u riječ isto kao i ti – do samog kraja “…Kad se na taj način pokrene ekonomija onda dio tih zaposlenika prebaciš …”.
Tada se govorilo npr. kako će građevinari osnaženi domaćim investicijama naći poslove u inozemstvu. Bandićevi tramvaji su trebali biti osnova za velike izvozne poslove novog hrvatskog tramvaja itd.
I što je od svega bilo ? Gotovo ništa….

Osim što su naravno – ostali dugovi. Nakon što se izbaci utjecaj zaduživanja za pokrivanje masovne nelikvidnosti iz zadnjih godina Tuđmanove vladavime procjenjujem razliku na otprilike 25 milijardi EUR-a – od otprilike 47 milijardi EUR današnjeg ukupnog inozemnog duga.
A kada proračunaš, tih 25 milijardi je upravo jednako kumulativnom skoku BDP-a u tom periodu koji se gotovo potpuno ispuhao do danas.

I sad smo ponovo tamo gdje smo i bili prije 10-12 godina. Samo sa 25 milijardi EUR kredita više.

A ovo o djelomičnom zatvaranju ekonomije neću ni komentirat. Bar dok barem jednom rečenicom ne objasniš kako ćeš natjerat “domaćeg proizvođača” da bude barem jednako efikasan kao i stranac.

Loki

@loki

Naravno da teoretiziram, kao i svi ovdje. Ovo nije bas mjesto za pisat konkretne ekonomske planove, ekonomske izracune, sa znanstvenim pristupom…

Ja nisam rekao da se kompletna ekonomija zatvori, niti sam rekao da treba ukinuti trziste, ali one koji su trenutno nezaposleni i neaktivni treba aktivirati.

Treba naci neki hybrid trzista i upravljanja u posebnim situacijama, jer kako sam rekao nemoguce je da za neko drustvo, drzavu, vise vrijedi pojedinac koji nista ne radi, a opet mu je placeno npr zdravstveno osiguranje, nego onaj koji ipak nesto radi i doprinosi drzavi pa i za minimalnu placu.

Uostalom taj nezaposleni pojedinac ima neke potrebe, mora si barem osigurati hranu, pa onda neka mu drzava daje zemljiste i neka sadi.

Mislim da se teoretski svi slazemo s tim da je aktiviran pojedinac vrijedniji od neaktiviranog…?

BTW inace kad si vec kod majstora i inzinjera… mogu ti spomenuti par majstora: Steve Jobs – AAPL, Bill Gates – MSFT, Ingvar Kamprad – IKEA

@loki

i jos malo o entropiji.. od poznatih

Arthur Eddington: “If your theory is found to be against the second law of theromodynamics, I give you no hope; there is nothing for it but to collapse in deepest humiliation.”

Albert Einstein: “It is the only physical theory of universal content, which I am convinced, that within the framework of applicability of its basic concepts will never be overthrown.”

znanstveni rad:
http://college.holycross.edu/RePEc/eej/Archive/Volume12/V12N1P3_25.pdf

pozdrav i sretno


uz put mozemo i usporedit HR i NK….. imas Hrvatsku s trzisnim modelom – 4milijuna ljudi i $60 milijardi dolara duga ili Sj Koreju-24 milijuna ljudi s $20 milijardi duga… pogledaj koliko je GAP prednosti izmedju njih i nas…

znaci otvoreno trziste nam je dalo kapital pa smo cijelo vrijeme zivili na njemu i dobili lazni standard, a sad ces vidit sljedecih 15+ godina depresije kad to bude trebalo vratiti… ili cemo pocet prodavat… autoceste su pocetak…

a da ni se spominjema kako nam lose izgleda demografska kohort analiza

Joj joj.

Da bi se otvoreno trziste i kapital iskoristio potrebno je nesto sto se zove virtue – vrlina.

Ako nemas umjerenosti, znanje ponašanja i dugoročnost onda nema niti koristi od kapitala i ulaganja nego samo zadovoljstvo.

Ako dug uzimas da bi kupovao uvezene aute ili stanove koji su preksupi – jasno je da ces propasti jer to je cigla i metal koje ionako uvozis(da su homemade ajde efekt bi bio znacajno manje los).

Hrvatska je imala klasični problem tranzicijske zemlje – slično će imati i Kina.

Otvoris se, pocnes nesto raditi, potrošnja skoci na vanjskii dug, zaposlenost raste pa i burze novac je tu u FDI i sve to ide dok se nadnice ne dignu na 60% stranih pandana. Onda padneš natrag)pardon, stagniraš dok drugi rastu do slijedećeg ciklusa kad si opet na 50% ostalih pandana pa si opet zanimljiv).

Kina ima prednost da je ogromna pa samo zbog toga mora imati puno domaće proizvodnje + ekonomija razmjera.

Hrvatska nije imala niti jedno.

PS. dio kredita za obrazovanje u općem volumenu kredita skoro da niti nije.

To jako puno govori.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Idejno rjesenje:

Meni se ovak na prvu cini da ti govoris o modelu sjeverne koreje.


A ono sto je pocelo kao zatvaranje kafica koji imaju 10 kuna viska u kasi, ce se prije ili kasnije pretvoriti u zatvaranje ljudi koji citaju Glas Koncila.

Bas suprotno, prije bih rekao da ce se pokrenuti referndum da je obavezno citanje glasa koncila jer to je hrvatska katolicka tradicija i to svaki hrvat katolik mora citati. Tko ne cita – kazna, porez…

@loki07
mudro zboriš


@ekviti

što se više država mješa, veće s.ranje se događa, to ti je i loki malo dočarao.
Država treba biti servis građanima i to je to. Maksimalno pojednostavljena i ucinkovita administracija i pravosuđe, jasni i nedvosmisleni zakoni i to je to. Ništa više država ne treba, sve ide samo od sebe. E ali, a gdje bi političari uhljebljavali onda sebe i svoje? Zato država nikad neće biti ono što treba biti. Zbog nesposobnih, korumpiranih neradnika – političara

Evo danas čitam u sljedećih 2-3 godine plan je uložiti 23 milijarde kuna u ceste. 23 milijarde kuna. Pa jesu oni normalni??? Ništa pod milim bogom se u ovoj državi ne zna raditi osim cesta i debelo izvlačiti lova kroz njih. To je vrh ekonomije RH.

Morat cu opet ponavljat… jer mi nazalost nitko mi nije jos odgovorio na pitanje:
Kako to da drzava ima vise koristi od toga da joj je neki pojedinac nezaposlen nego da ipak nesto radi. (bazirano na zakonu entropije)?


ne govorim o Sj. Koreji nego o hybridu trzista i amortizacije nezaposlenih po posebnim uvjetima…


I na kraju cisto da se zabiljezi da sve drugo osim ovoga iznad dugorocno neminovno vodi u nestanak Hrvatske tj. u asimilaciju od neke/nekih drugih drzava.

da se nadovezem na prijasnji post…

“ustvari puno cak izglednije u asimilaciju HR od stranih kompanija i potpuno gubitak suvereniteta” dakle vjerovatno i nestanak drzavnog aparata kao “nekoga” tko upravlja drustvom…

….
ok, proces mi je sad puno jasniji pa je za mene rasprava pod ovom temom zavrsena

….
pozdrav i sretno!

New Report

Close