PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sad si promjenio ploču.
Sad misliš da nas se ne žele riješiti
A do nedavno si tvrdio suprotno da nas se žele riješiti
Napisao sam davno prije da im je cilj 75 % i zasto sve to rade

Nakon ove gs biti ce sve jasno te otvorene karte u vidu listanja na burzu te stock splita posljedično da se poveća likvidnost jer ce ih biti puno sta ce htjeti imati ovaj budući dividendni papririć.

Budući Blue chip zapamti! Fali nam kvalitetnih papira na burzi.
Scenario kojim oni ne maksimiziraju vrijednost njihovog kapitala na burzi nego se pretvaraju u d.o.o ima malo sanse jer ce svi biti osteceni. Nikad privatni ponuditelj nece ponuditi cifru koliku moze ponuditi tržište !!
Kako ono kinezi stoje? Ne bi me čudilo da ovo jednog dana kupe kinezi ? Sve je moguće ako bude na burzi? Posao života za većinske i manjinske? Win win !


A zašto misliš da te se zele rijesiti?

Netko je već bio spomenuo apsolutnu kontrolu i dovoljan broj glasova za sve odluke. Kad imaš to imaš i instrumentarij da slažeš situaciju kako tebi odgovara, a drugima ne odgovara. Ja mislim da njima manjinski kad kontroliraju 3/4 glasova vise ne predstavljaju nikakvu smetnji. A onda je to “mrtva trka” gdje mnogi mogu vremenom otpasti ili ostati. Bez obzira na vrijednost pitanje je povrata. Kada ne bi bilo dividende onda firma može raditi najbolje na svijetu no ako je većina ne želi listati, dzaba “krečenje”. Dakle, osnovno je pitanje…. nakon poslovanja da li Pevec dugorocno ostaje “privat” kompanija i/ili ima perspektivu da završi na burzi. Ako je kane jednog dana prodati, ne treba im burza. Cisto da ne mislite da bi se bilo sto efikasnije vrednovalo na burzi. Moguće, al ne i previše vjerojatno.


[/quote]

Dionica nije na burzi i ja osobno nemam nikakav interes oko nje, no imam misljenje o potezu koji su uprava i većinski vlasnici napravili.

Ne tvrdim da će se Pevec ili neće pretvoriti u doo. Ja to ne znam niti mogu znati. Isto kao sto ne mogu znati hoće li dionicu vratiti na burzu, naprosto smatram da to nije neophodno. Vidjeli smo mi prodaje i prethodne delistinge i na društvima gdje su unutra bili mirovinci i ostali institucionalci pa su ih ipak “izbacili van”, sjetimo se samo nesretnog Istraturista. Da li bi Zaba dobila vise za ISTT da je dionica bila na burzi? Možda, al ne bih to nikada tvrdio.

Samo mislim da kad imaš kontrolu nad 75% kapitala onda ti nije toliko bitno da imaš 80 Ili 83% jer to suštinski ništa ne mijenja.

A sad, možda je pogrešno razmišljam, ali barem razmišljam i nastojim shvatiti sto stoji iza ovakvog poteza.

Moje mišljenje je da je Zaba ovdje popushila jer je prodala paket pvcm-a po cca 245 kn , toliko o zabinim manevrima. Sad ga cijene 387 kn “fer” procjena . A koliko stvarno vrijedi to tek treba vidjeti…

Juka, 03.02.2019. u 23:38
Ne tvrdim da će se Pevec ili neće pretvoriti u doo. Ja to ne znam niti mogu znati. Isto kao sto ne mogu znati hoće li dionicu vratiti na burzu, naprosto smatram da to nije neophodno. Vidjeli smo mi prodaje i prethodne delistinge i na društvima gdje su unutra bili mirovinci i ostali institucionalci pa su ih ipak “izbacili van”, sjetimo se samo nesretnog Istraturista. Da li bi Zaba dobila vise za ISTT da je dionica bila na burzi? Možda, al ne bih to nikada tvrdio.
Juka, 03.02.2019. u 23:38

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Ne znam ništa o ničijim manevrima. Ne znam ni da je Zaba bila vjerovnik odnosno kasnije dionicar Peveca. To bi meni bio prvi glas. Ako je i bio netko pod oznakom Zabe moguće da se radilo o nekome na skrbnickom Zabe, al to čak nije ni bitno. Radilo se o manjinskom udjelu. Ja ne spominjem Zabu i njezinu ulogu u prodaji Istraturista radi Zabe nego radi sličnosti tadašnje Zabine pozicije sa pozicijom ENNA-e i Dicentre kod Peveca danas.

Istraturist je samo primjer da možeš prodati kompaniju, a da nije na burzi i da burza nije sveti gral vrednovanja.

Ja pišem o necem drugom. Glasovima i kontroli poslovanja i donošenja odluka. Koliko ja vidim dokapom su većinski u Pevecu izgubili oko 1% glasova jer je te glasove netko drugi dobio. Oni sad vjerojatno ovim manevrom nastoje doći do manjeg broja glasova kojim će opet imati apsolutnu kontrolu nad poslovanjem i donošenjem odluka. Njima taj 1 ili 2, 3% nisu presudni jer se nikada na skupštini neće pojaviti svi dionicari, ali zašto bi riskirali kad očito imaju način da ovako “poklope” još jedan dio preostalih dionica.

Dakle, većinski nisu ponudili svima otkup dionica jer bi ih to koštalo 100 i kusur milijuna kuna, nego su defacto prislili one koji nemaju okrugli broj dionica da im prodaju ili ih od njih kupe. Naravno oni su prethodno pobrojali koliko je takvih u vlasničkoj strukturi i vidjeli iz koje populacije potječu te temeljem toga valjda procijenili uspješnost tog svog posla. Cijeli taj posao ih vjerojatno neće koštati vise od 10 milijuna kuna, možda ni 5 milijuna, a očito je njihova procjena i njihova namjera da zadrže sličan utjecaj u kompaniji (relativni udjel) kao sto su imali i do sada. Dakle, prije dokapa otprije nekoliko dana.

Ovdje nije bitan taj 1% koliko su sad izgubili, problem je sta su otvoreni sudski postupci koji mogu utjecat na veliki broj postotka novog udjela kapitala mozda cak i do 30%, ne mogu tocno znat jer revidirano ne navodi dovoljno detalja tako da je taj dio podlozan nagadjanju mozda netko zna detalje tih sporova, ali navodi na pretpostavku da se radi o vecem postotku ako pratimo rezervacije od 2013 tako da je taj sadasnji 1% zanemariv po tome,ali samo pod uvjetom da procjena od odvjetnickih drustava nije isto manipulirana kada su revidirali moguci utjecaj 2016 godine jer prije je rezervacija bila znatno manja do te revizije, a ovdje nista nije za odbacit, po meni su ovo sve manervi na kojima oni nastoje doc do veceg udjela dok imaju veci utjecaj po postotku kapitala i dok mogu utjecat na odluke radi te vecine, jer ako po tim sudskim postupcima izgube situacija se kod donosenja ovakvih odluka im je puno teza, ako cemo vjerovat fin izvjestajima, te ako ovo ima tezinu u tom ili slicnom postotku onda je i vjerovatnost isplate dividende veca u situaciji kada imate pravo na 70% dobiti, a kasnijom isplatom se nadjete da dobivate 40-50% ako se ti sudski sporovi izgube, medjutim za ovo pretpostavit potrebno je i znat vjerovatnosti kako stoje u tim sporovima i koji je pravi utjecaj tj da li je revizija odvjetnickog drustava pravilno navedena i da li je rezervacija napravljena bas iz razloga jer je mogucnost gubitka spora za ocekivat ili je to bio manervar da umanje dobit kako se vec raspravljalo, za ovakve zakljucke s obzirom na ponasanje vecinskog ipak je potrebno znat malo vise detalja koji obicnom dionicaru i nisu bas pristupacni.

Ignore : renči

ono što bode oči je koliko se agresivno diže ljestvica” fer” vrednovanja i kao:
1. da se nešto sprema, da su rezultati za 2018 potaknuti više nego rekordnom predbožičnom potrošnjom iznad očekivanja i najava, te da se planira podebljati divka ako ima prostora.
2. da se ne želi više đonom na male dioničare već u rukavicama,što i dalje nije prijateljski ali bi bio veliki pomak kao potencijalna želja za rješavanjem imagea neprijateljskog stava prema dioničarima.
to bi bilo vrlo znakovito za buduće poteze vezane uz listing i ono što bi moglo ići s time u paketu?
na njihovom mjestu bi učinio sljedeće: kroz 3 godine isplatio u divkama nabavnu cijenu dionice i nakon toga pustio unutra fondove i mirovince ostavljajući sebi 50%+1 da održavaju cijenu + uvijek su tu za nedaj bože sa cashom koliko treba.
firmu imaš pod upravljanjem,hrpetinu love u đepu,sa potencijalom da ju još debelo povečaš ako ti se više neda.
prostora za širenje u HR i regiji ima more,marže su daleko bolje od prehrane a konkurencija bitno slabija.
u tom slučau nema lošeg scenarija nema ni dobrog,ima od jako dobrog do odličnog i što je najbolje sve pri zero riziku sa ovakvim scenarijem.
a uvijek možeš i biti ambiciozniji,pohlepniji,,bogatiji ali i ostati bez svega,zar nije baš pevec oličenje i dokaz te tvrdnje?
budimo realni ovo je igra i potencijal koji nadmašuju kapacitete večinskih vlasnika.
mudro je to prepustiti “velikiim dečkima” uz naravno što skuplju prodaju vl kože u pravom trenutku.
prodavat će su tu u paketu i ono što ima neprocjenjivu vrijednost i što veliki dečki mogu bitno bolje naplatiti pa su u skladu stime i spremni platiti.
mi mali možemo i tu odlično proći ako…
ovo mi je prva dionica nakon hupz za koju opet mogu napisati.
neopisiva lakoća kojom je ovdje biti dioničar,naravno prostora za poboljšanja ima.
još da i ovdje zaslužim spamera a čini se da sam na dobrom putu i izvjesnost potvrde je vrlo vellika
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

@migra
Meni se čini odavno a možda sam samo u zabludi da su pozicije od 50K komada u top ten pod rednim brojevima 4 i 5 već spremne za skupo prodavanje kože. Samo mi se čini nista ne tvrdim!

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

juka@
moguće jer ovaj je film na brzom premotavanju zadnjih par godina
akcija na akciju ili akcija preko akcije,akcija na kvadrat…
ako mjerimo intervale koji se smanjuju primjenjivajući neke zakone prirode može se doći do zanimljivih pretpostavki koje bi mogle dobiti svoju potvrdu.
mokro je i nama koji smo si izabrali a kako je tek onima koji su si izabrali drugačije?
smijemo se valjda malo našaliti kad već nema trgovanja sa pvcm?
da se malo ugrijemo u ovu zimu koja još ne pušta.
kakva je situacija na otc-u?
ima tamo kakve akcije?
iako čini se da je ovo postala jedna dionica puna akcije kojoj nije suđena akcija trgovanja.
a ako dioničarstvo doživljavamo kao dugoročno ulaganje a ne kao kladionicu to i nebi trebao biti problem samo na brdovitom balkanu kao da su investitori u kladionici a kladioničari na burzi,barem je ponekad takav dojam.
možda griješim,nebi bilo…
u zadnje vrijeme čak bi se moralo priznati da ima naznaka da smo u nekoj novoj fazi,neviđenoj 2g.
po pitanju stava onih koji su u dionicama,istina još se ne može napisati da ima naznaka da se mjenja stav onih koji su u CASH-R-A osim možda mrvicu na jednom važnom blue chipu koji je znao biti kvalitetan bencmark po pitanju predviđanja ali za moj ukus ipak je to još malo prerano pa strpimo se još malo.
bolje malo zakasniti sa najavom potencijalnog hopa nego uraniti,uostalom nama koji smo unutra to i nije od neke presudne važnosti kao onima koji nisu unutra.
u životu je sve stvar osobnog izbora,kad bi još bilo više “muškosti” u prihvačanju posljedica vl odluka pojedinaca to bi za mene bilo….,
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...



@ricardo

A gdje ti vidiš da uprava bilo sto odlučuje?

Koliko ja shvacam skupština će donijeti odluku.

Ti si rekao da im smetaju mali dionicari. Ja mislim da im ne smetaju. A tko otkupljuje dionice, društvo ili većinski dionicari?

Dobro, kako sam promijenio plocu ?
Ja kazem da oni nas male dionicare ne zele kao suvlasnike.

Skupstina ce donijeti odluku a pozivom na skupstinu su ti ogranicili mogucnost raspolaganja dionicama.
Ili ces imati broj dionica koji je djeljiv da sto ili cemo te mi isplatiti i cao djaci.
Drustvo otkupljuje naravno, ali tko je u upravi drustva ?




@ricardo

A gdje ti vidiš da uprava bilo sto odlučuje?

Koliko ja shvacam skupština će donijeti odluku.

Ti si rekao da im smetaju mali dionicari. Ja mislim da im ne smetaju. A tko otkupljuje dionice, društvo ili većinski dionicari?

Dobro, kako sam promijenio plocu ?
Ja kazem da oni nas male dionicare ne zele kao suvlasnike.

Skupstina ce donijeti odluku a pozivom na skupstinu su ti ogranicili mogucnost raspolaganja dionicama.
Ili ces imati broj dionica koji je djeljiv da sto ili cemo te mi isplatiti i cao djaci.
Drustvo otkupljuje naravno, ali tko je u upravi drustva ?

[/quote]

ja držim da to i nije više tako očito kao nekad.
mogli su ići i sa 300-350 kn i opet bi završilo po meni jednako,oni koji žele i imaju para bi dokupili a ostali otpustili.
ipak se tu daje premija 30% na ATH + ako na to dodamo isplačenu masnu divku po meni to nije neprijateljska ponuda kakvih je bilo.
e sad može to biti i radi toga što znaju ono što mi neznamo,neznamo još?
pa će ovo dobiti novu perspektivu po pitanju percepcije razine neprijateljstva.
mirovinci su gladni nečeg što nisu obveznice a ovdje ima mesa i dijeli se,za njih san snova.
čak i ako je cijena malo paprena.da sam zločest sad bi pitao di su bili i šta su radili kada im se nudilo da ovo preuzmu i poberu vrhnje?
isto ko i na masu drugih stvari u zadnjih 10g uživali u blagodatima obvezničarenja bez rizika za svoje foteljice.
sad ih politika pritišće i kuhaju se na laganoj vatrici jer moraju dalje od obveznice.
evo prilike ako su večinski vlasnici ZA da pokupe pare u đep i ostanu i dalje u sedlu.
za to bi se morali rješiti etikete neprijatelja manjinskih dioničara podrazumjeva se?
pa ova zadnja akcija u nizu(tko zna koliko još pred nama)i daje naznake tog procesa jer svima se nudi i da kupe ili prodaju do zaokruženog broja dionica.
ovo može biti i samo slućajna podudarnost ili pogrešna percepcija moje beznačajne malenkosti a nebi bilo….
izgledno da im više odgovara prodaja nego kupnja.
ali pri tome je “fer” vrednovanje značajno podignuto što će imati dalekosežne posljedice pa nije isključeno da i u tome leži dio namjere za neke buduće akcije.
puno nepoznanica i svi konci u rukama večinskih vlasnika koji nas male ne moraju voljeti,dovoljno da vole sebe (u okviru zakona) i da rade u svom najboljem interesu i da i za nas može biti odličan scenarij.
napisao sam u prošlom komentaru što im se nudi i što se nudilo bivšim vlasnicima a znamo kako je završilo.
mogu imati i dobiti odmah gotovo sve(pare + upravljanje) ako se odluče min dijeliti a mogu i pokušati imati sve samo za sebe ali i riskiraju da ostanu bez svega.
nije li sloboda vl izbora zakon?
peveci nisu bili na evoluc. stupnju za djeliti,gazda ivica isto nije htio djeliti
nastavite niz….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

živimo u svijetu gdje sharing economy ispada iz paštete,možda slučajno a možda i ne.
možda prigodno a možda i ne.
time will tell

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...




@ricardo

A gdje ti vidiš da uprava bilo sto odlučuje?

Koliko ja shvacam skupština će donijeti odluku.

Ti si rekao da im smetaju mali dionicari. Ja mislim da im ne smetaju. A tko otkupljuje dionice, društvo ili većinski dionicari?

Dobro, kako sam promijenio plocu ?
Ja kazem da oni nas male dionicare ne zele kao suvlasnike.

Skupstina ce donijeti odluku a pozivom na skupstinu su ti ogranicili mogucnost raspolaganja dionicama.
Ili ces imati broj dionica koji je djeljiv da sto ili cemo te mi isplatiti i cao djaci.
Drustvo otkupljuje naravno, ali tko je u upravi drustva ?

[/quote]

Nije su ti ništa promjenilo, ne zele vas, no vise ne postoji “trka” za dionicama jer su oni zatvorili vlasnički ono sto su planirali i imaju dovoljno glasova da mogu samostalno donositi sve bitne odluke. Moguće da će ići i na potpunu kontrolu, al za sve bitne odluke njima ne treba vise dionica od ovih koje već imaju ili bolje rečeno su naumili imati.

A gledaj glede datuma presjeka morali su negdje podvući crtu da sad ne počnu prijenosi dijelova paketa dionica od dionicara do dionicara. Otkupljuje društvo, ali i “ključni” dionicari ako i kada ne bi bilo dovoljno trezorskih dionica. Teoretski, može se dogoditi da svi dionicari dokupe dionice pa njima ne ostane ništa “za pazar”, i da oni i trezor budu ”neto gubitnici”, al očito oni ne računaju na takav scenarij. Po meni ovo zaokruživanje dionica ima cilj da se napravi jos jedan korak u koncentraciji vlasništva i da oni imaju/zadrže apsolutnu kontrolu nad 3/4 temeljnog kapitala odnosno glasova na skupštini.

Koliko ima još zaostalih sporova koji bi mogli rezultirati novim dionicama ili štetom raznom? Rekli su da će se vratiti na burzu kada riješe “dubioze” iza prošle uprave, nismo im povjerovali, ali možda su mislili na starije sporove? Nisam znao da postoje uopće takvi.

Čudno dioničarstvo u kojem bi bila ok stvar da postojeće razvodni desetak posto novih, jakih dioničara.

PVCM se tržio i po 290kn tako da ponuđena cijena nakon 2 sjajne godine nije veliki pomak.

New Report

Close