PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ne znam je li ovo nagrada za hrabrost kako neki spominju ili nagrada za nepromišljenost (izraz da izbjegnem cenzuru) dioničara, ali bilo bi ugodnije iskustvo da se moglo normalno trgovati makar po višoj cijeni računajući na pošten odnos prema dioničarima.

Rezultati poslovanja su dobri, bolji no što sam očekivao jer sam bio skeptičan prema nekim potezima. Još se uvijek oduševim kad vidim police bobija, ili u letcima uz TV iste grickalice.

Ako se vraća na burzu koji je bio cilj odlaska? Što su time postigli?

Pa ništa se nije radikalno promijenilo. Nisu njima i dalje briga manjinski dioničari, al očito je vecinskima bio potreban novac iz nekog razloga. Doduše, mogli su to i pozajmicama rješavati. Ja pretpostavljam da je glavni, a to je Pavao Vujnovac trebao novce. On je stopostotni vlasnik Energije naturalis. I da mu je trebalo hitno.

Isplatili su cca 80 milijuna kuna sto za firmu u ekspanziji nije malen novac i ne vjerujem da će takve isplate biti ubuduće praksa. Moglo bi biti dividende, al ne očekujem je u ovom iznosu. No, obzirom na netransparentnost Peveca i njegovih vlasnika nemoguce je tvrditi ovo ili ono. Sto se tiče burze i listanja na burzi, to je za prodaju društva i eventualnu zaradu manjinskih dionicara na tome, nebitno, a na potencijalnom kupcu je hoće li otkupiti udjele od svih vlasnika odnsono dionicara ili neće. Većinski očito imaju potpunu kontrolu.. Dakle, ne postoji nikakva obveza otkupa dionica od manjinskih dionicara u slucaju prodaje Peveca nekom trećem. Postoji mogućnost, no ne i obveza. Bauhaus primjerice u Hrvatskoj je komanditno društvo osnovano s minimalnim temeljnim kapitalom za društvo te veličine (milijun i dvjesto tisuća kuna). Ima sad već dosta zadrzane dobiti (oko 320 milijuna kuna) i koliko sam uspio vidjeti ne isplaćuje je, iako ima stotinjak milijuna kuna na računu na kraju 2017. godine . I njima osjetno rastu prihodi, dakle trosi se vjerojatno vise i postoji neki pozitivan ciklus (vjerojatno kao posljedica ponajviše rasta privatnih investicija u turizmu i pojačane nekretninske aktivnosti). Prihodi su lani bili na razini od milijarde kuna. Dakle, listanje na burzi uopće ne mora biti modalitet vrednovanja i prodaje. To će ovisiti o volji i želji većinskih vlasnika. Manjinski imaju vrlo oskudan instrumentarij da uvjere većinske da bi burza bila bolja rjesnje od “neburze” prilikom eventualne prodaje kompanije. Budite realni u procjenama. Nitko vam nije jalan, nego većina vas blebece gluposti i zasniva svoja ocekivanja na radikalnoj promjeni dosadasnjeg ponašanja većinskih vlasnika i uprave. Jedna dividenda, doduše natprosjecna, ne znaci radikalnu promjenu u ponašanju već nečiju potrebu za novcem. Radikalno bi bilo da izadju pred dioničare sa politikom buducih dividendi i/ili drugim instrumentarijem povećanja vrijednosti. Takvo sto još nismo ni čuli ni vidjeli..

Ako će i dalje ovako poslovati i isplačivati ovakve dividende, što se mene tiče može i ostat ovako.

Ja ne znam kako će poslovati niti sto će isplaćivati, ali iz rev. financijskog izvješća za 2017. godinu, bilješka 5 i 6 se vidi da je Energia naturalis reklasificrala u 2017, godini svoj (tadašnji) udjel u Pevecu iz kratkoročnih ulaganja u vrijednosne papire u dugorocno ulaganje odnosno ulaganje u pridruženo društvo. To ne mora ništa konkretno značiti jer se da mijenjati “u hodu”, no u posljednjem revizorskom izvjescu tako stoji.

@DonJuan

De covjece isplacuju 30% dividende, svaka daljna rasprava prestaje tu.

Mora racionalizirati oportunitetni gubitak.
30 % od delista te cca 30% dividende.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Isplaćuju na koju cijenu? Zadnju u ponudi. Pa ne bi oni toliko nudili i pokusavali okrupniti vlasnistvo da ne misle da ne vrijedi toliko ili vise od toga.

Nitko ozbiljan ne misli da Pevec vrijedi 170 kuna. Vrijedi vise naravno. Ali kome vrijedi, ako uzmeš u obzir sve rizike s kojima se i dalje manjinski dionicari suočavaju?

Oni su kupovinu dionica, barem ovi u Dicntri u značajnoj mjeri financirali dugom. Taj dug treba i vratiti. Pod pretpostavkom da vrate dio duga iznad održive razine, ne postoji nužnost da nastave s isplatom. Oni to naravno mogu ako zele i imaju interes, ali ne moraju.

Mogu oni možda isplatiti i 100 kuna dogodine, al dividenda nakon zatvaranja vlastitih obveza postaje rezidualna stavka. Neće nitko zrtvovati likvidnost i strateško i operativno poslovanje društva radi dividende. Dakle, prvo biznis, a onda dividenda.

Mi ne znamo razloge isplate i možemo samo nagdjati koja je njihova dugoročna strategija. Vi tu gledate svoje marginalne koristi, al neki od preostalih većih dionicara koji su izgubili na stečaju Peveca i dobavljaci su društva imaju i neke druge interese. Niste u igri vi i većinski. Nego većinski, dobavljaci-dionicari i tek na kraju manjinski investitori-dionicari. Tako oni cini mi se gledaju na “ostale suvlasnike”, možda čak i tim prioritetom.

@DonJuan

Fora je u tome sto mi svi koji imamo dionice vjerujemo da ce se Pevec vratiti na burzu.

On sada ne vrijedi 1000 kuna jer nije na burzi, ali ako izade na burzu vrjedit ce 2000 kuna a ja i svi oni koji su ostali u pevecu vjerujemo da hoce izaci.

Gle, to je bio nas rizik koji smo preuzeli kad smo ostali u Pevecu dok su svi drugi uvjeravali da je to losa odluka. Ako ti se da pregledavati stare postove na ovu temu, dosta ljudi je govorilo na forumu da dividenda mora biti isplacena jer sva logika govori da jednostavno to mora da se dogodi, ukljucujuci i mene.

Isto tako tvrdim da sva logika kaze da PEVEC jednostavno mora izaci na burzu.
Ne tvrdim da znam da ce izaci, ali tvrdim da logika kaze da mora izaci i zbog toga vjerujem da ce izaci, pogotovo sada kad je rizik u odnosu na dan delista puno manji.
Jednostavno sve ide nekako svojim tokom.

Znaci, dionica realno u ovom trenutku dok jos nije pevec na burzi mozda ne vrijedi 1000 kuna, ali da sutra izade na burzu, vrjedio bi 2000 kuna s time da sam 99% uvjeren da ce izaci jer kao sto sam rekao, sva logika kaze da mora izaci.

Kolega ohladi je sve lijepo rekao.
Dividendna politika odgovara svim vlasnicima i iduce godine ce biti barem 70, onda 80 pa 90 itd. A do tada smo vec debelo na burzi pod normalno. Naprosto ce glavni morati kapitalizirati svoje zivotno djelo.
A sto se tice konkurencije tu straha nema.
Bauhaus drzi malo skuplji segment po svim presjecima, a ako otvore jos desetak centara trziste ce biti zapuseno i ulazak bilo koga drugoga prohibitivno skup i neisplativ.
Tako da ovo je penzija samo takva.
Za 20 godina skupit cemo barem soma i pol kuna samo u divkama, tko odluci drzati.
Ni online trgovina nije bauk, sve su to stvari koje se kupuju na dodir, bar najveci dio.

Filozofe su oduvijek mučila pitanja bitka, etike, kauzalnosti itd. Dr. Ivo je to sve riješio s "Idemo dalje!" On je najveći mislioc ikad.

Sad bi bilo najsmjesnije da izadju s javnom ponudom od 300 kn. Toliko se nudi na Hiti.
A morat ce nesto jer je rezervirano 5 mil kn za kupovinu dionica za nagradjivanje managementa. Koja dionica na ZSE ima 5 mil kn bida?

Filozofe su oduvijek mučila pitanja bitka, etike, kauzalnosti itd. Dr. Ivo je to sve riješio s "Idemo dalje!" On je najveći mislioc ikad.

Cold, 29.08.2018. u 01:34
Neće nitko zrtvovati likvidnost i strateško i operativno poslovanje društva radi dividende. Dakle, prvo biznis, a onda dividenda.

Ovo se podrazumijeva naravno, pa ni malim dionicarima ne bi bilo u interesu isplata velike dividende ako bi to stetilo poslovanju, no u trenutnom stanju Pevec nije ni blizu ikakvih financijskih problema i moze si ovo dopustiti.

Sto se tice cijene kad bi izasao na burzu ne vidim kako nebi vrijedio blizu 1000 kuna. Ako uzmemo u obzir da je vjerojatni EPS ove godine blizu 100, cak i uz konzervativniju politiku isplate dividende od 50%, trženje na P/E od 10 i dividend yield od preko 5% za kompaniju sa skoro monopolskom pozicijom i uz finu tendenciju rasta prihoda i dobiti i daljnjim širenjem, u isto vrijeme skoro bez ikakvih dugova, mi se čini skroz u redu.

Mislim da je vecinskom u planu kapitalizirati dobit na ovom ”zivotnom” ulaganju, tako da mi se kao sljedeci logicni korak cini burza, no i ako se ne odluce na taj način, kapitalizirati ce dividendama, a sto se mene tice ako ovako nastave ne moraju niti izaci na burzu.

Neki drugi scenarij koji bi vecinski napravio ne cini mi se logican, a do sada je sve islo vise manje kako sam ocekivao. Naravno, ne znaci da ce tako i dalje, no vjerujem u ovakav rasplet dogadaja i to je rizik koji sam spreman preuzeti ovim ulaganjem.

Dividendu je zatražila Energia Naturalis, a oni nemaju nikakvih financijskih problema. Dapače, kupaju se u novcu. Slijedi da je divka stvar divke, novca, a ne dugova Dicentre. Dakle, znamo razloge isplate.

Filozofe su oduvijek mučila pitanja bitka, etike, kauzalnosti itd. Dr. Ivo je to sve riješio s "Idemo dalje!" On je najveći mislioc ikad.

@Cold

Burza, pogotovo kao lokalni instrumentarij vrednovanja nema previše smisla u dogledno vrijeme. Mnogo je čimbenika ne idu u prilog vrednovanju na burzi. Svi to dobro znate, al ovisno o poziciji okrećete se ko list na vjetru. S druge strane, recimo da se i nađe zainteresirani kupac, ne vidim razlog zašto bi bila potrebna burza da se društvo nekome proda, tim više jer su slična društva uglavnom privatna.

Obzirom na dosadašnju povijest Peveca, pritom mislim na prethodni stečaj, a kasnije na netransparnetnost i defacto neprijateljsko ponašanje vlasnika teško je da bi se sad mogao dogoditi radikalni zaokret, koji bi prebrisao sve probleme i aktivnosti kojima se svjedočilo posljednjih godina. Dakle, listanje nečeg što je delistano nema smisla, pogotovo ako društvo za postojeće i buduće operacije ima dovoljno kapitala odnosno može do njega doći bankovnim kreditima ili sl. Mi imamo primjer gdje je Tankerska praktički izbacila iz vlasničke strukture neke fondove i onda kroz spin-off listala društvo kćer. One koje je izbacila, a radilo se o najvećem mirovinskom fondu, nisu nikad ni primirsali, a kamoli se okrenuli na listanje TPNG. A i oni koji su uložili, nisu se proslavili.

Dakle, ne možeš biti zla maćeha i onda odjenuti novu suknju, umiti se, našminkati i postati najednom brižna majka. To po mojem sudu nije odgovarajuća strategija i naišlo bi na vrlo podijeljena mišljenja kod nekog novog ulaganja. Dakle, za eventualnu prodaju društva, burza nije neophodna niti potrebna. Za prikupljanje kapitala još manje. Za vrednovanje, koga čega?

A što trenutno dioničarima nedostaje u Pevecu? Ako ste uvjereni da ćete dobivati dividende onda možete ostati i u ovakvom društvu, zar ne? Al očito je da su vlasnici posijali strah pa se onda mora pričati o burzi, dividendama, tisućama, pet-tisućama i sl. Svi vi znate gdje ste najtanji, možda bolje i od mene, al teško je to javno priznati, a još teže samome sebi.

New Report

Close