PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

A vi pljujete po svemu, na taj način rušite i sami cijenu da mu bude jeftinije. Zašto i čemu samo negativa? Čemu to?

JA ne pljujem i ne omalovazavam rad Uprave. Oni rade dobro. Za sebe.

Zacijelo pevec nije jedina dionica koju imate. ajmo kantovski, ajmo ovo ponasanje uprave preslikati na ostale vase ili moje dionice – zelite li to, želim li ja to. zeli li itko to. Ja nisam bakić i nisam uprava, ja sam buregdzija, kao i većina ovdje,meni je cilj kapitalna dobit. kapitalne dobiti nema bez trnasparentnosti, to je dobro znao bakić kad se rukama i nogama borio z akorf jer je dobro znao da ako se ne izbori, dzaba mu svi racuni i sva skrivena vrijednsot.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Investimire, u pravu ste za ovo što pišete o transparentnosti i ponašanju uprave, ali da je sve u vezi ove dionice transparentno i jasno od samog starta nikad je se ne bi moglo kupiti po ovim cijenama. Stvar je samo u tome da se procijeni da li je diskont koji dionica nudi dovoljno velik da pokrije netransparentno ponašanje uprave ili ne. Po ovome kako pišete ispada da vi ne bi kupili dionicu ni da se prodaje po 1 kn i ako je tako to je u redu. Svatko od nas ima kriterije koje zahtjeva prilikom kupnje i držanja dionica i nije sve za svakoga dobro ulaganje.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Pošto sam spomenuo diskont da kažem i koliki je po mom izračunu. Neto dobit je 12,5 što daje P/E od 21,1. Međutim, uprava je u izvještaj stavila više jednokratnih stavki koje se ne bi trebale ponoviti. Prvo od njih je vrijednosno usklađenje u iznosu od 22,3 mil kn na ime obračunatog PDV-a Hypu. Slično je i s rezerviranjem od 7,3 mil. kn za ispravak pretporeza prema Hypu. Ovo s Hypom je vezano uz prošlu upravu te je sadašnja otpisala sve što bi moglo biti neizvjesno. Ove dvije stavke daju 29,6 mil. kn rezerviranja koji se neće više ponoviti u rezultatima za ovu godinu. Onda imamo rezerviranja za zastarjele zalihe u iznosu od 24,3 mil. kn. U prethodnoj godini ista rezerviranja su bila 3 mil. kn. Pretpostavljam da je nova uprava napravila inventuru i umanjila vrijednost svemu što se gomilalo godinama u skladištu. Kao prognozu za iduću godinu mogao bi se uzeti prosjek otpisa za 2015. i 2016. godinu (makar mislim da je to pretjerano konzervativno te da se već sad otpisalo sve što se moglo). Prosjek za dvije godine je 13,2 mil. kn, što daje dodatnih 10,2 mil. kn manjeg jednokratnog troška. Dobit je za 11,2 mil. kn umanjilo i udvostručavanje troška amortizacije, ali pretpostavljam da će ona ostati i iduće godine na toj razini.

Kad dobiti prije oporezivanja (28,2) pribrojim sve jednokratne troškove (22,3+7,3+10,2) i obračunam porez po stopi od 20% dobijem neto dobit od 54,8 mil. kn i trenutni P/E od 4,8. Kad se još uzme u obzir da su im prihodi rasli po stopi od 18% te da vrlo vjerojatno i dalje rastu (pretpostavku temeljim na podacima o rastu maloprodaje u Hrvatskoj + otvaranju novi prodajnih centara) jasno je zašto postojeća garnitura kupuje dionice i nastoji uvjeriti sve ostale da se radi o lošem ulaganju.

Da provjerim da nisam preoptimističan u procjeni prave dobiti u izvještaju imamo i podatak o obračunatom porezu na dobit od 16,2 mil. kn. Prikazana dobit prije oporezivanja je 28,2 mil. kn iz čega bi proizlazilo da je Pevecu obračunat porez na dobit od 57%. Pošto se porez na dobit za prošlu godinu obračunavao po stopi od 20%, tu se odmah vidi da se nešto ne slaže. Stvar je u tome da porezna uprava ne računa porez po računu dobiti i gubitka koji prezentira uprava, nego zahtjeva da se dobit uveća za rashode koji su prikazani, a po njihovim kriterijima nemaju ekonomsku logiku (npr. umanjenje vrijednosti imovine/zaliha iznad određenog postotka). Dobit prije oporezivanja po kojoj je izračunat porez bila je 80,9 mil. kn, što bi onda davalo neto dobit od 64,7 mil. kn tj. P/E od 4,1. Po tome bi moj gornji izračun korigiranog P/E bio konzervativan, a ne optimističan.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

oldgunner je ovo lijepo izveo. pevec je keš mašina, to sam ja znao kupujući još 2014. Računovodstvena dobit i porezna osnovica nisu dakako iste stvari, tu može biti svakakvih čarolija.

Meni je jasno da je dobit debelo iznad 50 milja. Ali meni je isto tako veoma jasno da postoji opipljiva mogućnost da će Upravai sljedeće godine satrati dobit, pa i sljedeće itd. Zašto – zato što oni imaju 51 % (sudeći po glasanju), a ja da sam na njihovom mjestu htio bih imati barem 90 posto, a ne 51 posto ove krave muzare. I isto kao oni ne bih bio spreman platiti fer cijenu kad uz malo kreativnosti mogu to dokupiti po bagateli.

E sad, vidite li ovdje problem za sve nas koji želimo ulagati u Pevec – većinski ima sve alate da ne dopusti rast dionice, ne samo da ima nego ih vrlo intenzivno koristi. Pred sudom su prije par mejseci dizali glas u nebo kako maloprodajn ulaganja manipulira i dovodi u zabludu javnost jer da oni savjesno i ozbiljno rade na uvrštenju. Onda, mrtvi hladni ti isti ljudi ubiju uvrštenje. hej, ako to na sudu rade, što misliš da mozes očekivati od njih.

Pa nije se bakić rukam i nogama borio za transparentnost jer je čovjek esteta, on je itekako dobro znao da neće nikad zaradit na svomulaganju ako imovina i rezltati valamr ne budu prezentirani u punom svjetlu najširoj javnosti.

Možda ih nadmudrite i istrajete nekoliko godina pa na kraju to dode na svoje. ja nemam toliko sredstva da mogu tu čekati 3 godine. za tri gdoine turisti će biti plus 100 od dnasnjih vrijednosti, to je sasvm izvjesno, a ovo more bit bidne more bit ne bidne

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Biti će ovako do točke preokreta. Za razliku od kolege imam jako puno vremena čekati i očekujem da ću jako dobro naplatiti to čekanje. Nema razloga da Dicentra kada skupi dovoljno ne prestane štopati cijenu na sve moguće i nemoguće načine. Tako će uvećati svoju imovinu…u prvom redu

Već je više puta napisano sve. Uvrštenje u ovom trenutku bi malo toga pozitivnog donijelo, ponude za preuzimanje nema, ako hoće biti netransparentni bit će to i dalje, a čisto sumnjam da bi sada mirovinski fondovi ulagali ovdje. U odnosu na fundamente je dionica jeftina, ali treba ukalkulirati i neke rizike poput povlačenja s CE Entera i dokapitalizacije po nominali ili bobi štapićima/prirodnim plinom… ovisno o ciljevima ovo može i dalje biti dobro ulaganje. U jednom trenutku će ponašanje većinskog početi više šteti nego što će imati koristi, i tada ćemo vjerojatno vidjeti realnije valuacije ili da počne aktivno tražiti povrat na svoju investiciju.

Dvojica direktora tvrtke Pevec d.d., Krešimir Bubalo, direktor strategije i razvoja, te Tomislav Bilandžić, direktor korporativne sigurnosti, vinovnici su incidenta koji se dogodio u subotu 29. srpnja na terasi kafića By the Way koji radi u sastavu osječkog robnog centra Pevec.
Vaš link …[/url]

Postoji li ulaganje sa većim potencijalom rasta cijene dionice na ZSE ?


Postoji li ulaganje sa većim potencijalom rasta cijene dionice na ZSE ?

Pevec nema potencijal rasta cijene jer većinski to neće dopustiti. Kome to nije jasno nakon svega, taj bi ime trebao promijeniti u Forrest Gump.

Adpl kad ostvari dobre ezultate, oni se hvale time. Pevec kad ostvari dobre rezultate, oni to sakriju i ponište kojekakvim otpisima. Zato ej adpl tu gdje je, a pevec tu gdje je.P ako viša trnasparentnost vodi ka višoj cijeni, kamo može voditi niska i nepostojeća transparentnost.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Postoji li ulaganje sa većim potencijalom rasta cijene dionice na ZSE ?

Ne, i to će se vidjet kroz par dana

"Dite materi a balun Hajduku"

Naravno da ne dopušta kad intenzivno kupuje i paše mu čim niža cijena. Moja je teza da će tako biti do točke preokreta, jer će time većinski realno početi vrednovati vlastito ulaganje i imovinu.



Postoji li ulaganje sa većim potencijalom rasta cijene dionice na ZSE ?

Ne, i to će se vidjet kroz par dana
[/quote]

Zasto mislis da ce se to vidjet kroz par dana?

Po meni nece tako skoro

New Report

Close