PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Najveći utjecaj na rezultate imao je preneseni gubitak iz prethodnog razdoblja u iznosu od gotovo 93,4 milijuna kuna i odnosi se na rezervacije troškova po započetim sudskim sporovima.

Pevecu prihodi rasli za 18 posto, predsjednik Uprave kaže da je kompanija na prekretnici

Pa mi smo puni love ko brodovi. Tržišna kapitalizacije je na 270 milja kuna,a ovdje se rezervira 93,4 milje,a oni koji prate bolje znaju da za to nema potrebe.


Najveći utjecaj na rezultate imao je preneseni gubitak iz prethodnog razdoblja u iznosu od gotovo 93,4 milijuna kuna i odnosi se na rezervacije troškova po započetim sudskim sporovima.

Pevecu prihodi rasli za 18 posto, predsjednik Uprave kaže da je kompanija na prekretnici

Pa mi smo puni love ko brodovi. Tržišna kapitalizacije je na 270 milja kuna,a ovdje se rezervira 93,4 milje,a oni koji prate bolje znaju da za to nema potrebe.

to je lovra namjerno napravio, najmanje pola od tih 90 milje je nasilu stavljeno u rezervacije. kažem nasilu jer tako lovra hoće zahebati izglasavanje dividende i poene koje bi skupio onaj dioničar koji to postigne, i nasilu jer NIJEDNA BAS NIJEDNA TVRTKA U HRV ne radi rezervacije takve kvantitete i kvalitet – ajmo reci da dvije trecie toga će pevec izgubiti, a neće jer dvije trećine tih sporoiva imaju vec prvostupanjsku resudu u korist peveca, 20 milja iskasapljenje lovrine dobiti plus 30 milja to je 50 milja , to je otprilike 38 kn po dionoici. a i to je dno dna od procjene.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Jučerašnji promet iznad milijun kuna.
Toliki promet na ovim cijenma nije zabilježen nikada.
Promet viši od milijun kuna ranije je bio samo 4 trgovinska
(tri dana na cijenama 100 kn do 108 kn na samom
početku trgovanja dionicom) i jednom prije 2 mjeseca na
cijeni 184 kn.
Očito je novac “na stolu” i ide se u ozbiljno skupljanje,
što ne čudi obzirom na “istinite i poštene rezervacije od 94 milijuna kn”

Danas je fokus na Valamaru, pa Pevec raste u tišini i
usput jedna dobra i ne toliko ne važna vijest za Pevec.

Nažalost jedna tvrtka gubi dah, znači Pevec će
ostvarivati još veću prodaju i preuzeti dodatni dio kolača u važnom segmentu tehnike tj. raznih uređaja.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/technomarket-u-blokadi-zatvorili-desetak-trgovina/948182.aspx

nisam siguran, ali mislim da se ti rabati odobravaju nakon završetka g kada se napravi suma sumarum, te tako ne ulaze u brojke za tu, već slijedeću g. velim, nisam siguran, ali mogu provjeriti.

@randopph, sigurno ulaze, i to je moja procjena od cca 70 mio kn, to bi značilo da će i ukupni prihodi (prihodi od prodaje + rabati) imati veći rast od 18% u odnosu na 2015 godinu kako su sada mediji objavili odnosno što je lovra objavio


Snowlep je pissao fundirano o naknadnim rabatima pa nek me ispravi ako sam previš mašio.

oni rastu – 2014 čine ca 3,5 posto, 2015 ca 4,5 posto prihoda. po tome uzeo bih da su rasli i u 2016 i na 1312 milijardi prihoda to bi bioo oko po recimo 5 posto 70 milje kn. TO UOPĆE NIJE JOŠ STAVLJENO U PRIHODE, A TO JE ČISTA DOBIT – UMANJENJE RASHODA UZ ISTE PRIHODE JEDNAKO UVECANA DOBIT.


Mislim da niste u pravu ovdje, tj. mislim da su ti prihodi uključeni u tzv. procjeni neto dobiti, isto kao što su i rashodi uključeni. Ono što je zanimljivo je da ako je iskazana bruto dobit dobit prije poreza na dobit (a mislim da je) ispadne da porez na dobit iznosi 10,503 mil kuna, što znači da je bilo 22,519 milijuna kuna porezno nepriznatih rashoda. Kada njih ne bi bilo ispala bi neto dobit od 42,021 mil kuna (~32 kn po dionici). Nažalost ovo je tako traljavo napravljeno da nam ostane samo nagađati, a i ne znam kako ih nije bilo sram to objaviti.

Uspoređujući s objavljenim polugodišnjim rezultatima i sami vidite da je većina toga copy-paste i da je ta prezentacija bila puno detaljnija, međutim ono što mi je zapelo za oko je da nisu uključili 4,7 milijuna eura s kojima su 2. prosinca kupili razlučna prava na centar Baumaxa u Zadru u slideu “Ulaganja”, nije mi jasno zašto to nisu uključili.

Također mi nije jasno zašto bi jedan dan spomenuo 250 milijuna kuna sporova[/url], već dva dana kasnije 150 milijuna kuna[/url] sporova a evo neki dan 100 milijuna kuna sporova, i to sve u razmaku od 2 mjeseca, g. Lovrinčević očito rješava sporove brzinom svjetlosti ili ima poteškoća s procjenom njihove veličine.

U svemu ovome je nešto što vjerujem da nije promaklo ozbiljnim investitorima i da djelomično zato i raste cijena, a to je sljedeće: u slučaju da su rezervacije za sporove realni, uz pitanje odgovornosti prošle Uprave se ozbiljno postavlja pitanje je li Lovrinčevićeva uprava teško oštetila Društvo ovoliko velikim ulaganjima. Naime samo za Zadar i Bjelovar je već dano preko 40 milijuna kuna, najavljuje se dodatnih 20 milijuna kuna za Bjelovar… na Danu investitora su najavili kupnju centara i u drugim gradovima… čak ako je novčani tok istinito iskazan u proteklim izvješćima, mislim da je nemoguće ovolika ulaganja opravdati. Zato ipak mislim da rezervacije nisu realno iskazane.

p.s. ima i treća varijanta: ako su rezervacije realne iskazane, Uprava ima toliko povjerenja u buduće rezultate da ova firma možda vrijedi i milijardu kuna.

Da, ne možemo znati, a znali bismo da uprava poptuje odluke svoje skupštine – i prospekt i rev izvješće bi zacijelo mnogo svjetlosti tu prosuli.

Potentnost Peveca je ogromna – uz 1, 5 uskoro milijardi prihoda ako i samo mrvice osanu u vidu neto profita, ostane puno. Ali, maloprodaja je nezgodna stvar, i kerum je imao maloprodaju pa što napravi od sebe. Preinvestiranje i labav kontroling i maloprodaja ne idu skupa

Šket je bio procijenio dobit n aca 70 milja – odbijemo pola od lovrinih rzervacija, jer nepopšteno bi bilo reći da rezervacija uopće ne bi trebalo biti, dodamo 20 milja – i to je to 65 milja dobiti. Tako bi sve tvrtke u hrv napravile, ali kad mi imamo poštenjake u u pravi koji sakriju izvjesce sa 100 podataka i onda nakon pola godine obznane noco s ukupno 5 podataka u njemu.

Naknadni rabati bi po logici trebali rasti jer raste i količina robe obrnute preko peveca. Šketovo polugodisnje pokazuje nesto i vaznije – opipljiv rast svi operativnih marži tj. svi troškovi rastu sporije od prihoda.

Da imamo ebitda, mogli bismo dati i neku valuaciju – ja sam gore bio postao takvo nesto, ali naslijepo. mozda sam u pravu, mozda uopće ne
ebitda x 10 = 680
neto dug – ca 190 milja ( od toga gotovo sve nekamatonosni dug)

680 – 190/ 1305 817 = 375 kn

ebitda x 10 je standard za pozitivno poslujuće tvrtke – zlatna sredina – sve ipod je jeftino, sve iznad ide ka skupom.

izmedu 350 i 400 kn bih postavio neki target. ali misliti je drek znati i dok ne dobijem o izlist i pratece papire tako ce i ostati.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Mislim da niste u pravu ovdje, tj. mislim da su ti prihodi uključeni u tzv. procjeni neto dobiti, isto kao što su i rashodi uključeni. Ono što je zanimljivo je da ako je iskazana bruto dobit dobit prije poreza na dobit (a mislim da je) ispadne da porez na dobit iznosi 10,503 mil kuna, što znači da je bilo 22,519 milijuna kuna porezno nepriznatih rashoda. Kada njih ne bi bilo ispala bi neto dobit od 42,021 mil kuna (~32 kn po dionici). Nažalost ovo je tako traljavo napravljeno da nam ostane samo nagađati, a i ne znam kako ih nije bilo sram to objaviti.

možete li pojasniti ovo s porezno nepriznatim rashodima. Hoćete reći da je dobit prije poreza oko 30 milja, ali porezna osnovica nije tolika nego plus 20ak nekih porezno nepiznatih rashoda pa onda ispadne da pevec plaća 20 posto poreza na dobit ne na 30 milj, nego na 50 pa otud onda 10 moilja poreza – 20 posto od 50.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

krivo računamo. ovako bi trebalo –

Dobit prije oporezivanja – 30
Porez po stopi od 20% – 6
Učinak porezno nepriznatih rashoda – 4, 5
Učinak neoporezivih priho – možda i tu nešto ima, pa umanjuje poreznu osnovicu
Porez na dobit – 10,5
Efektivna stopa poreza – 10,5 / 30 jednako 35 % !!!!

valja li ov šta ako tko zna računovodstvo ovdje iz struke ili neke prakse

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Prilično sam uvjeren da će uvrstiti dionicu u
službeno tržište do održavanja glavne skupštine iz više razloga.
Uprava bi na taj način bitno poboljšala svoj status.

Dakle stvari se ovako razvijaju, nalozi na kupnji su sve deblji, cijena
brzo raste, a prometi sve veći, lupanja po asku sve češća.
Agregatna potražnja za robama sve veća, kupovna moć dakle raste,
konkurencija slabi (mislim na današnu vijes za Technomarket u jednom
segmentu), prodajni kapaciteti se šire, a dugoročne
obveze kompanije iznose 0,00 (slovima:nulakunainulalipa).
Dvije struje se bore za prevlast, koju ne mogu imati bez stjecanja
novih dionica. Dobit se trenutno pokušava nespretno sakriti.
E sad, zaključak neka izvuče svatko za sebe. Ja jesam.

to stoji što kazete barik, ali za ući i izaći treba poznavati poslovanje i ulaziti po nekim valuacijama i izlaziti po nekim drugim,. to nama nasusno nedostaje ovdje. ovi lovrini orvi i nerevidirani rezultati – tu baš ništa ne piše.

po ebitda to bi trebalo onda vrijediti ioko 350 kn. pitam narod da kazeto misli – ima li to smisla ili pretjerujem ili pak pocjenjujem.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

New Report

Close