PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Hrvatski radio – Dnevne novosti danas u 15.00:

Između ostalog novom ministru gospodarstva Polančecu postavljeno je i pitanje u vezi poskupljenja plina u Hrvatskoj. Odgovorio je (interpretiram):
– Cijene plina u svijetu svakako utječu na cijene plina u Hrvatskoj ali u ovom trenutku ne može reči šta će biti sa istima i kakve će one biti..
– Idući tjedan – ako ne idući onda onaj tjedan iza “posjetit ću prvo Petrokemiju” kao velikog potrošača plina radi dogovora da li će i koliko biti poskupljenje plina.
– U svojem odgovoru nije spomenuo HEP koji je prvi največi potrošać plina……….
Za očekivati je da to ne će biti jedina tema razgovora već da će u sklopu toga biti riječi i o povečanju cijene gnojiva i o ostalim bitnim temama za PTKM, moguća privatizacija i njezin način provodjenja. Formiranjem nove vlade otvara se put za definiranje tih pitanja………..

marcello

industrija umjetnih gnojiva u svijetu je u velikom zamahu koji zapravo tek počinje. Za ptkm je počeo prošle godine (vidi se i po rezultatima), a idućih pet godina potražnja za gnojivom će eksplodirati. Nema sumnje da će i cijena dionice (kao što je već lagano počela) nastaviti kontinuirani rast. Sad nam preostaje samo sjediti i uživati. Kako vidimo i dragi prijatelji iz Bank of New York počeli su pritisak na rast dionice.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Slazem se mika.[thumbsup]

Na ptkm trenutno gledam kao na građevinare ili brodare prije godinu i pol – dvije. Sve u povojima i pravi rast tek slijedi. Sjećam se kako mi brokerica jednom prilikom u zabi govorila da se riješim VDKT na 600 a kupio ga na 90 jer ne valja firma. a vidi di je sad – 4000 kn. poljoprivredni sektor kod nas je tek u povojima i gledano kroz 5 godina ulaganje u takve dionice je jako isplativo jer su podcijenjene do bola.

DINKIĆ: MINIMALNA CIJENA ZA 51 ODSTO NIS-a DVIJE MILIJARDE EURA
http://www.biznis.ba//index.php?option=com_content&task=view&id=23997&Itemid=59

GAZPROM: GASOVOD GARANTUJE SRBIJI STATUS TRANZITNE ZEMLJE
ali odluka da li će do prodaje doći i na koji način, u potpunosti je na srpskoj Vladi, saopštio je “Gazprom”. Kako je navedeno u saopštenju, ostvarenje projekta “Južni tok” i izgradnja postrojenja za prenos gasa mogu da obezbijede sve neophodne uslove za stabilnu i pouzdanu isporuku gasa, ne samo za Srbiju, nego i za druge evropske zemlje, piše Blic.

Uspješno ostvarenje ovog projekta bi, takođe, garantovalo neprekinutu isporuku dodatnih količina ruskog gasa potrošačima u Srbiji i u drugim zemljama, ukazao je “Gazprom” povodom ponude Vlade Rusije srpskoj vladi o sklapanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike. [/b]
http://www.biznis.ba//index.php?option=com_content&task=view&id=23998&Itemid=59

Iz gore navedenog jasan je ruski interes za zemlje iz regije, uključimo u ovu priču i rafineriju u Bosanskom Brodu koja je u ruskom vlasništvu.
Do 2011 godine u RH slijedi postepena liberalizacija tržišta plina,Ovako kad malo bolje pogledamo tko će koga više trebati u narednih 3-5 godina INA – Petrokemuju ili Petrokemija – INU.

S druge strane treba naglasiti da u narednih par godina Petrokemija neće biti jedini proizovodjač umjetnih gnojiva u RH:
Strani investitori žele graditi dvije tvornice umjetnih gnojiva
21.08.2007.

http://www.poduzetnistvo.org/novosti.php?subaction=showfull&id=1187689574&archive=1187006808&start_from=&ucat=&select=novosti&ar=1
.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Na ptkm trenutno gledam kao na građevinare ili brodare prije godinu i pol – dvije. Sve u povojima i pravi rast tek slijedi. Sjećam se kako mi brokerica jednom prilikom u zabi govorila da se riješim VDKT na 600 a kupio ga na 90 jer ne valja firma. a vidi di je sad – 4000 kn. poljoprivredni sektor kod nas je tek u povojima i gledano kroz 5 godina ulaganje u takve dionice je jako isplativo jer su podcijenjene do bola.

Kroz 5 godina više nego sigurno,a ja sam uvjeren da će već i ova godina donijeti bar 50tak % [pray][pray]

Studenti bez diplome,Žene bez ljepote,Neženje bez stana,Putnici bez para.....

pa to i nije bas dobro..mislim ovo vezano uz konkuranciju petrokemiji[tongue]

Ovisi kako gledate kolega…teško da će oni imati istu cijenu kao i Petrokemija za plin, ako ide preko Ine. A proteći će i dosta vremena dok se seljaci ne uvjere u kvalitetu novih proizvoda, pa ako uračunate “brzinu” realizacije investicija u hrvatskoj…5 godina smo mirni…(Rockwool je odličan primjer sporosti) zato straha od konkurencije zasad nema…ja se ipak računam operjati prije neg oni otvore tvornicu[cool][thumbsup][cool]

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj

a i sem toga talijanska ulaganja su smijesna pa nebi ih mogao nazvati konkurentskima bar sto se ptkm tice


p.s.
Na ovaj trend i ovu dionicu nas je uputio kolega panda prije par mjeseci – hvala mu na tome, a poslije sam je i ja malo proučio.

da, da..jesam ali neka onda i investitori pogledaju kako je i ona roknula za 50% jer je bila relativno napuhana…da, to je bilo u osmome mjesecu zbog subprime-a, no roknula je a postoje fundamenti (jer nitko ne ogranicava rast cijene proizvoda, sto se dogadja u nas)…

i da, jos jedna novost…kako se priblizavamo EU, uvodi se nova regulativa gdje ce biti moguce/zakonito od brokera/velikih banaka/kapitalista vrsenje ”SHORT SQUEEZA’…sto danas nije moguce pravno….
zamislite sto se ona moze dogoditii gdje imam mnogo malih igraca (a u ovoj dionici sigurno da jer su navuceni….)da krene stampedo prodaja od hypo-a, mnogi su pod marginima pa krenu margin callovi…
pretpostavljam da ima mnogo na skrbnickom od HPB-a….

da li ste se zapitali da nije to mozda cilj hypo-a, da navuce na kupnju (jer on prodaje) pa da se onda pocme istresavati sa preostalom kolicinom (30-40000)…povuce prodaju prema dolje i onda sve to pocisti ispod 250 kn?
a upravo se to i dogodilo kod LRH, navlacenje na kupnju od Ostoje, prema 7000 i onda dolje! pljas na 4500

pozdrav malim investitorima…
pps. svima je ovdje meni se cini interes da se iskrcaju na 330-350, a vi kupuje…

http://finance.yahoo.com/q/bc?s=TNH&t=1y&l=on&z=m&q=l&c=

PRODAJA DIONICA PTKM JE ISTO ŠTO I PRODAJA ZEMLJIŠTA PRIJE POČETKA IZGRADNJE AUTOCESTE


Goran8: ” p.s. Na ovaj trend i ovu dionicu nas je uputio kolega panda prije par mjeseci – hvala mu na tome, a poslije sam je i ja malo proučio. ” da, da..jesam ali neka onda i investitori pogledaju kako je i ona roknula za 50% jer je bila relativno napuhana…da, to je bilo u osmome mjesecu zbog subprime-a, no roknula je a postoje fundamenti (jer nitko ne ogranicava rast cijene proizvoda, sto se dogadja u nas)… i da, jos jedna novost…kako se priblizavamo EU, uvodi se nova regulativa gdje ce biti moguce/zakonito od brokera/velikih banaka/kapitalista vrsenje ”SHORT SQUEEZA’…sto danas nije moguce pravno…. zamislite sto se ona moze dogoditii gdje imam mnogo malih igraca (a u ovoj dionici sigurno da jer su navuceni….)da krene stampedo prodaja od hypo-a, mnogi su pod marginima pa krenu margin callovi… pretpostavljam da ima mnogo na skrbnickom od HPB-a…. da li ste se zapitali da nije to mozda cilj hypo-a, da navuce na kupnju (jer on prodaje) pa da se onda pocme istresavati sa preostalom kolicinom (30-40000)…povuce prodaju prema dolje i onda sve to pocisti ispod 250 kn? a upravo se to i dogodilo kod LRH, navlacenje na kupnju od Ostoje, prema 7000 i onda dolje! pljas na 4500 pozdrav malim investitorima… pps. svima je ovdje meni se cini interes da se iskrcaju na 330-350, a vi kupuje… http://finance.yahoo.com/q/bc?s=TNH&t=1y&l=on&z=m&q=l&c=

Poštovani kolega:

1. Navedena dionica Terra Nitrogen Company, L.P. (TNH) je pala za cca 50% jer je skočila 7 puta od početka prošle godine što je impozantan rezultat, svi koji prate tržište razumiju motiv malih ulagača da kapitaliziraju dobit. Nakon korekcije 3 mjeseca poslije cijena se stabilizirala na istoj- sadašnjoj cijenovnoj razini jer je prate kvalitetni fundamenti.
Svakako smijer kretanja ove dionice na US marketu treba gledati kroz prizmu cijelog marketa i padajućih indeksa . Svi oni koji prate US market znaju o čemu je riječ a evo mali primjer od petka
Dow – 1.92%
Nasdaq – 1.95%

Terra Nitrogen Company, L.P. (TNH) + 6,67%

2. Što se tiče malih dioničara u PTKM.
Kolega uzmite za primjer sve likvidnije dionice na RH tržištu i točno pogledajte broj dioničara pa će vam sve biti jasno.
Broj dioničara u svim brzorastućim dionicama se znatno povećao a Ptkm je u zadnjih godinu dana izgubila više od 1300 dioničara i pala na smješan broj, podatke možete naći na godišnjim i kvartalnim izvještajima, i ja sam već pisao o tome i naveo točne brojeve.
Mali investitori su već istisnuti dobrano iz PTKM nakon 2Q 2007, jer su mnogi tada izašli i kupovali druge brzorastuće dionice.
Za one koji neznaju najveća protrgovana vrijednost od 320kn na PTKM je ostvarena u prvoj polovici prošle godine a današnja cijena je 315 kn.
Mali dioničari nakon svibnja 2007 godine su polako napuštali ovu dionicu.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Precizno:

Broj dioničara možete naći u tablici A
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/PTKM-fin2007-3Q.xls

broj dioničara na dan 3Q 2007 je 1.677

http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/PTKM-fin2006_31-12-2006.xls
Broj dioničara na dan 31.12.2006 2.901

Na temelju javno dostupnih invormacija broj dioničara se točno smanjio za 1224.

Najviša protrgovana cijena od 320.00 kn je postignuta 13.04.2007 i jasno je da se broj dioničara smanjivao jer su očekivali nevjerojatan rast a uslijedila je stangacija i pad sve do 260kn i to nekoliko puta.
Pogledajte samo koliko su u međuvremenu mnoge druge dionice narasle i bit će vam jasno zašto se broj dioničara smanjio.

Koliki je pomak firma napravila u zadnjih 12 mjeseci vidljivo je iz njezinih financijskih izvještaja a cijena dionice je i danas niža od najviše protrgovane od 13.04.2007.

Petrokemija očekuje 50 milijuna kuna dobiti
http://www.presscut.hr/web%20Sharing%20ZON/12-2007/27-12-2007/www.t-portal.hr/Presscut_7289145.pdf

P.S.
Imam dionice PTKM i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju.
Sve informacije nastojim dokumentirati linkom, i bez obzira na sve nikome ne preporučam da kupuje ili prodaje bilo koju dionicu na temelju foruma a da istu nije dobro prostudirao.
Forum je mjesto gdje najlakše možete doći do javno dostupnih informacija, i mjesto gdje možete nešto naučiti, zato ne nasjedajte na priče o lakoj zaradi a s druge strane ne prodavajte bezglavo svoje dionice.
Zaradu i rizik snosimo sami.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

New Report

Close