PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Savage-Otprilike je tako ali sam 100% siguran da ce PTKM dignuti cijenu minimalno 10-15% ito mozemo ocekivat vec krajem sijecnja.Sijetimo se samo nedavne konferencije gdije je teziste bilo bas na najavljenom poskupljenju.A kako stvari stoje mislim da Hypo odustaje od rasprodaje nakon nedavno izvrsene dokapitalizacije. [thumbsup]Tako da je otvoren put u nove visine.[cool]


ono što bi se vrlo lako moglo desiti negativno po mojim izvorima jest da će PTKM dići cijenu plina cca 20%. Da se to pokrije trebalo bi cijene gnojiva dignuti 5%. Politički gledano izbori su prošli i cijena bi se trebala dići. S druge strane tu je tvrdoglavi HSS koji će se tome vjerovatno protiviti. I da se cijena plina digne čak 20%, a gnojiva samo 10% sudeći po ovogodišnjim podacima dobit bi trebala biti oko 150-200 milja ili cca 50 kn po dionici. Uz p/e 30 cijena bi bila čak 1500 kn. Samo je pitanje dali će odobriti povećanje cijene gnojiva a i plina… bumo videli.

“Arhiva”
Zbog skupljeg plina više cijene umjetnih gnojiva
http://www.limun.hr/main.aspx?id=91753&newsID=222572&Ticker=PTKM-R-A&Source=Z&Page=1

Do sada nisam čuo da “poljoprivrednici ” negoduju već da samo kupuju brže-bolje po ovim cijenama.
Poskupljenje je realnost, isto kao što je i realnost poskupljene hrane i povećanje otkupne cijene žitarica.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Što se tiče povečanja cijene gnojiva ona se događa u sezoni proljetne ili jesenske sjetve, u ostalom dijelu godine prodaje se po povoljnijim cijenama, s toga poljoprivrednici gledaju da kupe upravo u vrijeme ajde recimo niže cijene a to je upravo sada.
Cijena gnojiva sigurno neče iči gore do 3. mjeseca, a kad ode budite bez brige, ako u međuvremenu poskupi plin bit če ukalkulirano u novu cijenu gnojiva.


ono što bi se vrlo lako moglo desiti negativno po mojim izvorima jest da će PTKM dići cijenu plina cca 20%. Da se to pokrije trebalo bi cijene gnojiva dignuti 5%. Politički gledano izbori su prošli i cijena bi se trebala dići. S druge strane tu je tvrdoglavi HSS koji će se tome vjerovatno protiviti. I da se cijena plina digne čak 20%, a gnojiva samo 10% sudeći po ovogodišnjim podacima dobit bi trebala biti oko 150-200 milja ili cca 50 kn po dionici. Uz p/e 30 cijena bi bila čak 1500 kn. Samo je pitanje dali će odobriti povećanje cijene gnojiva a i plina… bumo videli.

znači uz 50 milja ipak treba da idemo do 350-450 uz p/e 30,za ovo štopiranje više ne vidim nijednog razloga i čak uprava to objavi, a da tržište uopšte ne reagira čudno….
[smiley]


ono što bi se vrlo lako moglo desiti negativno po mojim izvorima jest da će PTKM dići cijenu plina cca 20%. Da se to pokrije trebalo bi cijene gnojiva dignuti 5%. Politički gledano izbori su prošli i cijena bi se trebala dići. S druge strane tu je tvrdoglavi HSS koji će se tome vjerovatno protiviti. I da se cijena plina digne čak 20%, a gnojiva samo 10% sudeći po ovogodišnjim podacima dobit bi trebala biti oko 150-200 milja ili cca 50 kn po dionici. Uz p/e 30 cijena bi bila čak 1500 kn. Samo je pitanje dali će odobriti povećanje cijene gnojiva a i plina… bumo videli.

bez obzira na plin cijena gnojiva bi se s obzirom na potražnju mogla dići i preko 20%, a što bi to značilo za neto dobit i potencijalnu cijenu dionice nije potrebno puno objašnjavati.Tada cijena ide preko 2000 kuna jer su apsolutni iznosi za porast ipak malo u korist cijene gnojiva. Sa dodatnim investicijama u amonijak i povećanjem potražnje cijena dionice ide……..još ako je HYPO stvarno dobio signale da stane s prodajom.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Uzmimo i pretpostavku da je potražnja za gnojivom vrlo elastična, e.g. s povećanom cijenom gnojiva neće se (značajno) smanjiti njegova prodaja, jer ga treba da se s njim gnoje njive koje rađaju sve skuplju hranu. Ukoliko povećanje cijene gnojiva bude proporcionalno povećanju cijene osnovne sirovine – plina, Petrica to ne bi smjela puno osjetiti na vlastitom računu dobiti i gubitka.

"[i]When does a guy decide to become an accountant? When he realizes he doesn't have the charisma to succeed as an undertaker. " [/i]


Uzmimo i pretpostavku da je potražnja za gnojivom vrlo elastična, e.g. s povećanom cijenom gnojiva neće se (značajno) smanjiti njegova prodaja, jer ga treba da se s njim gnoje njive koje rađaju sve skuplju hranu. Ukoliko povećanje cijene gnojiva bude proporcionalno povećanju cijene osnovne sirovine – plina, Petrica to ne bi smjela puno osjetiti na vlastitom računu dobiti i gubitka.

Sve točno, ali valjda si mislio da je potražnja neelastična, tj. ne mijenja se značajno bez obzira na oscilacije u cijeni![undecid]


Sve točno, ali valjda si mislio da je potražnja neelastična, tj. ne mijenja se značajno bez obzira na oscilacije u cijeni![undecid]

Točno, mea culpa
[smiley]
Jako me zanima kako će tržište reagirati na službenu objavu ovogodišnje dobiti..

"[i]When does a guy decide to become an accountant? When he realizes he doesn't have the charisma to succeed as an undertaker. " [/i]

Ma nije bed, knish… a tržište… toliko me već gospodin tržište znao razočarati i iznenaditi da mi više ne bi bilo čudno da se ptkm trži na p/e 1[angry]

Ma nije bed, knish… a tržište… toliko me već gospodin tržište znao razočarati i iznenaditi da mi više ne bi bilo čudno da se ptkm trži na p/e 1[angry]


ono što bi se vrlo lako moglo desiti negativno po mojim izvorima jest da će PTKM dići cijenu plina cca 20%. Da se to pokrije trebalo bi cijene gnojiva dignuti 5%. Politički gledano izbori su prošli i cijena bi se trebala dići. S druge strane tu je tvrdoglavi HSS koji će se tome vjerovatno protiviti. I da se cijena plina digne čak 20%, a gnojiva samo 10% sudeći po ovogodišnjim podacima dobit bi trebala biti oko 150-200 milja ili cca 50 kn po dionici. Uz p/e 30 cijena bi bila čak 1500 kn. Samo je pitanje dali će odobriti povećanje cijene gnojiva a i plina… bumo videli.

Misli da jedini utjecaj HSSa može biti u tome da se umjesto poskupljenja cijene gnojiva od 20% i više, dogodi poskupljenje od 10 do 15%.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

netko kupuje 30 komada po 297[thumbsup][rolleyes]

New Report

Close