PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

povecanje ce biti ali ne 1.2kn nego vjerovatnije 1.1kn a sa skupljim plinom placati ce se i skuplje umijetno gnojivo vjerovatno izmedju 10-15% a s obzirom da se 60% izvozi za izvoz nije regulirana cijena plina koja bi mogla dosegnuti povecanje oko 20% bitno je da vlada nastoji povecati konkuretnost firme sto vidimo iz njihovog poteza ukidanje carina ta uvoz gline mislim da je ptkm prva na tenderu za privatizaciju i jos nesto hss ce doci u vladu a oni traze 6milijardi kn a to isto ide u prilog jer ptkm pa svim opokazateljima vriedi 5milijardi kuna i jos nesto nema europe ako se ne nastavi sa privatizacijom

da li ove rezervacije možda imaju veze sa odlogom plačanja poreza na dobit i koliko se to dugo može prebacivat u naredna razdoblja, i da li to znači da če to morat platit mogući drugi vlasnik…..

gnojivo se prodalo po toj cijeni po kojoj se prodalo a plin ce se naknadno platiti po visljoj cijeni..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


gnojivo se prodalo po toj cijeni po kojoj se prodalo a plin ce se naknadno platiti po visljoj cijeni..

A po kojoj bi se to logici isporučeni plin retroaktivno plaćao po većoj cijeni?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

pa mozda sam ja krivo shvatio ali oni tek trebaju dogovoriti cijenu konacnu cijenu za 2007. pratim tek povrsno pa je moguce da sam krivo nesto zapamtio..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


pa mozda sam ja krivo shvatio ali oni tek trebaju dogovoriti cijenu konacnu cijenu za 2007. pratim tek povrsno pa je moguce da sam krivo nesto zapamtio..

Citat iz članka: “Drugi razlog zbog čega možemo očekivati rast cijene električne energije početak je pregovora između INA-e i njezinih dvaju najvećih povlaštenih kupaca, HEP-a i Petrokemije, o povećanju cijena prirodnog plina od 1. siječnja iduće godine, što bi u konačnici trebalo dovesti i do povećanja cijena električne energije za kućanstva.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


pa mozda sam ja krivo shvatio ali oni tek trebaju dogovoriti cijenu konacnu cijenu za 2007. pratim tek povrsno pa je moguce da sam krivo nesto zapamtio..

To je površno kako pratiš jer ugovor za plin u 2007. je ugovoren po cijeni od 0,92 Kn po m3

Evo više informacija
NASTAVLJEN TREND POZITIVNOG POSLOVANJA
11. rujan 2007

Jučer je Nadzorni odbor Petrokemije d. d. usvojio izvješće o poslovanju u prvih šest mjeseci. U tom razdoblju tvrtka je ostvarila dobit od 1, 8 milijuna kuna. «Ovu godinu radimo s dovoljnim količinama plina, što se odrazilo na povećanu proizvodnju. To je pratila i prodaja, a rezultat svega je minimalna dobit», naglasio je predsjednik Uprave Boris Mesarić. Očekuje se da će i do kraja godine proizvodnja biti iznad plana, te da će i tada rezultati poslovanja biti bolji od planiranih.
Nadzorni odbor informiran je i o potpisivanju ugovora za plin s Inom za 2007. godinu. Ugovorena količina iznosi 620 milijuna prostornih metara plina. «To je za nas strašno važno. Uvjeti su dobri, a takav ugovor bitan nam je i kao podloga za sljedeće pregovore», kazao je Mesarić. Predsjednik Nadzornog odbora Željko Nenadić istaknuo je kako su izuzetno zadovoljni s potpisivanjem ugovora za plin. Zaključio je da su s njim postignuti svi zacrtani ciljevi koje je Nadzorni odbor postavio pred Upravu tvrtke.

Copyright © Petrokemija d.d., Kutina

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Gospodo, vidim da se razvila ozbiljna debata vezana na plin i povećanje cijene plina. No, prije svega dozvolite par riječi o trenutnom stanju poslovanja kutinskog diva. Još je mjesec dana do kraja najbolje godine u povijesti poslovanja i ova tvornica spremna je za najveće stvari. Potražnja za gnojivom je takva da bi se doslovno preko 2 000 000 tona gnojiva moglo prodati samo da ga tvornica može proizvesti. Zbog povećanja cijena hrane dolazi do povećanja obima poljoprivredne proizvodnje u čitavom svijetu. Posljedica toga je povećanje cijene umjetnog gnojiva koje se opasno približava cijeni od 300 EUR po toni. Petrokemija trenutno svoje gnojivo prodaje značajno ispod te cijene što znači da je prostor u povećanju prihoda i bez povećanja proizvodnih kapaciteta oko 35%. Inozemni kupci prema nekim informacijama opsjedaju tvornicu, ali nažalost petrokemija zbog kapaciteta nije u mogućnosti zadovoljiti te količine. Posljedica takve potražanje vidi se u povećanju radnog (obrtnog kapitala) kao posljedica avansne naplate robe. To se vidi i iz bilance jer u tako kratkom vremenu niti teoretski nije moguće povećati obrtni kapital osim na način da svaki dan pristižu enormne količine kešijane.

U ovome trenutku možemo reći bez imalo pretjerivanja da je petrokemija najmodernija tvornica u evropi za proizvodnju umjetnog gnojiva i da praktički nema nikakve konkurencije. Jedino ova tvornica može zadovoljiti potrebne omjere mješanja sirovina, a to je ključno kod umjetnog gnojiva. Jedino američke tvornice mogu konkurirati proizvodnji kutinskog diva po kvaliteti. Rusko i ukrajinsko gnojivo potpuno je neupotrebljivo u ozbiljnoj proizvodnji bez obzira na praktički nepresušne izvore plina.

Ono što je sada definitivno jasno je to da se kapaciteti proizvodnje moraju povećati najmanje na 2,6 mil. tona kako bi mogli zadovoljiti potražnju u idućim godinama. To nam daje ukupni prihod oko 4,6 do 5 mlrd. kuna. Kad tako posložimo brojke vidimo da Skandinavci nisu bili niti malo ludi kad su prije 10 godina davali današnji ekvivalent od 1500 kuna po dionici. Očito je da su prije 10 godina znali kakav će biti razvoj poljoprivrede na ovim područjima.

Petrokemija na takav način nije više problem samo Hrvatske nego postaje sve veći problem i Slovenije, Bosne i Hercegovine i možda još koje zemlje u susjedstvu. Kupcima iz ovih zemalja moglo bi se uskoro dogoditi da ostanu bez potrebnih količina gnojiva i može doći do velikih poremećaja u poljoprivredi tih zemalja. Ne znam čime se bave stratezi poljoprivrede u nekim državama, ali očito da ne razumiju svoj posao. Paket od 10% dionica petrokemije moguće je bilo kupiti za bijednih 90 milja kuna, a sa takvim paketom moglo se itrekeko utjecati na poslovanje kutinskog diva. Čudo je da osim KD-a i Ljubljanske banke nema jačih igrača iz Slovenije u vlasničkoj strukturi ove firme. Za Slovence to po meni više nije pitanje zarade jer bez gnojiva iz Kutine osuđeni su na kinesku ili ukrajinsku prašinu, a to može jako uzdrmati poljoprivredu njihove zemlje. Kad skuže šta se događa biti će kasno.

Petrokemija i plin iz INE su posebna priča i tu Ina mora biti jako oprezna.Prema mojim informacijama iz INE oni od Rusa kupuju plin po fiksnoj količini trošili ga ili ne. Kad se napuni jedino skladište plina Okoli INA nema više kuda sa količinama plina i zato joj Petrokemija dolazi kao naručena, pogotovo u ljetnim mjesecima. Zbog toga INA mora biti itekako oprezna kod formiranja cijene petrokemiji, jer povećanjem proizvodnih kapaciteta za duplo Petrokemija postaje interesantna velikim proizvođačima za direktne dogovore,a onda INA by,by. Rusi će za koju godinu izgraditi nove dobavne pravce prema evropi tako da niti transport neće biti problem. Kako god bilo ovu stvar treba riješiti tako da Petrokemija plaća tržišnu cijenu plina i

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

da može samostalno formirati izlaznu cijenu gnojiva. Sve drugo je na štetu dioničara jedne i druge kompanije i što je najbitnije neće proći u procesu primanja u EU.

Dakle situacija je zasada neočekivano dobra, a biti će i puno bolja. Ima još nekih stvari koje sprječavaju bolje poslovanje ove tvornice, no te će riještiti privatizacija tako da nema smisla iznositi ih javno.

Uživajte u idućim mjesecima.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

http://www.finance.si/198129/Rusija_bo_za_turkmenistanski_plin_pla%E8ala_ve%E8

[undecid]

Nisu rusi blesavi. Plin ima veliku ulogu u svjetskoj ekonomiji. Pogledajte prognoze povečanja proizvodnje umjetnih gnojiva zbog naglog interesa za bio gorivima. Bio goriva naravno nema bez povečanja bio mase a nje nema bez gnojiva, he,he.
http://www.integer-research.com/uploads/images/Biofuels%20Boom%20and%20Fertilizers%20brochure0ihAKV.pdf

marcello

biogoriva su pusiona..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

New Report

Close