PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Bude to sve dobro za one koje vjeruju.
Ako vjeruješ onda znaš da moraš imati strpljenja.
Trenutno u HR osim ,kako bi jedan kolega rekao,naše miljenice,SNHO i brodara ne vidim ni jednu firmu koja ima realnu mogućnost višestrukog podizanja profita ili naplate starih dugova, što se mora direktno odraziti na cijenu dionice.
Stavimo na stranu građevince i euforiju koja već duže vrijeme vlada u tom sektoru (to je posebna priča ).

None but ourselves can free our minds.Life is one big road with lots of signs. So when you riding through the ruts, don't complicate your mind.Bob's words

Evo jedan komentar ove rasprave.

Zaboravimo privatizaciju, zaboravimo sindikate i sva prepucavanja. Zamislite firmu u SAD-u, njemačkoj, Francuskoj… koja ostvaruje gubitak i postoji neka cijena po kojoj se trži. Ta cijena je niska jer se od te firme ništa ne očekuje (barem ne većina). Ta firma napravi plan restrukturiranja, sanacije ili kako već… i ispuni taj plan 2-3 godine prije predviđenog. ta ista firma počne povećavati prihode za 20% godišnje, počne ostvarivati dobit. postane očito da joj i tržište, tj. potražnja za njenim proizvodima cvjeta. Ta firma čak i rezervira sredstva za eventualna povećanja cijene sirovina (načelo opreznosti koje kaže da se rashodi priznaju čak i kad su mogući a ne kad stvarno nastanu). Znači i pored toga generira dobit. Recite mi, kako bi tržišta navedenih zemalja vrednovala dionice te firme?

Još jedna stvar… Većina nas čitala je slične knjige, udžbenike, životopise i sl. Koliko puta ste pročitali da je veliki baja našao dionicu koja ima ove odlike ali ju jednostavno tržište u tom trenutku nije “pravedno” ocjenilo? i koliko ste puta pomislili…e da ju ja nađem ja bi ju znao procjeniti…to mora biti očito. Međutim, kada se takva prilika javi, onda se u svima javi glas koji kaže da ju je bolje ne kupiti jer ne raste. Pa šta onda? Jel bolje kupiti kad je već skupo ili kad je jeftino. Većinu ulagača, tj. špekulanata, ubije to što misle da je 1,2,3 ili 5 mjeseci tako dugoooooo…zato što svaki dan bulje u taj ticker i čekaju da cijena skoči. ma i ja gledam svaki dan. No, ako PTKM ostvari u roku godinu dana dobit od 100 milijuna, što nije nemoguće, čak je vrlo moguće, to svi morate priznati… od oka bubam da bi tada zarada po dionici bila 30-35 kn (ispravite me ako griješim). Da bi P/E bio 30 što je kod nas i malo, to bi bila cijena od 900-1000 kn po dionici (fer cijena). Nadalje, to je prinos od 300 %. E sad… da ste rođeni pod sretnom zvijezdom i da svakih tjedan dana mijenjate dionice i stalno pogađate one koje rastu… možda bi vam prinos i bio nešto veći ali biste se ubili od živciranja. Ja prvi priznajem da nisam od onih koji su toliko sposobni da ostvaruju takve prnose na temelju tjednih špekulacija. To me niti ne zanima. Meni da je zajamčenih 50% godišnje na cijeli portfolio narednih par godina…ne da bi potpisao, nego…

A samo molim neka mi netko kaže ili objasni zašto je nemoguće da se ostvari cifra od 100 milijuna dobiti?

Zaboravio sam napomenuti da je ta firma povećala i amortizaciju!

Lijep pozdrav i onima koji ju cijene i onima koji ne.

P.S. Prika i ostali… nitko vas ne vrijeđa niti ne napada…neznam odakle to. Baš mislim da se razvija jedna fina rasprava.

E, da… ESOP…

Pogledajte primjer Dalekovoda. Sad vam se to konačno rasplelo (sa prijenosom onih dionica sa ZABE na firme sa inicijalima uprave, a te dionice su i njihove i radničke itd. Mislim da vas dosta zna o čemu je riječ). Cijena Dalekovoda po kojoj su radnici kupovali dionice je bila 80 kn. Da, 80 KN.[smiley11]


Još jedna stvar… Većina nas čitala je slične knjige, udžbenike, životopise i sl. Koliko puta ste pročitali da je veliki baja našao dionicu koja ima ove odlike ali ju jednostavno tržište u tom trenutku nije “pravedno” ocjenilo? i koliko ste puta pomislili…e da ju ja nađem ja bi ju znao procjeniti…to mora biti očito. Međutim, kada se takva prilika javi, onda se u svima javi glas koji kaže da ju je bolje ne kupiti jer ne raste. Pa šta onda? Jel bolje kupiti kad je već skupo ili kad je jeftino. Većinu ulagača, tj. špekulanata, ubije to što misle da je 1,2,3 ili 5 mjeseci tako dugoooooo

Bravo Buco,
U tom grmu leži zec, evo imali smo prilike ovih dana vidjeti kako se “šišaju ovce” i plaća danak neiskustva novih ulagača.
Na burzu je stiglo 100.000 “kockara” koji kupuju po savjetu strine iz knjigovotstvenog servisa , tetke iz samoposluge , malog iz kafića ,taksiste, i još mnogih drugih. Svi davaju savjete (jer su i oni ponešto zaradili) kupujte ovo ili ono i stvara se piramida koju je dugoročno nemoguće održati.

Ovo što si ti naveo je put sigurnijeg ulaganja koji i ja podržavam.
Trend ulaganja u jedne te iste grane gospodarstva će se promijeniti i kad kotač krene prinosi su nadprosječni.

Strrpljen – spašen

[smiley1][smiley1][smiley1]

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

nklecak:

3. Preuzimanje Luke Šibenik

[smiley2][smiley2]
Pozdrav


Za ovo Vam postoje samo teoretske šanse! Mislim da na to ne treba računati.

BigBoss:

nklecak:

3. Preuzimanje Luke Šibenik

[smiley2][smiley2]
Pozdrav

Za ovo Vam postoje samo teoretske šanse! Mislim da na to ne treba računati.

opet, kao i milion puta na forumu, ZAŠTO? Argumenti ljudi, argumenti!


Evo jedan komentar ove rasprave.

Zaboravimo privatizaciju, zaboravimo sindikate i sva prepucavanja. Zamislite firmu u SAD-u, njemačkoj, Francuskoj… koja ostvaruje gubitak i postoji neka cijena po kojoj se trži. Ta cijena je niska jer se od te firme ništa ne očekuje (barem ne većina). Ta firma napravi plan restrukturiranja, sanacije ili kako već… i ispuni taj plan 2-3 godine prije predviđenog. ta ista firma počne povećavati prihode za 20% godišnje, počne ostvarivati dobit. postane očito da joj i tržište, tj. potražnja za njenim proizvodima cvjeta. Ta firma čak i rezervira sredstva za eventualna povećanja cijene sirovina (načelo opreznosti koje kaže da se rashodi priznaju čak i kad su mogući a ne kad stvarno nastanu). Znači i pored toga generira dobit. Recite mi, kako bi tržišta navedenih zemalja vrednovala dionice te firme?

Mislim da ste ovdje izostavili samo jednu bitnu činjenicu. O sudbini ove vaše fiktivne firme ne odlučuje Rumenige & co.

kako kaže buco ajmo se pitat gdje može biti naša miljenica poslije 5 ili 10 godina(da li če biti proizvodi petrice još potrebni) a ne gdje če biti do kraja godine, jer do kraja godine sigurno se neče još sve rješiti u smislu očekivanja špekulanta….
da li od svih postova ljudi mogu držati petricu najmanje 5 godina….
gdje če biti investitor a gdje onaj koji je nemiran i skače s jedne na drugo i još to poslije poreza, koji če biti uveden prije ili kasnije (ulazak hr u eu)…
za one koji vjeruju ovaj je scenarij odličan jer ima puno vremena za dokup…[smiley11]


Sličnu evoluciju imao je KONČAR koji više nema teorije da padne ispod 1000 kuna bez obzira što se desilo.
Na kraju godine rezervacije moraju preći u dobit i tu nema spora. Neto dobit bi mogla biti i realno morala minimalno 50 000 000 kuna.

Baš me zanima što bi o ovome rekli bivši dioničari Enrona. Ne želim reći da je Končar ili Petrokemija budući Enron, da se krivo ne shvati, već da se često na forumu olako upotrebljava “mora”, “sigurno”, “nema teorije da…” itd.

mika:


Sličnu evoluciju imao je KONČAR koji više nema teorije da padne ispod 1000 kuna bez obzira što se desilo.
Na kraju godine rezervacije moraju preći u dobit i tu nema spora. Neto dobit bi mogla biti i realno morala minimalno 50 000 000 kuna.

Baš me zanima što bi o ovome rekli bivši dioničari Enrona. Ne želim reći da je Končar ili Petrokemija budući Enron, da se krivo ne shvati, već da se često na forumu olako upotrebljava “mora”, “sigurno”, “nema teorije da…” itd.

Daj sjetite se što je bio enron, kako je prevario kompletnu državu i što je proizvodio!

Ovdje proizvodimo nešto opipljivo, i nismo firma koja može mijenjati računovodstvene propise!!!

Totalno promašen post! NHF

Mislim da ste ovdje izostavili samo jednu bitnu činjenicu. O sudbini ove vaše fiktivne firme ne odlučuje Rumenige & co.

Ne može ni sam george w bush mene prisiliti da prodam dionice. Taj kojeg navodite odlučuje o prodaji državnog udjela (prema vama), ja ipak mislim da on nije tako bitan kako se u medijima servira.


majstore , po meni je dioki trenutno prava kockarska dionica jer ako krene “stozer za obranu Krka” ode Dioki ispod BV-a
slicno ruletu crveno-crno (KRK-ISTRA)

Kockarska je zato sto je previse narasla u posljednje vrijeme tj. dobar dio pozitivnih ocekivanja je vec u cijeni, zato i jest posljednjih tjedan-dva cijena varirala od 550kn do 750kn.

Ali DIOKI moze tj. ici ce ili snazno gore ili snazno dole, PTKM po svim pokazateljima (stav sindikata, vlade, odlazak hypa,…) potpuno umrtvljena, nesto kao Pliva ili Adris. Nece znacajno dole (osim ako bude iznenadenja s radnickim dionicama), ali nece ni znacajno gore.

Nisam kockar, ali mi je 10% godisnje ipak premalo. [smiley6]

New Report

Close