PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sadašnja garnitura je lijepo zaokružila i pripremila teren za privatizaciju Petrokemije.
Ako ponovo prođu na izborima to im je slijedeći veliki potez.
Još samo da se dogovore oko diskonta za radnike i sve 5.
Vrlo čist posao jer od gubitaša je stvoren lijep labud sa bogatim perjem…
Natjecanje za preuzimanje je vrlo izgledno.
To bi moglo biti vrrrrrlo zanimljivo…

evo me!

Malo da pojasnimo stvari oko kamata. Petrokemije je prije cca. godinu i pol krenula sa restrukturiranjem kratkoročnih zaduženja. Nepovoljene financijske obveze restrukturirane su najpovoljnijim kreditima koje koriste firme veliki izvoznici. Kamata po tim kreditima kreće se ispod 5% i ono što je strahovito bitno radi se o kreditima sa fiksnom kamatom. Danas kad su LIBOR i EURIBOR (promjenjive kamatne stope) otprilike na tom nivou financiranje proizvodnje sa fiksnom stopom na nivou promjenjive nesumnjivo je prednost ovakve firme. Nivo kredita koji koristi ptkm uz takvu kamatu trenutno je na nivou od cca. 10% trenutne tržišne kapitalizacije.Ključna stvar za petrokemiju je što bi trošak kamata, plaća i amortizacije bio identičan za nivo prodaje od 1,4 i za nivo od 2,1 mlrd kuna. Pojednostavljeno rečeno isti broj radnika sa istom opremom i uz relativno isti nivo kredita može raditi od 1,4 do 2,1 mlrd. kuna, a da tvornica opstaje.Odnosno uz prodaju od 1,4 mlrd tvornica životari ali ne propada, a uz prodaju od 2,1 mlrd kuna tvornica vlasnicima donosi veliki profit. Ako pretpostavimo da će iduće godine prihod tvornice zbog velike potražnje i riješene plinske infrastrukture približiti se 2,5 mlrd kuna jasno je da velika razlika mora ostati u profitu i što je još bitnije radno raspoloživi kapital značajno će se povećati. To će dovesti do toga da će petrokemija i ove kredit koje koristi uz kamatu ispod 5% moći zatvarati i još više poboljšati profitabilnost.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Ugledajmo se na bolje od njih (mislim Hypače), keep going! Da se su strpjeli nebi imali toliki pad dobiti [smiley2]

marcello

Da imamo za usporedbu slijedeći tjedan: (stanje 02.11.07)

1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 208.022 6,23 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 101.814 3,05 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 59.415 1,78 Skrb. račun
+
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./HYPO ALPE-ADRIA-BANK AG 48.849 1,46 Skrb. račun

8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 38.750 1,16 Skrb. račun
10. HPB D.D. 37.203 1,11 Skrb. račun Ukupno: 80,30
[/quote]

marcello

[


Malo da pojasnimo stvari oko kamata. Petrokemije je prije cca. godinu i pol krenula sa restrukturiranjem kratkoročnih zaduženja. Nepovoljene financijske obveze restrukturirane su najpovoljnijim kreditima koje koriste firme veliki izvoznici. Kamata po tim kreditima kreće se ispod 5% i ono što je strahovito bitno radi se o kreditima sa fiksnom kamatom. Danas kad su LIBOR i EURIBOR (promjenjive kamatne stope) otprilike na tom nivou financiranje proizvodnje sa fiksnom stopom na nivou promjenjive nesumnjivo je prednost ovakve firme. Nivo kredita koji koristi ptkm uz takvu kamatu trenutno je na nivou od cca. 10% trenutne tržišne kapitalizacije.Ključna stvar za petrokemiju je što bi trošak kamata, plaća i amortizacije bio identičan za nivo prodaje od 1,4 i za nivo od 2,1 mlrd kuna. Pojednostavljeno rečeno isti broj radnika sa istom opremom i uz relativno isti nivo kredita može raditi od 1,4 do 2,1 mlrd. kuna, a da tvornica opstaje.Odnosno uz prodaju od 1,4 mlrd tvornica životari ali ne propada, a uz prodaju od 2,1 mlrd kuna tvornica vlasnicima donosi veliki profit. Ako pretpostavimo da će iduće godine prihod tvornice zbog velike potražnje i riješene plinske infrastrukture približiti se 2,5 mlrd kuna jasno je da velika razlika mora ostati u profitu i što je još bitnije radno raspoloživi kapital značajno će se povećati. To će dovesti do toga da će petrokemija i ove kredit koje koristi uz kamatu ispod 5% moći zatvarati i još više poboljšati profitabilnost.

Kamate i ostali financijski rashodi
27.216 kumulativno 1- 3Q 2006 12.278 samo 3Q 2006
12.081 kumulativno 1- 3Q 2007 3.864 samo 3Q 2007

http://www.petrokemija.hr/Portals/0/Financije/Finizvj092007.xls

vjerojatno govoriš o razlici od + 15.135 mil. kuna koja je nastala restrukturiranjem kratkoročnih zaduženja.

Evo recimo da je samo ovaj potez uspio generirati dobit za 3Q 2007 koja se morala prikazati a ostaje još dobit iz stavke Vrijednosno usklađenje i rezerviranja + 73.913 mil kuna.

Sve nakon 3Q 2006 pa do danas u ovoj tvornici je rađeno izuzetno studiozno i za svaku pohvalu je , tako da ove 2007 nismo još čuli niti jednu lošu vijesti iz tvornice.
Nije ni čudo što je PTKM uvrštena u Raiffeisenovu “košaricu” početkom godine.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Ako danas nismo napredovali bar (zasad) nismo pali. [smiley2]

Evo nešto o cijeni plina.

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=e20d7aff-fc5c-4b3d-95cb-2a0322cf6215&ref=lastadd

Znam da je slabi support na kupnji ali u ovom crvenilu ovo uopće nije preloše

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj


Znam da je slabi support na kupnji ali u ovom crvenilu ovo uopće nije preloše

Potpisujem kolega, to bi trebao biti indikator uzlaznog trenda (uz sve ostale stvari nepromijenjene, kako bi rekao homo oeconomicus). Kako mi je Pero trenutno preko 40% portfelja, crvenilo me ne tuče jako.

"[i]When does a guy decide to become an accountant? When he realizes he doesn't have the charisma to succeed as an undertaker. " [/i]

Transakcije
Cijena Količina Vrijeme
285,00 20 15:57:14
286,00 15 15:57:14

Sve što imam za reći je haha!


Transakcije Cijena Količina Vrijeme 285,00 20 15:57:14 286,00 15 15:57:14 Sve što imam za reći je haha!

UČENICI IZ ODŽAKA POSJETILI PETROKEMIJU
31. listopad 2007

Našu tvrtku posjetili su učenici 2. razreda srednje škole Pere Zečevića iz Odžaka, smjer poljoprivredni tehničari. Osnovne informacije o tvornici i našim proizvodima budućim agronomima iz BIH dala je mr. sc. Biserka Stojić, a zatim ih je prilikom obilaska postrojenja detaljnije s raznim tehničkim detaljima upoznao ing. Mile Mucić.
Srednjoškolci iz Odžaka kraće su se vrijeme zadržali na staroj pakirnici, gdje im je o otpremi gnojiva govorio Miljenko Šafran, pomoćnik rukovoditelja unutarnjeg transporta. «Došli smo u jednu od najvećih tvornica na području bivše države, koja proizvodi vrhunska gnojiva. Čast mi je što smo ovdje», istaknuo je Suljo Tahirović, suvlasnik Ratara d. d. iz Odžaka, na čijim površinama učenici ove škole izvode praktičnu nastavu.
Na području Odžaka ima 11.900 hektara obradivih površina, i na njih 80 posto upotrebljavaju se gnojiva Petrokemije. «Najbolja su», kratko je prokomentirao ovaj podatak Tahirović. U pratnji učenika došla je u Kutinu i Jela Šimić, profesorica stručnih predmeta. «Prvi put sam ovdje i moram priznati da je bilo vrlo zanimljivo. Oduševio nas je poziv i prijem u Petrokemiji», kazala je nakon obilaska.
Dodala je kako će ona i njezini učenici od sada raditi praktičnu nastavu na našim oglednim poljima u Odžaku, kao i da će se pridržavati savjeta naših stručnjaka. «Drago nam je što ste došli i upoznali našu tvornicu», zaključila je Biserka Stojić. Gosti iz BIH na kraju su razmijenili darove s predstavnicima naše tvrtke, a treba istaknuti kako su bili prvi koji su dobili kalendar Petrokemije za 2008. godinu.

Pozdrav[smiley2]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Koji vam je target za kupnju/dokupnju/prodaju?

*autor ne posjeduje dionice ptkm, ceka da korekcija zavrsi pa kupi jefitnije.


Koji vam je target za kupnju/dokupnju/prodaju? *autor ne posjeduje dionice ptkm, ceka da korekcija zavrsi pa kupi jefitnije.

Ja sam kupovao danas od 290-294, ako bude jeftinije još bolje[smiley2]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

New Report

Close