PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

To se znalo dogadjati, ali s druge strane neprijateljsko preuzimanje uvijek za posljedicu ima strelovit i visestruk rast cijene.

Mene čudi nešto drugo u rečenici “drugim rijecima boje se privatnog vlasnika da nebi ugasio proizvodnju i jeftino dosao do trzista”, naime, tko radnicima garantira da država nece prodati svoj paket??

Oni kazu, mi bi samo 12-13% kako bi vecinski paket ostao drzavi i tako sprijecio dolazak vlasnika??


To se znalo dogadjati, ali s druge strane neprijateljsko preuzimanje uvijek za posljedicu ima strelovit i visestruk rast cijene.

Mene čudi nešto drugo u rečenici “drugim rijecima boje se privatnog vlasnika da nebi ugasio proizvodnju i jeftino dosao do trzista”, naime, tko radnicima garantira da država nece prodati svoj paket??

Oni kazu, mi bi samo 12-13% kako bi vecinski paket ostao drzavi i tako sprijecio dolazak vlasnika??


stozer za obranu Petrokemije, navodno su vec sprijecili rasprodaju i natjerali drzavu da otkupi dionice koje je vec bila prodala
nije losa ideja 13% radnicima, 25% strateskome, 25% drzavi, ako se radnici dobro organiziraju cijena dionice bi trebala ici gore jer tko hoce imat preko 50% firme trebat ce kupovat na burzi, a to znaci samo jedno:-)


To se znalo dogadjati, ali s druge strane neprijateljsko preuzimanje uvijek za posljedicu ima strelovit i visestruk rast cijene.

Mene čudi nešto drugo u rečenici “drugim rijecima boje se privatnog vlasnika da nebi ugasio proizvodnju i jeftino dosao do trzista”, naime, tko radnicima garantira da država nece prodati svoj paket??

Oni kazu, mi bi samo 12-13% kako bi vecinski paket ostao drzavi i tako sprijecio dolazak vlasnika??


a postoji i sporazum iz 1998 (sindikati, vlada, hfp, udruge branitelja) u kojem udjel drzave ne smije pasti ispod 51%.Uz to potpisnici sporazuma imaju pravo kreirat privatizaciju PTKM tj pri donosenju odluka treba uzet njihovo misljenje.(sindikati, udruga branitelja…), a prevladava misljenje da drzava mora ostat na 51% ili minimalno 25%+1 dionica


stozer za obranu Petrokemije, navodno su vec sprijecili rasprodaju i natjerali drzavu da otkupi dionice koje je vec bila prodala
nije losa ideja 13% radnicima, 25% strateskome, 25% drzavi, ako se radnici dobro organiziraju cijena dionice bi trebala ici gore jer tko hoce imat preko 50% firme trebat ce kupovat na burzi, a to znaci samo jedno:-)

Znaci da ce radnici – stozer za obranu Petrokemije opet sprijeciti prodaju 50% firme?

Po ovom ispada da se privatizacija moze zaboraviti do daljnjeg, ili drzava postupiti kontra zahtjeva radnika?


evo sto tocno pise:
Mesaric:
“Povlacenjem drzave iz vecinskog vlasnistva PTKM nosi opasnost da neka inozemna kompanija preuzme PTKM, ugasi proizvodnju i uzme si trziste, ne samo HR nego i SLO te BIH”

pa se sad ti frende misli

Ok ovo je vec druga prica. Da se i to sprijeciti na jedostavan nacin: dici cijenu Petrokemije tako da se takvim igracima onda ne bi isplatilo bas ugasiti proizvodnju

nklecak:

evo sto tocno pise:
Mesaric:
“Povlacenjem drzave iz vecinskog vlasnistva PTKM nosi opasnost da neka inozemna kompanija preuzme PTKM, ugasi proizvodnju i uzme si trziste, ne samo HR nego i SLO te BIH”

pa se sad ti frende misli

Ok ovo je vec druga prica. Da se i to sprijeciti na jedostavan nacin: dici cijenu Petrokemije tako da se takvim igracima onda ne bi isplatilo bas ugasiti proizvodnju


istina, ali nasi politicari sve prodaju jeftino da bi od toga imali osobnu korist
model(25%strateski, 25%drzava, 13% radnici) je osigurac da nece biti pizd…. s Petricom jer tko hoce upravljat firmom(>50%) morat ce ostatak puno skuplje kupit na burzi 🙂


istina, ali nasi politicari sve prodaju jeftino da bi od toga imali osobnu korist
model(25%strateski, 25%drzava, 13% radnici) je osigurac da nece biti pizd…. s Petricom jer tko hoce upravljat firmom(>50%) morat ce ostatak puno skuplje kupit na burzi 🙂

Ali to nije u skladu s zahtjevima radnika jer drzava vise nije vecinski vlasnik. Kupac 25% moze stici do kontrolnog paketa. To odgovara dionicarima, ali ne i radnicima tj. “stozeru za obranu PTKM”.

nklecak:

istina, ali nasi politicari sve prodaju jeftino da bi od toga imali osobnu korist
model(25%strateski, 25%drzava, 13% radnici) je osigurac da nece biti pizd…. s Petricom jer tko hoce upravljat firmom(>50%) morat ce ostatak puno skuplje kupit na burzi 🙂

Ali to nije u skladu s zahtjevima radnika jer drzava vise nije vecinski vlasnik. Kupac 25% moze stici do kontrolnog paketa. To odgovara dionicarima, ali ne i radnicima tj. “stozeru za obranu PTKM”.


znam, to je moj “wishful thinking” 🙂

nklecak:

istina, ali nasi politicari sve prodaju jeftino da bi od toga imali osobnu korist
model(25%strateski, 25%drzava, 13% radnici) je osigurac da nece biti pizd…. s Petricom jer tko hoce upravljat firmom(>50%) morat ce ostatak puno skuplje kupit na burzi 🙂

Ali to nije u skladu s zahtjevima radnika jer drzava vise nije vecinski vlasnik. Kupac 25% moze stici do kontrolnog paketa. To odgovara dionicarima, ali ne i radnicima tj. “stozeru za obranu PTKM”.


u ovome modelu su radnici i firma relativno “sigurni” onaj tko hoce ugasit firmu morat ce je masno platit ,a koliko ce mu to biti isplativo????Radnici ce uvijek imat na umu da im svaka prodaja dionice moze biti dvosjekli mac.
Pitanje je kako ce radnici(stozer) reagirat, pogotovo kad dobiju 13% firme, vjerojatno ce morat pristat i na kakav kompromis??
Najgori scenarij za njih je 51% firme strateskome odmah.

Dakle stvarno je suludo i pomisliti da bi netko kupio Petrokemiju samo zato da bi je uništio. Moram priznati da ovo ne pije vodu – kupiti za milijardu ili više većinski udio, a potom otpustiti radnike i zatvoriti tvornicu?

Veće nebuloze skoro nisam čuo, pa nije ovo brodarstvo, telekom ili proizvodnja čavala, pa da se svatko može time baviti, ova tehnologija se ne može tek tako kopirati.

Ja prognoziram jednu sasvim lijepu budućnost, a to što jedino Hypo prodaje je dodatan vjetar u leđa.

Hell is Empty and all the Devils are Here


u ovome modelu su radnici i firma relativno “sigurni” onaj tko hoce ugasit firmu morat ce je masno platit ,a koliko ce mu to biti isplativo????Radnici ce uvijek imat na umu da im svaka prodaja dionice moze biti dvosjekli mac.
Pitanje je kako ce radnici(stozer) reagirat, pogotovo kad dobiju 13% firme, vjerojatno ce morat pristat i na kakav kompromis??
Najgori scenarij za njih je 51% firme strateskome odmah.

Mesaric kaze kako radnici zele da drzava ostane vlasnik 51% pod svaku cijenu, u skladu s dogovorom iz ’98. Inace bi trazili veci dio dionica, znajuci da ih mogu prodati znacajno skuplje i zaraditi, bolje im je da zarade oni nego da ih proda drzava od cega radnici nemaju ni kune. A po dogovoru mogu traziti 3x veci broj dionica.

Ukratko, ne pristaju na “relativno”.

i ja mislim da je to najveca glupost koju sam procito zatvoriti nesto sto donosi profit u slucaju preuzimanja od strane stranaca dionica ide up na 1000kn meni pase u slucaju radnickog dionicarstva ide na 800kn isto mi pase u svakom slucju najpodcijenjenija dionica trenutno na trzistu

New Report

Close