PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


zasto 1300 kn po dionici? odakle si dosao do toga broja?[smiley9]

ponavljam svoj post od prije neki dan. (tabela ti je na 901 stranici)

Na temelju dosadašnjeg poslovanja kutinskog diva napravio sam projekciju poslovanja u idućih 15 godina, a s tim u vezi i scenarij mogućeg kretanja cijene dionice u trenutku privatizacije. To je otprilike ono o čemu prijatelj Karoje govori u svojim analizama.
U slučaju kad bi prodajna cijena na tenderu bila današnjih 261,34 kuna potencijalni kupac ostvario bi uz planiranu strukturu prihoda i rashoda fantastični povrat od 76,9% na uložena sredstva (IRR), a NPV bi u tom slučaju iznosila 3,9 mlrd. kuna. Kako takvih povrata nema baš često u investicijskom svijetu, analiza realnog povrata od recimo 10% govori da bi kupac tvornicu trebao platiti za takav povrat i uz planiranu strukturu RD i G 4,357 mlrd kuna ili prema izračunima 1 304,3 kune po dionici. Drugi riječima dionica bi u trenutku prodaje mogla i realno morala skočiti 399% od današnje cijene.

Dakle, ovakva analiza temelji se na realnim pokazateljima koje tvornica ostvaruje u posljednje vrijeme i dakako uvažava vremensku preferenciju novca. Prema planu učešće materijalnih troškova trebalo bi biti negdje oko 70 % prihoda od prodaje, a trošak radne snage i amortizacija bi trebali biti manje-više na fiksnom nivou. Cijenu tvornice nakon 15 godina planirao sam na nivou 3,5 mlrd kuna iako bi realno morala biti viša. Dalje, ako pretpostavimo da svaki kupac radi sličnu analizu prije ulaska u ovakvu investiciju realno je očekivati da će na tenderu netko dati i premiju na ovakvu cijenu kako bi prestigao konkurenciju.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

mika, ako ti stvarno mislis da je ovo realno sta si napisao, mogu li ja isprintat ovaj tvoj post, ujutro otici u banku, dobiti kredit i kupit petrokemiju?

naravno postati jedan od najbogatijih hrvata…

jesi li ainteresiran za mjesto generalnog direktora?

vjeruj mi, isplati se cekati, pa makar cekali i godinama...


mika, ako ti stvarno mislis da je ovo realno sta si napisao, mogu li ja isprintat ovaj tvoj post, ujutro otici u banku, dobiti kredit i kupit petrokemiju? naravno postati jedan od najbogatijih hrvata… jesi li ainteresiran za mjesto generalnog direktora?

stvar je prilično realna jer brojevi ne lažu. Mislim da niti jedna brojka nije precijenjena osim stavke materijalnih troškova koji bi sa novim gazdom trebali i mogli značajno dolje ako se osigura jeftiniji plin iz recimo ruskih izvora. Tad svi pokazatelji i naravno isplativost za investitora ako kupi po 1300 kuna idu još prema gore. Također likvidnost će se značajno poboljšati jer domaći klošari neće više kupovati na poček nego će novom gazdi morati plaćati kao što sada plaćaju stranci , a to je u roku odmah od fakture i čim se roba utovari u barže ili brod. Šta reći za firmu koja u pola godine radni kapital iz negativnog pretvara u plus od 75 000 000 kuna.
Post isprintaj i odi u banku nek analiziraju i ako imaju malo znanja o tome zajedno s tobom će sutra kupit ptkm na burzi.
A ovo za direktora jel to misliš na petrokemiju
[smiley2]

živio.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

a reci mi sta mislis, kakva ce biti cijena plin za 15 godina u odnosu na danasnju cijenu? manja zbog jeftinijeg ruskog plina?
to mi nekako ne izgleda moguce, sta ti mislis o tome?

vjeruj mi, isplati se cekati, pa makar cekali i godinama...

Ako Rusi kupe ptkm cijena plina će im biti malo iznad proizvodne. Šta će biti za 15 godina vidjećemo, ali u ovoj priči nije presudno jer će izlazna cijena umjetnog gnojiva uvijek omogućiti veliku zaradu u ovoj proizvodnji.
Bez umjetnog gnojiva nema poljoprivrede i kad ljudi to shvate trgaće se za ovu dionicu.
Ruske zalihe plina su vjerovatno takve da ni sami ne znaju šta bi sa njima, a također vjerujem da tek predstoje otkrića novih nalazišta. Te podatke sigurno doziraju kako bi mogli ubirati ekstra profite na prodaji plina. Zato je najprirodnije da se oni jave kao kupac.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

mika, da li je moguče da smo u ovoj priči još nešto zaboravili a to je kao kod KIM-a, da vlada uvjetuje nečim prodaju petrice, (recimo oko prava radnika, njihovog odpuštanja, oko cijene plina, plačanja dugovo i slično), to može kako vidimo u nekim slučajevima imat i negativan učinak na prodaju ili ne možemo govorit o nekim višim vrednostima firme, kolike več one bile…
[smiley8]
a kako izgleda posljednih dana ima oko privatizacije najboljih firmi puno govora, a petrica je postala dobra firma i biče u narednom periodu odlična ( i ako se mi več sada slažemo da je odlična), a i vlada zbog izbora ne misli stati sa svojim radom(današnji info u medijama), pa tako čemo možda več uskoro saznati pravu info(najkasnije do kraja godine nadam se), pa ako več idu tekom neki razgovori ili je udluka možda več jasna, možemo objasniti one silne naloge kako na prodaji kako na kupnji s čime se jako kontrolira ova dionica do objave, da se drži na ovoj cijeni….i da ne odljeti ni gore a bogami ni prema dole, [smiley1]
sada definitivno radi vrijeme za nas,
pozdrav

Mika dobro razmišlja u vezi ruskog plina! Rusima je krucijalno pitanje iskoristiti bogomdano i da prodaju te proizvode/energente što je bolje moguće i ostvare profite. Taj im imperativ nalaže i njihova unutarnja politička situacija.
No, ja osobno mislim da će se tu napraviti jedna vrsta partnershipa sa proizvođačem iz EU (na pr. iz Austrije ili Njemačke) koji ima sličan proizvodnji program i interes:
a) smanjiti inpute dobavom jeftinijeg plina
b) iskoristiti položaj Petrokemije koji omogućuje da se proizvodnja (uz odgovarajuće povečanje kapaciteta) substituira i odmakne prema jugo-istoku. Ekološki plus……..
c) da omogući pristup postoječim i tržištima koja su nova u EU a željna kvalitetnog gnojiva radi postizanja prinosa u poljoprivredi koja su uobičajena u EU. Ako to ne ispune dugoročni…….minus.
U tom slučaju bi partnerstvo donosilo najviše efekta i budućeg razvoja PTKM. Ovo je naravno samo hipoteza no vidjet ćemo šta će biti nakon objave tendera.
Politika će tu odigrati svoju ulogu jer takodjer smatram da su iza kulisa već neki dogovori obavljeni !

marcello


ppeco: ” mika, ako ti stvarno mislis da je ovo realno sta si napisao, mogu li ja isprintat ovaj tvoj post, ujutro otici u banku, dobiti kredit i kupit petrokemiju? naravno postati jedan od najbogatijih hrvata… jesi li ainteresiran za mjesto generalnog direktora? ” stvar je prilično realna jer brojevi ne lažu. Mislim da niti jedna brojka nije precijenjena osim stavke materijalnih troškova koji bi sa novim gazdom trebali i mogli značajno dolje ako se osigura jeftiniji plin iz recimo ruskih izvora. Tad svi pokazatelji i naravno isplativost za investitora ako kupi po 1300 kuna idu još prema gore. Također likvidnost će se značajno poboljšati jer domaći klošari neće više kupovati na poček nego će novom gazdi morati plaćati kao što sada plaćaju stranci , a to je u roku odmah od fakture i čim se roba utovari u barže ili brod. Šta reći za firmu koja u pola godine radni kapital iz negativnog pretvara u plus od 75 000 000 kuna. Post isprintaj i odi u banku nek analiziraju i ako imaju malo znanja o tome zajedno s tobom će sutra kupit ptkm na burzi. A ovo za direktora jel to misliš na petrokemiju [smiley2] živio.

Mika vjeruje u sve gore navedeno samo te molim jedno kada si radio izračun za cijenu od 1300 kuna dali si plin računao po sadašnjoj cijeni.
Jer ako rusi mogu plin dobavit do petrice za 50 % jeftinije znači da mogu dati za dionicu kudikamo više od 13000 kuna
Molim komentar

Recimo da rusi preuzmu tvornicu, mislim da bi sami sebi prodavali plin po većim cijenama i tako umanjili dobit u Petrokemiji a povećali dobit na ruc-u pri prodaji plina. Time bi plaćali veći porez na dobit majčici rusiji a ne lijepoj našoj. Barem bi se ja tako u njihovoj situaciji ponašao.[smiley6]

"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi."


Recimo da rusi preuzmu tvornicu, mislim da bi sami sebi prodavali plin po većim cijenama i tako umanjili dobit u Petrokemiji a povećali dobit na ruc-u pri prodaji plina. Time bi plaćali veći porez na dobit majčici rusiji a ne lijepoj našoj. Barem bi se ja tako u njihovoj situaciji ponašao.[smiley6]

Da oni mogu formirati cijenu plina i nafte kako žele, cijena litre benzina ili kubika plina bi bila oko 1000€.

Cijena plina da ga rusi prodaju sami sebi može biti velika, ali samim time raste i cifra koju moraju platiti majčici rusiji i na taj način anulirati razliku u porezu na dobit između nas i rusije (mi 25 rusi 20, ako se ne varam). Tako da su konstrukcije tog tipa prilično nezahvalne jer mogu vagnuti i na jednu i na drugu stranu[smiley1]

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj


Recimo da rusi preuzmu tvornicu, mislim da bi sami sebi prodavali plin po većim cijenama i tako umanjili dobit u Petrokemiji a povećali dobit na ruc-u pri prodaji plina. Time bi plaćali veći porez na dobit majčici rusiji a ne lijepoj našoj. Barem bi se ja tako u njihovoj situaciji ponašao.[smiley6]

Još jedna stvar, ti bi se ponaša tako DA PLATIŠ ČIME MANJI POREZ, A KOME, NIJE BITNO. Jer se tako ponašaju svi kapitalisti.[smiley2]

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj


Recimo da rusi preuzmu tvornicu, mislim da bi sami sebi prodavali plin po većim cijenama i tako umanjili dobit u Petrokemiji a povećali dobit na ruc-u pri prodaji plina. Time bi plaćali veći porez na dobit majčici rusiji a ne lijepoj našoj. Barem bi se ja tako u njihovoj situaciji ponašao.[smiley6]

Moguće, ali u tom slučaju bi morali – za početak kupiti najmanje 51% tvornice.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

New Report

Close