PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jedini problem Vam je tu što ekipa koje je kupovala od fonda sad lagano rasprodaje.

Zašto bi to bio problem?



Znači, cijena plina je na povijesnom dnu, a Petrokemiji je glavni energent plin.

Ide jesen, ide zima, ide i rast cijena plina.
[/quote]

Naravno, to je normalan ciklus. Jedino je stvar sto ce ove zime plin vjerojatno biti par desetaka posto jeftiniji nego prosle zime, a to znaci jako puno novaca manje na troskove sirovina za PTKM.

Jedva cekam kvartalno izvjesce ovdje…


Jedini problem Vam je tu što ekipa koje je kupovala od fonda sad lagano rasprodaje.

To je normalno, netko kupuje, netko prodaje, to je burza, pa svatko radi ono sto smatra najboljim za sebe. Ono sto mene vise zanima od toga tko kupuje i prodaje su slijedeci kvartalni rezultati, koji ako budu dobri mogli bi gledati vatromet kao onaj koji je bio prije tjedan dva.

Mozda ekipa prodaje dok je cijena blizu 30, jer misle da ce opet pasti na 20, pa ce kupovati, tko to zna…ali ako budu dobri rezultati sada kad im je glavna sezona, onda nece biti bitno ako je tko kupovao po 20 ili 30 kn, jer ce razine biti puno vece.

Sto se tice vece cijene plina po zimi, to je tocno, ali u glavnoj sezoni grijanja oni obicno zaustave proizvodnju i rade remont, a po ljetu trose sav visak plina iz RH koji im treba za proizvodnju.

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!



Znači, cijena plina je na povijesnom dnu, a Petrokemiji je glavni energent plin.

Ide jesen, ide zima, ide i rast cijena plina.
[/quote]

Pa ne bih se nuzno složio. Pogledajte CEGH graf unatrag godinu dana. Cijene su bile najviše u prošlo ljeto, otprilike tri puta vise od današnjih. Od tada pa do danas trend je bio jasan, konstantno padajući s minimalnim infleksijama u proljeće ove godine.

https://www.cegh.at/en/exchange-market/market-data/

Plin je inače na povijesno najnižim razinama i u drugim dijelovima svijeta. I to nema nikakve veze sa sezonalnosti već njegovim viškom.

https://www.finviz.com/futures_charts.ashx?t=NG&p=m1


Jedini problem Vam je tu što ekipa koje je kupovala od fonda sad lagano rasprodaje.

Ako će prodavatelji ići do kraja to je oko 8.000 dionica!!!
Interesantno da je Krizmanić kupovao na 32-34 a sada brani cijenu i prodaje na 29_30!

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Pa možda je malo podupirao kupnju, u zelji da potakne rast cijene na vise razine, a glavninu toga kupio na nižim razinama. Ako me sjećanje ne vara znao sam to ime i prezime vidjeti i u nekim drugim papirima gdje se prakticirala “brza zarada”.

Pa ne bih se nuzno složio. Pogledajte CEGH graf unatrag godinu dana. Cijene su bile najviše u prošlo ljeto, otprilike tri puta vise od današnjih. Od tada pa do danas trend je bio jasan, konstantno padajući s minimalnim infleksijama u proljeće ove godine.

https://www.cegh.at/en/exchange-market/market-data/

Plin je inače na povijesno najnižim razinama i u drugim dijelovima svijeta. I to nema nikakve veze sa sezonalnosti već njegovim viškom.

https://www.finviz.com/futures_charts.ashx?t=NG&p=m1

Vidim da se stalno pozivate na cijene plina i referirate na trenutnu nisku cijenu istog na burzi. Petrokemija sigurno ne kupuje plin na dnevnoj bazi nego ima dugoročne ugovore. Niža cijena plina u svakom slučaju donosi bolji rezultat, no ključne stvari će ovdje odigrati restrukturiranjem.
Svatko tko imalo prati tržište energenata, svjestan je da je niska cijena plin dugoročno utopija jer će velika većina termalnih elektrana koje danas koriste ugljen, uskoro biti prisiljena koristiti upravo plin kao pogonsko gorivo. Tako da će taj adut Petrokemija uskoro izgubiti.

A sve ovo skupa gore uopće nema veze sa cijenom dionice na burzi. Obzirom na vrlo niski free float cijena na burzi prvenstveno ovisi koliko će je špekulanti napumpati ili srušiti.
Bio bih najsretniji kad bi si netko dao truda i u pokazateljima poslovanja Petrokemije pokušao pronaći opravdanje cijene od 20, 40 ili 100 kuna.
Bez toga sve ostaje na ispraznom lametiranju ovo mora ići gore jer je tako rekao ministar Horvat ili zato jer je ekipa špekulanata nanjušila krv i pokušava jeftino kupljene dionice prodati dalje.

Puno je tu nevjernika , samo malo mudrih .

@ledanesto

Mislim da je argument prelaska termoelektrana sa ugljena na plin potpuno deplasiran. U RH niti u regiji to se sigurno neće dogoditi još najmanje desetljeće. Ja poznajem očito bolje od vas tržište energenata i proizvodnje električne energije u RH i regiji.

Ja ne znam tko će sto napraviti, ali milijun kuna ovdje plafonirat će cijenu u nebesa. I sto je tu loše?

Na špekulantskom trzistu sad je kao problem spekulacija? Ja nemam ništa protiv toga sto netko spekulira ovdje dionicom iz jednostavnog razloga jer je to legalna i potpuno legitimna metoda ostvarivanja kratkoročne zarade. Naravno, uz korištenje legalnih i legitimnih pravila vezanih na samo trgovanje.

Fundament i trzisne okolnosti vezane na cijenu plina podupiru rast i poboljšanje pokazatelja poslovanja. Dakle, ako se spekulira, spekulira se temeljem pozitivnih trendova i boljih pokazatelja poslovanja. Zato ne vidim glede “mede” nikakav problem.


@ledanesto
Mislim da je argument prelaska termoelektrana sa ugljena na plin potpuno deplasiran. U RH niti u regiji to se sigurno neće dogoditi još najmanje desetljeće. Ja poznajem očito bolje od vas tržište energenata i proizvodnje električne energije u RH i regiji.

Cijene energije ponajmanje ovise o RH. Tko koliko zna o trgovanju energentima neću ulaziti, no pogledaj malo koliko je narasla cijena dozvola za CO2 emisije.
Uz inicijalni realan rast, špekulantski hedge fondovi su odlučili malo ubrzati prelazak termoelektrana sa ugljena na plin.

Što se tiče špekuliranja tu se slažemo. Jedino mi je smiješno navlačiti ljude pričama kako će sad PTKM preko noći postati uspješna kompanija. No špelulantima to ionako nije bitno, važno je ne biti zadnji 🙂

Pa hoće, skoro pa preko noći.

Ako imamo u vidu da je prije godinu dana Petrokemija bila na rubu stecaja. Niske cijene plina uz restrukturiranje i racionalizaciju poslovanja omogućit će vecu profitabilnost i nov investicijski ciklus. Meni je to prilično izgledno i očekivano. A sad, legitimno je biti skeptičan, bit će prilike da se vidi kojim će smjerom kompanija nastaviti. Ja na vašem mjestu ne bih mozda bio toliko isključiv i zaključivao o budućnosti samo na osnovu prethodnih odnosno loših iskustava.

Mislim da je sve vrlo jednostavno, sada ovo vise nije drzavna firma, bivsi dobavljaci plina vise plin ne prodaju uz znatne marze, nego koriste svoj, vec se sve vidi na prvim rezultatima, a tako nesto uz veci ili manji plus, ocekujem i dalje, tu sam i cekam

New Report

Close