PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


https://novac.jutarnji.hr/aktualno/ekskluzivno-objavljujemo-ugovor-o-privatizaciji-petrokemije-evo-koje-su-obveze-sudionika/8022317/

najbitnije je odvojiti velike trgovačke sustave od politike i uplitanja države a što će sa ptkm biti i da li će se ugovori poštivati, pažljivo ćekamo pa ćemo vidjeti dokle će doći…samo da ne bude kao kod dine petrokemije kada smo iz proračuna morali isplatiti 5M jamstava nekim tamo u crnim limunzinama

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

@investimir:

Pa valjda je kristalno jasno da je najodgovornija uprava i da su vlasnici tvrtke trebali snositi posljedice njenog lošeg rada. Raspravljati o tome apsurdno je.

Moja poanta upravo je u tome da ni INI ni PPD-u nitko ne bi trebao biti kriv što su po takvim cijenama prodavali energiju tvrtki koja uz te cijene energije očigledno nije mogla uspješno poslovati. Jer ako su troškovi radne snage samo 10% ukupnih troškova, a ako su troškovi energije i sirovina 75%, onda elementarna logika kaže da se nekoliko puta veća racionalizacija poslovanja mogla napraviti s tim troškovima nego s onima radne snage. Prema članku na kojega ste dali link ispada da je veći problem od cijene plina bio “jedinični trošak transporta plina” (to je, pretpostavljam, trošak dobavljača plina), a meni to nije baš najlogičnije (više mi zvuči kao dobar izgovor za njihove visoke cijene plina).

Članak mi se, kao inženjeru, čini vrlo površnim. Navođenje da “prevelika zaduženost onemogućava održivo poslovanje” otkrivanje je tople vode. Najvažnija informacija, analiza razloga koji su doveli do te zaduženosti (odnosno, analiza neodrživog poslovanja u prethodnom razdoblju) ne spominje se ni u tragovima.

Država je, nevjerojatno blagonaklono, odlučila da ni INA ni PPD neće snositi ama baš nikakve posljedice svoje dotadašnje (vrlo riskantne) poslovne politike prema Petrokemiji i omogućila im je (ako sam uopće dobro shvatio što se dogodilo) da potraživanja pretvore u većinsko vlasništvo nad tvrtkom.

S obzirom na to da ostavljate dojam forumaša koji ove stvari razumije puno bolje od mene, molim vas da mi potvrdite da su INA i PPD postali većinski vlasnici Petrokemije samo pretvaranjem potraživanja u temeljni kapital (ali tek nakon što je 15 “starih” dionica spojeno u jednu “novu”, što znači da nisu snosili nikakve posljedice lošeg poslovanja Petrokemije kojemu su i sami, istina tek posredno, pridonijeli). U članku se navodi da su se INA i PPD “obvezali osigurati da Petrokemija usvoji plan ulaganja od najmanje 600 milijuna kuna u sljedećih 10 godina” “ako financijska snaga to omogući” (štogod to značilo). To mi ne zvuči kao prevelika obveza strateških partnera.

Potom vas molim da mi kažete svoje mišljenje o upravama INE i PPD-a koji su tvrtki u debeloj banani nastavili prodavati energiju, iako su je dubinski snimili i iako im je nakon toga bilo posve jasno da im Petrokemija neće moći platiti dugovanja novcem. Jasno mi je da nisu htjeli izgubiti tako velikog potrošača, ali svejedno mi se čini jaaako riskantnim dopustiti da potraživanja od jedne tvrtke (neplatiše) narastu na tako visoke iznose.

Zamislimo scenarij u kojem je Petrokemija završila u stečaju. Smatrate li da bi tada netko u upravama INE i PPD-a bio odgovoran za nenaplativa potraživanja?

Ili možda smatrate da su uprave INE i PPD-a odlično odradile svoj posao jer su bez ulaganja, samo temeljem prodaje energije po cijenama uz koje Petrokemija očigledno nije mogla pozitivno poslovati, došli do vlasništva nad tvrtkom?

Ovo me prvenstveno zanima kao fenomen. A kako neke stvari dobro ne razumijem i trenutno ih nemam vremena pomnije proučavati, onda pitam ljude koji o tome znaju više da iznesu svoje viđenje ovoga što se dogodilo.

Možete li pojasniti zašto mislite da je država donijela ovakve odluke? Jesu li ovakvi njeni potezi priznanje da nisu bili u stanju upravljati Petrokemijom na odgovarajući način? Je li Đuro Popijač ovo odradio misleći prvenstveno na radna mjesta zaposlenika Petrokemije? Kakav motiv države vama pada na pamet? Članak spominje da će INA i PPD imati pravo na naknadu štete od države u iznosu do 300 milijuna kuna “ako država uredno ne ispuni svoje obaveze” (između ostalog, ako ne smanji troškove transporta plina za 20% na godišnjoj razini).

Ako bih morao pogađati, rekao bih da će INA i PPD svoj vlasnički udjel u većem dijelu prodati nekom svjetskom “igraču” iz te branše. Da se razumijemo, to može završiti i odlično po Petrokemiju i njene radnike.

Možda još par pitanja.

Država i mirovinski fondovi u više su navrata provodili dokapitalizaciju Petrokemije. Pretpostavljam da su to napravili na temelju nekakvih poslovnih planova. Što je s analizom koja treba pokazati zašto se u planiranom nije uspjelo? Što je s odgovornošću političara koji su podržali takvu dokapitalizaciju? Što je s odgovornošću uprava mirovinskih fondova koji su na Petrokemiji izgubili nevjerojatno puno novaca svih nas?

Ako su političari takvi kakvi jesu (čitaj: nikakvi), mirovinskim fondovima upravljali su školovani profesionalci (pretpostavljam da je riječ o ekonomistima, a ne inženjerima). Kako je moguće da takvi, u svom zvanju natprosječni ljudi (inače valjda ne bi mogli doći do tako visokih pozicija u privatnim bankama), spremno dokapitaliziraju tvrtku na temelju neostvarivog plana (zbog neodrživog poslovanja) i izgube 15 i više puta vrijednosti novaca koji im je povjeren na čuvanje i pametno investiranje?

Cijena transporta plina iduće godine će biti manja 20 posto, plin oko 10 posto, višak radnika poslati u mirovinu, i iduće godine troškovi poslovanja manji 20 posto najmanje, Bit će novca i za investicije u modernizaciju. Brine me samo ako stvarno dođe do poništavanja dionica, a ništa bit ćemo dugoročni he he….

Jel znate tko je Davor Žmegač i kakve veze on ima s plinom i gnjojivom? Guglajte.


Jel znate tko je Davor Žmegač i kakve veze on ima s plinom i gnjojivom? Guglajte.

A ja kada sam ga spomenuo neki dan, komentar je bio instant obrisan od strane admina. Mozda dobije jos koji stan u Parizu kao kada je bio gradonacelnik.

prošlo je oko 1mil. na onim visokim cijenama, dovoljno je bilo vremena za iskrcati se, tko je jamio jamio, sada će ostati samo dugoročni



da li ja to dobro kužim, prvo su radi pokrića gubitaka smanjili temeljni kapital i 25.10.2017. spojili 3 dionice u jednu nominale 10 kn i sada opet, nakon dokapitalizacije, smanjuju temeljni kapital i spajaju 5 dionica u jednu nominale 10 kn ???

znaći, što se starih dioničara tiće, nakon prvog spajanja, 150 dionica je spojeno u 50 i sada, nakon dokapa se tih 50 spaja u 10, dakle, prvotnih 150 nominale 30kn su spajanjem umanjene 15 puta na 10 nominale 10 kn, tj. tko je prije god dana imao 15 dionica, sada će imati samo jednu!?

Dobro razumiješ, ali neki očito n evjeruju dok en vide na skdd računa da odjednom imaju 5 puta dionica manje.

I sve ovo se dogada nakon Agrokora – kad će ljudi i hoće li ikada uopće naučiti barem zbrajati i oduzimati?
[/quote]nisam baš bistar i ne kužim puno što se trenutno događa, znam samo da je na spomenuti 25.10.2017. dionica vrijedila na burzi 9 kn da bi sutradan otvorila na 18 i išla do 23 kn. Znači dogodila se ista situacija kao i neki dan kad je cijena otišla na 23-24 kn. S tim da su sad u igri i drugi vlsnici pa se valjda očekuje bolje poslovanje…

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik


Možda još par pitanja.

Država i mirovinski fondovi u više su navrata provodili dokapitalizaciju Petrokemije. Pretpostavljam da su to napravili na temelju nekakvih poslovnih planova. Što je s analizom koja treba pokazati zašto se u planiranom nije uspjelo? Što je s odgovornošću političara koji su podržali takvu dokapitalizaciju? Što je s odgovornošću uprava mirovinskih fondova koji su na Petrokemiji izgubili nevjerojatno puno novaca svih nas?

Ako su političari takvi kakvi jesu (čitaj: nikakvi), mirovinskim fondovima upravljali su školovani profesionalci (pretpostavljam da je riječ o ekonomistima, a ne inženjerima). Kako je moguće da takvi, u svom zvanju natprosječni ljudi (inače valjda ne bi mogli doći do tako visokih pozicija u privatnim bankama), spremno dokapitaliziraju tvrtku na temelju neostvarivog plana (zbog neodrživog poslovanja) i izgube 15 i više puta vrijednosti novaca koji im je povjeren na čuvanje i pametno investiranje?

Nakon agrokora, pertice i uljanika, mislim da će ipak stvari poći nabolje – MIROVINCI RECIMO SU ODBILI SUDJELOVATI U OVOM DOKAPU. izgleda je ipak doslo i gubeta u glavu nekima

Petrokemija je posebna priča, stožer z aobranu is ve, ali nem ništa bez pruivatnog lanika, radnici dioničari, radnic upravljači i sve te glupost – to je put u propast.

Ako je eu zabranila daljne uinjekcije kroz 10 god i ako će drzava učivit da plin bud ejeftiniji, od toga će omastit brk ppd i ina, ali bolej i tako nego da petrokemia propadne.

Da nismo u eu, one zivotinje u zagrebu bi spalile jos koj miljardu naseg novca samo da s emogu slikati pred ptrokemijom.

Po meni je brodosplit dobro rješenje – neka tako bud ei petrokemija i ja zadovoljan. brodosplit od nikona nista ne trazi, neka tako bude i sptrokemijom

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

da nije ovaj što je kupovao sve po 20 mislio da kupnjom 5 dijonica po 20 kn i spajanjem tih 5 u 1 cijena na burzi bude uskoro 100 kn??

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik


da nije ovaj što je kupovao sve po 20 mislio da kupnjom 5 dijonica po 20 kn i spajanjem tih 5 u 1 cijena na burzi bude uskoro 100 kn??

uopće me ne bi čudilo, glupost ne poznaje granica.

Najprostije rečeno, a i najtočnije – dionice trenutne vrijede manje više 0 kn – sve su gubici pojeli. eventualno bi s emoglo nesto na 1 kn kupiti, ali i to je čista spekulacija.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Fascinanta dionica, šteta sto nema shorta na ovoj burzi, vrlo brzo bi se dionica zatukla na kunu do dvije. Upisano je u sudski registar spajanje dionica, za par dana će to SKDD riješiti, fascinantno kako se cijena drži još uvijek na 7,5x cijene dokapa 🙂 A ja sam mislio da je pretjerivanje kada se na Đuri na najavu dokapa Crnog Čelika išlo do 42 (2x cijena dokapa)

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

New Report

Close